Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231

bende bunu demek istemiştim ayrıca osmanlının türkleri sevmediğide söylenenler arasında

arkadaş o bu beni ilgilendirmiyo. ben bu dizinin tahlillerini beğenmedim. nokta. diziyi ortadan kaldıramayacağıma göre kişisel tepkimi verip izlemeyecem.
bu kadar.

arkadaş o bu beni ilgilendirmiyo. ben bu dizinin tahlillerini beğenmedim. nokta. diziyi ortadan kaldıramayacağıma göre kişisel tepkimi verip izlemeyecem.
bu kadar.

ee öyle de o zaman :) Türk arap osmanlı boşver gitsin :)

bu kadar.

Muhteşem Yüzyıl'da büyük hata!
İlk bölümüyle kamuoyunun büyük tepkisini çeken "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde gözden kaçan büyük hata neydi?
Güncelleme:07 Ocak 2011 09:25

3.5 milyon dolar bütçeyle çekilen 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinin ilk bölümünü beğendim.
Tabii ki eksikler var ancak yapılan iş çok zor.
Osmanlı tarihinin en önemli padişahlarından birinin yaşamını dizi yapmak çok büyük cesaret.
Kanuni Sultan Süleyman o kadar önemli bir isim ki bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin onunla ilgili söyleyecek bir sözü vardır.
Dolayısıyla böyle muhteşem bir şahsın yaşantısını dizi yaparsanız binlerce eleştiriye açık olacaksınız..

Böylesine önemli tarihi gerçekleri çekerken, yaşananlara sadık kalmak gerekir.
Sinemada da dizide de bu böyle olmak zorundadır.
Herkesin bildiği gerçekleri gözardı edemezsiniz.
"Ben yönetmenim, böyle yorumladım" deme şansınız yoktur.

Sonuçta, dizi film üretmek ve yayınlamak ticari bir faaliyet.
Yapımcı, her çarşamba gecesi, her bölümü en az 10 milyon kişiye seyrettirebilmeli ki başarılı olabilsin.
Senaryo yazarlığı akıl, mantık işi...
Hem tarihi gerçeklere sadık kalacaksınız hem de seyirciyi yakalamak için hikâyeyi süsleyeceksiniz.
Senarist Meral Okay ilk bölümde bence bunu başarıyla yapmış...
Diyorlar ki "Bize hep haremi seyrettirdiler."
İyi de Hürrem Sultan'ı başka nasıl anlatabilirlerdi ki..

Halit Ergenç'in oyunculuğu başarılı. Ancak, Kanuni Sultan Süleyman tahta çıktığında 25 yaşındaydı, Halit Ergenç 40 yaşında tahta çıktı!

İlk bölümde en çok, 'Valide Sultan'ı oynayan Nebahat Çehre'yi beğendim.
'Yalıların Kuvvetli Kadını'na, 'Sarayların Kudretli Kadını' rolü çok yakışmış...

Babası Yavuz Sultan Selim'in vefatı üzerine Manisa'dan aceleyle İstanbul'a gelen Kanuni, sarayda annesiyle buluşur. Valide Sultan'ın oğluna kaftan verdiği o ilk buluşmada, ana oğlun, vefat eden padişahla ilgili tek kelime etmeden tebessüm ederek konuşmaları bana saçma geldi.
Dizinin müziklerini hiç beğenmedim. Osmanlı Sarayı'nda geçen diziye Batı Müziği hiç uymamış... Hani bizim tamburumuz, sazımız, neyimiz, kanunumuz, udumuz?
Kostümler ve dekor için özen gösterilmiş ancak her şeyin çok yeni ve pırıl pırıl olması göze batıyordu.

Bilgisayarla yapılan İstanbul görüntüleri olmamış, eğreti duruyordu.
Venedik elçisini padişahın karşısında diz çökerttikleri sahneye bayıldım; ancak elçinin Osmanlı sarayında İtalyanca, pazarda Türkçe konuşmasına şaşırdım.
Elçiyi huzurda bir dövmedikleri kaldı ancak mektubunda "Padişah beni çok iyi karşıladı" yazdırması harikaydı.

