Manuel vites

asdfgh1

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2024
15
12
31
Merhaba hanımlar
Manuel vites arabayı nasıl öğrendiniz? Ehliyetim var. Otomatik araba alacak maddi gücüm su an yok. Önerilere,ilhama açığım 🥹

Ehliyeti alırken otomatik vites mi aldın? Eğer ehliyetin otomatik ise manuel kullanamıyorsun.

Bu ehliyet kurslarında çok küçük araçlarla, insanları çok temkinli araç sürdürüyorlar, kimse düzgün araba kullanmayı öğrenemiyor. Birde tek başına trafikte deneyim kazanma şansı yoksa daha zor oluyor işler.

iki üç derse bence debriyaj, vites işini halledersin. Ama çok yokuşlu bir yerde yaşıyorsan, manuel yerine direkt otomatik ile başla, otomatik hiç kaymıyor.

Ehliyeti alırken otomatik vites mi aldın? Eğer ehliyetin otomatik ise manuel kullanamıyorsun.

Bu ehliyet kurslarında çok küçük araçlarla, insanları çok temkinli araç sürdürüyorlar, kimse düzgün araba kullanmayı öğrenemiyor. Birde tek başına trafikte deneyim kazanma şansı yoksa daha zor oluyor işler.

iki üç derse bence debriyaj, vites işini halledersin. Ama çok yokuşlu bir yerde yaşıyorsan, manuel yerine direkt otomatik ile başla, otomatik hiç kaymıyor.
Manuel aldım ama 4. De :) ev öyle bir yer ki yokuş olmayan yeri yok. Aslında evde de manuel var. Kendi arabam olursa belki öğrenirim dedim is yerinde de manuel kullanmam isteniyor ama cikamiyorum. Kaçtıkça önüme çıkıyor otomatik de hiç yetmiyor param

Ben bir sure manuel kullandim. Sansa kaza yapmamisim diye dusunuyorum cunku sonrasinda otomatige gecince bildiginiz "trafikte araba kullanmayi" ogrendim.
Sonrasinda tekrar manuele gecince de 1-2 gunluk manuele alisma sürecinden sonra cok daha rahat ettim.
İmkan yokmus, o zaman disinizi sıkın bi sure daha toplu tasimayla idare edip para biriktirin, otomatik alin diyorum.

Manuel aldım ama 4. De :) ev öyle bir yer ki yokuş olmayan yeri yok. Aslında evde de manuel var. Kendi arabam olursa belki öğrenirim dedim is yerinde de manuel kullanmam isteniyor ama cikamiyorum. Kaçtıkça önüme çıkıyor otomatik de hiç yetmiyor param

bence bir hoca bul, senin evdeki araçla seni çalıştırsın. Baktın yapıyorsun en azından iş yerinde kullanırsın. Araba fırsatın kaçmamış olur

Hic imkan yoksa mecbur ogreneceksiniz. Tavsiyem trafikte ogrenmeyin, istop ederse araba iyice panik olursunuz yalniz. Trafige kapali alanda yokus bir yerde, siz "ben bu arabayi her turlu kaldiririm" diyene kadar dur-kalk yapin.
Surus tavsiyeleri verecek seviyede degilim, bence su anda isinize de yaramaz bu tavsiyeler. Arabayi kaldirabilme ozguveni cok onemli ama ilk kullanmaya basladigimda sirf bu yuzden yayalara ve diger araclara yol vermekten imtina ile kacindim, benim olmadigi halde kendimi yola attim belki bilemiyorum.
Trafige cikmaya başladığınızda da kendinizi diger arabalarla kiyaslamayin, arkadagi hıyar gotunuze yapisti diye hizlanmak isteyebilirsiniz ama kendinizi guvende hissettiginiz hizda kalin. Yavas yavas arabayi cozdukce daha hizli kullanmaya baslarsiniz zaten.

