Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

Ellerine sağlık , pasta halide gayeeet güzel gözüküyor .:KK56:

Evet canım hastalıktan dolayı elim gitmedi daha ama yapacağım bu hafta inşaAllah .
Anneciğinin aşurelerinin resimlerin bekliyoruz mutlaka .
Önce pc ye yüklüyorsun çektiğin fotoğrafları , ben telefondan gönderiyorum bluetoothla .
Sonrasında burada normal şekilde konuya cevap ver kısmına girip , yazıcağını yazıyorsun .
Üstte panel var ,, orada iki tane dünya ikonundan sonra 3. ikon olan çerçeve var üzeirne geldiğinde ınsert ımage yazıyor .İşte ona tıklayarak , dosya seçten pc ye indirdiğin fotoyu buluyorsun ve eklentiyi yükle diyorsun .

Benimde dualarımdasın şekercik , benim oğlum cinsiyetinide sipariş ediyor bu ara , kız bebek istiyormuş :KK1:

Kurabiye çocuklara vermek için en bereketlisi bence .Bu kurabiyenin tarifi bizim topikte var , ben yapmıştım .Oradan bak istersen .

Dolmacım çok lezzetli bir kurabiye , ben daha önce yapıp burada paylaşmıştım , dene sende .Bak aşağıda linkte yaptığım fotolar var .

http://www.kadinlarkulubu.com/yemek-tarifleri/605357-mutfagimda-bugun-pisti-resimli-tarifli-245.html

Ausum çok güzel tarif etmişsin çok teşekkür ediyorum dur bakalım yapabilcekmiyiz hayddiiin gazamız mübarek ola :KK8: :KK8: :KK12: :KK6: :KK6:

Eki Görüntüle 792104 Tahinli Rulo

Malzemeler;

150 gr. margarin ya da terayağ (oda sıcaklığında)
1/2 paket yaş maya
2 yemek kaşığı toz şeker
1 yumurta akı (sarısı üzerine sürülecek)
1 çimdik tuz
Alabildiği kadar un (ben yaklaşık 3 su bardağı kulladım)

1 bardak dolusu dövülmüş ceviz
1 bardak tahin
3-4 kaşık toz şeker

Şeker ve yaş mayayı ılık suda (yarım çay bardağı kadar ) eritiyoruz , Yumurtanın sadece akı , tuz ve margarini ekledikten sonra yavaş yavaş yumuşak bir hamur elde edene kadar unu ekliyoruz.
Hamurumuzu 30 dk kadar dinlendirip , ikiye bölüyoruz .
Her bir bezeyi yarım cm kadar kalınlıkta merdane ile açıyoruz , üzerine biz kasede karıştırdığımız tahin , şeker ve cevizi sürüp rulo şeklinde sarıyoruz .Kenarlarını içe doğru kapatalım.

Üzerine yumurta sarısını ve arzuya göre susam döküp , ruloları yaklaşık 1,5 cm kalınlığında kesiyor ve yağlı kağıt serilmiş tepsiye diziyoruz .

180 derecede üzerleri kızarana kadar pişirip afiyetle yiyoruz .

Çok tatlı olmuyor , tatlı olmasını isterseniz içine daha fazla toz şeker serpebilir ya da servis sırasında üzerine pudra şekeri dökebilirsiniz.

Eki Görüntüle 792105 Peynirli Poğaça

Malzemeler ;

1 paket yaş maya
1 su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı ılık süt
1 tatlı kaşığı silme toz şeker
Tuz
Un

İç harcı , peynir , maydanoz ve rende kaşar.

Mayayı ılık suda eritip , önce sıvı malzemeleri , sonrada unu ekliyoruz .Hamuru kulak memesi kıvamında yoğurup 30 dk mayalanması için bekletiyoruz.
Bu sırada iç harcını hazırlayıp , hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler alıyoruz . Oval bir şekilde açıp iç harcını koyuyoruz .Rulo yaparak sarıyoruz , kenarlarını iyice içe bastırıyoruz .
Üzerine yumurta sarısı sürdükten sonra her bir poğaçayı bıçakla derin bir şekilde 3 yerinden paralel kesiyoruz , susam döküp fırına 200 derecede pişirmeye bırakıyoruz.

