Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
diziyi internetten izledim.tek kelime ile rezalet.bende bu dizinin yayindan kaldirilmasini isteyenlerdenim.dizinin yapimcilari osmanli gibi muhtesem ve muazzam devleti canlandırmayı malesef beceremezsiniz..osmanlıyı yanlış ifade etmissinz..ögrenin sonra canlandırmaya calısin..
ayrica imparatorluk topraklarinin en çok genişledigi yükselme devrinde Kanuni haremde oturarak nasıl böyle bir başarıyı elde etmiş olabilir....

Bir tarihçi olarak fıkrımı beyan edecegım..

Filim sahelerı nasıl oyunculukları nasıl gorsellık nasıl bunlar benım komum olmadığı ıcın yorum yapmıyacagım...

Begenmeyen ızlemesın anlayışı bızım mılletımıze ters ...Zaten o kadar ıradelı olabılseydık toplum olarak bu hallere duşmezdım..

Öğrencılerımın dızılerden tarıhı ogrenıp aa boyleymış Osmanlı demesıne cok kzıyorum ve tarıhı dızılerle ılgılı yorum yapmıyorum..

Okumaktan araştırmaktan hoşlanmayan bır mılletız...Ama dızılerle yatıp kalkıyoruz..

Dızılere o kadar cok ınaıyoruz kı Kurtlar vadısındekı Çakır ölünce ceneze namazları kılınmıştı.

Tarıh dızılerden ogrenılmez...Ama bızım gençliğimiz ogrendıgı ıcın bu dızılere dıkkat etmelıyız..

Osmanlı da harem vardır :Ama harem hakkında cok az bılgıye sahıbız..Haremde carıyeler asla konuşmazlar.Harem hakkında bılgıler kısıtlıdır..Cunku ozel bır yerdır...

Harem hakkında yazılan cogu kıtaplarda yazarların fantazılerı kendı kurgularıdır..

Osmanlı Kanunı den sonra cokuluşe gırmıştır.Bunun sebeplerıde bellıdır..

Kanunı cok uzun yıllar tahta kalmıştır ..46 yıl..Son donemlerınde her yaşlanan erkek gıbı karısının sozlerıne ınanmıştır..Cokuluşte başlamıştır...

Dızıdekı gıbı kadınla padışahı gece gunduz eglendırmek ıcın hareme alınıyrdu ızlenımı vermek yanlış..

Harem bır egıtım kurumudur.Dans öğretıp padısahı eglendırme merkezı degıl..
Son donemlerde padışahlar zevke daldıgı ıcın devlet cokuluse gıtmıştır...

Sadece dızı olarak ızleyıp yorum yapmak guzel..Ama aa cok dogru anlatmış ..

Hıc kurgu yok tıpkı Kanunı donemı demek cok yanlış...

haremdeki cariyelere niye bu kadar takılıyorsunuz
sonuçta padişah da olsa bir erkek o yıllarda çok eşlilik halk arasında bile var olan birşey
bende okuduğum kadarıyla harem hakkında çok fazla bişey bilinmiyor
bir sarayda taht için öldürülen kişiler olduğuna göre sarayda dönen entrikalar normal değil mi
osmanlı böyle değil diyen arkadaşlar, osmanlı böyle olmasaydı zaten bugün Türk Cumhuriyeti olmazdı
hala Osmanlı var olurdu... lale devrini hepimiz biliyoruz...

diziler gerçekleri yansıtmaz şu yaprak dökümü bile romandan ne kadar farklı işlendi

birde içtikleri bence içki değil kadehlerde içilen birşey değil şerbet gibi geldi bana

çok güzel açıklamışsın tebrik ederim

Yaw bize ne koskoca padişahtan bayanlar
padişahın halinde sual olurmu bre gafiller P

Kostümler nasıldı sizce? Ben biraz daha görkemli beklerdim. kavuk kartondan yapılmış gibiydi .. takılar falan daha bi şaşalı olabilirdi değilmi?

