Bisküvi - Kurabiye Tarifi Macaron-Pınar Krema Sponsorluğunda

11 Mart 2013
9.602
12.967
Selam kizçelerim uzun bir aadan sonra aranizdayim hic iddiali degilim cunku cok arada derede hazirladim.Herkese basarilar.
Basliyorum tarife.
Tarifim fransiz kurabiyelerinden en bilineni macaron

cok sevilir cok pahalidir.Ladurée markasi mukemmeldir parisde bizzat yerinden yedim bizim ulkedeki macaron degil bence adamlar aşmış lezzeti .Bizim memleketdede birkac subeleri var tavsiye ederim deneyin.

Tarif İçin Malzemeler
75 gram yumurta akı (bayat)
75 gram toz badem
150 gram pudra şekeri (mümkünse katkısız)
30 gram normal toz şeker
10 gram şekersiz kakao
1 çay kaşığı tuz
Kirmizi mavi gida boyasi
1 tatli kasigi nisasta

Ganaj Kreması İçin:

100 gr sütlü çikolata
100 gram krema
2 yemek kasigi tikurzena receli

Makaron Yapımının Püf Noktaları

1) En önemli püf nokta, yumurta akının bayat olması. Yani şimdi canım çekti dur bir makaron yapıp da yiyeyim deme lüksünüz yok. :)
Yumurtanın akını 2 gün önce ayırıp buzdolabında bayatlatmanız gerekiyor. Kullanmadan önce de, 1 saat önce çıkartıp oda sıcaklığına getirmeniz lazım.

2) Bir diğer önemli nokta da hassas terazi ile çalışmak, gram ölçülerine uymak gerek ben goz karari yaptm ama yeni baslayanlar yapmasini tavsiye etmem.
3) Makaronları tepsiye sıktıktan sonra 3 kez sertçe tezgaha (tepsiyi) vurmanız gerekiyor ki çırparken oluşan kabarcıklar kabarmayı engellemesin.
4) Makaronları sıktıktan sonra oda sıcaklığında üzeri kabuk bağlayana kadar kurutmanız gerekiyor. (Yaklaşık 30 dakika)
5) Makaronları fırında az tutarsanız sakız olur, çok tutarsanız kupkuru olur. 15 dakika yeterli geliyor. İlk 12 dakika da fırın kapağı asla açılmıyor.
6) Makaronlara sıcakken dokunulmuyor. Diğer kurabiyeler gibi sıcakken yerinden oynatırsanız elinizde kabuğu kalır. Soğuduktan sonra spatula yardımı ile çıkartmanız gerekiyor.
7) Yumurta aklarını da traş köpüğü kıvamına gelene dek çırpmanız lazım, eğer bu kıvama gelip de hala çırpmaya devam ederseniz yumurta akı söner. :)
8) Tüm kuru malzemeleri hem robottan hem de elekten çekmeniz gerekiyor.
9) Çırpma işlemi bittikten sonra metal birşey kullanmıyorsunuz, Sadece spatula ya da tahta kasikla, alttan üste doğru yavaş hareketlerle karıştırıyorsunuz.

Yapılışı

İlk olarak krema için, sıvı krema sos tenceresine alınır ve kaynama noktasına gelince içine çikolatalar ilave edilir, eriyene kadar kısık ateşte karıştırılır.İlk başlarda sıvı olan krema, siz makaronlarınızı yapana kadar buzdolabında çokokrem kıvamına gelecektir.
Ben yarisini cikolatali yarisini tikurzena meyveli yapacagim yarinina cikota diger yarisina 2Yemek kasigi tikurzena 1 tatli kasigi nisasta azda seker attim buradski morluk meyvenin kendi rengi taneleride biraktim icinde

Makaron için, yumurta akları bir fiske tuz ile birlikte cam kasede düşük devirde çırpılmaya başlanır.Köpüklenme olunca, toz şeker, 5 sefer de ilave edilir.Yüksek devirde traş köpüğü kıvamına gelinceye kadar çırpmaya devam edilir. (bu kısımda gıda boyası ile renklendirme yapabilirsiniz)Birlikte Robottan ve elekten geçirilen badem, kakao ve pudra şekerinin yarısı merenge eklenir ve alttan üste doğru aklar ezilmeden hassas hareketlerle karıştırılır.Daha sonra diğer yarısı eklenir ve aynı şekilde karıştırılır.

Sıkma poşetine doldurulan makaron karışımı yağlı kağıt serili tepsiye 3 cm aralıklarla 1 Tl büyüklüğünde sıkılır ve 30 dakika kurutulur.Önceden ısıtılmış fırında 160 derecede 15 dakika pişirilir.

Soğuyunca yerinden çıkartılır ve eşleştirilir.Aralarına ganaj kreması sürülür ve 1 gün sonra servis yapılır.

Bu ölçülerden 35 tek, 12 -13 adet çift makaron çıkıyor.
Iste sunum vakti...
Taaa taaaa taaa tammmm

Niye, bence birinci olduğun tariften daha iddalı bu
Ya Aslında bakarsan zor bir tarif Herkesin yaptığı bir tarih değil normal kurabiyeden hazırlanışı da ön hazırlığı da daha uğraştırıcı bir tarif Ama öbür tarifimde de çok uğraşmıştım bakalim kime kismet yeni arkadaslar madalya alincada seviniyorum

Güzeldi tabi, hayırlısı olsun :)

Bi ben de alsaydim keşke

Ellerine sağlık canım benim, yarışmada başarılar diliyorum.
Sağ ol canım
benim
Macaron:)) hamileyken tek aserdigim tatli:)) cok severim:)) eline saglik basarilar:)
Sağ ol canım benim teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…