Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
Iyide kadincagaza bunun icin firsat verilmedi ki. Ne ara kocasini kendisine cekseydi?
Manisadaydi, manasidan saraya geldiginde zaten hürrem sultana penceleirni atmisti. Mahidevran kocasiyla sadece 1 gece birlikte olabildi, oda hürremi bi kereliginede olsa oyuna getirdigi icin. O gecede hürremle olacakti yoksa sultan.

Mahidevran tam bir ASK kurbani. ask insanin aklini basindan aliyor, mantiksiz davranislara sürüklüyor. askta hicbirseyi planlayamazsin. Insan sevdigini baskasiyla görünce gözü döner, akli ucar gider, bu durumda mantikli davranamamis yazik napsin.

Hürrem onu önce kocasindan, sonra cocugundan, sonra sarayindan ve varligindan etti.
Haseki sultanken fakir ve mutsuz bi insan olarak öldü.

Ve sultan o kdr nankör bi insanmis ki 50 yili gecik evli oldugu insana bi maas bile baglamamis...

işte budur....

birde savaş asahneleri çok kötü çekilmişti sanki çizgi film bu kadar beceriksiz bizim insanlarımız anlamıyorum dün gece the tudorsu izledim o kadar gerçekçi ve kaliteli ki
bizim oyuncularımızda da iş yok meryem uzerli gittikçe iğrenç bir hal alıyor

yani :) mahidevranda çocuk doğuran cariye sonuçta :) nikah bile yaptıramamış kendisine ... yani ona ait olmayan bir adam var karşısında.. durumuna değilde anneliğine saygı duyulur sadece.. o da hürrem gibi akıllı olup, cilveleşeymiş.. padişah bu.. hürrem olmasa , şaziye olurdu , hüsniye olurdu ama mutlaka yine birileri olacaktı ..

:KK66: :KK66: yaneeee

ben o sahnede çok duygulandım,izlerken dedim ki hekim kadın nerden anlayacak ki zehirlendiğini,zehir olduğuna nasıl emin olacaklar derken,kötü kokusundan kustuğunda çıkan kokudan anlaşıldı sülümanında öyle bir tepki vermesi normal,

:KK60::KK60: koptum yan ama öyle oluyor kız,evliliğimin ilk aylarında eşimin sabah ağız kokusu gül kokusu gibi gelirdi :KK62:

evvet ha,Hürremm demesi çok hoş gerçekten

aslında bende katılmıyor değilim hani,empati yapacak olursak öyle...aslında iki kadında haklı..

agız kokusu değil eşim evladımda bile böğğğ sevmem hayatta öfff içim kalkar bee :KK60: :KK60:

ne kadar acimasizsiniz kizlar.
burda aldatan kocalairn hikayelerini okudukca yerden yere vurar, diger kadini topa tutarsiniz.
simdi ise diger kadinin tarafini tutup asil karisini hice sayip, biraz cilve yapsaymis diyorsunuz.

hikaye ilerledikce su an yerden yere vurdugunuz o mahidevran icin cok üzüleceksiniz,
ve bayildiginiz hürremin o cirkin yüzünü göreceksiniz bence.

ben mahidevani cok iyi anliyorum, düsünüyorumda deli gibi asIK oldugum ve bana deli gibi asIK olan adam birdenbire hice sayacak beni, yüzüme bile bakmayacak
ben aci cekerken, üzülürken, kaybettigim bebegimin yasini tutarken o rus bi cariyeyle gününü gün edecek....
az bile yapiyor bence...

iyide ne alaka orda hatice devranın yanında duran sülümanın ilk cariyesi var hani gebe kalmış ama bebeğini düşürmüş sonrasında mahidevran cariyesi olmuş hatta o ilk cariye valide sultanın tüm özel zevklerini biliyor bir bölümde valide sultan o ilk cariyeyi yanına çağırıp hal hatır sordu dediki işte benim sevdigim muziği çaldır falan oda tamam dedi yılan mahidevran nasıl ona bile yılan yılan baktı ole :KK23: boş verinsene hırsına kapılıp millete haset duyacağına adamını elinde tutsaymış o hem karısı değilki oda cariye sadece çocuk doğurması tek artısı :KK68: haksızlıksa ilk cariyesi bebeği düşen cariyeyede haksızlık sonuçta onun ustunede mahidevran gelmiş ...

