Mirena spiral deneyimim (koruma amaçlı)

Spizella

Realist
Pro Üye
27 Ağustos 2017
16.317
37.020
Merhaba ben buraya mirena takıldıktan sonraki deneyimimi yazacağım.
Belki faydam olur hem de kendimi takip ederim.
Kullanan varsa deneyimlerini paylaşabilirse sevinirim.

34 yaşındayım. 1 çocuğum var. Daha önce 6 sene doğum kontrol hapı ile gebelikten korundum.
Sonra bırakıp hamile kaldım. Çocuğum doğunca yine hap ile korundum ama hapı içmeyi unutmaya başlamıştım bu yüzden çocuğum 4-5 aylıkken bakır hormonsuz spiral taktırdım.
5 senelik bir spiraldi ve özellikle son 1 yıldır 10-12-14 gün süren adet dönemi, ara kanamalar, aşırı vajinal akıntı, sürekli mantar ve sistit geçirmem gibi sebeplerle süresi dolan spirali çıkarttı doktorum.

Normalde adetlerim ilaçsız 8-9 gün sürerdi zaten uzundu ve ben başka çocuk da düşünmüyorum çok sıkıldım adet görmekten ayın yarısında regl oluyorum.
bunun üzerine doktorum ısrarla mirena önerdi. Kanamanı kesecek dedi.
düşünen kişilere ön bilgi olması için süreci paylaşacağım

(benim herhangi bir adet düzensizliğim, miyom, kist, ağrı, sancı hiçbir şeyim yok) sadece regl olayım bitsin, korunma konusunda içim rahat olsun istedim.)

Adetin 3. Günü takıldı. İşlem 2-3 dk sürdü. Ani bir regl sancısı gibiydi, öyle çok bir ağrı oldu diyemem. Ama hassas biriyseniz canınız acıyabilir. Benim vajinal muayenelerim de smear alma işlemlerim de neredeyse bir şey hissetmeden geçer yani rahatsızlık vermez, sizin için muayene de zorsa bu işlem de rahatsız edebilir. Özelde bunu rahime bi uyuşturan sprey gibi bişey sıkarak yapıyorlar hiçbir şey hissedilmiyor. Çok kolay geçiyor. Ben bu defa spirali devlet hastanesinde taktırdım öyle bir sprey uygulanmadı.

O gün eve gelince mide bulantım oldu ve istifra ettim. Neden bilmiyorum 1 kere oldu geçti.
Takıldığı gün ağrın olacaktır normal ağrı kesici al dedi doktor. evet oldu biraz regl ağrısı gibi.
Ayrıca 1 hafta cinsel aktivitede bulunmamam gerektiğini söyledi.

Takıldığı günden itibaren reglimin yoğun günleri olmasına rağmen damla damla olacak kadar gelmeye başladı.

Bugün 4. Gün
Sırt üstü yattığımda rahim kısmında bi rahatsızlık gerginlik hissi var. Gün içinde ayaktayken hissetmiyorum.
Doktorum yerleşiminin çok iyi olduğu söyledi ama ilk ay kayma düşme de olabilirmiş.
Yüzümde 3 tane sivilce çıktı ama bu regl den ve iş açısından stresliyim ondan da olabilir

Kilom 50 iken takıldı, iştah ya da yeme konusunda henüz fark görmedim. Canım çikolata istedi dün ama bu da reglden olabilir.

Arada yine durumumu yazarım.
Uzun süreli kullanan varsa lütfen siz de yazın

mirena takılalı 5 gün oldu
reglim başlayalı 8 gün oldu hala kanamam devam ediyor az miktarda
ne zaman biter bilmiyorum
karın kısmında hissettiğim gerginlik ve rahatsızlık çok azaldı
yüzümde sivilceler çıkmaya devam ediyor

Merhaba benimde 2 çocuğum var. Korunma amaçlı doktorum önerdi Bende hormonlu spiral taktırmak istiyorum. Ama anestezili taktiracagim çünkü ağrı eşiğim çok düşük.

mirena takılalı 5 gün oldu
reglim başlayalı 8 gün oldu hala kanamam devam ediyor az miktarda
ne zaman biter bilmiyorum
karın kısmında hissettiğim gerginlik ve rahatsızlık çok azaldı
yüzümde sivilceler çıkmaya devam ediyor
Merhaba,
Benimde rahimde miyomlar olduğundan dolayı doktorum ya rahim ameliyatı olmam gerektiğini yada hormonlu spiral ile kanamayı azaltmayı tercih etmem gerektiğini söyledi. Düşününce rahimin alınması korkutucu geliyor fakat hormonlu spiralin de kötü etkileri olduğunu duydum ( kilo alma istenmeyen tüyler gibi ). Senin şuan için bir sıkıntın var mı spiral ile ilgili yada işe yarar mı? Deneyimini paylaşırsan çok mutlu olurum 🌜