Yaw bize ne koskoca padişahtan bayanlar
padişahın halinde sual olurmu bre gafiller P

Kostümler nasıldı sizce? Ben biraz daha görkemli beklerdim. kavuk kartondan yapılmış gibiydi .. takılar falan daha bi şaşalı olabilirdi değilmi?

kesinlikle co kdogru,tesekkürederim kibele aciklaman icin.
insanimizin umursamaz,dizi iste izle gitsin tavrina cok kiziyorum ben.
insl.bu zihniyettekinlerin dikkati ceker bu yazin.yineden tsk,ler.

DÜZMECE YÜZYIL
● RTÜK Şikayet Hattı: (0212) 444 1 178
● Radyo Televizyon Üst Kurulu
ADRESİNDEN FORMU DOLDURARAK ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ
KURULUŞ ADI: SHOW TV
YAYIN ADI : MUHTEŞEM YÜZYIL
YAYIN TARİHİ : 5 OCAK YAYIN SAATİ : 20:00
● Show Tv. Tel : +90 212 355 01 01
● Show Tv. Fax: +90 212 280 63 02
● Show Tv Şikayet Hattı: (0 212) 355 01 01
● Show Tv. E-mail : info@showtvnet.com

arkadslar filmi beğenmediğim gibi demokratik olarak şikayet etme hakkımı da kullandım..
hem bizzat aradım hemde rtük sayfasından şikayet ettim..
birazdan da show tv 'ye mail atacağım..
tarih adına oynanan saçmalıklara tepkimizi birşekilde vermeliyiz..
ya gercekten doğru dürüst kaliteli birşeyler yapsınlar
yada kimslerin aklını bulandırmasınlar..
biz izlemesek de gençler çocuklar peşine düşecektir..
ne bileyim çok huzursuz etti bu film beni..
tarihi bukadar ayaklar altına almamalılar..

diziye soyle bir baktim sadece nasil anlatildigini gormek icin gozume carpan soyle birsey (harem yanlislarinin disinda)
osmanlida devsirme dsisteminin oldugunu hepimiz biliriz. suleyman hanin yaninda olan has odabasi pargali ibrahim(okan yalabik) hayalen gecmisine gidiyor devsirildigi doneme
ama surada bir yanlislik var ki Osmanlida yukselme doneminde devsirilen oglan cocuklar14-18 yas arasi cocuklardan seciliyordu ama burada goruyoruz ki ibrahimi 8-10 yaslarinda devsirilmis olarak gosteriyor.
2. olarak asla hicbir delikanli(14-18 yas arasi) ailelerinin rizasi olmadan devsirilmemis. yine dizide zorla aliniyor o ufacik cocuk.

benim ilk yarim saatini izledigim kadar gordugum bir sey bu.
kimbilir daha ne yanlislar yapildi dizide.

tamam osmanlı atamız vb. falan da gerçeğe gözünü kapatmak neden
yok şehvet düşkünü gösteriliyormuş şöyle böyle
ee ne olacaktı rahipmi bunlar
savaşmaktan hükmetmekten yönetmekten başka bişey yapmamışlarmı
harem diye bir gerçek yokmuymuş yani
bir den fazla kadından evlatları olmamış mı
kardeş katli yapılmamışmı?

bunlar olmuş ama tarihi kendi şartlarında değerlendirmek gerek
şimdiki koşullarla geçmişi eleştirip tü kaka demekte yanlış
o yüzden ben bunlara gözümü kapamıyorum diğer taraftan kınamıyorum da

bende şikayet edeceğim çok saçma bir dizi olmuş saçmalamşlar abartmışlar

ÜÇ GÜNDE 5 BİN ŞİKAYET

‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi yayına girmeden fragmanını seyreden vatandaşlar, tarihi gerçeklerin saptırıldığını savunarak, RTÜK’ten dizinin kaldırılmasını istedi. Diziye son 3 günde yaklaşık 5 bin şikâyet geldi. Şikayetçiler, dizinin fragmanlarında Kanuni’nin ‘kadın ve içki düşkünü’ sultan olarak gösterilmesine karşı çık

nethaber.

Cok sukur tepkısını sadece sozle anlatmaktan vacgecıp harekete geçen ınsanlar var...