Eki Görüntüle 792106 Meksika Salatası

Yapımı çok kolay ama çok lezzetli bir salata .
Bir kutu konserve meksika fasulyesi ile beraber dilediğiniz ve evdeki malzemeleri kullanıp yapabilirsiniz.
Ben içine tereyağında kavrulmuş mantar , kornişon turşu , kırmızı biber , bol maydanoz , mısır ve havuç koydum.
Zeytinyağı , tuz , bol limon ve nar ekşisi ile servsi yapmanız tavsiye edilir :KK34:

Eki Görüntüle 792107 Kakaolu Islak Kurabiye

Malzemeler;

125 gr. margarin
3 tepeleme çorba kaşığı kakao
1 yumurta
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı toz şeker ve pudra şekeri karışımı
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
3 bardağa yakın un
(isteğe göre limon kabuğu rendesi)

Şerbeti için ;

3 çay bardağı şeker
3 çay bardağı su
1-2 damla limon

Önce şerbeti hazırlıyoruz , şerbet kıvam alınca dolapta soğutuyouruz.

Tüm malzemeleri karıştırıp , üzerine azar azar un ilave ederek yoğuruyoruz . Ben limon kabuğu da rendeledim , çikolata ile çok yakıştıyorum.

Küçük yuvarlaklar yapıp yağlı kağıt üzerine dizerek , 200 derecede pişiriyoruz .Önceden ısıtılmış fırında.
Üzerleri çatlayınca kurabiyelerimizi fırından alıyoruz .
Pişmemiş gibi gelebilir ama 15-20 dk içinde almak gerekiyor.
Sıcak kurabiyeleri soğuk şerbete hemen batırıp çıkarıyoruz ve servis tabağına diziyoruz .
Üzerine antep fıstığı çok yakışıyor , bu da şefin tavsiyesi :KK9:

Eki Görüntüle 792108 Hazır Yufkadan Kolay Ispanaklı Kol böreği

Afiyet bal şeker olsun efenim :KK16:

Elimdeki resimler bunlar şimdilik .

Birazdan akşam yemeği için mutfağa gireceğim , ne yapacağımı henüz bilmiyorum . Onları da yazarım .

of of aman yarebbim neler görüyorum :KK53: :KK53: aaay ausum çok güzel görünüyorlar o gün günün mü vardı ne poaçalar börekler döktürmüşsün :KK56: :KK56: :KK39: :KK39: kurabiyenin tarifini aldım çok saolasın ausum en kısa zamanda yapıcam ama yaparken farklı bişey deniycem yaptığım zaman söylerim :KK8: :KK8: yalnız bişey soracam margarin yerine zeytinyağı koysak olurmuki nasıl olur sence :KK28:

kıymalı bohça krepler:

iç harcı:
200 gram kıyma
4 adet yeşil biber
3 adet domates
1 adet soğan
tuz
sıvıyağ

yapılışı:
öncelikle kıymamızı az su ile ezerek pişiriyoruz
pişip suyunu tamamen çeken kıymamıza ince ince doğradığımız yeşil biberleri ve küp küp doğranan soğanları ekleyip çok azda sıvıyağ ekleyip biberler ve soğanlar ölene kadar kavuruyoruz
bu sırada domatesleride küp küp doğruyoruz ve karışıma katıp domatesler suyunu iyice çekene kadar pişiriyoruz
iç harcımız hazır kreplerimizi hazırlamaya geçiyoruz

krep malzemeleri:

3 yumurta
1.5 tatlı kaşığı tuz
2.5 su bardağı süt
2.5 su bardağı un
2 yemek kaşığı sıvıyağ

yapılışı:

yumurta ve tuzu çırpıyoruz
ardından sütü ekleyip karıştırıyoruz
2 yemek kaşığı sıvıyağıda ekleyip karıştırıyoruz
ardından unumuzu yavaş yavaş ekleyip çırpıyoruz
krep hamurumuz hazır

ben tavamı yağlamıyorum
hem içinde yağ olduğundan
hemde tavama yapışma olmadığından
yapışır diye korkuyorsanız peçeteyle hafifçe her seferinde yağlamanız gerekir

krepleri her seferinde tavaya birer kepçe dökerek önlü arkalı pişiriyoruz
toplam 10 adet krep çıkıyor bu ölçülerle
isterseniz 1süt 1 un 1 yumurta şeklinde azaltabilir yada 3er ölçüye çıkartabilirsiniz

kreplerimizde hazır olduğunda her krep hamurunun ortasına 1 yemek kaşığı kadar iç harçtan koyuyoruz
önce sağ tarafı sonra sol tarafı katlayıyoruz
ve uçları ortada birleştircek şekilde tekrar katlayıp kat yerleri alta gelecek şekilde borcama diziyoruz
bütün hepsi bittikten sonra üzerlerine kaşar rendeliyoruz ve fırında kaşarlar eriyene kadar bekletiyoruz

iç harcını ilk defa bu şekilde denedim
gerçekten muhteşem bir tadı vardı
bayıla bayıla yedik:KK1:
mutlaka deneyin derim
aynı tarifin iç harcını kuşbaşı et yada kuşbaşı tavuklada deneyebilirsiniz:KK56:

Eki Görüntüle 746535

Eki Görüntüle 746534

Eki Görüntüle 746533

Eki Görüntüle 746532

Eki Görüntüle 746531

Eki Görüntüle 746530

Eki Görüntüle 746529

Eki Görüntüle 746528

Eki Görüntüle 746527

söyle geçmişe bir baktım da ..her gün ne yemek pişirsem diye düşünmeye gerek yok..çok hamaratsınız..ellerinize sağlık

benim oğlan da kız kardeş sipariş ediyor:))))
edebiyat öğretmeniyim canım.
ben de okuldan gelince zeytinli rulo yaptım, kahvaltı niyetine ya daha iyi gider dedim.
tarifi de şöyle:
250 gr yumuşak margarin
1 bardak yoğurt
yarım bardak sıvıyağ
1 yumurtanın akı
1 tatlı kaşığı tuz
un ve kabartma tozu
bunları yoğurdum, açtım içine zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıp koydum rulo yaptım kestim
tepsiye yağlı kağıt koydum dizdim yumurtanın sarısını sürdüm susam serpip 160 derecede 20-25 dk pişirdim sonuç şu:
Eki Görüntüle 867623 Eki Görüntüle 867624 Eki Görüntüle 867625

ben burda çıldırıcam yaa bu ne güzell yiyecekler böylleeee :KK56: :KK39: :KK55: ellerine sağlık şekercik zeytinli ruloyu çay eşliğinde yemek kadar güzel bişey yok ya çok severim iyi düşünmüşsün mükemmel görünüyor :KK34: ne güzel bi seçenek yapmışsın öğretmen olarak bölümünde güzelmiş benim kuzenim edebiyat öğretmeni okurken çok zorlandı osmanlıca filan ama mezun oldu rahat şimdi :KK76:

Allah bismillah ilk resimli yemeğimi gönderiyorum çok heyecanlandım :KK9: CANIM ANNECİĞİMİN AŞURESİ :KK16: $154.jpg

Allah razı olsun ausum :KK54: resim gerçi biraz küçük oldu senin yaptığın gibi cepten yolladım çoooooooooooooooookkkkkk teşekkürrle :KK19: :KK16: :KK54: :KK71: iyiki varsın :21:

ben burda çıldırıcam yaa bu ne güzell yiyecekler böylleeee :KK56: :KK39: :KK55: ellerine sağlık şekercik zeytinli ruloyu çay eşliğinde yemek kadar güzel bişey yok ya çok severim iyi düşünmüşsün mükemmel görünüyor :KK34: ne güzel bi seçenek yapmışsın öğretmen olarak bölümünde güzelmiş benim kuzenim edebiyat öğretmeni okurken çok zorlandı osmanlıca filan ama mezun oldu rahat şimdi :KK76:

lezzetli kızlar, öğrencilerim çok sevdi....:))))

ben çok severdim Osmanlıcayı... ben edebiyatı çok severim fakat edb öğrt olmak zor bilsem olmazdım:)

Baya yoğun desene.Ama on dakika da olsa vakti vardır.Arada uğrasa güzel olurdu.Onun yemeklerini özledim:)

uğradım bak aslıcım:KK1:
yine neler döktürülmüş ya
ben buraya uğrayınca mutfaktan çıkamıyorum
asıl gelmeme sebebim o
her gün ayrı birşey çekiyor canım:KK53:

yemeklerim özlenmiş bende eklerim birşeyler:KK1:
bugün karnıbahar yemeğiyle makarna yapıcam
sen karnıbahar sevmezmişsin öyle okudum
karnıbaharı haşlayıp kızartarak yaptım ben geçenlerde
3 hafta üst üste yaptım hatta:KK1:
o kadar güzel olmuştu ki
haşlayıp süzüyorsun un serpiyorsun sonra çırpılmış yumurtaya bulayıp galeta ununa bulayıp kızartıyorsun
nefis oluyor
burdan biri eklemişti
poboldu sanırım burdan görüp yapmıştım bende
kim eklediyse sağolsun valla çok güzel olmuştu:KK56:
bugünde öyle yapacaktımda vazgeçtim hem biraz oyalıyor hem 1 akşamlık oluyor
yemeğini yapayımda 2 gün yensin dedim:KK1::KK1:

