Lohusalıkta eşimden soğudum

gkulata

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2022
476
692
Lohusa depresyonunda olduğumu düşünüyorum henüz 20 günlük anneyim.
Bu 20 gün berbat geçti. Zaten eşim ilk günden beri oldukça gergindi? Gergin olması gereken kişi benim halbuki.
Sonra annem kalp krizi geçirdi doğumdan 3 gün sonra. yoğun bakımda. Annemi hastaneye ben götürdüm (sezaryen dikişlerimle araba kullandım) o sırada bebeğimin şekeri düşmüştü komaya girmek üzereydi eşim başka bir hastaneye götürdü. Saatlerce bebekten habersiz kaldım, koşturdum çünkü annem için.
O anlar hep çok kötü ve silik.

Neyse sonra yavaş yavaş toparlanmaya başladım ama o günden sonra eşimden soğudum her lafı batıyor, boşanasım geldi.
Mesela ben annemle uğraşırken bebeği soramadım çünkü hem kendim ameliyatlıyım hem de bebek yabancıda değil babasında. İki kez telefon ettim toplam 16 saat içinde. İyi olduğunu öğrendim sonra tekrar tekrar aramadım. Eşim dedi ki bir kaç gün sonra “neden bebeği çok aramadın sormadın?” Bu söz beni delirtti, zihnimde hep bu var. Arayıp sormalıydım ama bilmiyorum 3 günlük lohusaydım ameliyatlı halimle 16 saat ayakta bekledim annemin yanında. Kötü anne olduğum ima edildi sanki, çok kızdım eşime.

Bir diğer olay da eşim dedi ki bebiş biraz büyüyünce 4 5 aylık olsun vr gözlük alacağım hobi olarak. Almak istediği set de 50 binlik filan. Yani hobi edinecek bunları konuşacak vaziyette miyiz ben burada perişanım adam hobi diyor gözlük diyor. Nefret ettim.

Doğum öncesi evliliğim mükemmeldi bu arada. En ufak bir memnuniyetsizliğim yoktu. Sonra doğum oldu, ben eşimden nefret ettim.

Düzelir mi bu hislerim?

yani haklısınız sonuna kadar ama aynı durum tersine olsaydı bence siz de alınırdınız aranmamasına.

bence hisleriniz zamanla gececektir. hamilelikte yüklenen o tüm hormonlar birden vücuttan cekiliyor. bu sekilde dipler, zirveler yasamak normal bence. kendinize biraz zaman verin. tüm bunların ğzerine üst üste ağır tecrübeler yasamışsınız. biraz kendi halinizde kalıp sakinleşin. bence gecici bir durum.
çok gecmis olsun.. umarım en yakın zamanda kendi gücünüze tekrar kavusursunuz 🥰

Muhtemelen hisleriniz düzelir ve bu arada geçmiş olsun. evet annenizin durumu ciddiymiş ama anlatımınıza göre bebeğin de durumu az değilmiş, komaya girecekti diyorsunuz. eşinizin alınması normal ben de alınabilirdim. bebeğiniz ve anneniz iyidir umarım. çok üst üste gelmiş terslikler.
Bebeğimin durumunu bilmiyordum :KK43: yani sadece şekeri düştü dediler ama ne anlama geldiğini sonradan öğrendim bunun için de vicdan azabı çekiyorum ama o gün öyle gelişti olaylar

Bebeğimin durumunu bilmiyordum :KK43: yani sadece şekeri düştü dediler ama ne anlama geldiğini sonradan öğrendim bunun için de vicdan azabı çekiyorum ama o gün öyle gelişti olaylar
Kendinize yüklenmenize hiç gerek yok, olaylar çok üstüste gelmiş hormonlar da yüksek haliyle kafanız da karışık. Bebeğe alışmanız da zaman alıcaktır eşiniz düşüncesizlik etmiş hassas olduğunuzu anlaymamıştır erkekler o zamanlarda düşünemiyorlar bizim gibi

Lohusayken hissettiklerinin gerçek duyguların değil :) .Lohusa dönemi çok farklı ve de zorlu bir dönem ama geçip gidiyor bir gün.Önemli olan senin ve bebeğinin ruh halinin iyi olması.Eşin de haklı esasen ama senin de yaşadığın kolay değil hem anne hem bebek.Karşilıkli anlayışlı olmaktan başka çare yok.Acil sifalar diliyorum hepsine

Lohusa depresyonunda olduğumu düşünüyorum henüz 20 günlük anneyim.
Bu 20 gün berbat geçti. Zaten eşim ilk günden beri oldukça gergindi? Gergin olması gereken kişi benim halbuki.
Sonra annem kalp krizi geçirdi doğumdan 3 gün sonra. yoğun bakımda. Annemi hastaneye ben götürdüm (sezaryen dikişlerimle araba kullandım) o sırada bebeğimin şekeri düşmüştü komaya girmek üzereydi eşim başka bir hastaneye götürdü. Saatlerce bebekten habersiz kaldım, koşturdum çünkü annem için.
O anlar hep çok kötü ve silik.

