Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
ayrıca bu dizide osmanlı tarihi anlatılmıyor dizide altta aşkı derun yazıyordu osmanlıdaki bir aşk hikayesi anlatılıyor

ayrıca bu dizide osmanlı tarihi anlatılmıyor dizide altta aşkı derun yazıyordu osmanlıdaki bir aşk hikayesi anlatılıyor..hem romanlar da var bununlar ilgili onlarada tepki gösterin arayın.herkes bişeyler yapar yada yaza ama insan aklı hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu idrak edebilme kabiliyetine sahiptir neler var osmanlıyla ilgili yazılmış yada yanımlanmış yapıt..

sülüman sülümannnnnnnnnnnnnnnnnnnnn karpuz seçer gibi seçiyo insanın sülüman olası geliyooooo

Mesele sadece bır dızı degıl.Fatmagulun sucu veya benzerlerını sıkayet etmedıklerını nerden bılıyorsunuz..
Mesele gençlerımızın okumaktan araştırmakta acız oldugu ve kendı atalarınız dızılerden öğrenmesı...

Bu dızı masum bır dızı degıl..Benım kafamda harem sahnelerı kalmadı..Ben bır tarıhcı olarak öğrencılerımın bana ılettıklerınden yola cıkarak yorumu yazdım...

Osmanlıda hıcbır tarıhcı harem yoktur demıyor

Harem hakkında bılgı yok ıcınde Nasıl yasanıyordu neler yapılıyordu..nasıl raks edılıyordu vs vs..

Harem sahnelerı kısılerın kendı fantazılerının urunu...Anlatmak ıstenılen bu.
Hıc bır kaynak carıyeler soyle soyle anlattı yazmaz.

Avrupalılar Osmanlı zıyerete geldıklerınde Harem kısmına gıremezlerdı..

Onlarda kendı hayal dunyasında olanları anlatırlardı..

fatma gülün suçu ne dizisinde ne var ki
kıza tecavüz ediliyor daha da yetmiyor tecavüzcüsüyle evlendiriliyor
bundan acı bişey varmı
bu bir sürü kadının başına geliyor
daha geçen gün kadını ayrıldığı kocası öldürdü
devlet kadını koruyamıyor
dizide bir yerinden tutmuş kadın konusunu
yok fatmagülün suçu bihter olmak yok şu yok bu diye alay etmek yerine
kadın sorunlarına eğilsek güzel olmazmıydı
aman bu konular anlatılmasın yasaklansın nereye kadar
tecavüz diye nur topu gibi bir gerçeğimiz var besleyip büyütüyoruz
toplumda yaşanan bu tür sorunlar anlatılmalı saklı kalmamalı ki kangirenleşmesin
ben bu diziyi ilk bölüm dışında izlemedim ama izleyende izlesin
ben izlemiyorum kimsede izlemesin anlayışı doğru değil bence

Tam ben de bunu yazcaktım şirine eline sağlık.

İbrahim'i öyle bir verdiler ki sanki zorla ailesinden koparılmış,Osmanlı'ya nefret besliyor. Hep nefretle hatırladı geçmişini. Oysa ki Osmanlı'da devşirme sistemi gösterilenden çok farklı.

Görüyorsunuz değil mi arkadaşlar sadece HAREM konusunda değil DEVŞİRME konusunda da sınıfta kaldı dizi.

Konunun başından beri cahil değiliz ayırt edebiliriz doğruyu yanlışı diyorsunuz. Siz cahil olmayabilirsiniz ama tarihi konularda cahil olan büyük bir kesim var ülkemizde.

Ele alınan konu bir padişahın hayatı. Sorarım size Peygamberimizin hayatını bu şekilde verselerdi ne derdiniz ?? Televizyon kapatılırdı. İsyan çıkardı. Daha neler neler olurdu. E peki Kanuni söz konusu olunca neden tepki gösterilmiyor. Neden o da erkek değil mi deniyor !!

