Makyaj Malzemesi Alışverişi Bağımlılığı

Biti Zdrava

Allah'ın İzniyle Atanacağım İnşallah
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
20 Mart 2015
2.265
1.932
28
Kızlar bu konudan çok şikayetçiyim abartmıyorum saydım 15 tane eyelinerım var,5-6 tane rimel,10 tane göz kalemi vs vs.Kullanıyor musun desen evet kullanıyorum ama geçenlerde gittim siyah ruj aldım evladiyelik olarak duruyor.Atmaya da kıyamıyorum, SKT'si olduğunu biliyorum 44 tane de ojem var.Nasıl frenleyebilirim bu bağımlılığımı.Kitap konusunda da geliyor bazen alıyorum onca kitabı makyaj malzemesini kullandıklarım az oluyor.Stoklama mantığı var bende ve çok rahatsızım bu durumdan.

Bir kitabı bitirmeden hatta kapagini dahi acmadan girla kitap alma hastaligi tsundoku ydu yanlis hatirlamiyorsam.. benzeri makyaj malzemeleri icin de literatüre girer yakinda.. kendinize kitaplar icin liste yapin elinizdekilerle baslayin okuyup bitirmeden yeni alinacaklar listenize gecmeyin. Makyaj malz. icin de temel 3-5 parcaniz olsun detay malzemeleri özel gun vs abarti makyaj gerektigi zamanlarda alın. Siyah ruj mesela.. günlük kullanilabilecek bir renk değil yani bu tarz malzemeleri gercekten ihtiyaç varsa alin. Zaten 3-5 aydan fazla ömür bicmeyin 6-12 dense bile kimyasal ve tene direkt nüfuz ediyor.. Atın 3-5 aydan sonra. Ojeler de oyle.

Kızlar bu konudan çok şikayetçiyim abartmıyorum saydım 15 tane eyelinerım var,5-6 tane rimel,10 tane göz kalemi vs vs.Kullanıyor musun desen evet kullanıyorum ama geçenlerde gittim siyah ruj aldım evladiyelik olarak duruyor.Atmaya da kıyamıyorum, SKT'si olduğunu biliyorum 44 tane de ojem var.Nasıl frenleyebilirim bu bağımlılığımı.Kitap konusunda da geliyor bazen alıyorum onca kitabı makyaj malzemesini kullandıklarım az oluyor.Stoklama mantığı var bende ve çok rahatsızım bu durumdan.
Bende de vardı bir dönem bu. Komple gitmeyi kestim kozmetik mağazalarına. Anca böyle işte pamuğum, ne bileyim diş macunum vs gibi şeylerim bitince gidiyorum artık. Girersem alakalı alakasız topluyorum çünkü yeni çıkmışsa filan hele. Sonu yok yani onu bi kabul etmeniz lazım önce. Gitmeyin direkt.

Yanılmıyorsam öğrenciydin. O her avmde bulunan zincir kozmetikçilerden çıkıyorsun sadece yüksek fiyatlı kozmetik satanlara giriyorsun. Oradan da 10-15 tane eyeliner biriktirebiliyorsan şeffaf sert plastikten organizerler var onlardan alıp kendine güzel bir koleksiyon yapıyorsun. En azından görsel olarak diğerleri kadar sinir bozmaz.

Ben de bir ara kullanmadığım halde bir sürü kozmetik ve cilt bakımı ürünü biriktirdim. Bunun sebebi de makyaj videoları alışveriş videoları izlememiş. Sonra baktım sonu yok. İyi markadan bir kaç ürünü ayıkladım. Diğerlerini dağıttım. Şimdi ürünlerim bitmeden almıyorum hiç birşey. Ama bir dönem iyi para harcamıştım.

bende de para varken bakım ürünlerine vardı bu bağımlılık:))
deli gbi krem losyon filan deniyordum şimdi kuruş yok tabi geçti eheheh

Ben iyi markaların ürünlerini alıyorum
Mesela fondoten pudra ve bazımı c.dior alıyorum yıllardır ama. Aldıgım 1yıl ıcınde bıtsın yada bıtmesın atarım. Skt cok dıkkat ederım
Rujlarım göz kalemim ve rimelimde keza aynı şekilde onuda lancome alıyorum ve bıtse de bıtmese de atıyorum 1 yılın sonunda. Ve bunları yılsonunda toplu olarak atıyorum ve yenılerını aldıgımda elımden cıkan para 1500tl ye yakın oldugu ıcın watsons gratis rossman falan gıdıp buralardan alısverıs yapma ıhtıyacım ortadan kalkıyor. Cunku yuklu bır mebla cıkıyor elımden. Her gıdıste 30-50tl bırakacagıma topluca bırakıyorum bu sayede hem gereksız bırsey almıyorum hemde urunun guvenılırlıgı artıyor.

Stok mantığı bende de var. Sürekli kullandığım belli ürünler var onları alırım indirim döneminde. Ama siyah rujda bilemedim yani nerde kullanılır. Sanki can sıkıntısından alıyomuşsunuz gibi geldi.

Aynı ben

Valla ben artık maddi olarak düşünüyorum. Hayat Pahalı zaten zor hersey bari paramı çöpe atmayayım. Hayat zor diyorum.

Bir ara bende de oldu,ergen dönemlerim de sonra bıktım heralde şimdi dibini görmeden gidip almıyorum ... tabi uçan fiyatlarda bunda etkili oldu ... zamanla neye ihtiyaç varsa onu alıyorsun çünkü bilinçleniyor insan

çok çok alacağına kaliteli 1 tane al..
elindeki bir heves uğruna aldıklarını ikinci el satış uygulamalarında sat bence..
bana sorarsan evde 1 tane bile makyaj malzemesi yok, olmadan da oluyormuş demek..

Ben sktleri geçmiş ürünleri atmıştım. Sonra bir süre zincir mağazalara gitmeyi kestim. Bitirdiklerimi attım. Sonra az ve öz malzemeler aldım.
Örneğin;
Göz farı mı lazım,en çok kullandığım renk ne? Bunu sorgulayarak mat farları çok sevdiğimi ama göz kapağıma parlak sürmeyi de sevdiğimi,genelde elimin pembelere ya da kahvelere gittiğini göz önüne alarak pembeli,grili,mat farların yoğun olduğu ama parlak birkaç tane farın olduğu x far paletini almıştım.

Ruj mu lazım? Siyah veya başka koyu bi renk giyindiğim zaman kırmızı bir ruj alıyorum
Daha açık renkte bir giysi varsa dudağımın renginde gül kurusu bir ruj alıyorum.

Yüz için allık highlighter ve bronzer üçlü paletini aldım.

Az ve öz almayı bu şekilde gerçekleştiriyorum. Ve birşeyi alırken fiyatını ve nasıl yorumlar aldığını derin olarak araştırırım. Çünkü son kullanma tarihi geçene kadar bana eşlik edecek.

Şimdi bir far paletim,bir rimelim,bir eyelinerim,iki farklı renk göz kalemim,iki rujum,bi Fondotenim,kontür kitim var bana her yerde yetiyorlar. Hepsini de kullandığım için harcadığım paranın israf olduğunu düşünmüyorum

Eskiden bendede vardı
Valla artık almıyorum
Elimdekileri kullanıyorum
Eskileri hep attım
Bakıyorum rimelim bitmiş yenisini alıyırum
Siyah rimel kullanıyorum zaten bitmeden yenisini almıyorum
Hatta daha çok atıp eskileri yenisini alıcam
Kaliteli ürün alıyorum
Bayağı gidiyor
Her gün makyaj yapmıyorum zaten

X