Ben öğrenemedim 🤓 otomatiğe geçtik sorun bende değilmiş vitesteymiş diyorum.
Manuelde KudrAlobar KudrAlobar iyiydi sanki en doğru önerileri o verebilir
Buyrun benim 😝

Dümdüz öğrendik konu sahibiciğim ekstra bir çabaya gerek yok. Otomatik olayı çok balon. Manuel kullanmakla otomatik kullanmak arasında atla deve yok.

Ben otomatik arabaya zor alıştım ilk arabam manueldi. Zamanla alışırsınız otomatik kolaylığına alışan manuelde zorlanıyor sizde alışma durumu yok anladığım kadarıyla. Pratik yapa yapa oturur. Hızlanınca çıkart yavaşlayınca düşür. Zaten 4. Vitese vs hiç atamazsınız bile

Ben manuel vitese aşığım. O kadar çok seviyorum ki eşimin ısrarlarına rağmen otomatiğe razı olmadım. Kendisi şirket aracına geçti de kurtuldu manuel vitesten.
Tavsiye vermek gerekirse öncelikle ön yargılı olmamalısınız. Ve ne olursa olsun her gün pratik yapmalısınız. Bi zaman sonra vites debriyaj eliniz ayağınız oluyor. Nasıl kullandığınızı siz bile anlamıyorsunuz. Devirleri hissederek gidiyorsunuz. Göstergeye gerek kalmıyor. Başlarda çok zor geliyor. İlk ehliyet aldığım zamanları hatırlıyorum vites yüzünden 3. Sınavımda geçebilmiştim. İlk zamanlar ben de otomatiğe mi geçsem diyordum ama iyi ki geçmemişim. Trafikte dur kalk, manuel arabayla çok yorucu oluyor ama onu bile seviyorum. Her gün pratik yaparak alışabilirsiniz. Bir de stop ettirdiğinizde paniklemeyin. Dörtlüyü yakın. İnsanlık hali herkesin başına gelebilir. Bilerek yapmıyorsunuz sonuçta. Korna çalıp panikletenler kadar yardımcı olmaya çalışanlar da çıkıyor. Ben özellikle ışıklardan kalkarken asla kornaya basmam. Kendi eski halimden biliyorum insan adını unutacak duruma geliyor. Yokuşlarda da yine panik olduğunuzda şunu unutmayın 1. Vites nerede olursanız olun arabayı kaldırır. Debriyajı kaldırırken titreme noktasına getirin seri bi şekilde gaza basın. Geri akıtsanız bile problem yok. Hemen frene basın hazır olmayı bekleyin öyle devam edin. Arkada araç varsa el freniyle kalkış yapın. Boş zamanlarda bol bol yokuş kalkış çalışın. Dizel arabalar bu konuda çok iyi. Ayağınızı kaldırdığınız an ilerlemeye başlar. İlk yapılacak şey sakinliğinizi korumak ve bol bol pratik yapmak.

Ben manuel vitese aşığım. O kadar çok seviyorum ki eşimin ısrarlarına rağmen otomatiğe razı olmadım. Kendisi şirket aracına geçti de kurtuldu manuel vitesten.
Tavsiye vermek gerekirse öncelikle ön yargılı olmamalısınız. Ve ne olursa olsun her gün pratik yapmalısınız. Bi zaman sonra vites debriyaj eliniz ayağınız oluyor. Nasıl kullandığınızı siz bile anlamıyorsunuz. Devirleri hissederek gidiyorsunuz. Göstergeye gerek kalmıyor. Başlarda çok zor geliyor. İlk ehliyet aldığım zamanları hatırlıyorum vites yüzünden 3. Sınavımda geçebilmiştim. İlk zamanlar ben de otomatiğe mi geçsem diyordum ama iyi ki geçmemişim. Trafikte dur kalk, manuel arabayla çok yorucu oluyor ama onu bile seviyorum. Her gün pratik yaparak alışabilirsiniz. Bir de stop ettirdiğinizde paniklemeyin. Dörtlüyü yakın. İnsanlık hali herkesin başına gelebilir. Bilerek yapmıyorsunuz sonuçta. Korna çalıp panikletenler kadar yardımcı olmaya çalışanlar da çıkıyor. Ben özellikle ışıklardan kalkarken asla kornaya basmam. Kendi eski halimden biliyorum insan adını unutacak duruma geliyor. Yokuşlarda da yine panik olduğunuzda şunu unutmayın 1. Vites nerede olursanız olun arabayı kaldırır. Debriyajı kaldırırken titreme noktasına getirin seri bi şekilde gaza basın. Geri akıtsanız bile problem yok. Hemen frene basın hazır olmayı bekleyin öyle devam edin. Arkada araç varsa el freniyle kalkış yapın. Boş zamanlarda bol bol yokuş kalkış çalışın. Dizel arabalar bu konuda çok iyi. Ayağınızı kaldırdığınız an ilerlemeye başlar. İlk yapılacak şey sakinliğinizi korumak ve bol bol pratik yapmak.
🌸