Neyse sonra yavaş yavaş toparlanmaya başladım ama o günden sonra eşimden soğudum her lafı batıyor, boşanasım geldi.
Mesela ben annemle uğraşırken bebeği soramadım çünkü hem kendim ameliyatlıyım hem de bebek yabancıda değil babasında. İki kez telefon ettim toplam 16 saat içinde. İyi olduğunu öğrendim sonra tekrar tekrar aramadım. Eşim dedi ki bir kaç gün sonra “neden bebeği çok aramadın sormadın?” Bu söz beni delirtti, zihnimde hep bu var. Arayıp sormalıydım ama bilmiyorum 3 günlük lohusaydım ameliyatlı halimle 16 saat ayakta bekledim annemin yanında. Kötü anne olduğum ima edildi sanki, çok kızdım eşime.

Bir diğer olay da eşim dedi ki bebiş biraz büyüyünce 4 5 aylık olsun vr gözlük alacağım hobi olarak. Almak istediği set de 50 binlik filan. Yani hobi edinecek bunları konuşacak vaziyette miyiz ben burada perişanım adam hobi diyor gözlük diyor. Nefret ettim.

Doğum öncesi evliliğim mükemmeldi bu arada. En ufak bir memnuniyetsizliğim yoktu. Sonra doğum oldu, ben eşimden nefret ettim.

Düzelir mi bu hislerim?

Annenizle ilgilenecek hiç mi kimse yoktu yaa, bebek ne yedi o kadar saat. Yani bilmiyorum ben 1 saatliğine kuaföre gidince bile 9 aylık ikizlerimi yanıma alıyorum hemen. Diğer iki çocuğu da belki iki defa ararım ne yaptılar diye. Belki ben biraz evhamliyim. Ama sizin durumda hormonlardan. Aynı durumda eşiniz annesi ile ilgilense 16 saatte sizi 2 defa arasa belki daha fazla tepki verirdiniz.

Anneciginize sifalar diliyorum insallah su an iyidir durumu.Kim olsa sizin yerinizde aynisini yapardi sekerinin düsmesini bekleyecegine mama verseymis keske esiniz...ben de su an lohusayim hic bir pürüz olmamasina ragmen ben de cogu zaman esime sinir oluyorum sabah ise gidecek yatip uyumasi bile sinirimi bozuyor mesela oysa ki gayet dogal uyumasi bebek emip uyuyir o ne yapacak sanki ama sinir ediyor iste beni.Sizin gibi bir cok tehlike atlatmis insanin sinirlerinin bozulmasi o kadar normal ki ama icinize atmayin söyleyin esinize icten ice kirginim sinirliyim diye belki gönlünüzü alir

Annenizle ilgilenecek hiç mi kimse yoktu yaa, bebek ne yedi o kadar saat. Yani bilmiyorum ben 1 saatliğine kuaföre gidince bile 9 aylık ikizlerimi yanıma alıyorum hemen. Diğer iki çocuğu da belki iki defa ararım ne yaptılar diye. Belki ben biraz evhamliyim. Ama sizin durumda hormonlardan. Aynı durumda eşiniz annesi ile ilgilense 16 saatte sizi 2 defa arasa belki daha fazla tepki verirdiniz.
Bebeğim zaten mama ile besleniyordu sütüm az olduğu için. Babası mama verdi.
Annemle ilgilenecek kimse yoktu keşke olsaydı baya kötü durumdaydım, yaşamamam gereken şeyler yaşadım.
Anneciginize sifalar diliyorum insallah su an iyidir durumu.Kim olsa sizin yerinizde aynisini yapardi sekerinin düsmesini bekleyecegine mama verseymis keske esiniz...ben de su an lohusayim hic bir pürüz olmamasina ragmen ben de cogu zaman esime sinir oluyorum sabah ise gidecek yatip uyumasi bile sinirimi bozuyor mesela oysa ki gayet dogal uyumasi bebek emip uyuyir o ne yapacak sanki ama sinir ediyor iste beni.Sizin gibi bir cok tehlike atlatmis insanin sinirlerinin bozulmasi o kadar normal ki ama icinize atmayin söyleyin esinize icten ice kirginim sinirliyim diye belki gönlünüzü alir
Zaten mama ile besleniyordu ama o gün doktor mama vermeyin emzirmeye zorla dediği için mama vermedik şekeri düşünce de hastaneye götürdük orda mama ile devam ettik tekrar.

