MİTRAL KAPAK HASTALARI YARDIMCI OLUN

narcicegiiiii

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2019
177
84
25
Merhaba hanımlar daha öncede bahsetmiştim hafif derecede mitral kapak yetmezliğim var 25 yaşındayım 2 sene önce doktorun sadece lafın arasında ufak bi kaçak var ama önemsiz demesiyle öğrendim ve başka kardiyoloğa gidip emin oldum ama bilenler bilir doktorlar bunu pek önemsemiyor zaten. Ben dün yine öyle bir kontrol için kardiyolojiye gittim belirttim böyle bir durumum olduğunu kan da vermiştim bakılsın diye herşey normal fakat kansızlık varmış ferritin baya bir düşük doktor kansızlık var dedi çarpıntın ondan olur dedi ilaç başladık demir ilacı ama benim moralimi bozan şey dün ultrasonla kalbime bakarken evet hafif mitral kapak yetmezliği var dedi (bu değil) sağ kalp basıncını yüksek görüyorum biraz dedi daha önce söylediler mi hayır dedim. Zatürre geçirdin mi sigara kullanıyor musun covid geçirdin mi dedi hepsine hayır dedim. Daha sonra odadan çıkmadan tekrar doktora sordum yani ben kafama takıyorum mitral yetmezliğide bide basınç falan dediniz dedim enfeksiyondanda olur gibi birşey dedi ama internetten baktığımda pulmoner hipertansiyon çıkıyor dünden beri moralim çok bozuk yani mitral kapak yetmezliği bu hastalığı tetikleyebiliyormuş e bendede var zaten yetmezlik Allahım çok korkuyorum şuan bunları yazarken ağlıyorum o kadar moralim bozukki senede 1 kontrole gel dedi sadece çok kafaya takıyorum diyince öyle olsa 3 ayda bir gel derdim falan dedi ama ben şuan kendimde pulmoner hipertansiyon olduğunu düşünüyorum 2 tane çocuğum var yaşım genç ve bu hastalık için 3 sene hayat biçiyorlar kesin tedavisi yok yazıyor çok kötüyüm lütfen yardımcı olun lütfen çok üzgünüm

Eger sizde en ufak bir supheleri olsa bunu hemen soyler drlar. Sizi bekleyen ihtimalleri sıralarlar. Senede bir gel demek hayatiniza devam edin hersey yolunda demek. Ben de senede bir takip altindayim tasikardi ve ekstrasistoller sebebiyle. Doktor tamamen zararsiz demesine ragmen ben gecen yil ogrendigimde eve gelip internetten arastirdim. Arastirmaz olaydim neler okudum neler. Derin bir anksiyete cukuruna dustum. Size tavsiyem doktorlariniza guvenin ve internetten tek kelime dahi okumayin...
Gecmis olsun.

Annemde trikuspit,mitral ve aort kapak yetmezliği var. Kan sulandırıcı kullanıyor düzenli inr ölçümü yapılır, ilaç dozu ayarlanır. Bunun yanında kullandığı tansiyon ilaçları da var. Yaklaşık 13 yıldır bu durumda.
Varsa ilaçlarınızı düzenli kullanın. Doktorunuz ekstra bir durum görseydi daha sık kontrole çağırırdı.

Yıllardır mitral kapakçık yetmezliğim var, stresli olduğumda ara ara çarpıntılarim oluyor başka bişey olduğu yok. Boşuna ağlayıp kendinizi üzmeyin. Yıllık kontrollere gidersiniz, ilerleme pek olmuyor zaten hastalıkta.
Bende yavaş yavaş alışmıştım mitral yetmezliğimi kabul etmeye ama sağ kalp basıncını biraz yüksek gördüm neden dedi ki yani akciğere giden tarafmış baya bi araştırdım doktorda sordu zaten zatürre sigara vs diye demekki akciğerlerle alakalı bir durum gerçektende yani doktor neden önemsemedi diye düşünüyorum şuanda

Annemde trikuspit,mitral ve aort kapak yetmezliği var. Kan sulandırıcı kullanıyor düzenli inr ölçümü yapılır, ilaç dozu ayarlanır. Bunun yanında kullandığı tansiyon ilaçları da var. Yaklaşık 13 yıldır bu durumda.
Varsa ilaçlarınızı düzenli kullanın. Doktorunuz ekstra bir durum görseydi daha sık kontrole çağırırdı.
İlaç özellikle istedim çarpıntı ilacı gerek görmedi kansızlıktan dolayı çarpıntın oluyordur dedi o düzeldiği zaman çarpıntında geçer dedi (zaten arada oluyor)

Bende yavaş yavaş alışmıştım mitral yetmezliğimi kabul etmeye ama sağ kalp basıncını biraz yüksek gördüm neden dedi ki yani akciğere giden tarafmış baya bi araştırdım doktorda sordu zaten zatürre sigara vs diye demekki akciğerlerle alakalı bir durum gerçektende yani doktor neden önemsemedi diye düşünüyorum şuanda
Doktorun önemsememesi gibi bir durum olabilir mi? Allah aşkına kendi kendinize kurmayın, Google dan bişeyler araştırmayi da bırakın. Eğer doktorunuz sizi tatmin etmediyse başka bir uzmandan destek alin.