Evet o da erkekti. Onun da bazı istekleri olabilirdi. Olmuştur da. Ama böyle mi olmuştur.

Tarihi kendi koşullarında değerlendirmek gerekir. Ben ki 2. evliliğe bile olumsuz bakan biriyim ama padişahların çok eşliliğine gayet normal bakıyorum. Koca bir imparatorluk. Tabiki de veliahtı çok fazla olmalı. Biri öldü savaşta nolcak, diğerine geçicek taht.

Ve dikkat ettiyseniz haremin saptırılması Kanuni'den sonradır. Biri çıksın dağılma dönemi padişahlarından biriyle ilgili bir dizi yapsın haremi böyle anlatsın sesim çıkmaz. Zaten o zamanki padişahlar çok çok düzgün olsaydı Osmanlı dağılmazdı. Ama Kanuni'den bahsediyoruz. Hala "şöyleymiş böyleymiş dizide gördüm" diyenler çıkıyor.

Evet arkadaşlar herkesin aklı mantığı var demeyin hala. Diziyi izleyip de birşeyler öğrenen( ! ) olmamış mı? olmuş !!

Hala bu dizi şöyle iyi böyle iyi demeyin. Çünkü bu dizi hiç de iyi değil !!

Aşk dizisi yapsınlar koysunlar sevişme sahnesi hiç sesim çıkmaz. Ya da Kanuni adını anmadan haremli bir dizi yapsınlar, kurgu desinler. Yine sesim çıkmaz. Ama Kanuni bu Kanuni. Yapmayın yaa !!

Tarihi diziden öğrenmeye kalkan zihniyete gülerim ben
Hürrem'i beğendim..Diziyi de beğendim, Halit'i de beğendim, bu köşkü satsak parasını da yesek

Kendi mesajımdan da alıntı yaparak cevap yazma gereği hissettim...

Tarihi sadece kitaplardan öğrenemeyen (Bende dahil!) insan kitlesi azımsanamayacak çoktur.Peki ya bu merak nasıl uyanacak,nasıl öğrenecek insanlar tarihlerini? 14 senelik öğrencilik hayatımda sırf mecburiyetten,ezberleyerek geçtim sınavlarımdan tarih dersini.Sevmiyorum kardeşim,sıkıcı geliyor.
İşte şimdi,"Muhteşem Yüzyıl" dizisiyle o merak uyandı bende.Elbette ki aklı başında olan insan dizilerin birebir yansıtmadığını bilir olayları.Ancak gerçek olan şeyleri anlatacaksa bir dizi/film,izledikten sonra kafama takılan şeyleri "acaba gerçekten doğru mu bu kısmı,böyle birşey yaşanmış mı?" diye açar araştırır,okurum hiç bir fikrim yoksa.Bu sayede de öğrenmiş olurum.Kusura bakmayın,klavye başında atıp tutamayacağım çok çok iyi biliyorum ben diye.İstesem evet sayfalarca açıp okuyup birde alıntı yaparım çok biliyormuşum gibi buraya.Ama çok çok bilgim yok...
Ancak (sadece bu dizi için demiyorum),çok fazla ciddiye alıp,gerçek sananlarda yok değil..

Bilmiyorum anlatabildim mi anlatmak istediklerimi...

Yakın tarih benim çok daha fazla ilgimi çekiyor ve 2,5 dizi beni çok heyecanlandırmıştı.(Buçuk olan kısım yayından kaldırılan Bu Kalp Seni Unutur mu? dizisi) Hatırla Sevgili ve Çemberimde Gül Oya...

Dizi için ise tepkilerin büyüdüğü haberi paylaşılmış zaten burada,az önce okudum,bir parti tarafından da protesto edilmiş.
Bir işe başlarken alınacak tepkiler,eleştiriler göze alınmalı.Her kesimi mutlu etmeyecektir bu tür yapımlar...

Evet arkadaşlar herkesin aklı mantığı var demeyin hala. Diziyi izleyip de birşeyler öğrenen( ! ) olmamış mı? olmuş !!