Bilal ÖZCAN / BUGÜN

alıntıdır

İnanılır gibi değil,yahu bütün tarih kitaplarında yazar Osmanlı Devletinin Orta Asyadan gelen birçok Türk boylarından Oğuz boyu Türkleri tarafından kurulduğu...Altta bi alıntı var okuyun lütfen...

Ben Osmanlı Türktür deyince cin çarpmış gibi korkup Arap değiliz biz diye soyunu inkar edenleri anlayamıyorum...Atatürk de Osmanlı tebaasındandı,çok büyük hizmetleri oldu bu vatana ama Selanik doğumlu değil mi,o zaman Yunan mı dicez Atarürke?
komik yaa...

10. yüzyılda Hazar Denizi'nin doğusunda Oğuz Yabgu önderliğinde ilk devletlerini kurdular. 1000 yılında Kıpçaklar tarafından yıkılan bu devletten sonra Oğuzlar ikiye bölündü, bir kısmı kuzeye giderek bugünkü Kırım, Kazak, Bulgar ve Tatar Türklerinin atası oldular; bir kısmı da Selçuk bey önderliğinde güneye indiler, İslâmı kabul edip İslâm orduları hizmetine girdiler.

Selçuklular olarak anılmaya başlayan bu kol Tuğrul Bey önderliğinde 1038 yılında Irak ve İran'da Büyük Selçuklu İmparatorluğunu kurdu. Etrafta dağınık yaşayan diğer Türk boyları da bu İmparatorluğa katıldı. 1153'te kuzeydoğudan gelen Karahıtaylar ve Karluklar tarafından imparatorluk yıkılınca Oğuzlar dağıldı. Dağılan bu boyların kimi Harzemşahlara bağlandı, kimi Horasan'a, Kirman'a göçtü, kimileri de daha batıya gidip Irak'a, Suriye'ye yerleşti, kimileri de Anadolu Selçuklu Devleti 'ne katıldı. Bunlardan sonra kurulan Akkoyunlu, Karakoyunlu, Safevi Devletleri, Anadolu beylikleri,Osmanlı İmparatorluğu, Suriye, Irak ve Azerbaycan'da çeşitli beylikler vs. hep Oğuz kökenli Türklerin kurduğu devletlerdir.

Oğuz Türkleri, Oğuz Han'ın 6 oğlu ve onların 4'er oğlundan meydana gelmişlerdir. Meydana gelen bu 24 boyun ayrı adı ve ünvanları vardır. Bu bölümleme, Oğuz Kağan Efsanesi'nden kaynaklanmaktadır.

Orta Asya kökenli Türk halklarından olan Oğuz boyları, X. yy civarında göçebe bir yapıyla yer değiştirmeye başlamışlar ve coğrafi olarak yayılmışlardır. Oğuz Türkleri, bugünkü Türkiye Türklerinin (Selçuklular, Osmanlılar, diğer Türkmen beylikleri ve boyları) atası sayılmaktadırlar.

Alıntı...

yanlışlarlaa dolu bir dizi bir de basın açılması felan shov tv nin bu cürettine şaşmamak imkansız...

ey para sen nelere kadirsin...yapacaksanız da doğru yapın yahu...

bir de dikkatimden kaçmayan ve sinir olduğum "devşirme" sistemi oldu...

selçuklularda ve osmanlılarda böyle bir sistem vardır doğru ;gayrimüslim çocukların en zekileri

ve güzelleri belirli bir eğitime tutularak seçilir ve ailelerinin rızasıyla alınırdı...

ve sarayda önce sıbyan mekteplerinde eğitime tabi tutulurdu...daha sonra ilgi alanlarına

göre kimi ;askeri alnda eğitim alır yeniçeri olur,kimi enderunda eğitim alır;sanatçı,eğitimci,

veya yönetim de yer alırdır.

yanlış aksettirilen bu çocukların aillerinden zorla kaçırılarak alınması ve saraya götürülmesi...

dizi tamamen reyting kaygılarıyla dolu...

bu kadar.

aynen canım böyle tepki verilir zaten.bende izlemicem baştan aşağı yanlışlarla dolu bi dizi koskoca Osmanlı Devleti yüzyılın en uzun imparatorluğu böyle anlatılmaz anlatılmamalı

canım biz Osmanlıları Almanlar kurdu demedik. Türkler kurdu türk devletidir. ama bu şekilde devam etmedi. Devşirme sistemi yüzünden karıştık birbirimize. Rus eşler aldılar. Türk*Yabancı kanı birbirine karıştı. O yüzdende %100 Türk deildir diyoruz. Niye okumazsınızki yazdıklarımızı ...

