LEEP Sonrası Hpv'nin Tekrarı, 2. Kolposkopi

Merhaba 10 gün önce leep oldum damla kanama oluyordu 5. Günde başladı dün 9 saat ayakta kaldım ve 3 4 ped doldu şimdiden hala kanama oluyor sizde de benzer durun oldu mu acaba korkuyorum hastane uzak çünkü hafta içi gideceğim

Çok pardon bu konuda yanlış bilgi verdiğim için çünkü o kadar geçen sene gibi değil unutmuştum ki :KK43: raporları inceledim biyopsi da Cİn2 çıkmış onparcayi patolojiye gönderdiklerinde CIN1 çıkmış.. ben bu yıl kesin bitti demiştim öylesine yaptırmıştım çünkü tekrarlamayacgina kendimi inandirmisim yine yine bir de hpv 16 çıkınca vücudum bir gün çöktü resmen.. çünkü psikolojien kendimi en iyiye hazırlamışim farkında olmadan :KK43:
Merhaba
Cın 1 çıktıgında hangi hpv ye sahiptiniz ?

Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra yeni gelişmelerle tekrar aranızdayım.
Haberler maalesef kötü.
Geçen şubatta yaptırdığım pop smear testinde tip 16 ve 18 olmayan hpv taşıyordum ve inanılmaz mutluydum lakin 1 hafta önce yaptırdığım 6 aylık pop smear sonucunu gorunce hayatımın şokunu yaşadım, var olan hpv türünden kurtulmadığım yetmiyormuş gibi bir de tip 16'ya yakalanmışım. Ben de, doktorum da, hemşire de şaşırdık. Tip 16 türlerin en laneti, yapıştı mı kolay kolay seni bırakmıyor. Cinsel hayatım aktif değil son 6 aydır, nasıl tip 16'ya yakalanmış olabilirim, inanılır gibi değil. Hală şoktayım. Doktorum yakın zamanda covid geçirip gecirmedigimi sordu. 6 ay önce 2. kez covide yakalandığımı söyleyince muhtemelen bağışıklık sistemimin zayıfladığıni bu sebeple vücudumun virüsü atamadığını söyledi. Yeniden kolposkopi ve biyopsi yapıldı, bu hafta sonuç gelecek. Sonuca göre uygun tedavi ya da cerrahi işlem yeniden planlanacak. Ve maalesef yapılacak işlem hamile kalma ihtimalimi biraz daha düşürecek. Bana folik asit, green tea tablet ve Shiitaki tableti almamı önerdi. Gerçi bir yıldır kullanıyordum ama düzenli değil, lakin son 6 ayım hayatımın en stresli dönemiydi, sanırım bağışıklığımı çökerten en büyük etmen bu stres oldu. O yüzden bugun itibari ile yeni bir hayata başlamaya karar verdim ve kendimce radikal kararlar aldım, șöyle ki:

Ahcc siparişi verdim. Sanki sağır ve kör olmuştum. Ahcc'yi ben nasıl hiç duymadım ya da hakkında yazılanlara denk gelmedim? Yazılanları okuyunca umudum yeniden arttı. Bunun yanında propolis, d vitamini, Greentea tablet ve folik asidi kullanmaya başladım, düzenli olarak. Seretonin siparişi de verdim, mutlu hissetmem gerek. Kendime daha fazla zaman ayırmak için çalışma saatlerimi düşürdüm. Sosyal medya hesaplarımı kapattım. Bu illetten kurtulan kadar sex yapmamaya yemin içtim. Asla meyve yemeyen ben hergün meyve yemeye söz verdim kendime. Telefonumdaki hüzünlü müzikleri sildim, drama filmi dahi artık izlememeye karar verdim. Bu illeti içimden ve ruhumdan atmak için ne gerekiyorsa yapacağım!
Merhaba çok geçmiş olsun. Ben de tüp bebek tedavisi için çıktıgım yolda öğrendim cın2 olduğumu henüz anne olmadım. Bugün de leep ameliyatımı oldum. Şimdi sonucu beklemeye koyuldum. 2 hafta 20 yıl gibiydi benim için şimdi de 1 hafta artık nasıl geçer bilmiyorum. Cın2 ama dr tahminimden daha fazla yayılmıştı temizledim şimdi sonucu beklicez dedi. Bakmayın bu kadar basit anlatımıma. Şu an dipsiz kaprakanlık bir kuyudan yazıyorum size. Anne olmayı delicesine isterken bu denli büyük bir şeyle karşılaşmak çok yıktı beni. Dualarınızı eksik etmeyin benden. Rabbim sizleri şifadan ayırmasın kolaylıkla bitsin gitsin inşallah 🙏

