lütfen banada bi akıl verim aklım karışık

evet kızlar aklım artık gerçekten çok karışık nişanlıyım ve nişanlım askerde allah nasip ederse 2 ay sonra bitiyo inşalalh am benim sorunum kendi ailemle bitürlü nişanlımı içlerine sindiremiyolar lise mezunu diye ne iş yapıcak biz sizin ilişkinizi sağlıklı görmüyoruz maddi açıdan durumu iyi değil aman güzelliğini harcama iiy düşün babamda ben bu yaşa kadar çok tecrübe edindim sana el kardırırsa napıcan bende boşanacaksın vs vs.... daha bunun gibi bi sürü laf söyleyip duruyolar ve inanın nişanlımla aramızdada hiç bir problemimiz yok askerde olduğu iiçin fırsat buldukça tlf konşuyoruz ona bile karışıyolar niyeçok konuşuyosunuz diye ve ben bunaldım tamam nişanlımla aramızda bazen ufak tefek tartışmalar oluyo ama bunları oturup düşündüğümde evliliği etkileyecek unsurlar değil ama aileme bi türlü kabul ettiremiyorum ve oda yetmezmiş gibibenim aklımı karıştırıyolar şimdi her kız gibi bende şüphelerle yaşıyorum ya olurda el kaldırısa diye napıcamm ben lütfn yardım nişanlımın ailesini bile sevmiyolar ama nişanlımın ailesi beni kendi kızları gibi çok seviyolarrr :1no2:

Canım öncellikle allah umarım hayırlı eder diyerek söze başlayacağım .Okumak hiç bişey birçok kişi okuyupta işsiz kalanını tanıyorum.Fakat şunu unutma evlilik ve flört karıştırılmamalı.Evi paylaşmak hayatı paylaşmak çok farklı.Bu zamanda ailenin tüm fertleri çalışmadan zaten geçim zor.Aklın karışmamalı ailenle ve kendince düşünmen gerekiyor.Evlililerin birçoğu maddiyatsızlığın verdiği geçimsizlik ve cinnet geçirmelerle sonlanıyor.İyi düşün canım.
Aşk başlı başına olmuyor..

Diploma dediğin bir kağıt parçası her okuyan adam olsaydı bu memleket çok daha farklı bir durumda olurdu. Bu yüzden eğitimi kafana çok fazla takma. Önemli olan nişanlın nasıl bir insan?

Aileler gençlerin göremediği şeyleri görebiliyor ama fazla evham yapıp seni mutsuz etmelerine izin verme. Gene de bir onların tarafından olaya bakmaya çaliş bakalım gerçekten haklı oldukları noktalar var mı?

Bir de ne oldum değil ne olacağım diyeceksin bu hayatta. Bir insanın hiçbir maddi varlığı olmayabilir ama günün birinde zengin olabilir. Ya da tam tersi. Zengin olanın hep zengin kalacağının garantisi var mı?

Nişanlının iyi bir işi varsa ya da iyi bir iş bulursa gerisini çokta dert etme. Varsın bulaşik makinan hemen olmayıversin, zamanla alırsınız her türlü eksiğinizi tamamlarsınız bunları dert etme kendine.

Önemli olan sen bu insanla gerçekten anlaşip bir hayat geçirebilecekmisin? Seviyor ve seviliyormusun? Bir de şunu unutma, erkekler evlenince değişiyorlar. Bu yüzden ailesine karşi nasıl davranıyor bunu gözlemle. Ailesinde nasıl bir hava hakimse sizin evinizde de muhtemelen o hava hakim olacaktır. Örneğin babası annesine iyi davranıyorsa için rahat olsun.

Hrşeyin hayırlısı olur umarım. Sevgiler.

