Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
Merve survivor'dan paraları kaptı.Ama ola ola cariye olmuş:)
hemde padişah işini bitirince çıkabilirsin dedi.beğenmedi gacıyı:))

Ben burdaki yorum yapan arkadaşları kasdetmemiştim o şekilde yazarken,toplumda genel olarak

öyle bi algı var,dizide nasıl anlatılırsa kolayca inannılıyo,araştırma gereği duyulmuyo diye düşünerek

onu kastetmiştim,

Ama önemli değil,tabiki ben bu konunun uzmanı değilim,okuduklarımı paylaştım sadece,

Yanlış anlaşılma olsa da güzel bi uslupla bunu dile getirdiğiniz için teşekkür ederim,

Dediğim gibi tartışmadan güzelce herşeyi paylaşabiliriz burda,sonuçta geçmişte ne olduğunu kimse

tam olarak bilemez,biz diziye bakalım,oyunculuk nasıl,kalite nasıl onları yorumlayalım...

ben bayıldım diziye çok güzeldi tarihi osmanlı eski şeylere bi merakım var zaten eskidden dünya nasılmış diye... çok iyi yapmışlar

Diziyi yorumlayacak olursak,

Animasyonlar gerçekten çok belli ediyodu kendini,

Kıyafetler güzeldi,işlemeli tam padişahlara sultanlara layık,

Dekor da güzel ama sahneler The Tudors kokuyordu resmen buram buram,

Kanuni biraz daha alçak gönüllü,halim selim biri olarak tasvir edilseydi daha hoş olurdu gibi geldi bana,

Tamam haşmetli cengaver ama biraz da tevazu sahibi olmalıydı,Halit Ergenç biraz daha çalışmalı rolüne,

Hürrem karakterini oynayan kız da hiç o kadar çakici alımlı biri değil,güzel tamam,

Ama onun yerine Bihter kadar çekici hırslı cazibeli biri daha iyi giderdi,

Evet her gece için bi kız seçmesi gerçeklere aykırı ama dizi kurgu işi sonuçta,

Yanlış olmuş ayıp olmuş ama işte reyting meselesi,

Bence de Hürremin padişahın iplerini ellerine alıp entrikalarına başladığı zaman bu Harem konuları biraz arka planda kalıcak gibi,

Ama o ihtişamı pek hissettiremedi dizi sanki,Valide Sultan,cariyelerin başındaki kadın ve erkekler! çok güzel uymuş karakterlerine,

Ama Hürrem ve Kanuni biraz daha çalışmalı rollerine diye düşünüyorum...

Devamını izler miyim,izlerim,çünkü daha fazla saçmalarlar mı ya da daha güzelce oturur mu dizi bakmak gerek,

Çarşambalar da boş olunca malum bakarız,ama iyice cıvıtır da tadını kaçırırlarsa izlemeye değmez...

Hele ki Deli Saraylı gibi kaliteli tarihi bi diziyi kaldırdılar,bunu iyice çarpıtırlarsa reyting uğruna yol RTÜK gibi görünüyor...

bencede yaa deli saraylı çok güzel bi diziydi
bunu ben de yarım yamalak izledim ve düşündüm eski padişahların ağzından Allah Ku'an düşmüyo ama geceleri yaptıkları da başka bişey
ama başlangıç bu gibime geliyo bu kız yüzünden sorunlar çıkacak ve bu harem olayları bu kadar göz önünde olmayacak gibi

Bu mesajı da ayakta alkışlıyorum ,okuduğum kitaptan alıntı galiba,Prof.Dr.Ahmed Akgündüz ün İslam

Hukukunda Kölelik-Cariyelik Müessesesi ve Osmanlı'da Harem adlı kitabında da aynı şeyleri okudum ben,

Ayrıca bu kadının notlarını TRT de Osmanlı belgeselinde de anlatıyolar,hem de yabancı bir araştırmacı aynı şeyleri anlatıyor...

Biz onların yaşadıklarına şahit değildik ama Avrupalı bazı kendini bilmezlerin hayallerine inanacak kadar

da saf olmayalım o kadar belge kanıt varken...değil mi değerli arkadaşlar?

komşum 22 yıllık tarih öğretmeni.babasıda tarihçiymiş,zaten o yönlendirmiş
tam bir osmanlı hayranı ailedir..çok ahlaklılardır,dürüst insanlardır
akşam bir ara karşılaştık ayak üstü konuştuk..merak ettim nasıl vereckler diye muhteşem yüzyılı izledim kalbim dyanmadı kapattım çok üzüldüm çok dedi...

