Lohusa Evine Ziyaret

LilaGuller

N ✨
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2021
961
1.318
Merhabalar,
Yaklaşık bir ay önce doğum yaptım. İkinci üçüncü günden kendi ailem , eşimin ailesi eve bebek görmeye geldiler 7-8 kişi. O sırada kendi annem de yanımda olduğu için ben bebek ile ilgilenirken misafirler ile annem ilgilenmişti. Malesef, ben istiyordum ki malum pandemi ortamı falan hiç kimse gelmesin biraz kendimizi toplayalım sonra gelsinler. Ama zaten bu beklenti gerçekçi değildi adetler gelenek görenek vesaire bunu kabul etmeyip geldi herkes.
Sorunum şu ki,
Şimdi bebeğe kendim baktığım için yanımda bana yardım edecek annem veya başka biri yok.
Eşim 40ımız çıktıktan sonra kuzenlerini ve ailelerini davet etmek istiyor bebek görsünler diye. Bebeğim de henüz emme ve uyku düzeni olmayan bir bebek. Mesela dün gece 11den 4e kadar ayaktaydım. E yatsak da zaten saat başı tekrar emmek istiyor ve yaygara koparıyor. Gündüzüm gecem karışmış durumda kamyon çarpmış gibiyim.
Misafirler gelecek ise ben bu halde zaten sürekli bebeği emzirmek oyalamak uyutmak falan için farklı odaya gitmek zorunda kalıcam. E eşim kendi hizmet edecekse gelenler kendi kendilerine sohbet edecekler ise gelmelerinin ne anlamı var diye düşünüyorum. Zaten malum korona da var. Eşim ve gelecek olanlar aşı yaptırdı ama ben emzirdiğim için aşısızım şimdilik. İçim hiç rahat değil.
Bir yandan da eşim bebeği göstermek için ve kuzenleri ile görüşmek için çok hevesli. Gelmelerini istemiyorum dersem kötü kadın olacağım muhtemelen.
Sizce ne yapmalıyım? Beynine yeterince uyku depolayamamış yeni bir anneye tavsiye verin lütfen🌸

Salgın konusunda sonuna kadar haklısınız. Ama uyku düzeni, bebek emzirme düzeni, uykusuzluk falan bunların yoluna girmesini bekliyorsanız malesef bunlar hiçbir zaman tam olarak yoluna girmez. Emmeyi bırakır emekler anneyi oturtmaz, yürümeye başlar annesini peşinden koşturur, ek gıdaya başlar mutfaktan çıkamazsın vs. O düzen hiçbir zaman eskisi gibi olmaz çünkü sen artık çocuklu bir kadınsın.
Bebek görmeye gelmeleri çok mu gerekli, bence hayır. Hayatım boyunca misafirden nefret ettim. Hala zorunlu olmadıkça evime misafir kabul etmem. Havalar iyi, bebek görmek isteyenleri açık havada mangala veya pikniğe davet edin. Kim gelmek istiyorsa o gün aradan çıksın. Emzirmek gerekirse örtüyle falan halledersin. Hem pandemi var hem de “ aylardır evdeyiz diye bunaldık açık havada görüşelim dedik.” diye bahane uydurursunuz.
Misafir dediler mi sinir tepeme çıkıyor ne gereksiz şey ya.

Aşı olabilirsiniz sizde
Doktora danışıp yatırdım
Ben 1 haziranda doğum yaptım 21 haziranda ilk dozunu oldum arife günüde ikinci dozu oldum
Biz kimseyi kabul etmedik herkes telefon ile tebrik etti
Sizde eşinizle konuşun çok istiyorsa görüntülü arama ile kuzenlerine göstersin
Kimseyi riske atmayın özellikle küçük bebeğinizi