Tabi ki herkes sevdiği insanla evlenmeli, herkes kendi hayatını paylaşacağı insanı kendi seçmeli.
Ama bir konu var ki ailelerin karşı çıktığı evliliklerin çoğu da hüsranla bitiyor.
Siz lise mezunu musunuz? Eğer siz de lise mezunu iseniz aileniz biraz ayıp ediyor. Çünkü bu beğenmemek olur. (Ayıp ediyor derken sadece eğitim konsunu kasdediyorum, bunun dışında da başka kaygıları varsa onları da ayrı düşünmek lazım.
Ama eğer siz üniversite mezunu iseniz ailenizin haklılık payı var. İlla ki sorun olur demiyorum ama sorun olma ihtimali yüksek diyorum. (Dayak filan değil konu, farklılıkların evlendikten sonra su yüzüne çıkması) Mesela daha şimdiden eğer sen öğretim görevlisi iken, burada kendini lise olarak göstermen bazı tedirginliklerin göstergesi değil mi? (Eğer öğretim görevlisi değilsen ve lise mezunuysan özür dileyerek bu cümlemi geri alıyorum.) Neden kendini lise mezunu gösteriyorsun ki? Bunun üzerinde düşünmeni tavsiye ederim.
Üstelik işsizlik de büyük sorun. Elbette işsiz insanlar evlenmesin gibi saçma bir mantık içinde değilim ama ailen seni koruma güdüsüyle hareket ediyor. Bunu anlatmaya çalışıyorum.
Neden ailenin nişanı kabul ettiğine gelince, sen istiyorsun diye tabi. Sonuçta karşı da çıksalar evlatlarını (seni) kaybetmemek için tabi razı olmuşlardır. Evleneceğinizde de razı olacaklardır. Ama kerhen.
Benim naçizane tavsiyem şu; biraz tarafsız düşünmeye çalış. Hatta birgün yap bir kahve, al anneni karşına, tepkiyle değil anlamaya çalışarak ona nedenlerini sor. Ama dediğim gibi "siz niye benim nişanlımı sevmiyorsunuz" diye itirazcı bir şekilde değil. Anlamaya çalışarak. Sen de eğer gerek duyarsan kendi duygularını anlat. Belki de hak vereceğin noktalar olur. Ama kesinlike haklı çıkmaya çalışmak şeklinde geçmesin konuşma.
Bu konuşmadan ve biraz düşündükten sonra hala istiyorsan sorun yok, ama bu aşamayı atlama. Bunu yapman ve işin bu kısmıyla kendi kafanda yüzleşmen gerek. Sadece biz onunla anlaşıyoruz deyip geçmekle olmaz. Bir ömür. Bundan kaçma, hangi sonuca varırsan var, sonuçta daha rahat olacaksın. Kimse nişanlını almıyor elinden. Eğer bu emeği (çünkü birşey üzerinde sakince düşünmek de emektir.) sarfedersen emin ol için de daha rahat edecek ve bu ilişkine de güzel yansıyacak.
Mutluluklar.

benim esim degil lise ortaokul terk ben yurt disinda doktora yaptim ve bu bitirdigim 2.universite esimi degil el kaldirmak sesini yukseltmez bin universite bitirene tercih ederim pirlanta gibidir esim elmanin iki yarisi gibiyiz ailem asla bu egitim isine karismadi simdi bebegimiz var bes kat mutluyuz bir arastirmaya gore egitimli ve maddi durumu erkekler kadinlara siddete daha meyilli ve bu durumun ana nedenide maddi guclerine guveniyor olmalari bence sen mutluysan icine siniyorsa kime ne madem bu kadar istemiyor di ne diye nisan yaptilar degil mi ?sen gercekten eminsen kalbinin sesini dinle nisanlin lise mezunu ama fabrika sahibi olsa yati kati villasi olsa yine boyle mi dusunurlerdi bunu bir sor onlara

eger esin senin tahsilini yapmıs olsa bu kadar iyi gecinemeyebilirdiniz. Ayrıca insandan insana ve kulturden kulture degisen faktorler bunlar, fazla genelleme yapamayız bence....