Bu kısıma da (kendi mi katarak) katılıyorum :))

bakın asıl konu gözden kaçıyor.oturup padişahın hayatı konusunda fikir yürütüyorsunuz,halbuki burda çok daha önemli bir konu var...ben hiç bir dizi takip etmem,bana göre hepsi belli bir süre sonra bayıyor.bu diziyi de ilk burdan duydum ama,mesajlardan anladığım kadarıyla yine bizim senaristler hepten cıvıtmış.olay şu:insan kendini bilmesi için ve geleceğine sahip çıkabilmesi için geçmişini bilmeli...bunda hemfikiriz.kaçırdığınız nokta isekullarda eskisi gibi eğitim verilmiyor.ezbere dayalı,test sistemine odaklı eğitim adı altında çocuklarımıza kocaman bir hiç öğretiliyor.böylece bir nesil tarihinden yoksun büyüyor bu biiiir.ikincisi olarak,medyada gördüğümüz,entel dantel,lümpen bir kaç kişi çıkarak apık sapık kendi fikirlerini savunuyor ve hitabet sanatlarınla,zaten tarihinden yoksun büyümüş insanlara bir takım masallar anlatarak gerçeği çarpıtıyor.üçüncüsü,burda film sektörü devreye giriyor.istanbul kanatlarımın altında gibi hatırlarsanız padişahımız homoseksüel olarak lanse edilmişti orda,çok süslü bir şekilde bizlere sunuluyor,ve kafası karışmış olan insanlar:lan,murat'ta böyleymiş meğer bak!diyebiliyor.fransız yazarlar aynısını fatih sultan mehmet için dedi ve ne gariptir ki,buna inanan bir kitle var türkiyede..sonra can dündar çıkar,atatürkün 'insancıl' yönünden bahseder ve herkes salye sümük haberlerde görünür:ayyyy çoook dokunaklıydı vallaaaa....diye.halbuki bu da koca bir yalandır.atamız hiç bir zaman yanlız bir insan değildi,ve hatta o kadar çok insan vardı ki etrafında bazen bunalıp balıkçıların yanına kaçmayı tercih ederdi kimseye haber vermeden.şimdi sıra kanuniDe demek.neden?çünkü çok güçlü bir insandı.fransada müzik denen bişey icat etmişler söyleyin oraya kafamın tasını attırmasınlar...demiştir ve fransa her ne tip müzik yaptıysa o dönem,bunu kesmiştir!!!!türk insanın hayran olduğu,gurur duyduğu her bir kahramanı her bir kişiliği imha ediyorlar.bizi zayıf,güçsüz kılmak için.YUTMAYIN BUNLARI.adam belki gerçekten hatunlara düşkündü belki de değildi bunların tarihte bir önemi yok.önemli olan savaşları,zaferleri bize bıraktıkları.lütfen kanuniyi behlül'den ayırın.OKYANUS ÖTESİNDEKİ İNSANLARIN NİYETLERİNİ ANLAYIN...yemeyin bunları.

galiba ilk defa diziler hakkında bir yorumuna katılıyorum..tamda içimden geçen söylemek istediklerimi yazmışsın

dağılma gerileme dönemindeki bir padişahı anlatsalar bu kadar üzülmezdim..lale devrini anlatsalarmış o zaman çok meraklılarsa..ama KANUNİ yi değil...

birde harem yokmuydu vardı inkar etmeyinört bas etmeyin diyenlere sesleniyorum..harem elbette vardı.tam bir kesinlik olmamasına rağmen bu şekilde olmadığını gidin en baba tarihçilerden öğrenin lütfen

yabancıların görmek ve göstermek istediği gibi değil

haremde tıp bilgisinden tutunda,ahlak,ilim,sanat her konuda eğitim almışlardır..

ilk günden göğüslerine parfümler sürüp padişahın önünde dansöz gibi oynama dersi almamışlardır..

