Milyonluk mezarlar. Büyük İstanbul depremi .Göç dalgası

İşte bu durumlar için kanuna düzenleme getirilmeli, bir kişinin bile talebi olsa kimse karşı çıkamamalı, bizim kanunlardaki çoğunluk arama şartı yüzünden herkes eli kolu bağlı oturuyor
Dua ediyorum belki hemen belediye kendi zorunlu kılar diye elimden başka birşey gelmiyor şuan

Ben deprem fobigim, delirmemek icin kendi tedbirlerimi aliyorum. 9 yil once, sattim savdim ve istanbuldan ciktim. Aslinda fay uzerinde bir ile geldim ancak arazimi aldim, evimi kendim projelendirdim, insa ettim. Binayi hafifletebilecek ve saglamlastiracak her turlu seyi yaptim. Her an bu evden de cikip tek katli eve dusebilirim, hicbir yere-esyaya romantik bir bagim yok, istanbula 4 yildir neredeyse ayagimi basmadim (1 kez babami defnetmeye geldim o kadar). Esyalarim cikis noktalarina gore yerlestirildi, sabitlendi. Ust raflarda tabak vb bulamazsiniz benim evimde mesela...
Bagajimda 1 haftalik yasam kiti ve balyozum zaten var. Kurumumun arama kurtarma takimindayim, deprem planimiz var ve evdeki herkes ne yapacagini teoride biliyor, bulusma noktasi vb.
Simdi bahceye bir karavan cekecegim, icine de hilti ve daire kesme koyacagim. Zengin miyim, hayir satacagim dugun altinimi, borclanacagim olacak.... orta vadede bu ulkede kalmayi dusunmuyorum, kuzey avrupaya gidecegim plan bu...

Evet mevzu deprem olup olmamasından ziyade nüfus yoğunluğu,müdahale edilmesi gereken bina sayısı. 1 hafta oldu hala enkazdan yeni çıkan insan var mesela. Allah korusun İstanbul'da depremden ölmesen enkaz altında yardım beklerken ölürsün. TUİK'in 2022 verilerine göre İstanbul nüfusu 15.907.951 Bu kayıtlı olan nüfus birde sen buna 1-2 milyonda kayıtsız olan,ikametgahı orda olmayanları falan ekle. Bu kadar insana müdahele edecek sayıda ekip mümkün değil.

Türkiye de depremden kaçış yok gibi bir şey. 13 yıl burdur da 15 yıl ankara da yaşadım, 3 yıldır muğla da yaşıyorum. arada 6 yıl gidip gelmeli bursa da yaşadım. 4 şehirde de aklımda yer eden deprem yaşadım.
muğla ya taşındım çünkü artık büyükşehire tahammülüm kalmadı. en güvenli bulduğum ankara da bile geleceğe dair kaygılarım artmıştı. küçük şehirde en azından olumsuz bir durumda kendi kendime yetebilmem kolay. bir beyaz yaka olarak iş imkanı çok kısıtlıydı şu an çalışmıyorum gibi bir şey eşimle kurduğumuz iş var elimizde işte, onu da ayağa kaldırdık gibi şükürler olsun. muhteşem bir kariyerim yok ama kafam daha rahat. yaşadığım yerde de deprem olabilir, bina yıkılabilir ama binalar kalabalık ve dip dibe olmadığı için birilerinin yetişmesi daha kolay olacaktır ( tabii bu ihtimal hesabı , olacağı varsa önüne geçebilecek değiliz)

önemli olan iş konusu. eğer diğer bölgelere taşıyabileceğiniz, baştan başlayacak alternatifiniz varsa bence iyi hesaplayıp değerlendirmelisiniz. ama iş imkanı olmayana diyebileceğim bir şey yok. şartlar her iki türlü de zor.

bence bütün milletin bir olup marmara daki sanayinin anadoluya yayılması konusunda yetkililere ısrarlı talep iletmesi gerek. olası marmara depremi sonrası ülke ekonomisinin de pek ayakta kalabileceğini sanmıyorum.

Tabikide başka bir şehre gidip sıfırdan düzen kurmanın ne kadar zor olduğunun farkındayım. O yüzden dedim zaten çok giden olmaz diye. Dediğim gibi bir çok iş imkanı bir şehre toplanırsa böyle olur. Sadece deprem için değil yaşam kalitesi açısından da İstanbul bu kadar nüfusu kaldırmıyor bence artık.

Dün sosyal medyada Bağcılar uydu görüntüsü diye bu fotoğraf dolaşıyor.
İstanbul’un neredeyse her yeri böyle ki..
Kurtulsan da komşu binanın altında kalırsın

Eklentiler

• A884D52A-8F81-4395-AED5-F18A1A96983D.jpeg
    312,3 KB · Görüntüleme: 92
Eski yaşadığım yerde en yakın parka kaçana kadar ölüyordun. Bi kere sarsıntı olmuştu ya insanlar parklarda yatmıştı. Bizim o mahallede parkın karşısında sağında solunda binalar var. Açık alanda bile enkaz altında kalıyosun yok böyle bişey.