mrb,çok saçma bir durum ve gereksiz lise mezunu olması kötu deil kimi insanlar vardır ilkokuldan terk ama yinede insandır öyle üniversite mezunları vardır okuduğu halde cahildir .Bizde bunlara okuşuş cahil denilir ve kimseyide ilkokul ortaokul yada lise mezunu olduğu için yadırgayamazsınız önemli olan insan olmasıdır ve el kaldırmakta okumakla olmuyor hergun televizyonlarda da duyuyoruz okul müdürü çocukları dövdü diye peki bu adam okumuş deilmi hangi ilkokul mezunu bir okula mudur olur ki üniversite mezunu okul müdürü olur bu sadece bir örnek .Eğer sen nişanlınla mutluysan kimseyi dinleme aynı evin içinde kalacak olanm sensin çok para kazanamdığına deyinmişsin nişanlının namusuyla bir işte çalışıp kazandıktan sonra ve sizde çok fazla yüksekten uçmadıktan sonra kazandığı para ikinize yeter zaten sende çalışacaksın heralde yani daha ne ki.Yani bu konulara çok sinir oluyorum belki imkanı yoktuu liseye kadar okudu yada ilkokula bile gidememiş insanlar var onlar insan deilmi onlarada Allah bizim gibi akıl vermiş önemli olan aklımızı kullanıp kötü işler yapmamak .

evet kızlar aklım artık gerçekten çok karışık nişanlıyım ve nişanlım askerde allah nasip ederse 2 ay sonra bitiyo inşalalh am benim sorunum kendi ailemle bitürlü nişanlımı içlerine sindiremiyolar lise mezunu diye ne iş yapıcak biz sizin ilişkinizi sağlıklı görmüyoruz maddi açıdan durumu iyi değil aman güzelliğini harcama iiy düşün babamda ben bu yaşa kadar çok tecrübe edindim sana el kardırırsa napıcan bende boşanacaksın vs vs.... daha bunun gibi bi sürü laf söyleyip duruyolar ve inanın nişanlımla aramızdada hiç bir problemimiz yok askerde olduğu iiçin fırsat buldukça tlf konşuyoruz ona bile karışıyolar niyeçok konuşuyosunuz diye ve ben bunaldım tamam nişanlımla aramızda bazen ufak tefek tartışmalar oluyo ama bunları oturup düşündüğümde evliliği etkileyecek unsurlar değil ama aileme bi türlü kabul ettiremiyorum ve oda yetmezmiş gibibenim aklımı karıştırıyolar şimdi her kız gibi bende şüphelerle yaşıyorum ya olurda el kaldırısa diye napıcamm ben lütfn yardım nişanlımın ailesini bile sevmiyolar ama nişanlımın ailesi beni kendi kızları gibi çok seviyolarrr :1no2:

canım senin eğitim durumunda da lise yazıyor ama nasıl öğretim görevlisi oldun lise mezunuysan sorun ne?:nazar:

canım benim ailenin ön sezilerini göz ardı etme ve gerçekten bak benlise mezunu bile değilim bazı nedenlerden dolyı terkim ve dışarıdan okuyorum eşim 2 üni mezunu bu bizi etkilemiyor çünki eşimi daha çok kendime örnek igbi görüyorum ama erkekte bu durum böyle olmaz ve evlilikte mutluluk inan bnaa maddiyattan geçiyo şekerim öyle insanlar varki benim şunum var burada bunu yaptık çocuğumu şu kolaje yolayacağım üni gibi bi gRANTİSİ YOK İŞ İMKANIDA SAĞLAM DEĞİL artı sende tam güvenebiliyo olsan el kaldırır gibi şüphelerin olmaz şekerim ailene yaslan onlar snein için en iyi kararı verecellerdir

