Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
Bu şiir kanuni Sultan Süleyman tarafından Eşi Hürrem Sultana yazılmıştır

Celis-i halvetim, varım, habibim mah-ı tabanım
Enisim, mahremim, varım, güzeller şahı sultanım

Hayatım hasılım,ömrüm, şarab-ı kevserim, adnim
Baharım, behçetim, rüzum, nigarım verd-i handanım

Neşatım, işretim, bezmim, çerağım, neyyirim, şem’im
Turuncu u nar u narencim, benim şem’-i şebistanım

Nebatım, sükkerim, genc,m, cihan içinde bi-rencim
Azizim, Yusuf’um varım, gönül Mısr’ındaki hanım

Stanbulum, Karaman’ım, diyar-ı milket-i Rum’um
Bedahşan’ım ve Kıpçağım ve Bağdad’ım, Horasanım

Saçı marım, kaşı yayım, gözü pür fitne, bimarım
**ürsem boynuna kanım, meded he na-müsülmanım

Kapında çünki meddahım, seni medh ederim daim
Yürek pür gam, gözüm pür nem, Muhibbi’yim hoş halim!

Muhibbi (Kanuni Sultan Süleyman’ın mahlası)

Bugünkü dille;

Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım,
Can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.

Hayatımın, yaşamımın sebebi Cennetim, Kevser şarabım
Baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm,

Sevinç kaynağım, içkimdeki lezzet, eğlenceli meclisim, nurlu parlak ışığım, meş’alem.
Turuncum, narım, narencim, benim gecelerimin, visal odamın aydınlığı,

Nebatım, şekerim, hazinem, cihanda hiç örselenmemiş, el değmemiş sevgilim.
Gönlümdeki Mısır’ın Sultanı, Hazret-i Yusuf’um, varlığımın anlamı,

İstanbul’um, Karaman’ım, Bütün Anadolu ve Rum ülkesindeki diyara bedel sevgilim.
Değerli lal madeninin çıktığı yer olan Bedahşan’ım ve Kıpçağım, Bağdad’ım, Horasan’ım.

Güzel saçlım, yay kaşlım, gözleri ışıl ışıl fitneler koparan sevgilim, hastayım!
Eğer ölürsem benim vebalim senin boynunadır, çünkü bana eza ederek kanıma sen girdin, bana imdad et, ey Müslüman olmayan güzel sevgilim.

Kapında, devamlı olarak seni medhederim, seni överim, sanki hep seni öğmek için görevlendirilmiş gibiyim.
Yüreğim gam ile, gözlerim yaşlarla dolu, ben Muhibbi’yim, sevgi adamıyım, bana bir şeyler oldu, sarhoş gibiyim. Bir hoş hale geldim..

Alıntı--

güzel aşıkmış kanuni.her kadının ayaklarını yerden kesecek sözler.

mahi devran ( devrin ay ı) a da söylemiştir böyle şeyler :KK59:

sanki aşk heleki erkeklerinki dünyayı daha zor hale getiriyor diye düşünmeye başladım.troya da da helen için savaş çıkmıştı.bir sürü masum insan olmuştu.küçük hayatlarda aileler hükümdarların hayatında devletleri söndürüyor.

bakıyorum da kadın işve cilve yapmamakla suçlanıyor.bukadar basit olsa her kadın yapardı.aldatılan da olmazdı.bu erkek pervasızlığını gördükçe kadınların bile böyle düşündüğünü anladıkça bu dünyaya kız evlat getirilmemeli diye düşünmeye başladım.anladımki padişahlada evlense mutluluk yok.