Salgın konusunda sonuna kadar haklısınız. Ama uyku düzeni, bebek emzirme düzeni, uykusuzluk falan bunların yoluna girmesini bekliyorsanız malesef bunlar hiçbir zaman tam olarak yoluna girmez. Emmeyi bırakır emekler anneyi oturtmaz, yürümeye başlar annesini peşinden koşturur, ek gıdaya başlar mutfaktan çıkamazsın vs. O düzen hiçbir zaman eskisi gibi olmaz çünkü sen artık çocuklu bir kadınsın.
Bebek görmeye gelmeleri çok mu gerekli, bence hayır. Hayatım boyunca misafirden nefret ettim. Hala zorunlu olmadıkça evime misafir kabul etmem. Havalar iyi, bebek görmek isteyenleri açık havada mangala veya pikniğe davet edin. Kim gelmek istiyorsa o gün aradan çıksın. Emzirmek gerekirse örtüyle falan halledersin. Hem pandemi var hem de “ aylardır evdeyiz diye bunaldık açık havada görüşelim dedik.” diye bahane uydurursunuz.
Misafir dediler mi sinir tepeme çıkıyor ne gereksiz şey ya.
Sanki ben yazdim. Misafir agirlamak iskence gibi gelir hep bana da. Sevdiklerimle disarda gorusmek, yeni mekanlar kesfetmek hep daha keyifli gelir. Pandemiden once de ev oturmalarini sevmezdim simdi bahane oldu. Maalesef bizde bebek gormeye gelen anneye bi yardimimiz olsun bi kap.yemek de biz getirelim demez gittigi yerde ikram bekler. Keske birbirimizin hayatini bu kdr zorlastirmasak.

Sanki ben yazdim. Misafir agirlamak iskence gibi gelir hep bana da. Sevdiklerimle disarda gorusmek, yeni mekanlar kesfetmek hep daha keyifli gelir. Pandemiden once de ev oturmalarini sevmezdim simdi bahane oldu. Maalesef bizde bebek gormeye gelen anneye bi yardimimiz olsun bi kap.yemek de biz getirelim demez gittigi yerde ikram bekler. Keske birbirimizin hayatini bu kdr zorlastirmasak.
Ya bana bir kap yemek de getirmesinler. Bebeğe de altın takmasınlar istemiyorum. Misafirden önce ayrı hazırlık, temizlik, misafire hizmet, misafirden sonra temizlik, bulaşık, toparlanma. Ayh yazarken bile için sıkıldı.

Dışarıda buluşulsun. Eve gelince ne oluyor bebek tebriği daha mı mübarek oluyor, hisler daha mı derinden dile geliyor. Mangal piknik neyse buluşulsun herkes bir çeşit ikram getirsin kağıt tabak bardak bitti gitti. Ama olmaz ev sahibini zora sokmayınca, evin sağını solunu inceleyemeyince, 5 çeşit ikramlığa kusur bulmayınca o misafirlik misafirlikten sayılmıyor.

Ya bana bir kap yemek de getirmesinler. Bebeğe de altın takmasınlar istemiyorum. Misafirden önce ayrı hazırlık, temizlik, misafire hizmet, misafirden sonra temizlik, bulaşık, toparlanma. Ayh yazarken bile için sıkıldı.

Dışarıda buluşulsun. Eve gelince ne oluyor bebek tebriği daha mı mübarek oluyor, hisler daha mı derinden dile geliyor. Mangal piknik neyse buluşulsun herkes bir çeşit ikram getirsin kağıt tabak bardak bitti gitti. Ama olmaz ev sahibini zora sokmayınca, evin sağını solunu inceleyemeyince, 5 çeşit ikramlığa kusur bulmayınca o misafirlik misafirlikten sayılmıyor.
Hahahh ay tabii ki bebek gorme olayini da cok sscma buluyorum o ayri. El kadar bebek ztn meme disinda gormekten mutlu oldugu bir sey yok. Ama illa da gelecegiz diye tutturuyorlarsa da bi faydalari olsun diyorum. Ama yook. Kadin kadinin hayatini daha zorlastiriyor, eminim ki erkekler nerde bulusulmus evde mi agirlanmis disarda mi hiic sallamazlar.