Merhaba.
Șu an içinde bulunduğum hastalık ve tedavi sürecini sizinle paylaşmak isterim.
Yurtdışında yaşıyorum. Pandemiden dolayı 2 yıldır erteledigim pop smear testimi 9 ay önce yaptırdım ve test sonucumda anormal hücre lezyonlarına rastlandı. Lezyonların hangi seviyede olduğunu tespit etmek için ilk kolposkopi işlemi yapıldı ve kolposkopi sonucunda aynı lezyonlara CIN 2/CIN 3 eşiğinde rastlandı. Hayatımın en büyük şokunu yaşadım. Doktorum eğer 20'li yaşlarımda olsaydım bağışıklık sistemimin ve biyolojik gençliğimin bu lezyonları kendiliğinden temizleyebileceğini söyledi lakin ben 35 yaşındayım, bu sebeple cerrahi ișlem elzemdi. Yaşlanıyor olduğum gerçeği tokat gibi yüzüme vurulmuştu o an :)
Doktorum ile tedavi sürecini planlarken bana "Soğuk Konizasyon" uygulayacağını söyledi, ki bu işlem doğurganlığı etkilemesi bakımından en riskli işlemdir. Raporu görmek istediğimi söyledim. Tam ekranını açtı ki hasta isimlerinin karıştığını dileyerek özür diledi ve işlemin Soğuk Konizasyon degil LEEP olacağını ifade etti. Bu ayrıntıyı vermemin nedeni, tedaviye başlamadan test sonuçlarının muhakkak 2. bir hekime de gösterilmesinin gerekliliği ve önemi.
Hemen alanında uzman başka bir doktorla iletişime geçtim. Bu doktor da LEEP önerdi. Doktoruma, kanser miyim doktor bey, dediğimde hiç unutmadığım bir şey söylemişti bana: "Endişelenme bu kadar. Kanser değilsin, ama kanser olmak üzereydin. Sevinmelisin."
Ve 7 ay önce, Temmuz ayında, LEEP operasyonu oldum. LEEP esnasında biyopsiye gönderilen parçanın cerrahi sınırları çok şükür negatifti. Bu güzel haber beni rahatlatmıștı. Doktorum bana "Șu an sağlığına geri döndün, hamile kalabilirsin, bebeğini sağlıkla dünyaya getirebilirsin, bebek HPV'den de bu işlemden de etkilenmez." dedi. Bana bu süreçte vücudumun HPV'den kurtulmasının zaman alacağını (minimum iki yıl), bağışıklık sistemimi güçlendirmem için yeşil çay tableti ile bilhassa shiitaki mantarının tabletini içmemi önerdi.
Ben sporumu aksatmayan, sigara içmeyen, beslenmesine olabildiğince dikkat eden, stresten uzak, genel hatlarıyla huzurlu ve mutlu bir hayat yaşayan biriyim. Lakin 10 gün önce yaptırdığım LEEP'ten sonraki takip ve kontrol amaçlı ilk pop smear testimin sonucu bugün geldi. HPV'nin tekrarına neden olabilecek faktörleri hayatımdan çıkarmama rağmen HPV testim pozitif çıkmış. Yani HPV 16 Negatif, HPV 18 Negatif, lakin Diğer Yüksek Riskli HPV Türleri Pozitif. Diğer Yüksek Riskli HPV Türlerini de şu başlıkta topluyorlar : 31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68
Düşünün ki, 200'den fazla HPV türü var ve bunlardan en riskli olan bu lanet 14 tür, rahim ağzı kanserine yol açan öncü lezyonların mimarları. Sonucu alır almaz doktora gittim. Kendi doktorum yoktu; endişemi gören başka bir doktor ile durumu değerlendirmek istedim. 2. kolposkopinin yapılması gerektiğini söyledi ve 11 gün sonrasına bu işlem randevu aldım.
Bu arada son 7 aylık tedavi sürecimde 3 dozluk HPV aşısını oldum. (Evet yaş faktörü HPV aşısının etkinliğinde çok etkili. Yurtdışında kız çocuklarına 11 yaşından itibaren HPV aşısının yapılması için okullar ailelelere düzenli bilgilendirmelerde bulunuyorlar) ve ne acı ki 35 yaşında, üniversite mezunu bir kadın olarak bu aşının varlığından bu yaşımda haberdar oldum. Bu arada aşı benim mevcut tanı ve tedavi sürecimde bir tedavi yöntemi olmadı ama diğer HPV türlerine yakalanma ihtimaline karşı bir önlem.
2. kolposkopide sonuç ne çıkacak, doktorum hangi işlemi ön görecek bilemiyorum, herşey muamma.
Sorunuz varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bu arada 2. kolposkopisini yaptırıp yeniden LEEP yaptırmak zorunda kalan ve benzer süreci yaşayan kişilerin de tecrübelerini bu mesaj başlığı altında dinlemek isterim.
Sağlıkla kalın, ama gerçekten sağlıkla kalın, her biriniz. Sevgi ile...
Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun dilerim umarım en yakın zamanda bu virüsle baş eden herkes sağlığına kavuşur...ben de çarşamba günü cin 3 tanısı ile leep oldum acaba benim kanser olma ihtimalim yüzde kaçtır bilmiyorum sonuç bekliyorum bu leep den sonra lezyonlar ilerlemeye devam ediyor mu acaba bunu merak ediyorum ...umarım sonuçlar güzel gelir .....

