Mamalarımı çalan esnaf komşum!

Sincap diyor manyak. İstanbul Kadıköy’de sincap evet.

kavga etmeye sert konuşmaya gerek yok
belli ki komşunuz havyan düşmanı bi tip değil
not yazmak yerine direkt yüz yüze iletişim kurmak en iyisi
onları mamaları alırken gözlemlediğiniz bi anda derhal yanına gidin ve bu konuyu konuşun

ben buraya sokaktaki çocuklar için bırakıyorum, siz aldığınız zaman onlar aç kalıyor
yeterli beslenemiyorlar
ben porsiyonları hesaplayarak ona göre bi mama miktarı bırakıyorum
ama siz alıp gittiğinizde bu denge bozulmuş oluyor
ben şuan çalışmıyorum ve mama fiyatları uçmuş durumda, mutfağımdan kısıp onlara mama alıyorum
siz esnafsınız, kazanıyorsunuzdur allah daha çok versin ama benim gelirim yok sizin var
maddi anlamda sıkıntı yaşamasam hiç problem değil ardına bile düşmem
ama siz böyle yaparak benide zor durumda bırakıyorsunuz bana da günah hak geçmemeli
sizin çocuklar bu mamayı sevdiyse markasını verebilirim, online sipariş linki atabilirim
lütfen benim koyduğum mamadan almayın

diyerek konuyu bağlayabileceğinizi düşünüyorum

Tabi ki de direkt gidip konuşun. Siz maddi sıkıntı içinde bir şeyler yapıp can beslemeye çalışıyorsunuz. Kimse sizden izinsiz alamaz o mamaları. Tabi ki keşke her kedi doysa ama siz de zor durumdayken masraf yaparak alıyorsunuz. Sahiplenmiş olduğu kedinin mamasını bir zahmet alsın.

Şimdi ne desem bilemiyorum.
Hayırlı iş yapıyorsunuz yada yaptığınızı sanıyorsunuz .
Kediler zaten dışarı hayvanı yani insanlar mamalara ve insan eline muhtaç kalmaya aliştiriyorlar.
Evcil değilse sokak kedileri karnını doyurmasini bilir veya mutlaka doğal olarak öğrenmeli .
Etraf fare ve yemek artıkları kaynıyor .
Bırakın hayvanlar fare kovalasin .
Zaten işşiniz yokmuş paranızı kendinizi geliştirmek için harcayın .
Hayvanlara iyilik yapmak istiyorsanız bir kaç kediyi kisirlaştirin
hayvanların doğal yaşam alanlarını istila edip onlara alan bırakmayan biziz
şehrin ortasında yeşil alan bırakmadık kediye de köpeğe de
yani tamamen doğal alanlarının olduğu vahşi bi ortam için evet diğer havyanların
leşleriyle vs beslenip yaşamlarını rahatça sürdürebilirler
ama biz insanlar doğal düzeni öyle bi bozduk ki yani bahçeme kedi girmesin diyen komşum var benim
ağacı toprağı sanki kendi malı gibi sahiplenmiş neymiş efenim oraya kedi girmesinmiş
kuştan falanda rahatsız oluyor tabi aynı kişi
ayrıca nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama benim mahallem fare ve yemek artığı kaynamıyor mesela
tamamen doğal yaşam alanları olsa hayvan içgüdüsel olarak karın doyurmanın yolunu bulur evet
ama şehir hayatında bu geçerli değil
kediler için bırakılan mamayı insan alıyor :)
böyle bir ortamda bu hayvanlar karnını nasıl doyursun ?
bakın kediye bırakılan mamayı başka bi kedi alıp kaçmıyor
kansız şerefsiz bir insan alıyor
insanların bırakılan 200 gramlık mamada bile gözü varken
hangi doğal ortamdan bahsediyorsunuz ?

hayvanların doğal yaşam alanlarını istila edip onlara alan bırakmayan biziz
şehrin ortasında yeşil alan bırakmadık kediye de köpeğe de
yani tamamen doğal alanlarının olduğu vahşi bi ortam için evet diğer havyanların
leşleriyle vs beslenip yaşamlarını rahatça sürdürebilirler
ama biz insanlar doğal düzeni öyle bi bozduk ki yani bahçeme kedi girmesin diyen komşum var benim
ağacı toprağı sanki kendi malı gibi sahiplenmiş neymiş efenim oraya kedi girmesinmiş
kuştan falanda rahatsız oluyor tabi aynı kişi
ayrıca nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama benim mahallem fare ve yemek artığı kaynamıyor mesela
tamamen doğal yaşam alanları olsa hayvan içgüdüsel olarak karın doyurmanın yolunu bulur evet
ama şehir hayatında bu geçerli değil
kediler için bırakılan mamayı insan alıyor :)
böyle bir ortamda bu hayvanlar karnını nasıl doyursun ?
bakın kediye bırakılan mamayı başka bi kedi alıp kaçmıyor
kansız şerefsiz bir insan alıyor
insanların bırakılan 200 gramlık mamada bile gözü varken
hangi doğal ortamdan bahsediyorsunuz ?