hürremden öncede ayşe hatun oldu.. en azından dizide öyle görünüyor. kimbilir daha kimler? mahidevranın kocasına aşık olduğu hürremde mi aklına geldi :) tek gecelik ilişkilere , daha doğrusu taşıyıcı anneliğe evet dedi ama süleyman AŞIK olunca sadece hazmedemedi.. nevri döndü, hata üstüne hata yaptı... Haklıyken haksız duruma düştü.. ya mahidevrandan önceki kadın? sarayda eğreti gelin gibi oturuyor, hatice sultanın posta güvercinliği görevini yapıyor. ona yazık değil mi? mahidevranda bir başkasının elinden almış süleymanı dimi?

tabi ki gülfemede yazik ben ona birsey demiyorum.
ben zaten dizi yüzünden kimseyle tartismak istemiyorum, burdaki genel tutum beni saskinliga ugratti sadece.
ben kendimi mahidevranin yerine koydugumda onun o mantiksiz davranislarini anlayabiliyorum.
Hürremin sultan üzerindeki etkisinin farkindaydi, ve er yada gec bu etkiyi kendine ve cocuguna karsi kullanacaginida biliyordu.
Hürrem bi erkek cocuk dogurdugunda mahidevranda mazi olacak, mustafanin hayatida risk altina girecekti.
Nitekimde endileselerinde, cirpinislarinda haksiz olmadigini tarih gösterdi.

ay neyse cok konustum :KK53:

Oglak savas sahneleri konusunda haklisin, tek güzel olan müzikti onun disinda sahneler cok vasatti. o Kanlar neydi öyle? :KK52: bi bicagi sapliyorlar, 1 litre kan fiskiriyor düsmandan.

hürremden öncede ayşe hatun oldu.. en azından dizide öyle görünüyor. kimbilir daha kimler? mahidevranın kocasına aşık olduğu hürremde mi aklına geldi :) tek gecelik ilişkilere , daha doğrusu taşıyıcı anneliğe evet dedi ama süleyman AŞIK olunca sadece hazmedemedi.. nevri döndü, hata üstüne hata yaptı... Haklıyken haksız duruma düştü.. ya mahidevrandan önceki kadın? sarayda eğreti gelin gibi oturuyor, hatice sultanın posta güvercinliği görevini yapıyor. ona yazık değil mi? mahidevranda bir başkasının elinden almış süleymanı dimi?

haklısın arkadaşımm benim:KK70:

gülfem çocuk veremedi diye mahidevran devreye girdi..
bu işler böyle demek ki..
ayşeyle,şunla bunla serbest,rus köleyle yassakkkk niyeyse! saçmalık!!!
yani o vakit gülfem de mahidevranı dövseydi,yüzüğünü çaldırsaydı,zehirletseydi..
cık cık cık nefret geldi mahidevran kıskancından..

:KK66: :KK66: yaneeee

agız kokusu değil eşim evladımda bile böğğğ sevmem hayatta öfff içim kalkar bee :KK60: :KK60:

iyide ne alaka orda hatice devranın yanında duran sülümanın ilk cariyesi var hani gebe kalmış ama bebeğini düşürmüş sonrasında mahidevran cariyesi olmuş hatta o ilk cariye valide sultanın tüm özel zevklerini biliyor bir bölümde valide sultan o ilk cariyeyi yanına çağırıp hal hatır sordu dediki işte benim sevdigim muziği çaldır falan oda tamam dedi yılan mahidevran nasıl ona bile yılan yılan baktı ole :KK23: boş verinsene hırsına kapılıp millete haset duyacağına adamını elinde tutsaymış o hem karısı değilki oda cariye sadece çocuk doğurması tek artısı :KK68: haksızlıksa ilk cariyesi bebeği düşen cariyeyede haksızlık sonuçta onun ustunede mahidevran gelmiş ...

hakikaten doğru,etme bulma olmuş bence mahidevranda haticenin yanında duran sülümanın ilk cariyesinin üzerine gelmiş,o kadıncağızda ozaman kimbilir ne acı çekmiştir mahidevranla sülümanı birlikte gördükçe...
valla bende mahidevrana hiç ısınamadım nedense çok sinsi biri...