Eger sizde en ufak bir supheleri olsa bunu hemen soyler drlar. Sizi bekleyen ihtimalleri sıralarlar. Senede bir gel demek hayatiniza devam edin hersey yolunda demek. Ben de senede bir takip altindayim tasikardi ve ekstrasistoller sebebiyle. Doktor tamamen zararsiz demesine ragmen ben gecen yil ogrendigimde eve gelip internetten arastirdim. Arastirmaz olaydim neler okudum neler. Derin bir anksiyete cukuruna dustum. Size tavsiyem doktorlariniza guvenin ve internetten tek kelime dahi okumayin...
Gecmis olsun.
Zaten ben herşeyi kafaya takan birisiyim ve araştırırım hemen tanı koyarım kendime. Bunu yapmıycam diyorum hep ama yine de ilk google a yazdığımda bu hastalık çıkıyor ve tanısını hemen koymuyormuş doktorlar genelde. Suan tek düşündüğüm doktor önemsemedi tanıyı koyamadı diyorum kendi kendime. Ama bir sorun yoksa akciğerlerime giden damarlarda neden sağ kalpte basınc yüksek gördüm dedi ki yani hem söyledi hemde bununla ilgili birsey söylemedi anlamıyorum önceden bu yoktu olsaydı önceki doktorlarda söylerdi yeni mi oluştu anlayamadım

18 yaşımda carpinti başlamıştı bende. Gittiğimde MVP var dendi. Bazen daha yüksek çıkıyordu sanırım ilaca baslatiyorlardi. Ama çoğu zaman onemsemiyorlardi. İki yılda bir kontrol sadece.
Sonra yıllar içinde kaçak kapandı mı ne oldu artık son doktorum MVP yok dedi. Ama hafif ritm bozukluğu var dedi. Bunun için de yapılacak bir şey yok. Beloc yazıyorlar ama onu da uzun süreli tavsiye etmiyor alıştırmak için. Öyle yaşıyorum kendisi ile. Üstüne bir de sağlık anksiyetesi başladı. Ara ara böyle ataklar yasayip acile gidiyordum. Veya şimdilerde Z. İsimli ilacım olduğu için onu alıp uyuyorum.

İçiniz rahat etsin diye farklı bir doktora gidin yine. Ama Google a göre bakmayın. Ben kaç kez öldüm Google göre. Kaç kez ağır hastalıklar geçirdim belirtilere ve test sonuçlarına göre. Gerçekte hiçbiri olmadı.

İhmal edin demiyorum tabi ama kaygılanmayin. Sağlık konusunda çok kaygı yaşamış biri olarak diyorum. Bir başka hastane ve doktora daha gidin. Cihazdan cihaza da fark oluyor. Ama emin olun yüzde 90 birşey yoktur. Düşük yüzdelik dilimi netleştirmek için gidin sadece ama endişe etmeyin.

Amcamın 30 yaşındaki oğlu kalp yetmezligi nedeniyle kalbi alındı ve yapay kalp takıldı. Ve dışarıda bir tane aletle yaşıyor. Inanın o kadar karamsar olmadı.Ve şuan gayette iyi vucudu o aleti kabul etti çok şükür. Aileden gelen kalıtsal hastalık oldugu için en büyüklerinden en küçüklerine kadar bu sorunu yaşadılar. Sizin durum çok çok hafif kalır çogu insanda olan ama haberi dahi olmayan doktorların önemsemedigi birşey. Çok kafanıza takılıyorsa bir uzmana daha görünün. Dert etmeyin üzüntüyle hastalıklar gelir.