Bizim de apartmanın bahçesine girmelerini istemiyorlar, yazın yönetici ile kavga ettim hasta bir kediye (ben tedavi ettirdim sonra o ayrı) hortumla su sıkıyordu indim dedm hayırdır ya? Siz ne sanıyorsunuz ki bu hayvandır girer, kedi girer, köpek girer. Cidden çok sinirleniyorum.

Bizim de apartmanın bahçesine girmelerini istemiyorlar, yazın yönetici ile kavga ettim hasta bir kediye (ben tedavi ettirdim sonra o ayrı) hortumla su sıkıyordu indim dedm hayırdır ya? Siz ne sanıyorsunuz ki bu hayvandır girer, kedi girer, köpek girer. Cidden çok sinirleniyorum.
safi kötülük bence bu
çok akıllı komşum kedi girmesin diye tel yaptırmıştı mesela bahçesine
ama teli belli bi yüksekliğe kadar yaptı üstü açıktı tabii
yani kedinin telden tırmanarak bahçeye girebileceğini düşünmeyecek parlaklıkta bi zeka :)
bende eski oturduğum yerde çok kavga ettim evin diğer cephesinde park içi yolu vardı
orada mama verirdim her sabah ve akşam olmak üzere
bizim apartman ve yanındaki 2 apartman adımı çıkarmıştı kedileri alıştırıyor diye :KK70:
dedim ben sizin apartman bahçelerinizde vermiyorum kamuya ait alanda veriyorum
karışamazsınız dedim ve vermeye devam ettim
hayır bi de nolacak yani kedi gelse ? nane ekiyorlarmışda naneleri eziyormuş kediler
ekiyorum biçiyorum dediği alan 2 metrekare bile değildi
çok düşünüyorsanız nanelerinizi balkonunuza saksı yapıp ekebilirsiniz
kedidir bu bahçeye gelir doğal olarak demiştim
evin içinde sahiplendiğin kediye bile karışan var
kimse kusura bakmasında ben dünyanın kirasını ödüyorsam istediğimi de beslerim evimde
ki kedi bu, kime ne zararı var

Selam herkese iyi Pazar’lar dilerim. Beni bir kaç aydır çok sinirlendiren bir konu var yazmak istiyorum. Kendi imkanlarımla ona yakın sokak kedisine bakıyorum ve yine kendi imkanlarımla bir minik mama istasyonu yaptım yağmurdan ıslanmayacak şekilde mama yemeleri için. Ben iki senedir çalışmıyorum ancak kedilere günde mutlaka bir kez ciğer, haşlanmış tavuk, yaş mama vs. ek şeyler veriyorum ayrıca da bu mama kaplarım duruyor ki gelen geçen kediler de yesin. Ya da sabah tavuk yiyen kedi akşam kuru mama yesin aç kalmasın. Ve ben iki senedir çalışmıyorum tamamen aile desteği, kendi harçlıklarım falan döndürüyorum bu düzeni.

Beni sinirlendiren olay ise şu: Evimizin az aşağısında bir kuaför var ama yüksek cirolu büyük bir salon değil hani sokak aralarında olan küçük dükkanlardan, 2 kişi var sadece çalışan. Bana bu kişiler yazın arada sizin mamadan alıyoruz bizim kediler çok seviyor dedi ben de salak olduğum için bir şey demedim aslında ARADA dediği için demedim ama bu iş alışkanlık oldu ve ben çok sinirleniyorum. En kötü ihtimalle ayda bir bir boya yapıp kedilerine bir mama alabilirsin sen esnafsın ben iki senedir işsizim.

Geçtiğimiz günlerde aşağı indim mama döktüm baktkm gene dolanıyor dik dik baktım bişey demedim. Sonra gene mamam bir saat sonra bitince ertesi sabah kapılarına bir not yazdım benim de çalışmadığımı, zorlandığımı ve LÜTFEN her gün mama kabımı boşaltmamasını yazdım. Ama gördü görmed bilemem dükkan kapalıydı ben notu bıraktığımda.