yani sizde yabancılar gibi genelev bakış açısına mı inanmak istiyorsunuz anlamadımki.

birilerinin osmanlı düşmanı olduğu besbelli..ama karalamak için yanlış adamı seçmişler..hemde çok yanlış..

canım kazandığı zaferleri çekmek,hakkıyla göstermek işine gelirmi onların..heleki tims gibi bir yapım şirketi yaparmı bunu!!! onun görevi gitgide yozlaşmamızı sağlamak..zevk alıyor herhalde..
sarayın içindeki aşk meşk çekmek daha az maliyetli geliyordur..e bide reyting yapar içine cinsellik koyarsak..nasılsa türk halkıda okumaktan aciz bir toplum..bunun aslı nedir demez bizim çektiğimiz beyinlerine işler...kesn böyle düşünüyordur..

Galiba ilk oluyor =)

Yazmak istememiştim ama evet resmen genelev muamelesi yapılmış. Bu bariz ortada.

Ayşe gelir odaya. Kanuni onu görür. Kal sen der. Yatağa girerler. Sonra da Kanuni yüzüne bile bakmadan çekilebilirsin der. Bu mudur yani!

Koskoca Kanuni bundan ibaret midir ?

Zaten dizide harem muhabbeti de olmasa başka hiç birşey yok. Montajı berbat. Bilgisayarla yapılan efektler çok amatör. Yani elle tutulur hiç bir şey yok. Eğer ki göğüsleri ortada sarayda dolaşan cariyeler de olmasa hiç de izleyeni olmucak.

Ki cariyelere öğretilen de giyinmek, süslenmek, popoyu dışarı çıkara çıkara eğilmek. Bu muydu onlara öğretilen.

Bu dizi acilen kalkmalı yayından. şimdiye kadar hiç bir dizi için kalkmalı demedim. Aşk-ı Memnu olsun bir başkası olsun bunlarda ele alınan konuların aileler tarafından doğru şekilde aktarılması gerektiğine inanıyorum ama tarihi bir konuda yeterli olacak aile sayısı çok sınırlı ülkemizde. Ders kitaplarında Kanuni şu şu sefere gitti yazarken bu diziyi de görüp izleyen çocuklar,gençler dicek ki baksana adam sefere gitmiş ama gelince de ödülünü almış.

Ya bütün ülkeye dosdoğru tarih öğretilip, çerçeveleme halkın insiyatifine bırakılır ya da bu dizi yayından kalkar.

Ama ikisi de olcak gibi görünmüyor.

amerikan kanallarının türkiyede ne işi var?bunu hiç sorduk mu kendimize?sky tv niye var mesela?cnbc-e?fox ya da?türk kanalları az mıydı yetmedi mi insanlara?biz mi talep ettik nolur bizde yayın yapın diye?peki bu kanallar neden günden güne çoğalıyor?biz bunları niye sorgulamıyoruz?neden hala koskoca bir imparatorun mahrem ilişkilerini pazar magazini gibi ortaya seriyoruz?ben bunların hepsinin cevabını biliyorum ve ne yazık ki bunu burda açıklayamıyorum...bildiğim kadarıyla yasak...

diğer bu konuya ait başlıkta yazdıklarımı buraya yeniliyorum..

Bu dizide reyting uğruna geçmişimiz karalanıyor, ecdadımız şehvet düşkünü gibi gösterilmek isteniyor. Geçmişiyle övünen milletler geleceğe güvenle bakarlar. Bizim geçmişimiz bu dizide anlatılanlar gibi değil. Anlı, şanlı şerefli tarihimizle alay ediliyor. Osmanlı yarı çıplak raks eden cariyelerle değil, dünya medeniyetine yaptığı hizmetlerle anılmalıdır...

Senarist Meral Okay'ın ömrü savaş meydanlarında geçen Kanuni Sultan Süleyman'ın adaletini ve Avrupa'yı dize getiren kahramanlıklarını bir kenara bırakıp diğer kötü örneklerde olduğu gibi 'harem' safsatasına sığındığını ortaya koydu.