veeee komedi savaş sahneleriiii:KK53:

allam allam ne o öyle ağır çekim:86:

''bağa bak şimcik ben kılınçımı kaldırıyum,sen karşıla''..
''hee temem ben de kalkanımı şeediyum sen de şeetmiş gibim yapıvir artukun' vs vs vs':KK52:

sizin gözünüzün onunde kaç kişi bıçaklandıki :KK60: yani normalde birine o kadar keskin kılıcı vurun belli damarlar vardır bu damarları kestiginiz anda fiskiye gibi kan serpilmeye başlar :KK53:

kızlar..Herşey bi tarafa,Şekerağa da gidiyordu zindana az kalsın.:18:.
Pargalı hadi sende mutfağına deyince, nasılda sevindi..:KK66:

Herhafta bir osmanlı yemeği tanıtılıyor,bu haftaki de ayva tatlısıydı ya..

o negüzeldi öyle kıpkırmızı,ülen hamileyken bile aşermedim..
bunu canım çekti valla,yapayım bari yakın zamanda..:KK1:

Ay ben..sümbülağaya da bayılıyorum,güzel bir yetenek..:81:
Pargalı da ise hakkaten sadrazam asalati var.. Okan Yalabık'ı da tebrinkk ederim..
bakışları mimikleri tam yerinde..ay kavuşsun:KK19: Hatiiice Pargalısına:127:, kız sarardı soldu..

kızlar..Herşey bi tarafa,Şekerağa da gidiyordu zindana az kalsın.:18:.
Pargalı hadi sende mutfağına deyince, nasılda sevindi..:KK66:

Herhafta bir osmanlı yemeği tanıtılıyor,bu haftaki de ayva tatlısıydı ya..

o negüzeldi öyle kıpkırmızı,ülen hamileyken bile aşermedim..
bunu canım çekti valla,yapayım bari yakın zamanda..:KK1:

Ay ben..sümbülağaya da bayılıyorum,güzel bir yetenek..:81:
Pargalı da ise hakkaten sadrazam asalati var.. Okan Yalabık'ı da tebrinkk ederim..
bakışları mimikleri tam yerinde..ay kavuşsun:KK19: Hatiiice Pargalısına:127:, kız sarardı soldu..

ay evet çok güldüm orda eheueheu zavallı şeker ağa oda fena heee çarşı esnafından cebe indiriyomuş :KK66: :KK60:

ya ben şeyi merak ettim simini bilmiyorum burhan altıntop varya avrupa yakasındaki o ilk bölümde gözüktü sonra yalan oldu ne iş acaba ? :26:

ya ben şeyi merak ettim simini bilmiyorum burhan altıntop varya avrupa yakasındaki o ilk bölümde gözüktü sonra yalan oldu ne iş acaba ? :26:
evet ya akşam diziyi seyrederken annemlere dedim burhan altıntop (engin günaydın)ne olduki ilk bölümde göründü sadece bidaha görünmedi:26:

kızlar yanlışınız var mahidevran köle cariye olarak gelmedi, sultan olarak gelmiş saraya. hatice sultanın başka bir saraya gelin gitmesi gibi düşünün.
nigar kalfa söylediya, o bu saraya sultan olarak geldi diye.

ay evet çok güldüm orda eheueheu zavallı şeker ağa oda fena heee çarşı esnafından cebe indiriyomuş :KK66: :KK60:

aaa öylemiymiiiş..Vaaay Şekerağayı seeen..her devirde varmış bu indiragandi demek:86:..Saray aşçısı yaparsa başkaları naapmaz..
işşşte, bal tutan ve parmak olayı..:KK53:

burhan altıntop mu?:44::44:
ben hiç fark etmedim..saray adamlarının arasında birkaç tiyatro oyuncusu yüz vardı ama, onu görmedim..