Merhaba, benim hpv geçmişim 6 yıllık rutin bir hpv testi sonrası öğrendim. 33 ve 39 pozitifdi ve 6 yıldır hiç negatif gelmedi.cin2 sonrasi Bir kez leep oldum sonra düzenli kontrol,düzenli kolkoskopi yapıldı. Son smear testim kötü geldi malesef bir kaç gün sonra yine kolkoskopi ve biopsi olacağım. 2 çocuk annesi ve bir daha çocuk düşünmeyen 39 yaşında bir kadinim rahmini alalım deseler koşarak gideceğim bu süreç beni aşırı yıprattı. Kolkoskopi öncesi bile günlerce uyuyamıyorum. Hepinizi çok iyi anlıyorum hepimiz iyi oluruz umarım ama en çok da anne olmak isteyen arkadaslarim

Merhaba, benim hpv geçmişim 6 yıllık rutin bir hpv testi sonrası öğrendim. 33 ve 39 pozitifdi ve 6 yıldır hiç negatif gelmedi.cin2 sonrasi Bir kez leep oldum sonra düzenli kontrol,düzenli kolkoskopi yapıldı. Son smear testim kötü geldi malesef bir kaç gün sonra yine kolkoskopi ve biopsi olacağım. 2 çocuk annesi ve bir daha çocuk düşünmeyen 39 yaşında bir kadinim rahmini alalım deseler koşarak gideceğim bu süreç beni aşırı yıprattı. Kolkoskopi öncesi bile günlerce uyuyamıyorum. Hepinizi çok iyi anlıyorum hepimiz iyi oluruz umarım ama en çok da anne olmak isteyen arkadaslarim
Merhabalar gecmis olsun..Leep sonrasi ne kadar sure sonra smear testiniz kötü geldi? Peki su anda hpv pozitif misiniz?

Merhabalar gecmis olsun..Leep sonrasi ne kadar sure sonra smear testiniz kötü geldi? Peki su anda hpv pozitif misiniz?
Leepden 4 yıl sonraki smear testim kötü geldi ondan önce de düzenli kontrollerim yapıldı. Bu arada ketemdeki smear temizdi hastane tekrar istedi o test kötü çıktı. Yani smear testide cok guvenilir değil.Ben hala pozitifim hiç değişmedi 6 yıldır malesef.Yarin kolkoskopiye gireceğim tekrar. Bakalım umarım iyi gelir

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun dilerim umarım en yakın zamanda bu virüsle baş eden herkes sağlığına kavuşur...ben de çarşamba günü cin 3 tanısı ile leep oldum acaba benim kanser olma ihtimalim yüzde kaçtır bilmiyorum sonuç bekliyorum bu leep den sonra lezyonlar ilerlemeye devam ediyor mu acaba bunu merak ediyorum ...umarım sonuçlar güzel gelir .....
Ben yaş 35 in ustundeyse hpv nin olay kolay vucutdan atılacağına inanmıyorum. Moralinizi bozmak istemem ama neyle karsikarsiya olduğumuzu anlamamız gerek. Leep sadece o alanı temizliyor hpv hala sistemde ve elbet bı açık bulup yine kendini gösterecek. Bu konuda ben umutlu olamıyorum. Sürekli smear, kolkoskopi,leep döngüsü gerçekten çok yorucu.

Leepden 4 yıl sonraki smear testim kötü geldi ondan önce de düzenli kontrollerim yapıldı. Bu arada ketemdeki smear temizdi hastane tekrar istedi o test kötü çıktı. Yani smear testide cok guvenilir değil.Ben hala pozitifim hiç değişmedi 6 yıldır malesef.Yarin kolkoskopiye gireceğim tekrar. Bakalım umarım iyi gelir
Evet bence de tek basina smear gûvenilir degil hpv nin temiz gelmesi onemli anladigim kadariyla..Smear ne olarak geldi peki? Lsil mi hsil mi ya da ascus mu?

