Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
yanlış işler yapanlar tahtta fazla kalamıyor
bence siz kendinizle çelişiyorsunuz
tahta geçmenin başarıyla ilgisi olduğunu düşünmüyorum
saray içerisinde kardeşler bile birbirini öldürerek tahta çıkıyordu
Allah ile irtibatları yüksek diyorsunuz ama bence Allah ile kendi aralarında

siz bu irtibat meselesini ya yanlış anladınız ya da yanlış anlamak istiyorsunuz.ben bildiğimi anlattım.isteyen istediği gibi anlar yapacak bişey yok.bu konuda siznile münakaşa girecek değilim.

Türkan dizisinedeçok tepkiler geldi ama hala devam ediyor,bu dizi kalkarsa yayından sadece bulunduğu kanaldan dolayı kalkar.Show tvnin hangi dizisi devam ettiki?
Ben diziyi şimdilik çok beğendim,umarım devam eder showda veya başka kanalda:KK34:

Yavuz Sultan Selim Mısır Seferinde..

Osmanlı ordusu Mısır seferine giderken haliyle bağlık - bahçelik yerlerden geçiliyordu. Salkım üzümler, olgunlaşmış elmalar, armutlar ve daha türlü türlü meyvalar vardı.

Ordu Gebze yakınlarında konakladığı zaman, Yavuz Sultan Selim,'in içine bir şüphe düştü:

- "Acaba askerim sahibinden izinsiz üzüm ve elma koparmış olabilir mi?" diye düşünüyordu. Hemen Yeniçeri Ağası'nı çağırdı ve durumun araştırılmasını emretti.

Heybeler - torbalar araştırıldı, iyice soruldu ama, asker üzerinde hiç bir iz bulunamadı. Yeniçeri Ağası gelip durumu söylediğinde Padişah rahatlamıştı. El açıp dua etti:

"Ey Allah'ım!.. Bana haram yemeyen bir ordu ihsan ettiğin için Sana şükürler olsun."

Sonra Yeniçeri Ağası'na dönüp şunları söyledi:

"Eğer askerlerim içinde bir tek kimse sahibinden izinsiz bir meyve koparıp yese idi, Mısır seferinden vazgeçerdim. Çünkü hay ağa, haram yiten bir ordu ile beldelerin fethi mümkün olamaz!.."

Ellerinize sağlık, çok güzel bir olayı dile getirmişsiniz.
Özellikle,
Fatih Sultan Mehmet
Yavuz Sultan Selim
Kanuni Sultan Süleyman gibi değerler birdaha dünyaya gelemezler.
Ne yapsanız etseniz de doğruyu, hakikatı bilenleri asla bu dizilerle kandıramazsınız.

Osmanlı torunu olarak şöyle böyle görüyorum demiycem
osmanlı imparatorluğu ve Atatürk olmasa bugün biz olmazdık...

Korkarım dizinin ilerleyen bölümlerinde daha feci gelişmeler yaşanacak,o zaman içsavaş çıkar gibime geliyor.
Osmanlı saraylarında harem,şaşa,entrika vardı bilirsiniz.Hepimiz tarih okuduk,neden tepki veriliyor anlamadım.Kızlar alınıp,seçilip getirilirdi saraya ve padişahın haremine katılmak için tümözelliklerini sergilerlerdi,bunun olmadığını söyeleyecek olan varmı?
Tabiki Osmanlı sadece haremden ibaret değil,yeri gelecek ve yaptığı savaşlar,koyduğu kanunlar vs.de gündeme gelecek.
Birde içoğlanlar vardı sarayda,inşallah onları es geçerler:nazar:

Türklerde tek eşlilik vardı eskitürklerde de bu böyleydi ... Çok eşlilik Osmanlıda ve araplarda vardır..
ya yapmayın lütfen şimdi osmanlı türkmüydü arapmıydı onumu tartışacağız.
evlilik dışı ilişkilerde batıda yaygın ama bizim toplumuzda da çok yapılıyo. dans batıda çıktı ama şimdi bizde de var. yoksa bizde:KK53: aman allahım :KK30:

Korkarım dizinin ilerleyen bölümlerinde daha feci gelişmeler yaşanacak,o zaman içsavaş çıkar gibime geliyor.
Osmanlı saraylarında harem,şaşa,entrika vardı bilirsiniz.Hepimiz tarih okuduk,neden tepki veriliyor anlamadım.Kızlar alınıp,seçilip getirilirdi saraya ve padişahın haremine katılmak için tümözelliklerini sergilerlerdi,bunun olmadığını söyeleyecek olan varmı?
Tabiki Osmanlı sadece haremden ibaret değil,yeri gelecek ve yaptığı savaşlar,koyduğu kanunlar vs.de gündeme gelecek.