İcinizin rahat etmesi icin tekrar bir uzmanla gorusebilirsiniz. Kendinize 3 yil falan omur de bicmeyin. Hastaliginiz asiri ilerleyip, olabilecek en kotu sey olsa bile yapay kapak takilir, hayatiniza ilac kullanarak devam edersiniz.
Evet haklısınız tekrar bir doktora gidip iyice sormam gerekecek sanırım ama benim korktuğum mitral yetmezlik değil sağ kalp basıncı dediği için buda pulmoner hipertansiyona işaret ediyor yani onun tedavisi yokmuş sadece biraz daha yaşam kalitesini ilaçlarla düzeltiyorlarmış çok şükür nefes darlıgım falan yok şuan ama çok kafama takıldı yani basıncın yüksek olması

İhmal edin demiyorum tabi ama kaygılanmayin. Sağlık konusunda çok kaygı yaşamış biri olarak diyorum. Bir başka hastane ve doktora daha gidin. Cihazdan cihaza da fark oluyor. Ama emin olun yüzde 90 birşey yoktur. Düşük yüzdelik dilimi netleştirmek için gidin sadece ama endişe etmeyin.
Ever bende mitral yetmezliği kabul ettim ve artık önemsememeye çalışıyordum ama şimdide sağ kalp basıncı yüksek denildi ve çok kafama takıldı

Benim kızım doğduğunda 2 hafta küvezde kaldı, pulmoner hipertansiyon dendi,o zamanları pek hatırlamıyorum, çok kotuydum çünkü kafayı yemiştik, doktor her an her şeye hazırlıklı olun vs demişti....çok şükür şu anda 6 yaşında, 2 kere kontrole götürdük sonra da gerek yok artık denmiş. En kötüsünü düşünmeyin yani.

Evet haklısınız tekrar bir doktora gidip iyice sormam gerekecek sanırım ama benim korktuğum mitral yetmezlik değil sağ kalp basıncı dediği için buda pulmoner hipertansiyona işaret ediyor yani onun tedavisi yokmuş sadece biraz daha yaşam kalitesini ilaçlarla düzeltiyorlarmış çok şükür nefes darlıgım falan yok şuan ama çok kafama takıldı yani basıncın yüksek olması
Sizin sag kalp basinciniz yuksekse bile bunun sebebi mitral yetmezliginiz, demek istedigim onun ilerledigi durumda pulmoner hipertansiyon gelisir. Uzun bir surec bu, kontrol altinda kalacaksiniz ki o yonde bir degisim gorurlerse direkt sebebi kapak degisimiyle ortadan kaldirabilirler yani.

Merhaba hanımlar daha öncede bahsetmiştim hafif derecede mitral kapak yetmezliğim var 25 yaşındayım 2 sene önce doktorun sadece lafın arasında ufak bi kaçak var ama önemsiz demesiyle öğrendim ve başka kardiyoloğa gidip emin oldum ama bilenler bilir doktorlar bunu pek önemsemiyor zaten. Ben dün yine öyle bir kontrol için kardiyolojiye gittim belirttim böyle bir durumum olduğunu kan da vermiştim bakılsın diye herşey normal fakat kansızlık varmış ferritin baya bir düşük doktor kansızlık var dedi çarpıntın ondan olur dedi ilaç başladık demir ilacı ama benim moralimi bozan şey dün ultrasonla kalbime bakarken evet hafif mitral kapak yetmezliği var dedi (bu değil) sağ kalp basıncını yüksek görüyorum biraz dedi daha önce söylediler mi hayır dedim. Zatürre geçirdin mi sigara kullanıyor musun covid geçirdin mi dedi hepsine hayır dedim. Daha sonra odadan çıkmadan tekrar doktora sordum yani ben kafama takıyorum mitral yetmezliğide bide basınç falan dediniz dedim enfeksiyondanda olur gibi birşey dedi ama internetten baktığımda pulmoner hipertansiyon çıkıyor dünden beri moralim çok bozuk yani mitral kapak yetmezliği bu hastalığı tetikleyebiliyormuş e bendede var zaten yetmezlik Allahım çok korkuyorum şuan bunları yazarken ağlıyorum o kadar moralim bozukki senede 1 kontrole gel dedi sadece çok kafaya takıyorum diyince öyle olsa 3 ayda bir gel derdim falan dedi ama ben şuan kendimde pulmoner hipertansiyon olduğunu düşünüyorum 2 tane çocuğum var yaşım genç ve bu hastalık için 3 sene hayat biçiyorlar kesin tedavisi yok yazıyor çok kötüyüm lütfen yardımcı olun lütfen çok üzgünüm
Eşimde var mitral kapak yetmezliği hafif düzeyde
Ama 8 sene falan oldu tespit edileli
Check up sırasında tesadüfen öğrenmişti
Hayatında bir soruna yol açmadı
Sigarayı geçen sene bıraktı o zamana kadar içiyordu da
2-3 kere kardiyologa gitti bu sene de gitti efor testi vs yapıldı hiçbir sorun görünmüyor
Bu kadar ciddiye alınacak bir durum olduğunu düşünmemiştik biz

X