Mutfak Püf Noktaları Menemen yapamyorum kzlar yardm

no.comment

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2008
124
4
evet gerçekten menemen yapamıyorum yani lezzeti filan güzel oluyor ama rengi sapsarı oluyor neden acaba nasıl yapmalıyım ?

taze soğanda koya bilirsiniz oda hoş bir tat bırakıyor.birde yumurtaları kırdıktan 3-4 dk sonra ocağın altını kapat ağzı kapalı olarak biraz dinlensin.yoksa yumurtalar çok katılaşıyor.renkgide açık oluyorsada biraz salça ilave et.

yeşilbiberi soğanı ince ince kıy ama bol olsun at tencereye sıvıyağda döndür bu arada birdiş sarımsak küçük küçük doğra yağda dönsün oda pişerse kokmaz merak etme domatesleri soy küp küp doğra at tencereye dönsünler güzelcee accık kurunane ve karabiber kaçır koksun tamam şimdi yumurtaları kır dağınık olarak üst üste gelmesinler pişerken kaşığın ucuyla sarılarını patlat sonra altını iyice kıs ve tencereyi hava almicak şekilde kapağını kapat en fazla 2 dk bekle altını kapa 5 dakika sonrada kapağını aç servis yap
dene bakalım beğenecekmisin
afiyet olsun

biraz acılı ve yumurtası iyice karışmış ve çok pişmemiş menemen mmmmmmmm..... olsada yesek

esim ve benim favori menemenim,, fazla baharat yoktur enfes menemen lezzeti;
sogani dogra kavur,
bolca minik dogranmis yesil biberi icine at oda beraber kavrulsun
sonra uzerine 1 yada iki domates- istege bagli- minik minik dogranmis olucak at, oda kavrulsun
tuzunu unutma
en uste yumurtani kir, ama ben karistirmam oyle ustunde piser yumurta
azcik yumurtaya tuz
istersen -yesil biber aci degilse--kirmizi pul biber serp
afiyetle ye!

aaa ben menemen yapmasını bılmıyormuyum ne ben ne sogan koyarım nede acı bıber carlıston bıberıde katmayı bıraktım cunku oglumuz yemıyor sevmıyor.domates yumurta ve tuz hepsı bu sızın tarıflerınız benımkının yanında yemek tarıfı gıbı oldu:)

evet gerçekten menemen yapamıyorum yani lezzeti filan güzel oluyor ama rengi sapsarı oluyor neden acaba nasıl yapmalıyım ?

canım valla ben bu akşam yaptım yanına salçasız makarna çorba ve karpuz mis gibiydi vallahi öncelikle zaten domatesler yeteri kadar kırmızı değil artık bu bir domatesleri çok ezmeden yap ve yumurtayıda cok bol koyma

Kızlar ben 2 türlü yapıyorum zevkinize kalmış;birincisi klasik menemen tarifinde olduğu gibi soğan,sivri biber,domates istenirse sarmısak,ateşten almadan hemen önce de peynir rendelenebilir..Fırında menemen müthiş oluyor..İkincisi de şöyle:2 büyük domatesin kabuklarını soyup küçük küpler halinde doğrayın.6 sivri biberin çekirdeklerini çıkarıp ince halkalar halinde kesin.
2 çorba kaşığı tereyağını tavada eritip biberleri kavunrun.Domatesleri ilave edip 5-6 dakika kadar pişirdikten sonra yarım kahve fincanı sütü ekleyin.
5 yumurtayı teker teker bu karışıma ilave edin.Krema hali alıncaya kadar hızla kanştırın.Tuz ve karabiber ekleyip 7-8 dakika daha pişirin.
Maydanozla süsleyip servis yapın.
:)) Afiyet bal şekkkkeer ossun

TUTUİLE annemde mutlaka menemen yaptığı gün yanına makarna yapar ama peynirli ve karpuz enfes üçlü oluyor:)
katılıyorum sana:)

Ben domatesleri püre yapıyorum içine bir ikitane sivri biber,tereyağ olmazsa olmaz beyaz peynir tuz,karabiber,pulbiber ekleyip kapağı kapatıyorum 5 dakika sonra yumurtayı kırıp hızlıcana karıştırıyorum.Süper oluyor...

Gereçler:
4 adet yumurta
3 adet sivri biber
1 adet kuru soğan
3 adet domates
bir miktar kıyma
yağ
tuz
tava
ocak

Yapılışı:

İlk önce tavaya bir miktar yağ koyulur.Yağ ısınırken içerisine bir miktar tuz koyulur.Yağ ısındıktan sonra içerisine önceden hazırladığımız ince doğranmış soğanları ilave ediyoruz.Soğanlar iyice pembeleştikten sonra bir miktar kıymayı ilave ediyoruz.Kıyma da iyice piştikten sonra sırasıyla biber ve domatesleri ilave ediyoruz.Tavadaki malzemeler iyice öldükten sonra üzerine yumurtaları kırıyoruz fakat içerisine kabuk kaçırmamaya özen göstermeliyiz. yumurta sarılarını akları pişinceye kadar kesinlikle dağıtmamalıyız zira işin püf noktası burasıdır.Akları piştikten sonra sarılarını patlatıp yalnızca üç-dört saniye ocağın üzerinde karıştırdıktan sonra ocağın üzerinden alıyoruz. Sarıları yemeğin kendi sıcaklığıyla pişecektir. Biraz daha karıştırdıktan sonra nefis menemenimiz servise hazır olacaktır.

masallah kizlar firinda,peynirli,kiymali supersiniz deneyeyim bunlari ne pisircegime karar veremedigim zaman kurtaricim menemendir herzaman

yemeğe asıl lezzetini veren kıyma oluyo..bide damak tadınız nasıl bilmiyorum ama isteğe göre pişerken 1 çaykaşığı yada tatlıkaşığı(ben çay kaşığı kullanıyorum) şeker katarsanız(bu tüm zeytinyağlı yemekler için geçerlidir)çoook lezzetli oluyo..bi deneyin..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…