bugün birde kandil simiti yapasım var çok canım çekti
çooooookk uzun zamandır yapmıyordum
bir tarif buldum denerim inşallah
yaparsam eklerim
herkesi çok öptüm görüşürüz:KK16:

söyle geçmişe bir baktım da ..her gün ne yemek pişirsem diye düşünmeye gerek yok..çok hamaratsınız..ellerinize sağlık

kreplerimden canım çekti:KK52:
ben bayadır krepte yapmıyorum:KK1::KK1:
amma tembelleşmişim ben yahu
peynirli krep çekti canım çok feci:KK56:
ayyy yapsam mı ne yapsam:KK52:

kreplerimi yaptım:KK56:
şimdi afiyetle yicem:KK1:
diyorum ben bu topik benim iştahımı kabartıyor diye:KK53:
zaten olmuşum 58 kilo:KK52:
buralara almayın beni almayın yakında 60 olurum:KK52::KK52:

aşure tencersine düşsem doymam heralde:KK53:
Ne güzel olmuşlar banada bir kase yollayıversene:KK52:

o kadar çok seviyosun demek :KK56: Sende aynen büyük ablam gibiymişsin o da dört gözle aşure yapılmasını bekledi:KK53: O arada da boş durmadı komşulardan gelenlerle idare etti :KK9: :KK9: Sonra annem yaptı ama her zamanki gibi bol keseden gitti aklına gelebilecek en büyük tencereyi hayal et ve bunlardan da 3 tane hayal et yani kazan gibiydi diyebilirim :KK9: Dağıtma işi tabiki bana kaldı inan kollarımda kas oldu ya :KK53:
Teşekkür ediyorum :KK34: Ayıp ettin ne demek ne demek gözdecim sana bi kase değil bi tencere yollıyayım iste yeterki :KK55:

kreplerimi yaptım:KK56:
şimdi afiyetle yicem:KK1:
diyorum ben bu topik benim iştahımı kabartıyor diye:KK53:
zaten olmuşum 58 kilo:KK52:
buralara almayın beni almayın yakında 60 olurum:KK52::KK52:

Ben yeniyim buralarda ben bile şimdiden senin gibi düşünür oldum :KK53: :KK53: vay arkadaş insan bu kadar mı yemeği sever bu kadar mı gördüğü herşeyi canı ister :KK76: :KK76: :KK76:

o kadar çok seviyosun demek :KK56: Sende aynen büyük ablam gibiymişsin o da dört gözle aşure yapılmasını bekledi:KK53: O arada da boş durmadı komşulardan gelenlerle idare etti :KK9: :KK9: Sonra annem yaptı ama her zamanki gibi bol keseden gitti aklına gelebilecek en büyük tencereyi hayal et ve bunlardan da 3 tane hayal et yani kazan gibiydi diyebilirim :KK9: Dağıtma işi tabiki bana kaldı inan kollarımda kas oldu ya :KK53:
Teşekkür ediyorum :KK34: Ayıp ettin ne demek ne demek gözdecim sana bi kase değil bi tencere yollıyayım iste yeterki :KK55:

aynen canım ya çok seviyorum
ama biz yapamadık
annem çalışıyor yap diyemedim valla
iş yerinde yapmışlar zaten bir kazan evde de yap demeye yüzüm kalmadı:KK1:
bende hiç yapmadım zaten
beceremem diye girişmedim:KK1:
bende komuşlardan gelenlerle idare ettim
gelenlerin hepsini ben yedim hatta kimse görmeden:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