:KK66: :KK66: yaneeee

agız kokusu değil eşim evladımda bile böğğğ sevmem hayatta öfff içim kalkar bee :KK60: :KK60:

iyide ne alaka orda hatice devranın yanında duran sülümanın ilk cariyesi var hani gebe kalmış ama bebeğini düşürmüş sonrasında mahidevran cariyesi olmuş hatta o ilk cariye valide sultanın tüm özel zevklerini biliyor bir bölümde valide sultan o ilk cariyeyi yanına çağırıp hal hatır sordu dediki işte benim sevdigim muziği çaldır falan oda tamam dedi yılan mahidevran nasıl ona bile yılan yılan baktı ole :KK23: boş verinsene hırsına kapılıp millete haset duyacağına adamını elinde tutsaymış o hem karısı değilki oda cariye sadece çocuk doğurması tek artısı :KK68: haksızlıksa ilk cariyesi bebeği düşen cariyeyede haksızlık sonuçta onun ustunede mahidevran gelmiş ...

evet canım doğru..hatta ilk bölümü hatırlayın..mahidevran saraya geliyor eşyalarını yerleştirmeye başlıyor..sonra odaya gülfem giriyor ve hoşgeldin diyor..ama mahidevran tavırlı bişekilde cevap veriyor..sonra gülfem vitrindeki bir kesmeyi (şekerliğe benzettim)eline alıyor çok güzel diye,mahidevranda bırak onu yerine çabuk çok değerli bir parça kırılmasın diyerek gülfemi azarlıyor...gülfemde bunun üzerine ilk gecenizde yalnız kalıcaksınız sultana eğlence var bu gece diyip çıkıp gidiyor...o zaman gülfemn kim olduğunu bilmiyoduk (ben hizmetkarlardan biri sanmıştım) ama mahidevran gerçekte nasıl bilemem ama dizide kötü karakter...son bölümde gülşaha neler dedi..hem kendi yaptırdı hemde sen yaptın dedi...

sonuçta 15. yy dan bahsediyoruz günümüz şartlarıyla düşünemeyiz onların neler yaşayıp,yaptığını..sonuçta bize göre tabikide tek eşlilik ama o zaman öyle değilmiş...

kızlar yanlışınız var mahidevran köle cariye olarak gelmedi, sultan olarak gelmiş saraya. hatice sultanın başka bir saraya gelin gitmesi gibi düşünün.
nigar kalfa söylediya, o bu saraya sultan olarak geldi diye.

yok aynı şey değil o sözü ben mahidevran için değil valide sultan için söylerken duymuştum ...

evet mahidevranın saraya nasıl geldiği söylenmedi..sadece valide sultan için saraya sultan olarak geldi dendi...

evet canım doğru..hatta ilk bölümü hatırlayın..mahidevran saraya geliyor eşyalarını yerleştirmeye başlıyor..sonra odaya gülfem giriyor ve hoşgeldin diyor..ama mahidevran tavırlı bişekilde cevap veriyor..sonra gülfem vitrindeki bir kesmeyi (şekerliğe benzettim)eline alıyor çok güzel diye,mahidevranda bırak onu yerine çabuk çok değerli bir parça kırılmasın diyerek gülfemi azarlıyor...gülfemde bunun üzerine ilk gecenizde yalnız kalıcaksınız sultana eğlence var bu gece diyip çıkıp gidiyor...o zaman gülfemn kim olduğunu bilmiyoduk (ben hizmetkarlardan biri sanmıştım) ama mahidevran gerçekte nasıl bilemem ama dizide kötü karakter...son bölümde gülşaha neler dedi..hem kendi yaptırdı hemde sen yaptın dedi...

sonuçta 15. yy dan bahsediyoruz günümüz şartlarıyla düşünemeyiz onların neler yaşayıp,yaptığını..sonuçta bize göre tabikide tek eşlilik ama o zaman öyle değilmiş...

evet mahidevranın saraya nasıl geldiği söylenmedi..sadece valide sultan için saraya sultan olarak geldi dendi...

ben kitabını okuyorum.mahidevran bi çerkez güzeliymiş ve saraya hediye olarak ailesi tarafından verilmiş...........

kızlar benimde kaynım tarih mezunu..geçen gün çektim kenara :KK53: bi dahaki bölüm ne olcak anlat dedim hemen :KK52::KK52:

o diziyi izlememiş ama duyumlardan ve ara ara baktıklarından bana söylediği, diziyle hemen hemen aynı şeyler ama şuna dikkat çekti,osmanlı döneminde padişahlar asla kendi kanından olanları öldüreceklerse kan akıtarak değil ya boğarak yada zehirleyerek öldürürlermiş..ama bir arkadaş şehzade mustafanın ölümü için süleymanın cellat göndererek öldürttüğünü söylemiş kılıçla...ama osmanlı kedi kanını akıtmazmış asla kesinlikle mantıklı geldi...