Eşinizin bebeği arayıp sormamanıza alınması bana normal geldi. Sonuçta siz hormonal bir durum yaşıyorsunuz ama o bunu anlayamaz. Çok üstünüze varmadıysa anlaşılabilir buldum ben böyle hissetmesini. Siz de olsanız eşiniz sizi aramasa bebeği sormasa alınabilirdiniz lohusa olmasanız bile. Bebeğim 11 aylık mesela kocaman bebek ama eşim hala her gün işteyken iki üç kere özler, arar sorar bebeğimizi de beni de. Bazen görüntülü aradığı ya da fotoğraf istediği bile oluyor. Ayrıca lohusalıkta boşanmak istemek çok normal bir durum tamamen hormonlardan kaynaklanıyor insana eşinden bir rahatsız olma hali gelebiliyor canınızı sıkmayın zamanla düzelecektir.

Eşinizin sorduğu soru çok olağan...Bebeğin durumu da ciddiymiş çünkü. 16 saatte 2 defa aramak çok az, tabii öte yanda da anneniz var, kıyaslama yapmıyorum, yanlış anlamayın lütfen..Zaten bebeğin tehlikesini anlamadım demişsiniz, üzerine söyleyecek söz yok. Sadece eşinizin söylediğini garipsemeyin onun ki de haklı bir sitem.. Eşinize tekrar ısınırsız, zor zamanlarda olabilir böyle belirsiz/olumsuz duygular.. Eşinize bu durumdan bahsedip aranızı iyice bozmayın. Yeni bir bebek, lohusalık dönemi, sağlık sorunları derken içsel bir uzaklaşma yaşamayın. Birbirinizin desteğine her zamankinden daha çok ihtiyacınız olacak. Bebeğinize ve annenize bolca şifa diliyorum. Yavrunuzun ömrü uzun, şansı bol olsun 🧿🍀

Esinizin arama konusunda ki dusuncesi bence cok normal bunh yanlis anlamayin onun açısından lohusayi kimse anlayamaz. Lohusalik yasadigim en zor donemdi 28 saat suren normal dogum hikayemden bile daha zordu esimi gecin kendi anneme bile dusman olmustum nefret etmistim herkesten olsunler istiyordum dusunun oyuzden her lohusaya kalpten dua ediyorum Allahim kolaylastirsin hepsi gecicek bu arada merak etmeyin normale doneceksiniz duygulariniz yeniden eskisi gibi olacak

Eşinizin söylediklerinde kötü bir şey yok, siz şu anda duygusal değişim yaşıyorsunuz, bundan abartı geliyor.

Biraz zaman geçince anlayacaksınız ki 16 saat hiç arayıp sormamak normal bir durum değil.

Kendinize zaman verin, her şeyi didik edip kafaya takmamaya çalışın, en önemlisi bebeğinize odaklanın zaman daha hızlı geçer, bu günlerde geride kalacak.

Lohusayken eşine ya da cevresine gicik olmayan var mi?

Benim sabah kalktigimda, gece yattigimda, oglen emzirirken, aksam yemek yerken falan hep esime gicik olacak sebeplerim oluyordu, burayi geciyorum o yuzden

Annenize de cok gecmis olsun ancak 16 saatte 3 gunluk bebegi iki kez aramaniz cok ilginc, zira lohusalikta sadece bebek onemlidir anne icin, hormonlarin bu denli cildirmasinin ve başkalarına gicik olma sebebimiz de tam olarak bu "bebek dışında herkes ve herseyin onemsizlesmesi"

Sasirttiniz beni, kinamadim yanlis anlasilmasin lohusasiniz, sasirdim cidden.

Çok geçmiş olsun umarım ikisi de iyidir şimdi hiçbir sorun yoktur.