Ben yeniyim buralarda ben bile şimdiden senin gibi düşünür oldum :KK53: :KK53: vay arkadaş insan bu kadar mı yemeği sever bu kadar mı gördüğü herşeyi canı ister :KK76: :KK76: :KK76:

ben yazın burda takılmaktan çok kilo aldım
insanın ister istemez canı çekiyor
dur şunu yapayım dur bunu yapayım diye diye aldı kilolarım başını gitti:KK1:
sen geçmiş sayfalara hiç bakma bence aklın gider:KK52:
neler döktürdük hepimiz neler:nazar:

aynen canım ya çok seviyorum
ama biz yapamadık
annem çalışıyor yap diyemedim valla
iş yerinde yapmışlar zaten bir kazan evde de yap demeye yüzüm kalmadı:KK1:
bende hiç yapmadım zaten
beceremem diye girişmedim:KK1:
bende komuşlardan gelenlerle idare ettim
gelenlerin hepsini ben yedim hatta kimse görmeden:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

ben yazın burda takılmaktan çok kilo aldım
insanın ister istemez canı çekiyor
dur şunu yapayım dur bunu yapayım diye diye aldı kilolarım başını gitti:KK1:
sen geçmiş sayfalara hiç bakma bence aklın gider:KK52:
neler döktürdük hepimiz neler:nazar:
İnan ben böyle şeylere gelemem nefistir keşke gerçekten aşureyi verebilme imkanım olsaydı,gerçi komşulardan geldi diyosun ama olsun yinede :KK56:
Geçmiş sayfalara bakma deyince daha da bi merak uyandı içimde biliyomusun :KK53: :KK53: bu arada seni de tebrik etmek gerek bekar olmana rağmen yemek işleri senden soruluyor ve durmayıp döktürüyosun :KK9: ben biraz bu işin hazırcı kısmındayım sanırım :KK52: arada bir yapıyorum annem hep der hınzır anına denk gelirse yaparsın yaptınmı da hınzır gibi yaparsın :KK60:

uğradım bak aslıcım:KK1:
yine neler döktürülmüş ya
ben buraya uğrayınca mutfaktan çıkamıyorum
asıl gelmeme sebebim o
her gün ayrı birşey çekiyor canım:KK53:

yemeklerim özlenmiş bende eklerim birşeyler:KK1:
bugün karnıbahar yemeğiyle makarna yapıcam
sen karnıbahar sevmezmişsin öyle okudum
karnıbaharı haşlayıp kızartarak yaptım ben geçenlerde
3 hafta üst üste yaptım hatta:KK1:
o kadar güzel olmuştu ki
haşlayıp süzüyorsun un serpiyorsun sonra çırpılmış yumurtaya bulayıp galeta ununa bulayıp kızartıyorsun
nefis oluyor
burdan biri eklemişti
poboldu sanırım burdan görüp yapmıştım bende
kim eklediyse sağolsun valla çok güzel olmuştu:KK56:
bugünde öyle yapacaktımda vazgeçtim hem biraz oyalıyor hem 1 akşamlık oluyor
yemeğini yapayımda 2 gün yensin dedim:KK1::KK1:

bugün birde kandil simiti yapasım var çok canım çekti
çooooookk uzun zamandır yapmıyordum
bir tarif buldum denerim inşallah
yaparsam eklerim
herkesi çok öptüm görüşürüz:KK16:

Nerelerdesin sen bakim.:KK4:Buraya bakmayınca aç mı yaşıyorsunuz.:KK1:Evet özledik yemeklerini.Bekliyorum yeni modellerini:)Karnıbaharı fırında kıymalı,beşamel soslu yaptım çok güzel oldu.Sen de dene.Kızartması iyi güzel de çok pislik çıkıyor be.:KK9:Kandil simitini hani sana bir poğaça tarifi vermiştim ya onun hamurundan yapabilirsin.Çok güzel olur.:KK34:Arayı da uzatma.:KK4:

Ben uğramayalı çok nefis şeyler eklenmiş.Alıntı çok olur diye yapamadım.Elinize,kolunuza sağlık.:KK16:Aus'un yoğurtlu pilavı dikkatimi çekti.Üzerine de yağ yakmış.Ben de deneyeceğim.Bayılırım yoğurtlu,yağlı şeylere.:KK53:

Yarışmadan çekmek zorunda kaldığım mıhlamayı burada paylaşmak istiyorum.Yapmak isteyenler için ayrıntılı resimler.

MIHLAMA

1 Bardak mısır unu
100 gr tel peyniri
3 kaşık tereyağ
1,5 çay kaşığı tuz
Sıcak su

Tavaya tereyağ konur.Tam erimeden mısır unu eklenip biraz kavrulur.Sıcak su eklenip biraz daha pişirilir.Peyniri ve tuzu eklenir.Üzeri kapatılıp iki üç dakika daha pişirilir.

OB0n5.jpg

xhAIO.jpg

7O8C5.jpg

5IaPb.jpg

3wYIW.jpg

LeoXy.jpg

X