Tabıykı harem var ama dunkı bolumde .Kanunı babası olmuş tahta geçmış o hangı kızla olsam dıye duşunuyor ızlenımı verıyor..İnsanları aklında tek kalan sahne harem sahnelerı...Osmanlı bu demek

algıda seçicilik herhalde
benim aklımda şerbet içtiği sahne, namaz kıldığı sahnede kaldı.

padişahlık babadan oğula geçen bir olay
ee hal böyle olunca padişahın bir çok erkek çocuğunun olması istenen teşvik edilen birşey
zira padişahın bir iki oğlu olsa onlarda öldürülse ne olacak

onu eleştir bunu şikayet et engellensin
ee yerine yenisi gelecek onuda yasakla
yenisi onada yasak ee nereye kadar
madem beğenmedin doğru değil
o zaman sen doğrusunu güzelini yapta bizde onu izleyelim
bu iş şikayet et kapatılsınla olmaz, yasaklarla olmaz

bir sürü eleştirilecek yapım varken bunu mu eleştiriyorsunuz..yalanmı harem olmadığı ilk başlarda eğitim içinken sonradan böyle olmuş işte ayrıca dizide sadece harem değil devlet konularına da yer veriliyor..haremede magazinsel olduğu için izlenebilirlik için ayrıca hürrem gerçek yalan değil..hem kanuni namaz da kılıyordu dizide bardağa dolu tarafından bakalım..gidin fatmaglün suçu ne yi şikayet edin madem..hayır biz bakmak istiyoruz niye engel olmaya çalışıyorsunuz..bakmazsanız bakmayın siz.herkes her dizide izlediği şeye inanıyormu yanii hepimiz okumuş insanlarız cahil değiliz doğru ile yanlışı izlemiş bile olsak ayırt edebiliriz..kurtla vadisinde neler oluyor abartmayalımm..

benim anlamadığım şey şu;osmanlı padişahları aynı zamanda devlet halifesi idi.bu halifeler dini açıdan mübarek kimselerdi.Allah ile irtibatları yüksekti ve bir çok padişahın da kerametler gösterdiğini biliyoruz.nasıl olur da dinini bu kadar üst seviyelerde yaşayan insanlar nikahsız olarak önüne gelen cariyelerle uçkurları ve zevkleri için dinlerini unutup düşüp kalkarlar.bu mümkün mü sizce?

hadi diyelim ki padişahlar gerçekten böyleydi.o dönemin en üst fetva makamı olan şeyhülislamlar böyle bir rezilliğin padişahlar tarafından yapılmasına sessiz kalırlar mıydı sizce?

yanlış olan bir durum olduğunda şeyhülislam fetva vererek padişahı tahttan indirme yetkisine sahipti.bu şeyhülislamlar Allahtan hiç mi korkmuyorlardı.padişahtan korkup Allahın emirlerini hiçe sayacak kadar acizler miydi acaba?

sadece bunlar düşünülerek osmanlıda haremin bu kadar rezil bir müessese olmadığı anlaşılır.ne güzel önüne gelenle yat kalk sonra ben islam halifesiyim de.mümkün mü bu yaa.

dizinin sadece bir böllümünü izledim.cariyeler karşısında kanuninin bi ağzının suyunu akıttırmadılar.ben diziyi beğenmedim.beğenenlere de birşey demiyorum.dizinin senaristi de yapımcıları da ortada zaten.yaptıkları diğer dizilere bakınca bunun da nasıl bişey olacağı belli oluyor.

sadece şuna üzülüyorum tarihini gerçekten bilmeyen gençlerimiz ve insanlarımız bu tarz dizilerden kitaplardan yanlış bilgiler öğreniyor.zaten bizlere de okullarda öğretilen tarihin de gerçeği yansıtıp yansıtmadığı da yıllardır muamma...

yüzyıllarca dış ülkeler tarafından gıpta ile bakılan,övülen, göklere çıkarılan osmanlıyı kendi torunları yerin dibine sokuyor ve malesef tarihine sahip çıkamıyor....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…