deneye deneye
ben ehliyet alırken öyle otomatik araç ehliyeti diye bişey yoktu
araba da manueldi. süre süre öğrendim

25 yaşında bir araç almayacaksınız büyük bir kısmında yokuş kalkış desteği var zaten araçların. Benim 2013 model aracımda bile vardı. Ben de çok ve dik yokuşlu bir bölgede öğrendim manuel araç kullanmayı. Hem de 2000 model, lpg’li külüstür bir clio ile 😂 vallahi korkulacak bişey yok.

Ayrıca her arabanın kavrayışı farklı oluyor arabayı boşa alıp debriyaja basın arabayı tuttuğunu görün sonra alışırsınız. Olmadı ayağınıza göre ayarlama yaparsınız. Bazı arabalarda yokuş kalkış sistemi var.

Şöyle söyliyim, ben ilk manuel başladım senelerce manuel devam ettim. İlk zamanlar işte debriyaja basayım, vites atayım, araba boğuluyor düşüreyim diye tek tek düşünüyorsunuz ya. Alıştıktan sonra beyin onu otomatik yapıyor. Araba hırlamaya başlayınca bir bakmışsınız vites yükselmiş. Boğulduğunu anlayınca bir bakmışsınız vites düşmüş. Yokuşlarda da debriyaj hassasiyetini çözdüğünüz anda daha geri kaçırmazsınız. Bence insanlar manueli çok abartıyor.

Merhaba hanımlar
Manuel vites arabayı nasıl öğrendiniz? Ehliyetim var. Otomatik araba alacak maddi gücüm su an yok. Önerilere,ilhama açığım

Merhaba hanımlar
Manuel vites arabayı nasıl öğrendiniz? Ehliyetim var. Otomatik araba alacak maddi gücüm su an yok. Önerilere,ilhama açığım 🥹
Birkaç ders alabilme imkanınız varsa bence çözersiniz ehliyeti almışsınız sonuçta gerisi pratik

bence bir hoca bul, senin evdeki araçla seni çalıştırsın. Baktın yapıyorsun en azından iş yerinde kullanırsın. Araba fırsatın kaçmamış olur
Ben böyle öğrendim manuel araç kullanmayı. Bir arkadaşın yanında staj yaptım. Kazasız belasız bir 14 senem var benim de düz viteste.

Ben manuelden ehliyet aldım ama otomatik kullanıyorum, şak diye önüme manuel koysalar kullanabilir miyim hiç sanmam🤢😵‍💫

Ben geçen hafta otomatik arabaya geçtim, manuelden sonra otomatik araba kullanmak akülü araba kullanmak gibi diyorum 😂😂
Manuel için özel ders almıştım, hocaya da beni en kalabalık yerlerde çalıştır demiştim. Sonra kendiniz ara ara çıkacaksınız, trafiğin az olduğu yerlerden başlar ufak ufak ilerlersiniz.

Son düzenleme:
X