Merhaba🌺Leepden sonra kontrolleriniz ne sıklıkta yapıldı? Leepden sonraki ilk kontrolüm ekimdeydi, temiz çıkmıştı smear 6 ay sonrasına kontrole çağırıyorlar şu an. Artık yılda bir smear veririm sanıyordum…

Merhaba🌺Leepden sonra kontrolleriniz ne sıklıkta yapıldı? Leepden sonraki ilk kontrolüm ekimdeydi, temiz çıkmıştı smear 6 ay sonrasına kontrole çağırıyorlar şu an. Artık yılda bir smear veririm sanıyordum…
Merhaba, leepden sonra önce 6 ayda bir,sonra senelik smear kontrollerim yapıldı. 6 sene boyunca sayısız smear ve hpv testi verdim.Gecen seneki kolposkopi biyopsim de temizdi. Ama bu sene smear testim Hsil ve asc-h çıktı. Bugün kolposkopiye girdim rahim içi kuretaj yapmam gerek dedi aşırı korktum ama doktor nazikti sağolsun. Siz düzenli smearla devam edersiniz doğru.Senelik hpv de yaptırın imkanınız varsa da aşı olun.

Merhaba, leepden sonra önce 6 ayda bir,sonra senelik smear kontrollerim yapıldı. 6 sene boyunca sayısız smear ve hpv testi verdim.Gecen seneki kolposkopi biyopsim de temizdi. Ama bu sene smear testim Hsil ve asc-h çıktı. Bugün kolposkopiye girdim rahim içi kuretaj yapmam gerek dedi aşırı korktum ama doktor nazikti sağolsun. Siz düzenli smearla devam edersiniz doğru.Senelik hpv de yaptırın imkanınız varsa da aşı olun.

Evet leepden 6 ay sonra ilk kontrolü oldum şimdi ikinciye gideceğim.Ama bana başından beri hiç hpv testi yapılmadı, bu hpv tipleme falan, neden anlamadım. Hatta burda okuduğum çoğu terimi de anlamıyorum benim doktorum bana sadece cin2 yazan bir rapor vermişti, ascus falan nedir bilmiyorum yani. Aşıyı da sordum istersen ol dedi ama sanki çok gerekli değil gibi bi tavrı vardı.
Sizce özelde hpv testi yaptırmalı mıyım?

Bu kadar duzenli kontrol olurken bir anda hsil smear olmadi ilginc degil mi? Peki siz aşı olmus muydunuz?

Evet leepden 6 ay sonra ilk kontrolü oldum şimdi ikinciye gideceğim.Ama bana başından beri hiç hpv testi yapılmadı, bu hpv tipleme falan, neden anlamadım. Hatta burda okuduğum çoğu terimi de anlamıyorum benim doktorum bana sadece cin2 yazan bir rapor vermişti, ascus falan nedir bilmiyorum yani. Aşıyı da sordum istersen ol dedi ama sanki çok gerekli değil gibi bi tavrı vardı.
Sizce özelde hpv testi yaptırmalı mıyım?
Ketemlerin yaptığı testte tipler çıkıyor özele gitmenize gerek yok sanki.Leep olmuşsunuz zaten senelik kontrolünüzde test yaptırmanız daha mantıklı şimdilik endişelenecek bir şey yok.Ascus tanımlanamayan hücre demek kötü anlamına gelmiyor her ihtimale karşı yapılmış olabilir leep işlemi.cin2 ve cin3 kansere dönüşebilir lezyon.internette bunlarla ilgili epey bilgi var

Son düzenleme:
Ketemlerin yaptığı testte tipler çıkıyor özele gitmenize gerek yok sanki
Türkiye’de değilim maalesef, burada kendi atanmış jinekoloğum dışında devlete gidemiyorum, test için de doktorumun sevk etmesi gerek. O yüzden özele gideceğim. Hpv testinde kan mı veriliyor nasıl yapılıyor tam olarak?

Türkiye’de değilim maalesef, burada kendi atanmış jinekoloğum dışında devlete gidemiyorum, test için de doktorumun sevk etmesi gerek. O yüzden özele gideceğim. Hpv testinde kan mı veriliyor nasıl yapılıyor tam olarak?
Yurtdışı için bilgim yok ama doktorunuz gerekli şeyleri yapmıştır.Bir dahaki kontrolünüzde sorup ona göre tipleri için test yaptırabilirsiniz.Hpv smear gibi suruntu testi basit birsey

Çok pardon bu konuda yanlış bilgi verdiğim için çünkü o kadar geçen sene gibi değil unutmuştum ki :KK43: raporları inceledim biyopsi da Cİn2 çıkmış onparcayi patolojiye gönderdiklerinde CIN1 çıkmış.. ben bu yıl kesin bitti demiştim öylesine yaptırmıştım çünkü tekrarlamayacgina kendimi inandirmisim yine yine bir de hpv 16 çıkınca vücudum bir gün çöktü resmen.. çünkü psikolojien kendimi en iyiye hazırlamışim farkında olmadan :KK43:
Slmlar bende de aynı oldu kolposkopide cın2 leepte cın 1 çıktı niye farklı anlamadım bu konuda bilginiz var mı

X