az çok okudum çoğu yorumları...
ben neden bu kadar tartışıldığını hala anlamış değilim..sonuçta bu bir dizi ve ilk bölümle bir filmin bu kadar eleştiri alması bence çok da gerekli değil...zaten biz izlesek de izlemesek de o filim çekilecek ve tv de yayınlanacak..ne diziler oynadı ne filmler tepki aldığı halde devam etti..tamam tarihimiz üzeirne yapılmış bir film olduğunndan yorum aaçık bi konu ama sonuçta bir dizi ve sanat eseri değil ve dizi sektöründe bu kadar reyting olayı varken mutlaka bazı şeyler daha ön planda olacaktır...ve yapılan bu kadar tartışma gazetelerde tv lerde falan hepsi filme farketmeden katkı sağlıyo reklamın iyisi kötüsü olmaz derler yaa öyle...
ben izledim ve sadece bir dizi olarak baktım...ve film bitince başka bi kanal açtım ..dizilerin bu kadar insan hayatında yer almasınıda anlamış değilim...
daha uygunsuz ve olumsuz trajedi , dram ve hatta sansür gerektiren filmler varken bununda vitrinde alması normal..

Hayır tabiki okudum yazılanları ama karıştık diye Türklükten ve Osmanlı olmaktan çıktık mı yani,

Devletimizin adı falan değişince Osmanlı torunu olmaktan çıkmış gibi yazılmış da çok garibime gitti valla,

Neyse herkes kendini Türk,Arap,Osmanlı,Türkiyeli vb. olarak hissedebilir,addedebilir,özgür iradesidir herkesin,

Artık bence burda tartışmatı bırakalım,dizinin gelecek bölümlerini ben merak ettiğim için izlicem ve sadece dizi hakkında-gerçekler hakkında değil- yorum yapmaya çalışıcam arkadaşlar...

Yoksa bu topiğin sonu hayra alamet değil gibi....

Gerçi hala Türkiyede %100 Türküm diyen biri olamazda :) Neyse filmi bende merak ediyorum Hürrem i tanıma aşamamız bi geçsin harem anlatımı bir bitsinde neler izleyeceğiz bakalım.

Tarih, din gibi bizim kimlik bilgilerimizin tema olduğu diziler yapılırken çok titiz olunması gerekiyor. Hakkını veremeyeceklerse yapmasınlar.. Kanuninin odasına ilk bölümde 3 kadın sokarsan alacağın tepki bu olur. şerbeti şarap gibi yansıtırsan, vajinal kontrolü gösterirsen fragmanlarda bu tip tepkilerede hazır olmalısın yapımcı ve yönetmen olarak... dizilerin insan hayatında yer alması yüzünden zaten bu kadar arkadaşım forumda tepki gösteriyor. Diziyi yaşayan bir milletiz , ince konularda çok dikkat etmeleri gerekiyor...

tebrik ederim canım:)

benim ülkemde herkez prof herkez bilirkişi . ne zaman bir soy konusu açılsa herkez aslını inkara çok meraklı. beğenmiyorsan beğendiğine tabi ol. ama karşındakini aşağılama. nedir bu osmanlı antipatisi.
atatürke bir şey söylenince dünya bi üstünüze yürüler, padişahı savununca demedik laf bırakmazlar. oda atam, oda atam. onunda yanlışları olmuş onunda yanlışları olmuş. ders alıp daha iyisini yapmak yerine habire ders veririz.

hepsi atamız. aslını inkar etmek kimsenin haddi değildir.. padişahı kötüleyen kimse yok forumda. herkesin hataları oldu netice itibariyle hepsi insan beşerde şaşarda. ama mesele ne biliomusun benim padişahımın atamın zaaflarını dünya önünde anlatamazsınız kardeşim heleki bu konularda alim değilseniz.(yönetmenler,yapımcılar) etik değildir.

En dikkat çekici mesaj buydu benim için.Tartışma ortamı yaşanmaması dileklerimle;
Ağzınıza sağlık A m o n r a

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…