benimde anlatmak istediğim şey bu :KK74:

Bayanlar, yayınlanan bu diziden sıkıntısı olan rütüğün internet sayfasına girerek; şikayetler bölümüne mesaj yazsın lütfen.
Ben bir Osmanlı torunu olarak; padişahlarımızla gurur duyuyorum ve yayınlanan bu diziyi birdaha görmemek için;
torunluk,Türklük vazifem adına şikayetimi dile getirdim.
Daha fazla izlemeye gerek yok, diğer bölümlerini beklemeye gerek yok.
Bazı şeylerin sonu ve gidişatı başından bellidir.
Hafızalarda değerli padişahlarımıza ait yanlış bilgiler, durumlar kalmaması adına inşallah hata ile yayına gelmiş bu dizi sonlandırılır.

Bayanlar eğer siz de benim gibi bu diziden çok rahatsız olduysanız;
lütfen rütüğe şikayet mesajınızı yazın, lütfen siz de katkıda bulunun.
Bazı tartışmalar arasında yazım gözden kaçtıysa diye yeniden alıntı yaptım.
Eğer bu dizi yapılan şikayetlerle yayından kaldırılamazsa; tek kelime ile yazık derim.

Bayanlar eğer siz de benim gibi bu diziden çok rahatsız olduysanız;
lütfen rütüğe şikayet mesajınızı yazın, lütfen siz de katkıda bulunun.
Bazı tartışmalar arasında yazım gözden kaçtıysa diye yeniden alıntı yaptım.
Eğer bu dizi yapılan şikayetlerle yayından kaldırılamazsa; tek kelime ile yazık derim.

RTÜK canım rütük değil
bence yazım kurallarınıza dikkat edin
RTÜK sizi dikkate almayabilir.

Biz zaten böyle olaylar kesinlikle olmadı demiyoruz. Makamını kötüye kullanan birçok padişah tabi ki oldu, anlatılan olaylar elbette saraylarda yaşandı.
Ancak böyle olayları, Kanuni Sultan Süleyman gibi değerli bir padişahla gündeme getirmeleri yanlış.

Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi kıymetlerle Osmanlı gelişme-yükselme yaşadı bunu biliyoruz ve Lale devrini ve o dönemdeki zevk-sefa ile devletin çöküşünü de biliyoruz.
Ben kendi adıma Osmanlı eşsiz, hatasız demiyorum.
Ben, Kanuni Sultan Süleyman'ın bu şekilde gösterilmesinden son derece rahatsız oldum.
3 büyük padişaha sonsuz hayranlığım vardır.

Devleti Türkler kurmuştur...Osmanlıda devşirme sistemi vardı. Ve bu kişilerde yönetimde yer alıyordu.. Tamamen cosmopolit bir devletti. Devletin resmi dili arapça ve farsçaydı... Bizim atalarımızdır onu tartışamayız ama %100 türktür diyemeyiz..

Neyse konu nereden nerelere geliyor ama öyle cümleler yakalıyorumki cevap vermeden edemiyorum.. sanırım herkes için böyledir.. Aslında bir başlık açılsa Osmanlı devleti diye olmazmı? Gerçi düzgünce tartışma ortamı olurmu işte bu da tartışılır :)

RTÜK canım rütük değil
bence yazım kurallarınıza dikkat edin
RTÜK sizi dikkate almayabilir.
Haklısınız yazımım yanlıştı ama en azından sizin gibi,
bu dünyaya gelmiş en değerli kişilerden birine yapılan saygısızlık karşısında hatalı davranmıyorum.

Kanuni Sultan Süleyman'a yapılan bu hakarete sessiz kalmak, benim RTÜRK kelimesini rütük olarak yazmamdan çok daha hatalı, feci bir durum.

osmanlı ecnebi demek , arap demek değilki.
özbe öz türk demek

türk adı hep vardı bunu inkar etmiyorum
osmanlı torunuyum demek
türküm demekle aynı şey değil
neden aynı hassasiyet türklere karşı yapılan acımasızca
çirkin sahte yayınlarda gösterilmez
nedir bu osmanlı hassasiyeti
neden türk olmanın önüne geçer
haksızlık değil midir?

özetle;
19 Mayis 1919'da Mustafa Kemal Pasa'nin Samsuna çıkıp düsmana karsi "Milli Mücadelelenin başlamasıyla 622 yil devam eden Osmanli Devleti'nin sonu olması
1 Kasim 1922'de saltanatin kaldırılması
29 kasım 1923 de de cumhuriyetin ilanıyla
türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak,
atatürk ilke ve inkilapları benimsemektir türk olmak

X