Hava rezalet bildiğiniz gibi kedileri bulduğum kadarıyla kendi bahçemde besliyorum ama buraya gelmeyen kediler için de mama noktamı dolduruyorum dün doldurdum sabah boştu. Kedilerin yemediğini şurdan anlıyorum, kaplar iç içe ve ne zaman alsa o kapları aceleyle iç içe koymadan bırakıyor. Mamayı kendi yemiyor biliyorum yine kediciklere yarıyor ama bu adam esnaf arkadaşlar ben işsizim iki senedir artık kızmaya başladım.

Ne yapmalıyım gidip konuşmayı düşünüyorum ya da bir gün üşenmeden camda bekleyip kavga edicem. Zoruma gitmeye başladı çünkü.
Sizin tutumunuza hayran kaldım ya 😍 adamların yüzsüzlüğü nirvana yapmış söyleyecek söz bulamıyor insan. Bazıları esnaflıklarından dem vurmuş 😁 ama her esnaf böyle değil. Benim eşim de esnaf bize de gelir kışın kediler köpekler diğer esnaflara da. Biz de almistik mama diğerleri de ellerinden geldiğince herkes beslerdi. Sırf dükkânındaki kediyi beslemek için başka kedilerin yiyeceğini çalmak insani sadece hırsız da yapmaz. Ben olsam müşterilerinin de çok olduğu saatlerde gider uyarirdim ki utansinlar

safi kötülük bence bu
çok akıllı komşum kedi girmesin diye tel yaptırmıştı mesela bahçesine
ama teli belli bi yüksekliğe kadar yaptı üstü açıktı tabii
yani kedinin telden tırmanarak bahçeye girebileceğini düşünmeyecek parlaklıkta bi zeka :)
bende eski oturduğum yerde çok kavga ettim evin diğer cephesinde park içi yolu vardı
orada mama verirdim her sabah ve akşam olmak üzere
bizim apartman ve yanındaki 2 apartman adımı çıkarmıştı kedileri alıştırıyor diye :KK70:
dedim ben sizin apartman bahçelerinizde vermiyorum kamuya ait alanda veriyorum
karışamazsınız dedim ve vermeye devam ettim
hayır bi de nolacak yani kedi gelse ? nane ekiyorlarmışda naneleri eziyormuş kediler
ekiyorum biçiyorum dediği alan 2 metrekare bile değildi
çok düşünüyorsanız nanelerinizi balkonunuza saksı yapıp ekebilirsiniz
kedidir bu bahçeye gelir doğal olarak demiştim
evin içinde sahiplendiğin kediye bile karışan var
kimse kusura bakmasında ben dünyanın kirasını ödüyorsam istediğimi de beslerim evimde
ki kedi bu, kime ne zararı var

Evet safi kötüler ve ben sırf onlar istemiyor diye yağmurda kedi besliyorum kuytu bir yer bulamayıp ve Allaha havale ediyorum hepsini, eğer ilahi adalet, karma vb. inancınız neyse eğer o varsa işte umarım o kedilerden beter hale gelsinler.

Amaç hayvan beslemekten bizim baktıklarımız hayvan değil mi falan diyecek düşme o tuzağa. Sokaktaki hayvanlara bakanlar kendi bölgelerinden sorumludur. Tesadüfen görüp verdiğin hariç.
Raconu budur bu işin kimse kimsenin kapısının önünden mama almaz. O kedi zaten sokaktaysa bir şekilde sizin oraya gelir yer. Kuaförün alması çalmaya geliyor.
Biz de yaşadık semt nedeniyle çirkef bir konuşmayla korkutmak zorunda kaldık.

Kediler ve köpekler doğal hayvanlar değiller . Son 10 bin yılda insanlar tarafından bilinçli evrim ile köpekler kurtlardan üretildi , Kediler de evdeki haşerata( yılan akrep gibi )karşı Anadolu’da üretildi ve dünyaya burdan yayıldı . İnsanlar olmadan bu hayvanların doğada yaşaması imkansız . Sincaplar , kuşlar ,yılanlar gibi değil .sokağa terkedilmiş insan ürünleri bu canlılar . Sadece insanlar ile birlikte şehirlerde yaşayabilir .

Böyle bakıyormuş gibi yapıp alıştırdıktan sonra beslemeyen ya da başkalarına sorumluluğu atan çok insan var. Siz bence yüz yüze konuşun bu durumu. Esnafta bi zahmet o sorumluluğu aldıysa 10 15 kg mama alsın. Kaldı ki yemek vermekte zor değil. Kediden çalıp kediye vermiş :) Bahsettikleri kedi evinde mi yoksa onlarda mı sokakta besliyor?

X