Merhabalar,
Yaklaşık bir ay önce doğum yaptım. İkinci üçüncü günden kendi ailem , eşimin ailesi eve bebek görmeye geldiler 7-8 kişi. O sırada kendi annem de yanımda olduğu için ben bebek ile ilgilenirken misafirler ile annem ilgilenmişti. Malesef, ben istiyordum ki malum pandemi ortamı falan hiç kimse gelmesin biraz kendimizi toplayalım sonra gelsinler. Ama zaten bu beklenti gerçekçi değildi adetler gelenek görenek vesaire bunu kabul etmeyip geldi herkes.
Sorunum şu ki,
Şimdi bebeğe kendim baktığım için yanımda bana yardım edecek annem veya başka biri yok.
Eşim 40ımız çıktıktan sonra kuzenlerini ve ailelerini davet etmek istiyor bebek görsünler diye. Bebeğim de henüz emme ve uyku düzeni olmayan bir bebek. Mesela dün gece 11den 4e kadar ayaktaydım. E yatsak da zaten saat başı tekrar emmek istiyor ve yaygara koparıyor. Gündüzüm gecem karışmış durumda kamyon çarpmış gibiyim.
Misafirler gelecek ise ben bu halde zaten sürekli bebeği emzirmek oyalamak uyutmak falan için farklı odaya gitmek zorunda kalıcam. E eşim kendi hizmet edecekse gelenler kendi kendilerine sohbet edecekler ise gelmelerinin ne anlamı var diye düşünüyorum. Zaten malum korona da var. Eşim ve gelecek olanlar aşı yaptırdı ama ben emzirdiğim için aşısızım şimdilik. İçim hiç rahat değil.
Bir yandan da eşim bebeği göstermek için ve kuzenleri ile görüşmek için çok hevesli. Gelmelerini istemiyorum dersem kötü kadın olacağım muhtemelen.
Sizce ne yapmalıyım? Beynine yeterince uyku depolayamamış yeni bir anneye tavsiye verin lütfen🌸
Doğum yaptığımda pandemi yoktu. Gene de 2 ay kimseyi kabul etmemistim. Bebek ufak grip vs olur diye. Herkes de haklisin demisti. Sonra geliriz demislerdi..

Merhabalar,
Sorunum şu ki,
Öncelikle hayırlı olsun bebeğiniz aşı olabilirsiniz bende yeni doğum yaptım doktorum aşı olabilirsin bir sakıncası yok dedi sizde doktorunuza sorun çünkü bizim için önemli olan aşı çünkü Allah korusun bulaşma ihtimali çok yüksek... Aşı olduktan sonra davet edebilirsiniz ama çok fazla kalabalık olmama şartıyla

Henüz aşı olmadığınızı söyleyip eve kabuk etmek istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu pandemi döneminde nedir milletteki misafirlik merakı da hiç anlamış değilim. Eşinizin gönlü olsun istiyorsanız açık havada bir mekanda kısa bir oturmayı önerin. Size de değişiklik olur belki iyi gelir. Bu arada aşıyı da ihmal etmeyin. Ben hamileyken doktorumun tavsiyesiyle iki doz aşı oldum hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Pandemi den dolayı kalabalık kabul edemeyeceğinizi söyleyin 3 er 4 er kişi gelsinler mesafeli otururuz deyin bebek görmeye de çağırılmaz gelmek isteyen gelir mevlüt yapılırsa çağırılır hatta önceden görmeye gelmeyenleri çağırmazlar bile

Tavsiyeler için teşekkür ederim herkese 🌸
İlk olarak dışarıda açık havada görüşelim diyeceğim eşime. Bence ona bile gerek yok ama çok istiyorlarsa diye..
İlla eve gelmek isterlerse de bebeği değil evi görmeye geliyorlar diye anlarım artık 😥
Evdeki düzen de alt üst oldu sonuçta misafir ağırlamak için baştan aşağı temizlik de yapmak gerekiyor şu an her yerde bebek araç gereçleri dolu😔

Ilk 3 ay kimse gormeye gelmedi bebegimi. Doğduğunda Ocak ayıydı, virüs epey yükselişteydi. Ailemiz de dahil, kabul etmeyeceğimizi düsünmüş olacaklar ki misafir kabul edip etmediğimizi sormadılar bile.

Ben de sizin gibi virusten dolayı endişe duydum ama bebegimin 2. Haftasinda baslayan kolik sancilari ile esasen ondan per perişan oldum.
Iyi ki bu surecte kimse gelmek istemedi dedim o günlerde.. 3 aylik olana kadar da gece gündüz bebek salladım. Delirmeme ramak kalmıştı. Bir de misafir ağırlasaydık zor olurdu diye cok düşündüm. Ya eşiniz agırlayacak misafirleri, ya da biraz erteleyebilirsiniz, başka çözüm yok..

Bebek gorme zaten boyle bir sey kimse sizden dort dortlik hizmet beklemez bebekle ilgileniceksiniz virusten alakasiz olarak yaziyorum herkes ayni seyleri yasiyor esler yada varsa baska birileri daha cok onlr ilgileniyor normali budur kimse saatlerce bebege bakmaz maksat ziyareti gerceklestirip hediyeyi vermek

X