Bence kaçmak bir çözüm değil. Toki’nin evleri yıkılmamış. Sağlam olan binalar duruyor. İstanbul’da da 7.6 büyük deprem olmaz heralde. Oturduğumuz binaları kontrol ettirmemiz lazım.

Bence kaçmak bir çözüm değil. Toki’nin evleri yıkılmamış. Sağlam olan binalar duruyor. İstanbul’da da 7.6 büyük deprem olmaz heralde. Oturduğumuz binaları kontrol ettirmemiz lazım.
Çok iyimsersiniz

Yakın bir lokasyonda Haznedar'da yıllarca yaşadım, ambulansın giremediği sokaklar var oralarda, yokuşlar üzerinde en az elli yıllık evler neler neler.... buranın altı kayalıkmış hikayesine tutunmuş yıllardır çivi çakmıyor halkı, cidden taşa toprağa sarılan bir kitle var, insanların ahından hiç korkmuyorlar. O bölgede belediyeler teşvik için neler neler yaptı ama yok kar etmedi, kentsel dönüşüme kimseler yanaşmadı

Bizim semtimiz de öyle yokuşlu dar sokaklar,çoğunluğu tek yön,çöp arabaları giremiyor çalışanlar koştur koştur poşetleri toplayıp arabaya götürüyor.
Olası bir depremde ne ambulans ne de itfaiye girebilecek koca koca enkaz kaldırma vinçlerini saymıyorum bile
Çürüyüp gideceğiz korkarım

Bence şu an birileri çıkıp tüm bu insanları örgütlemeli ve toplumca herkes kendi binasını hızlıca test ettirip güçlendirme veya tahliye çalışmalarına başlamalı. Yapılabilecek şeyler hala varken ne kadar zaman kaldı bilemiyorum ama bu umutsuzluk ve çaresizlik böyle bir enerjiye dönüşmeli. Çünkü herkesin istanbulu terk etmesini beklemek gerçekçi değil.

Binam sağlam, kentsel dönüşümle özel bir şirkete yaptırdık, yapım aşamasında resmen santim santim başında durduk, onlarca kez denetim ekibi geldi, 8 şiddetinde depreme dayanır belgesi var müteahhit tarafından kaşeli-imzalı verilmiş ve müteselsil kefaleti alınmış, betonunu malzemesini bile markaları ile koyduk sözleşmeye o kadar özenildi. Ancak bu güvenlik yeterli değil, 24 saat evde değiliz ki, karşıma yeni binalar yapılıyor, resmen 6 ayda inşaat bitirdiler, temeli belli değil malzemesi belli değil. Yaşadığım yer 1. derece deprem bölgesi Kumburgaz fay hattına 35 km mesafedeyim evimin sağlam olması neyi değiştirecek başımıza böyle bir iş gelirse ? Oturduğum sokak geniş ancak üzerindeki yapılar 7 ye bile dayanmaz Allah göstermesin bize ulaşmaları resmen haftalar alır düşünmesi bile zor geliyor. İstanbul'da nüfusun azaltılması lazım acilen, aşırı yoğunluk yüklenen yerlere devletin depremden önce girmesi lazım başka yolu yok gibi

Eşlerinize baskı yapın apartmanınızı örgütleyin gidin deprem testi yaptırın arkadaşlar boş oturup kaderinizi beklemekten iyidir

Evimiz sağlam olsa ne olacak hiç mi dışarı çıkmayacağız
Eczanede ,trafikte,pazarda her yerde yakalanabiliriz.
Ülkece hasta olacağız bu gidişle,sanırım önümüzdeki 1-2 yıl terapistlerden randevu almak mümkün olmayacak

Ayyy Kayseri de bence farksız ya. Biz ilk gece kaçacak boş alan aradık, şansa bir tane boş arsa vardı, oraya da lüks site yapılacakmış ama henüz yapılmadı. Millet oraya doluştu arabayla. O da olmasa da meydandaki Atatürk heykelinin önüne doluşurduk kesin.

İşte istanbulda 10 adım gitme şansımız yok

mevzu evin yıkılmaması değil, olası depremde İstanbul'da 7.2'lik depremde %25'inin, 7.6'lık depremde %45'inin yıkılması bekleniyor. diyelim binamız sağlam, biz içinden sağ çıktık. koskoca şehir yerlebir olacak. altyapı, su, doğalgaz, elektrik olmayacak. araban da sapasağlam kaldı diyelim ama yollar vs kapanıyor. kapanmasa benzin sıkıntısı olacak. böyle uzar gider bu liste. bu şehirden gitme imkanım yok benim maalesef ama kendimce birtakım önlemler almalyı planlıyorum. planlarım da binamız yıkılmaz, içinden sağ çıkarsak olasılığı üzerine olacak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…