Maddi sıkıntılar kaygılar...

Sadece 5 tane orta boy ciltli dikişli -spiralli değil- defter, bant,.seffaf kap , not defteri ve sözlük aldık 212 tl tuttu. Daha evdeki kalemlere silgiye cantaya suluga, boyalara şükrettim iyi ki gecen seneden var dedim.
2 tane de resim defteri aldık. Yalniz bu orta boy ne bulunmaz boymus zor bulduk vallahi. Internette A4 tam boy A5 küçük boy geçiyor bu orta boylar ne oluyor anlayamadim. Bilenler aydınlatırsa çok sevinirim.

Hiç bir şey yemiyor sanırım

Eşim de ben de çalışıyoruz, 1 buçuk yaşında bir de kızım var. 1 maaşı nakit çekelim harcama için diyoruz ama nasıl bittiğini anlamıyoruz bile. Gelecek kıştan ben de çok korkuyorum .

Şimdi düşünüyorum: biz Bulgaristan göçmeniyiz, 1996 da geldik Türkiye’ye annem, babam ve ben, elimizde bir bavul. Annem babam işe girdi, o da fabrikada asgari ücretle. 2 sene içinde ev aldılar, hatta içini de çok iyi sayılabilecek eşyalarla donattılar. Şimdi biz 2 senede anca beyaz eşya alıp öderiz, belki onu bile yapamayız

Cevap yazıldı mi bilmiyorum ama güvenip alamiyirsun çünkü değişebiliyor. Kizlarimdan biri devlette biri özelde. Devlette bu sene forma değişecek dediler, değişmedi, özelde düz t-shirt, düz pantolon ama üstlerine okulun adını basmışlar. Ozeldekine bu sene 2000 TL gibi bir para verdik ki ben idareli olmama rağmen bu ücret tuttu. Muhtemelen yıl içinde yedeklerini almam gerekecek.

Okullar dolayısıyla. Devlet okulunun bir kaç parça kıyafeti 1600 tutmuş arkadaşın . Daha da eksikleri varmış. Asgari ücretli nasıl alsın? Kırtasiyeler de ateş pahası bu yıl.
Müzik öğretmeni bir müzik aleti istemiş, 550 TL, dolaptan 80 TL ye aldım. diğer kirtasiye malzemeleri 2000 i bulmuştur.

Ben para varsa harcarım mantığındayım, varsa yerim paşalar gibi yoksa da yoktur ama olsa bile şu an bize reva görülen fiyatlarla çıkıp bir yerde oturmak istemiyorum. Dün çıktım, eşim de bir seminere gitmişti ben de kendi kendime takılayım dedim ve 1 dilim kek, 1 kahve, 1 de suya 110 TL verdim Eve taksitle kahve makinesi aldım bütün kış onu kullanacağım cidden yeter. Hayır kızamıyorum da adamlar da herşeyi zamlı alıyor, dükkan kiraları uçmuş.

Bu amaaaan evde de içiver diyeceğiniz kahve. Ama çocuğu olan bir sinemaya bir etkinliğe gitmek istese min. 1000 TL öder yazık günah.

Benim torpilsiz ise giren arkadaşım yok benim gibi torpili olmayanlarda açıkta işte kendini işine adamak konusunda çok haklısınız. Ben özelde asgariden fazla hiç kazanamadım ya. Ama aslen memuriyet istememin sebebi özelde psikolojimi bozacak derecede mobing ve zorbalığa ugramam. Bana edilmedi ama başka çalışanlara küfür falanda ediliyomus. O şekilde yani güzel dilekleriniz içinde çok teşekkür ederim.

Arkadaşlar bilmediğimden soruyorum şimdi malum kış geliyor, merkezi ısıtma olan evlerde kombiyi acmazsak daha mı çok para veriyorduk? Ben çünkü sıcağı çok seven biri değilim bu yüzden en kisikta açarım ya da hiç açmam. Çakallık olarak düşünmeyin cidden sıcakta uyuyamam bile :d bari oradan gol yemeyeyim fatura çok gelecekse

Müzik öğretmeni bir müzik aleti istemiş, 550 TL, dolaptan 80 TL ye aldım. diğer kirtasiye malzemeleri 2000 i bulmuştur.
BİM’den 3 defter aldım 72 TL. Daha bir sürü almam lazım. Okul gitar isteyecek korkuyorum fiyatlarından. Evde bir tane var o olursa çok sevineceğim. Haftasonu 10 çorap aldım pentiden ki Kampanyalıydı gene de 205 TL tuttu. Külotlu çorap değil hiçbiri de. Sanki abiye aldım tey tey.

Yemin ediyorum acıyorum çoraba verdiğim paraya. 1 günde yırtıyor benim kızlar direk çöp

Bu konuya bakmayayım moralim bozuluyor diyorum yine de bakıyorum.
Tüm dünya çok başka bir yere doğru gidiyoruz gibi geliyor bana.
Küçük çocuğu, bebeği olanlara üzülüyorum en çok.
Allah hepimizin yardımcısı olsun en çok da küçük çocuğu olanların…

Canım bu biraz da kombiye , evin ve evde yaşayanların özelliklerine bağlı... Kombinin markası, yoğuşmalı olup olmaması,eski olup olmadığı,evin cephesi, yüzölçümü, katı, yalıtımı, evdeki kişi sayısı, küçük çocuk olup olmadığı filan etkiliyor... Ben evde kombiyi termostatla 23-24 derecede, hiç açıp kapatmadan veya kismadan kullanıyorum, sadece çok soğuklarda yukseltiyorum, Ekim'de açıp Mayıs'ta kapatıyorum. Sadece kendi yatak odam ve kilerin petekleri kapalı, tsihrt le gezsek üşümüyoruz evde, yine de apartmanda en az ödeyenlerden biriyim.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…