Varsa da saray şaklabanı olmasın sakın:86::86:

kızlar yanlışınız var mahidevran köle cariye olarak gelmedi, sultan olarak gelmiş saraya. hatice sultanın başka bir saraya gelin gitmesi gibi düşünün.

yani :)

ayva tatlisi cok lezzetli görünüyordu ama hürremin yemek yiyisini gördükten sonra birden istahim gitti :KK1:
iyi bi tarifi var mi elinizde? öyle kipkirmizi olanindan...

gülfemdemi padişahın koynundan geçmiş, ben hiç görmedim o sahneyi bi hatirlatıverin bi zahmet...

bende yemek yiyiinden çok tiksindim, birde ben istemiyorum çocuk istiyor diyoya daha bi gıcık...
hürremi ilk başlarda seviyordum ama dün akşamki bölümde kafamdaki yeri değişti, senariistler öyle istiyor ve öyle oluyor işde... yakında hepimiz hürremden nefret edip mahidevrana acıycaz kızlar, yapımcılar senaristler nasıl istiyorsa öyle oluyoruz işde...

olurmu canım onu valide sultanı hürrem sordu ilk bolumde o nasıl dilimizi biliyor diye oda dediki işte o kırımdan gelin olarak geldi sultan olarak sizin gibi kole olarak degil dedi :26: senin yanlışın olmasın :KK34: :26:

veeee komedi savaş sahneleriiii:KK53:

allam allam ne o öyle ağır çekim:86:

''bağa bak şimcik ben kılınçımı kaldırıyum,sen karşıla''..
''hee temem ben de kalkanımı şeediyum sen de şeetmiş gibim yapıvir artukun' vs vs vs':KK52:
Alemsin meg bacım..:KK60::KK60::KK60::KK60:

yani :)

ayva tatlisi cok lezzetli görünüyordu ama hürremin yemek yiyisini gördükten sonra birden istahim gitti :KK1:
iyi bi tarifi var mi elinizde? öyle kipkirmizi olanindan...
ayva çekirdekleri konuyor pişerken, kırmızı olsun diye ama..az miktarda kırmızı
gıda boyası konuyormuş dışarıda yapılan ve satılanlarda..
ben yaptım bir kez ama ,fazla kırmızı olmadı.:KK59:.gıda boyasız tabii...:KK61:artık çekirdeğinden mi neden bilmem..

çeksin tabi.ya inanamıyorum birden hürremci mahidevrancı diye ayrıldı herkes.

mahidevran kocası,aşkı,çocuğunun babası olan adamı padişah olur olmaz değişmesine ,uzak yoldan gelmesine rağmen hiçbir özlem ibaresi göstermemesine alınarak başlıyor can çekişmeye.hürreme kocasına onun aşkını unutturan kadın olarak bakıyor.sarayı karıştıracak bir yılan olduğunu hissediyor ki haklıda çıkıyor.

çünkü hürrem daha padişahın kadını olmadan başlıyor ,bağırarak padişahın dikkatini çekmeler(kim cesaret edebilir?)şehzade doğuracağım bu saray benim olacak demeler.bu saray benim olacak ne demek.asıl o başlatıyor .hem valide hanımın kulağına kadar gidiyor bu cümleleri.

kadın olarak başımıza gelse günümüzde boşar geçeriz.mahidevranın böyle bir şansı var mı?padişah boşanır mı?yada diyelim bakım yapsa güzel elbiseler işve cilve yapsa.padişahın yanına yaklaşma fırsatı bile bırakılmıyor ki.her perşembe birlikte oluyorlarmış.hürrem ne ediyor yapıyor o gün de odasından çıkmıyor.belki mahidevran o gün yanına gidebilse farklı olurdu.yada uzun süre ayrı kaldığı eşine çocuğunun annesine bir hoşgeldini çok görmemiş olsa padişah bukadar kırılmazdı.ömür boyu sevgisiz eşsiz kalmaya mahkum ediliyor genç yaşında.hem de entrika çevirmeye meyilli,hırslarını açık açık dile getirmekten korkmayan bir rus var karşısında.hem de şehzadelerin çoğalması kendi çocuğunun öldürülme ihtimalinin göstergesi.kardeş katli vacip diye fetva verilmiş o devirde.oğul katli yapmış kanuni.çok büyük ihtimal diğer cariyeler böyle bir cüret göstermemiş ki hürrem dikkat çekmiş.