Bu durum geçici. Hormonların etkisi ile oluyor tamamen ve bence 6 ay hatta 1 seneye kadar anca tamamen eskiye dönüyoruz.

Eşiniz size ilgi göstersin. Temas halinde olun. Bu ikinize de iyi gelecektir. Bir bardak çay bile olsa gün içinde 10 dk vakit geçirmeye çalışın. Yaşadıklarınızı düşünmemeye, sizi motive eden şeyler düşünmeye çalışın. Eski halinize dönünce zaten bunları yerli yerine koyacaksınız.

Benim sabah kalktigimda, gece yattigimda, oglen emzirirken, aksam yemek yerken falan hep esime gicik olacak sebeplerim oluyordu, burayi geciyorum o yuzden

Annenize de cok gecmis olsun ancak 16 saatte 3 gunluk bebegi iki kez aramaniz cok ilginc, zira lohusalikta sadece bebek onemlidir anne icin, hormonlarin bu denli cildirmasinin ve başkalarına gicik olma sebebimiz de tam olarak bu "bebek dışında herkes ve herseyin onemsizlesmesi"

Şimdi aynı olaylar tekrar olsa muhtemelen bebeğimi ben hastaneye götürürüm annem için ambulans çağırırım. Ama o an öyle oldu. Aklım durmuş gibiydi.

bir de eşim bebek doğar doğmaz aşırı sahiplendi. İlk günler hep bebek sanki onun bebeği de ben babasıyım filan gibi hissediyordum. Bebek eşime aitmiş gibi oldu. bu hastane olayları olduktan sonra sahiplenebildim. Öncesinde eşim aşırı şekilde müdahildi ya düşündükçe gıcık oluyorum bırakmadı bebeğimi hep kucağında tuttu, mama saatlerini o ayarlıyordu her şeyiyle ilgileniyordu. Ben ikinci planda kaldım ondan oldu sanırım.

Bebeği benimseme durumu sezeryan doğumda özellikle bazen daha zor oluyor. Ben de anneliği sonradan hissettim. Bebeğimi ilk gördüğüm an çok sevdiğim ama o aşık olma, içten gelen koruma ve annelik güdüsü sonradan yerleşti.

Bence yaşananlar taze bir anne için çok fazla. Bir de (konu sahibi üzerinize alınmayın) bana o dönem bir alıklık gelmişti. Arkadaşlarımdan da duydum bunu. Beynim yavaşlamış gibi. İnsan bazen idrak edemeyebiliyor. Ama babanın cephesinden bakınca kesinlikle o da haklı. En iyisi geçmişi geçmişte bırakıp önlerine bakmaları.

Şimdi aynı olaylar tekrar olsa muhtemelen bebeğimi ben hastaneye götürürüm annem için ambulans çağırırım. Ama o an öyle oldu. Aklım durmuş gibiydi.

bir de eşim bebek doğar doğmaz aşırı sahiplendi. İlk günler hep bebek sanki onun bebeği de ben babasıyım filan gibi hissediyordum. Bebek eşime aitmiş gibi oldu. bu hastane olayları olduktan sonra sahiplenebildim. Öncesinde eşim aşırı şekilde müdahildi ya düşündükçe gıcık oluyorum bırakmadı bebeğimi hep kucağında tuttu, mama saatlerini o ayarlıyordu her şeyiyle ilgileniyordu. Ben ikinci planda kaldım ondan oldu sanırım.
Ben de kayınvalidem bebeği getirmiş de bana emanet etmiş gibi hissediyordum aşırı sahiplenici tutumundan dolayı 😅 Sonradan geçti ama dipten hâlâ bir gıcıklık var. O geçmiyor maalesef.

Lohusayken havadan nem kapar kadın. Yatsa niye yattı kalksa niye kalktı hep takılırız çünkü vücudumuzdan aniden hormonlar gidiyor. Hassas oluyoruz. Ben ani doğum yaptım eşim istediğim pedi değil de eczacının önerdiği hasta bezini aldı diye boşarım seni demiştim 😂 şimdi gülüyoruz ama o an o kadar sinir olmuştum ki ben bunu mu istedim diye 😂 eğer öncesinde sorunsuz bir ilişkiniz varsa bu yolu da beraber atlatırsınız. Eşiniz de baba oldu onun da duygusal durumunu düşünün bebeğe bakamamış gibi hissetmiş. Komalık diyorsunuz sıkıntılı durumlar bunlar. Zaman verin kendinize daha iyi olacaksınız merak etmeyin

X