Merhaba,
Benimde rahimde miyomlar olduğundan dolayı doktorum ya rahim ameliyatı olmam gerektiğini yada hormonlu spiral ile kanamayı azaltmayı tercih etmem gerektiğini söyledi. Düşününce rahimin alınması korkutucu geliyor fakat hormonlu spiralin de kötü etkileri olduğunu duydum ( kilo alma istenmeyen tüyler gibi ). Senin şuan için bir sıkıntın var mı spiral ile ilgili yada işe yarar mı? Deneyimini paylaşırsan çok mutlu olurum 🌜

Merhaba çok geçmiş olsun. Umarım en kolay şekilde atlatırsınız.

Ben şu an için çok memnunum
Önümüzdeki hafta 2 ay olacak takılalı
Mirenayı İlk 10 gün hissediyordum sırt üstü yatınca karın bölgemde sanki bir şey var gibiydi hatta yerinden mi kaydı diye endişelendim
Bu his 10 günün sonra geçti
Geçen ay 1. Ay kontrolüne gittim yerinde duruyor ve her şey yolunda.
1 kere regl oldum süresi 1 hafta sürdü ama miktar o kadar azdı ki günlük pedle idare eder şekildeydi
Doktorum 6 aya kadar bu sürenin de kısalacağını ve belki de hiç kanama yaşamayacağımı söyledi

Sivilcelerim oluyordu regl öncesi onlar artık çıkmıyor
Cildim bayağı parlak güzel halde
Takıldığında 52 kiloydum, güncel kilom 50
Kıl tüy olayı açıkçası ben yaşamadım. Yıllar önce ev tipi aletle ipl lazer yapmıştım kendime o zamandan beri zaten çıkmıyor. Yeni bir tüy sorunum da olmadı.

Bir tek sanki regl öncesi haftada biraz daha çabuk sinirleniyorum gibi geliyor
İş yaşamında biraz stresli zamanlar geçiriyorum ondan mı çabuk sinirleniyorum mirenadan mı bilmiyorum ama pek sorun değil bu da şimdilik

Herkesin bünyesi farklı ve size nasıl etki eder ben bir şey diyemem ama şu an için benim deneyimim bayağı olumlu

Mirenayı İlk 10 gün hissediyordum sırt üstü yatınca karın bölgemde sanki bir şey var gibiydi hatta yerinden mi kaydı diye endişelendim
1 kere regl oldum süresi 1 hafta sürdü ama miktar o kadar azdı ki günlük pedle idare eder şekildeydi
Doktorum 6 aya kadar bu sürenin de kısalacağını ve belki de hiç kanama yaşamayacağımı söyledi

Kıl tüy olayı açıkçası ben yaşamadım. Yıllar önce ev tipi aletle ipl lazer yapmıştım kendime o zamandan beri zaten çıkmıyor. Yeni bir tüy sorunum da olmadı.

İş yaşamında biraz stresli zamanlar geçiriyorum ondan mı çabuk sinirleniyorum mirenadan mı bilmiyorum ama pek sorun değil bu da şimdilik

Herkesin bünyesi farklı ve size nasıl etki eder ben bir şey diyemem ama şu an için benim deneyimim bayağı olumlu
Soruma karşılık çok değerli tecrübelerini paylaştığın ve bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim 🙏 haklısın her bünye bir değil bende spiral deneme kararı aldım diyebilirim en azından deneseydim keşke dememek adına bunu yapacağım ama işler ters giderse 2. Seçeneği de düşünmekten başka bir çare kalmıyor maalesef ki Rabb'im hepimize sağlık sıhhat nasip etsin 🤲

Kilo konusunda biraz hatalı yazmışım. 50 kilodan 52 ye çıkıp tekrar 50 ye düştüm bu 2 ay içinde. Sanırım o sıralar tatlıyı ve hamur işini biraz kontrolsüz yemiştim. Ama bariz kilo artışı olmadı diyeyim.

Soruma karşılık çok değerli tecrübelerini paylaştığın ve bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim 🙏 haklısın her bünye bir değil bende spiral deneme kararı aldım diyebilirim en azından deneseydim keşke dememek adına bunu yapacağım ama işler ters giderse 2. Seçeneği de düşünmekten başka bir çare kalmıyor maalesef ki Rabb'im hepimize sağlık sıhhat nasip etsin 🤲

Umarım işe yarar ve herhangi bir ameliyata ya da müdahaleye gerek kalmaz. Çok geçmiş olsun

X