Hürrem de kölelikten kurtulma güç elde etme adına tüm hünerini gösteriyor.evet o durumda ne gerekiyorsa yapıyor.kadınların mevki ve güç savaşı var.mahidevran akıllı değil.acısıyla saçma sapan kararlar veriyor.hürrem ise çok akıllı padişaha sunacağı aşkıyla herşeyi kadınca halledebileceğinin farkında.hem de mahidevrandan hevesini almış padişah.o çocuk doğurmuş 5 yıl birlikte olduğu bir kadın .hürrem ise genç taze ve çok çok akıllı.mahidevran paçavra gibi kenara atılmanın verdiği acıyla eriyor.hürrem ise zengin ve güçlü aşkının yanında,onca kişi arasından seçilmenin verdiği gururla parlıyor.

ne hürremi ne mahidevranı tutuyorum.bu düzen baştan yanlış bence.iki kadının düştüğü durumda yaşamak isteyeceğim türden değil.ne kadınlığımın hiçe sayılarak her yeni gelen güzel de bir kenara atılmak,söz hakkımın olmaması,sohbet edecek bir hayat arkadaşımın olmaması,çocuğumun ölümünü görebilme ihtimalimin olması,ne de yurdumdan koparılıp bir saraya köle olarak getirilmek.tamamen bir erkek hegemonyası.buna rağmen biraz işve cilve tatlı sözle kanacak ve suçsuz mükemmel yetişmiş oğlunu öldürecek kadar da basitlik barındıran.kendi çocukluk arkadaşı pargalının canı da önemli değil.önemli olan aşk.bitebilecek bir aşk.yarın yenisine başlanabilecek bir aşk.koskaca bir imparatorluğun geleceği,pırlanta gibi bir evlat,can yoldaşı bir arkadaş ,çocuğunu doğurmuş bir kadının tüm ömrü feda edilmiş bunun için.bu aşk ikisinin de gözünü okadar kör etmişki ikinci bir çocuk da gitmiş .neymiş ibreti alem olsun diye.

sonuç olarak mahidevran nerdeyse fakir bir şekilde oğlunun mezarı başında sonlandırmış hayatını.osmanlı yeteneksiz bir padişaha teslim edilmek zorunda kalmış.halkın geleceğiyle oynanmış.cihan padişahı dedikleri kanuni bunu görememiş.ne adamın karısı olmak ne de gözde cariyesi olmak istemezdim. ne baba olarak ,ne padişah olarak ne de insan olarak başarılı olamamış.dönen entrikayı çözecek zekaya bile sahip değilmiş.a ihanet mi ediyor tiz vurun kellesini.tiz vurun. tiz vurun.bi zahmet vicdan azabı çeksin.öbür tarafta da gözünü kör eden aşkından 7 cellata boğdurduğu çocuğunun hesabını baya uzun bir süre verir.

ne kadar doğru ve güzel yazmışsın. Yazının tamamına katılıyorum. Mahidevran haklı ne yapsın kadıncağız.Sevdiği adam tarafından ikinci plana atılmış.Hatta ikinci plan bile değil kanuni yüzüne dahi bakmıyor.O dönemde yaşamadığımıza şükredelim. Aldatılan kadın şimdi ne yapıp ne edip hakkını alıyor. O zamanlarda cilveli değilsen yandın. İllaki kadın güzel ve cilvelimi olmalı? değilse aşkı hayatı boyunca tadamayacak. Hatta haremi de unutsun ne de olsa kapısından içeri bile almazlar. Ben diziyi izlemeyi bıraktım. Çünkü kadınların bu şekilde ezilmesine dayanamıyorum.Sanırım sarayda kanuninin ilk karısı da yaşıyor mahidevrandan önceki.Mahidevran yardımcısına yanlış hatırlamıyorsam bebeği yaşamadı çok şanssız o da sarayda yaşıyor falan dedi.Sürekli Kanunin kız kardeşinin yanında duran sanırım.Umarım karıştırmamışımdır.Ne kadar acı onun da suçu bebeğinin ölmesimi?
İyiki Ata'mız Mustafa Kemal'imiz yaşamış.Hayatımız kimbilir nasıl olurdu?

X