Çorbalar Meyir Çorbası (Balcanidew)Adıyaman Yöresi (Yudum yağ sponsorluğunda)

yorgun anneanne

Hivronum
Pro Üye
25 Temmuz 2013
8.101
17.459
Merhaba KK hanımları size Adıyaman yöresine ait çok sevilen bir çorba olan meyir yani (balcanidew) çorbasını sunacağım.

Bu çorbanın yanında olmazsa olmazlar sıcak pide ve yeşil biberdir,isteğe göre pişmiş biber de yenilebilir.

Malzemeler:

✔ 3 kilo yoğurt
✔ 1 kase bulgur
✔ 5-6 adet patlıcan (alacalı soyulmuş)
✔ 5-6 adet yeşil biber
✔ 2 yemek kaşığı tuz
✔ 1 yemek kaşığı un
✔ 1 adet yumurta
✔ yeteri kadar su

Üzerine :

✔ 5-6 adet kuru soğan
✔ 2 su bardağı sıvı yağ
✔ 1 topak tereyağı

10 kişilik

Hazırlanışı:

Önce yoğurdu tencereye alıyorsunuz. İçine su katıp koyu bir ayran yapıyorsunuz.

Sonra sırasıyla yumurta ,tuz ve unu ekleyip iyice çırpıyorsunuz.

Büyük göz ocağa alıyorsunuz. Hemen alacalı soyduğunuz patlıcanları ve yeşil biberleri doğramadan saplarını koparıp ekliyorsunuz. Burası çok önemli kesilmesin diye hiç ara vermeden kaynayana kadar karıştırıyorsunuz.

Patlıcanlar tam pişince bulguru ilave ediyorsunuz ve bulgur pişene kadar kaynatıyorsunuz

Altını kapatıp soğumaya bırakıyorsunuz.

Çorba soğuduktan sonra patlıcanları ve biberleri içinden çıkarıp küçük küçük doğruyorsunuz ve karıştırıyorsunuz

Bir yandan da kuru soğanları ufak ufak doğrayıp tereyağı ve sıvı yağla kavuruyorsunuz.

Servis için çorbanın üzerine soğanlı sosu döküp ,sıcak ekmek ve yeşil biberle servis ediyorsunuz.
Afiyet olsun

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine sağlık en sevdiğim çorba ben kurutulmuş sebzeyle yapılanın daha çok seviyorum

Çok farklı bir tarif ama içinde patlıcan olduğu için özellikle deneyeceğim sunumda kullanılan takıma bayikiyorim çok şık ellerinize sağlık

Yarışmada başarılar dilerim

Çok farklı bir tarif ama içinde patlıcan olduğu için özellikle deneyeceğim sunumda kullanılan takıma bayikiyorim çok şık ellerinize sağlık

Yarışmada başarılar dilerim
Evet takımım güzel bende seviyorum
24 yıl önce almıştım el işi işledim
Onun parasıyla fakat kahve takımının
Bir kaç parçası kırıldı ya

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…