ben kitabını okuyorum.mahidevran bi çerkez güzeliymiş ve saraya hediye olarak ailesi tarafından verilmiş...........

ha hedşye ha cariye aynı şey işte gene :KK51: yani burdan şunu anlıyoruz mahidevran sülümana eş olarak gelmemiş hediye olarak gelmiş :86:

kızlar benimde kaynım tarih mezunu..geçen gün çektim kenara :KK53: bi dahaki bölüm ne olcak anlat dedim hemen :KK52::KK52:

o diziyi izlememiş ama duyumlardan ve ara ara baktıklarından bana söylediği, diziyle hemen hemen aynı şeyler ama şuna dikkat çekti,osmanlı döneminde padişahlar asla kendi kanından olanları öldüreceklerse kan akıtarak değil ya boğarak yada zehirleyerek öldürürlermiş..ama bir arkadaş şehzade mustafanın ölümü için süleymanın cellat göndererek öldürttüğünü söylemiş kılıçla...ama osmanlı kedi kanını akıtmazmış asla kesinlikle mantıklı geldi...

hayır canım ne alaka yani kılıç ben hiç duymadım hep boğularak öldürüldüğünü biliyorum :KK15:

aa evet o gülfem ve mahidevran sahnesini hatirladim simdi, haklisiniz. nasil azarlamisti kizi.
o zamanlar hizmetkar diye düsünmüstüm ve dikkatimi bile cekmemisti

hayır canım ne alaka yani kılıç ben hiç duymadım hep boğularak öldürüldüğünü biliyorum :KK15:

evet bende öyle söylüyorum ama gerilerdeki yazılanları okudunmu bilmiyorumda bir arkadaş süleymanın mustafayı öldürmesi için önce iki cellat gönderdiği bu iki celladı savaşarak mustafanın öldürdüğü sonra iki cellat daha gönderdiği ve mustafayı öldürdüklerini yazdığı için yazdım...

bende diyorumki osmanlı kendi kanını akıtmazmış ya boğarak yada zehirleyerek öldürürmüş..

aa evet o gülfem ve mahidevran sahnesini hatirladim simdi, haklisiniz. nasil azarlamisti kizi.
o zamanlar hizmetkar diye düsünmüstüm ve dikkatimi bile cekmemisti

aynen benimde öyle hizmetkar sanmıştım..mahidevran üzücü durumda ama oda az değil yani...

ha hedşye ha cariye aynı şey işte gene :KK51: yani burdan şunu anlıyoruz mahidevran sülümana eş olarak gelmemiş hediye olarak gelmiş :86:

bi hürrem gibi bi çok kötü şey yaşayarak gitmek var bi de gülbahar gibi ailesinin isteğiyle hediye olarak iyi bi şekilde gitmek var.her cariye farklı bi hikayeyle gidiyomuş işte o zamanlar :)

evet bende öyle söylüyorum ama gerilerdeki yazılanları okudunmu bilmiyorumda bir arkadaş süleymanın mustafayı öldürmesi için önce iki cellat gönderdiği bu iki celladı savaşarak mustafanın öldürdüğü sonra iki cellat daha gönderdiği ve mustafayı öldürdüklerini yazdığı için yazdım...

bende diyorumki osmanlı kendi kanını akıtmazmış ya boğarak yada zehirleyerek öldürürmüş..

yok ben sana demedim zaten o arkadaş yanlış biliyor oyle birsey yok diyorum :KK34:

bi hürrem gibi bi çok kötü şey yaşayarak gitmek var bi de gülbahar gibi ailesinin isteğiyle hediye olarak iyi bi şekilde gitmek var.her cariye farklı bi hikayeyle gidiyomuş işte o zamanlar :)

aslında her durumda kadınlar gene köle gibi kullanılıyormus gunumuzdeki esintileri kısmende olsa tek fark o zamanlar aleni yapılıyordu bu işler ... her şekilde kadın hakkı sıfır ... ama hurremi bu yuzden seviyorum ben işte bastıgı yerden ses getirdi ... :KK76:

aslında her durumda kadınlar gene köle gibi kullanılıyormus gunumuzdeki esintileri kısmende olsa tek fark o zamanlar aleni yapılıyordu bu işler ... her şekilde kadın hakkı sıfır ... ama hurremi bu yuzden seviyorum ben işte bastıgı yerden ses getirdi ... :KK76:

aynen öyle.hatun dik başlı ezdirmiyo kendini :KK61:

aynen öyle.hatun dik başlı ezdirmiyo kendini :KK61:

bencede yani şimdi günümüzdede eşine böyle hafif şımarıklıklar şakalar eğlenceler yapan vardır...şahsen ben yaparım :26: :26: ama tabi dışardan biri görse salakça gelebilir :KK57: sonuçta bunlar başbaşa olan şeyler erkeklerin hoşlaştığı şeyler..

ne yalan söyleyim benim hürremin yaptıkları çoğu zaman hoşuma gidiyor :KK24: :KK24: bide sürekli sultanın kendisini daha çok beğenmesi için eğitim alıp çabalamasıda bence takdire değer,kısacası elinden geleni yapıyor :79: :79: :KK49:

ben kitabını okudum kitapta mahidevran ii biri ama burda hürrem ibrahimi mustafayı öldürteceği için bence hürrem biraz masum gösterilmeye çalışılıyor ayrıca boğdurularak öldürülüyor mustafa osmanlı kanı akıtılmaz...kitapta sümbül ağa çok yardım edecek hürreme öldürmeler konusunda kızlar,ayrıca bi ebe de çok yardımcı olacak kanuniyi elinde tutmak için ama bence dizide bu da nigar kalfa.mahidevran da saraydan gönderilecek..dikkat ettiyseniz hürrem kanunini aklına ibrahim hususunda girmeye başladı kitaptada öyleydi kafasına giriyor kanuni hep ibrahimi kayırıyor ama aklının bir köşesinde de hep bunlar yer ediyor...

şimdi bazıları mahidevranın aldatıldığını düşünüyor ama şunu da unutmayın ki kanuninin ilk karısı gülfemdi hatta ondan bir oğlu vardı ama daha sonra öldü mahidevran gülfemin üstüne geldi gülfem varken geldi smdi de onun üstüne hürrem geldi..yani burda kıskanclık yapck kisi aslında gülfemdir fakat o pekte kuzu durmus yerinde haddini bilmiş..neticede osmanlı padisahlarında öle ask faln yoktu onlar soylarının devamını düsünüyordu o yüzden o padishalardan birine bağlanmak heleki hürremi zehirlemek cok yanlıs..kanuni hürrem askı 622 yıllık osmanlıda bi istisnadır..ewt kösem sultan safiye sultan da önemlidir onlrda sevilmistir ama osmnlıdaki tek gerck ask kanuni hürremdir..mahidevranın zaten onun bi padisah olduğunu ve baskalaryla beraber olmasının gayet doğal olduğunu kabul etmeliydi gülfem gibi yapmalıydı..o nasıl gülfemin üstüne gidip onu ekarte ettiyse hürremde onu etmis iste..o zmanlr isler böyle yürüomus demek ki...

ben kitabını okudum kitapta mahidevran ii biri ama burda hürrem ibrahimi mustafayı öldürteceği için bence hürrem biraz masum gösterilmeye çalışılıyor ayrıca boğdurularak öldürülüyor mustafa osmanlı kanı akıtılmaz...kitapta sümbül ağa çok yardım edecek hürreme öldürmeler konusunda kızlar,ayrıca bi ebe de çok yardımcı olacak kanuniyi elinde tutmak için ama bence dizide bu da nigar kalfa.mahidevran da saraydan gönderilecek..dikkat ettiyseniz hürrem kanunini aklına ibrahim hususunda girmeye başladı kitaptada öyleydi kafasına giriyor kanuni hep ibrahimi kayırıyor ama aklının bir köşesinde de hep bunlar yer ediyor...

pargali de daha sonra bre türk demis bir seferde ve bu da kanuninn gözünden düsmesinde asıl öenmli etken olmus

pargali de daha sonra bre türk demis bir seferde ve bu da kanuninn gözünden düsmesinde asıl önmli etken olmus

X