ilk nasıl caab diye açtım,kanuni tahta çıkıyordu,divandakilerde eteğini öpüyordu.ilk tahta çıktıklarında divan üyelerine culüs bahşişi verilir onun başıydı işte sesleniyor,şu paşa bu sadrazam vs vs...
bide demezlermi kaptanı derya cafer paşa diye...o devirde daha kaptanı derya divan üyesi olmamıştı ki..ne kadar araştırarak aslına göre yaptıkları belli diziyi

ya yapanda hayır yok zaten.tims production.
ne zaman dizi sektörüne girdi herif bütün inandıklarımızı örf adetlerimizi yerle bir etti..
kavak yellerini büyük bir sevinçle takip ediyordum ama kimin eli kimin cebine döndü iş..malesef arada meraktan bakıyorum alışkanlık..keşke bakmasam

ayrıca ayşeyi tutup sen kal deyip o gece onunla yatması iğrençti..tam kendi düşündkleri istedikleri gibi anlatmışlar..seni seçtim pikaçu deyip tek gecelik ilişki
ne bileyim kızların hazırlanıp raks etmesi..saçmalıktan başka bişey değildi
eşim bile allah sizi bildiği gibi yapsın deyip kapattı.

keşke deli sraylı devam etseymiş böyle saçma bir yapıt gelecğine..gerçekleri olduğu çekmek yemiyor tabi.

ilk bölümde cariyelerin gelişi felan işlenmiş padişahın ilk gunleri gayet normal gidiyor dizi bence

zaten sonraki bölümlerde süleymanın aldıgı topraklardan bahsedicekler ve hürrem sultanınn entirikalarını öyle bir kadınki şahzede mustafa varya ufak cocuk obur kadından olan onu bile oldurcek ilerleyen bölümlerde ve osmanlıda bir ilk olukcak hürrem sultan ilk resmi nikahli karsı olucak hürrem ..

Tarihi diziden öğrenmeye kalkan zihniyete gülerim ben
Hürrem'i beğendim..Diziyi de beğendim, Halit'i de beğendim, bu köşkü satsak parasını da yesek

Bence rolüne en yakışmış kişi Halit Ergenç.. Birde Hürrem Sultanı oynayan bayan..

Valide sultan çok sosyetik görünüyor yada kafamızsa aşkı memnudan öyle kaldı :)))

Haremdeki totoşlar komikti ama saray ya saray :) daha ağır düşünüyo insan zihninde :)) Haremi Moulin Rouge havasıyla anlatmaları kötü olmuş biraz ..

Tarihi kitaplardan da öğrenemiyoruz
okullarda okutulan Tarih kitaplarının tam olarak gerçeği yansıtmadığını herkes biliyor.
ilk bölümde harem çok ön plana çıkmıştı ama dizi ilerleyen dönemde olması gerektiği gibi devam edeceğini düşünüyorum. Belki de ilk bölümü dikkat çekmek için bu kadar abartmış olabilirler malum Türk toplumu olarak böyle entrikalı dizileri severiz

ayrıca oyuncularda gayet iyi.
Halit Ergenç bu role yakışmış...

halit ergenç olmamış.neden diyeceksiniz,şöyle daha böyle cüsseli ve kalıplı biri olsa daha iyi olurmuş.hiç olmamış saç baş tip .o elbiseler hiç ona gitmemiş .

tarih olarak bakacak olursan evet çirkin şeyler.... mesela sultan süleymanın uçkuru için yapılanlar falan filan bunu begenmedim pek..ama tarihten bagımsız bir dizi olarak izledim ve keyif aldım.
zaten yapımcısıda aynı şeyi sölemişti tv de: bunu osmanlı tarihi olarak deil osmanlı romanı olarak yaptık.izleyenler bu şekilde yorumlasın die..

Nikah kıyılan ilk cariye! Hürrem...

Yani cariyeler köle statüsünde oldukları için nikahın geçerli sayılması için önce

Kanuni onu azad edecek sonra nikahına alacak...yani aslı öyleymiş...

Arkadaslar yapmayin allah askina..
bastan söyleyim ben diziyi izlemedim..
gercek disi olacagi bes belli.
maksat tarihi bir belgesel edasinda anlatmak deil elbette, seyirci cekmek ve reyting yapmak..

cok ilgiliyseniz , tarihi dizilerde deil, tarih kitaplarinda ararsiniz..
BU ülkede kac dizi gerceklerle örtüsüyor ki?

Bu diziyi Osmanlı Tarihi'ni öğrenmek için izlenmez
ama Tarih kitaplarında da Tarih öğrenilmez
ilerleyen bölümlerde yapılan seferleri diziye alınırsa dizi daha güzel olur diye düşünüyorum
pembe dizi havasında izlenebilir en azından Fatmagül'ü izlemekten iyidir

dizi gerçekten topkapı sarayında çekilmiş ha vaybe güzel hoş ama birebir tarih böylemiymiş orası tartışılır bence boşverin diziyi izleyelim

diziyi izlemedim izlemeyi de düşünmüyorum.
show tvnin haberlerini bile izlemiyorum..
deli saraylı gibi bir diziye sahip çıkamayan kanal..
neyi başlasa yarım bırakıyor.
umarım diziyi izleyip devam edecekler daha sonra hüsrana uğramazlar benim gibi...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…