“Dizinin tarihsel danışmanlığını yapan bir kişi varsa bence o tarihi bilmiyor. Böyle bir tarih anlayışı olamaz.”

Türkiye'de magazin adı altında sunulan hiç birşey magazinin gerçek anlamını vermez ki. Türkiye'de haftasonları ekrana gelen kim kiminle ne yapıyor tarzıdaki haberler paparazziciliktir. Magazin değil.

Kanallar da değil aslında sorun. Sorun okumayan, araştırmayan insanlar. Evet ben bu diziyi hiç kaçırmadan da izlesem benim düşüncelerim değişmez. Ama bilmeyen bir insan Kanuni'yi kadın düşkünü biri olarak canlandırır kafasında.

İşte sorun da bu.

Bugün Meral Okay bir kanalda programa katıldı. Diziyle ilgili konştu işte. Şöyle çalıştık böyle çalıştık diyor. Halbuki ne kadar çalıştıklarını ucuz efektlerinden gördük.

Asmalı Konak, Bir Bulut Olsam gibi yapımlarda gördüğüm Meral Okay'a bunları hiç yakıştıramadım. Tamamen bambaşka bir portre çizdi bu diziyle kafamda. Başına saksı düşmüş sanırım

Cok ilginc.

Neden severki türk halki Fatmagüle yapilan tecavüzü izlemeyi,
neden severki kanuninin saptirma hareminden ibaret olan bi diziyi izlemeye
yada neden severki;kücücük bi cocuk annesinden ayrilirken ellerinde mendil onla birlikte aglamayi..

Bu uzar gider,ben kendi adima cok üzüldüm muhtesem yuzyili izlerken.
Keske biraz arastirip okusak..

Mesela Hayat Türküsü dizisini izleyen varmi?Elbette olmustur.Ne kadar sagduyulu
ne kadar besleyici bir diziydi diilmi?
Sikayete katiliyorum kimse kimseyi kandirmasin
reyting ugruna daha hangi deger yargilarimizdan vazgecilcek inanain endiseliyim artik.

neyse konu uzar gider,bunlar tamamen arz talep meselesi...

Koliba Yapımdı sanırım o. Mesela Koliba yapımın şimdiye kadarki bütün dizileri seviyeliydi gayet güzeldi. Yanlışım varsa düzeltin belki hatırlayamadığım şeyler de vardır.

Hayat Türküsü gerçekten çok güzel bir yapımdı.

Evet çilekcim arz-talep meselesi bunlar. En büyük örneği de Deli Saraylı'yı yayından kaldıran kanalın bu diziyi ekrana getirmesidir bence.

Yapimi inan hatirlamiyorum,ama ben o bahsettigim diziyi ilk yayinladiginda vede tekrari olmak üzere bikmadan usanmadan iki defa Keyifle izledim..

Deli saraylinin reklamini gördüm,kadrosunu begenmistim ama izlemek nasip olmadi,Kücük oglum var
malum vakit ayiramiyorum cok fazla.

Evet arz-talep ama ilginc iste.Ben izlerken diziyi,gerilmeden keyif alarak izlemek istiyorum.Muhtesem yüzyili hayal kirikligimin olucagini bile bile merakla bekledim ve yanilmadim
.

Evet çok güzeldi. Denk geldikçe tekrarlarını bende izledim.

Hala da denk gelsem izlerim.

Deli saraylı çok kaliteli bir yapımdı mesela.

Ben sapıtmadan emek verilen her diziye saygı duyarım ama bir dizi saçmalıyorsa aa ne güzel emek var da diyemem.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki izliyorum mesela. Geriliyor muyum evet. Ama oyunculukları, dizinin çekim kalitesi derken dizi kendini gösteriyor.

Önemli olan da o zaten. Tuttuğun zaman elde kalmaması. MY bomboş bir dizi. Sadece harem sayesinde izlenen, izlenecek olan bir dizi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…