öncelikle merhaba canım . ben 7 yıllıkevliyim evlendiğim insanı kendim tanıdım evlenmeye kendim karar verdim . isteme olyı olmadı çünki ailemin vermiyeceğini biliyordum ve kaçarak evlendim eşimin hiç bir şeyi yoktu inan sadece babasından kalan eski bi ev dışında . benim evliliğimide kimse onaylamadı . ama gel görki şimdi herkezden daha iyi geçiniyoruz daha iyi anlaşıyoruz iyiki evliliğimi yapacağım insanı ben seçmişimde her derdine katlanmışım insan sevince bi başka oluyo her şey .senin durumun okadar içler acısı bi durum değil en azından çalışıyosun iki kişi ne yer ne içer geçinirsiniz ne var bunda ailen biraz tevazu göstersin çocuğa niye böyle yapıyolar yazık değilmi size sanada acı veriyolar resmini koymuşsun kemiklerin fırlamış gibi duruyo sıkıntıdan bence senin ana baba biraz yanlış anlamada anormal heralde ne biliyim evladısın sen onların destek olsunlar biraz ne var bunda çok üzüldüm durumuna yani boşver sen aklı başında bi insansın evlenmene bak konuşurken kararlı konuşki ailen anlasın bu cidden kararlı biz ne söylesek boş bak o zaman onlar sana nasıl boyun eğiyorlar umursama boşver biraz geniş düşün ben evlenicem başarıcam de yeter sana el kaldırırsa kaldırsın sanane hiç baban el kaldırmadımı annene evlilikte oluyo güzelim olmayan nadir bizdede oldu olsun ne var yani tkat yarası geçer dil yarası geçmez insanın beynini kemirir durur yani şunu bil hayt naynini naynay değil bekarlıkla evlilik farklı biraz hadi kendine iyi bak kocanla iyi geçinmeye bak şimdiki hayatında sana o lazım gece olunca herkez yatağına çekilir sen yalnız kalırsın o çok konuşan annen baban bile yanında durmaz ama eşin senle aynı yastığa baş koyar derdine derman tıpkı annenle baban gibi ne demek itediğimi anlamışsındır umarım
a.s.

Artik gözlerine girmeye çalişacak geldikten sonra devlet işinde bi iş bulsun onlara ispatlasin yani seni sevdiğini bakabileceğini sana zamnla düzelir inşallah zaten el oğlu sevemezlerki fazla

lise mezunu olduğu veya parası olmadığı için kişisel özellikleri bir kenara bırakmak mı lazım, ya da kişiyi tanımaya rütbesinden, devlet işinde çalışıp çalışmadığından mı başlamak gerekli?
elde olan, ya da olması muhtemel olan paraya göre mi idame etmek gerekir hayatı veya daha iyisini yaşayabilmek adına insanları bu yolda harcamak mı lazım?

canım siz bayadır birbirinizi tanıyosanız sorun yok bence ama daha yeni bi şeyse bi şey diyemem bence lise mezunu olmasını sen kabul ettiysen bu sorun olmamalı iş sorununa gelince o hallolur heralde sen güveniyosan yani askerden önce ne işle uğraşıyorsa ona devam edecektir herlde sana el kaldırmasına gelince onu siz bileceksiniz yani bu olmasa başka biri olsa hayatında onun vurmayacağı ne malum onu bilemezsin ama az çok tanımışındır nişanlını neyse canım allah kolaylık versin sabır versin sana

inan bana canım seninle aynı sorunları yaşıyorum benim nişanlımda lise mezunu aslında üniversite terk. ben öğretmenim ama atanamadım. senin yazdığın sorunları aynısını yaşıyorum ailem kabullenemediğinden sorunlar yaşıyorum bu da ilişkime fzlasıyla yansıyor. benim nişanlım askere gidecek yakında ben de napıcamı bilmiyorum 4 sene çıktıktan sonra zar zor nişanlandık. bu gün nişanı atsam ailem çok sevinir.sorun sadece iş.keşke bi işleri olsada bizimde başımız öne eğilmese dimi.

X