Kuzenim şizofren mi?

İsterdi diye düşünüyorum aile yaşantısı ve hayat tarzı olarak çok farklıyız. Ben okudum gezdim calıstım,ona göre daha bakımlıyım,kendime daha cok özen gösteriyorum,spor yapıyorum vs. Normalde kıskanç biri değil bana karşı, psikolojik olarak kötü olmasa bunları takmazdı diye düsünmek istiyorum.

Mesela bu konuyu konuşurken telefonda hep sey dedi;

Evet sen güzelsin ben çirkinim. Ben çirkin olabilirim,sen güzel olabilirsin ama güzellik gelip geçici bak ben sana akılda verdim,ben pasaklı değilim fare suratlı değilim,evet senin kadar güzel değilim ama bana neden böyle seyler yaptın vs vs.. Sürekli bunları tekrarlayıp durdu.
Bilinçaltında bir öykünme olmuş ve hastalığı yüzünden taktığı kişi siz olmuşsunuz. Ama bir an önce tedavisinin yapılması lazım. İlerlediği zaman iyileşme ihtimali düşüyor çünkü.

Konu çok uzun ama en kısa haliyle anlatmaya çalısıcam ve ne yapmam gerektiğini bilmediğim için akıl almak istiyorum sizlerden.

Kuzenimle yakın olmasada kötü olmayan bir akrabalık ilişkimiz vardı,aynı mahallede oturuyoruz ve normal şartlarda baba tarafıyla görüşmüyoruz çok yakın ilişkilerimiz yok sadece bu kuzenim ve ailesi hariç.Çok çok nadir birbirimize kahveye gider geliriz ya da sadece bayramlarda görüşürüz. Son 6 aydır neredeyse birbirimize hiç gidip gelmedik sadece mahallede birbirimizi gördüğümüzde selamlaşırdık ben bir kaç kez davet ettim gelmedi,gitmek istedim o kabul etmedi.

Üç gün önce beni aradı,ona tiktok hesabından göndermeli şeyler paylaştığımı,hakaret ettiğimi ve gizlice resimlerini çektiğimi söyledi ki ben o sıra başka bir şehirdeydim. Önce şaka yaptığını sandım ama değil ciddi ciddi savcılığa vericem avukatlarımla görüştüm dedi bende ver umrumda değil çünkü ben değilim dedim. Benim tiktok hesabım yok,olsa bile kuzenimle aramda sorun yok ona böyle bir şey yapmam imkansız yani.Telefonlarım dinleniyo sen istediğin her seyi söyle,siz bunu yapıyorsunuz dediğinde biz kim dedim,onu tanımayan bir arkadaşımla benim yaptığımı söyledi. Arkadaşım onun adını bile bilmez çünkü kuzenimle paylaştığım bir şey olmadığı için arkadaşıma da anlatacağım bi konu yok tanımıyor dolayısıyla.Tiktokta gönderiler çıkıyormuş karşısına pasaklı diyormuşum ben çirkinsin diyormuşum. O böyle videolara denk geliyormuş ve bu videoları benim ona gönderdiğimi söylüyor. O her bi video paylaştığında ben bir video paylaşıyormuşum ama cidden telefonumda tiktok uygulaması bile yok.Nerden bu kanıya vardın dediğimde ben öyle hissediyorum dedi. Avukatına anlatmış avukatı da sen böyle hissediyorsan doğruıdur demiş ama bu kadın çalışmıyor parası yok ne avukatı onu da anlayamadım. Her neyse ben bağırdım hakaret ettim sonra pişman oldum çünkü ben bağırdıkça suçlu insan sesini yükseltir gibi saçma şeyler söyledi.

Şimdi sorum şu ben onla tekrar iletişime geçip kendimi anlatmalı mıyım? Hakaret ettiğim için özür dilemeli miyim? Onun yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum ona söylemeli miyim bunu?Tek başıma görüşmek istemiyorum çünkü farklı şeyler anlatabilir. Bu konuyla alakalı nasıl bir mesaj yazsam iyi olur?
Ya benimde aynen böyle bir arkadaşım varrr o kadar zor ki herkesin ona aşık olduğunu düşünüyor kontör yükletiyor çalışan numaramı aldı diye ona şaşırıyor koca kadın tüm.kadinlarn ondan nefret ettiğini çünkü kocalarının onu begendini söylüyor ve hep takibe uğruyor 😲

Kardeşinizi mutlaka uyarmaniz lazım böyle şizofreni şüphesi olan bir kadın çocuklara bakamaz. Bu çocukların içine şeytan girmiş beni öldürmek istiyorlar diye düşünmeyeceğinin garantisi yok. . Belki beni ilgilendirmez karismayayim arada kalırım diyorsunuz ama büyük vebal alırsınız mutlaka kardeşinize haber vermeniz lazım. Dikkate alır almaz artık onun bileceği iş.

Şizofren demeyelim de şizofren çok ağır olur kendisi paranoyak düşüncelere sahip olmuş diyebiliriz, eğer ailesiyle de bu konuyu konuşmuşsanız sizin uzak durmanız kendi faydanıza.

Bence acilen kardeşi ile iletişime geçin, durumu anlatın. Belli bir sıkıntı var. Allah korusun çocuklara bakıyormuş, hayali bir seyler görür, çocuklara zarar verir falan. Ben korkardım açıkçası, bu kişiye çocuklarımı bırakmazdım. Önce teşhis konulup sonra tedaviye başlaması şart.
Ailesine bildirmek lazım kesinlikle. Neler yapacağı asla öngörülmez aksi takdirde.

Bizim memlekette babaannemin evinde üst kat kiracı şizofreni tanısı aldı. Kardeşlerim de terasta oynuyordu kendi kendine. Kadın birden 5 yaşındaki kardeşimi kucaklayıp terastan asagi atmaya kalkmış. Diğer kardeşlerim bağırışınca babaanem yukarı koşup son dakika kurtarmış. Güya kardeşimin dev bir böcek olarak görmüş ondan atacakmış. Kadını sonradan hastaneye yatırdılar. Kesinlikle şizofreni hastaları çocuklarla yalnız bırakılmamalı.

Şimdi anınca aklıma geldi.
Kadıncağızın çok çileli bir hayatı vardi. Kayinvalidesi ile bir yaşıyordu. Çok eziyet ediyormuş ona. Kocasını ikna edip ayrı eve çıkmış. Kayinvalidesi madem sen benim oğlumu elimden aldın ben de senin oğlunu alacağım diyerek 6 yaşındaki oğlunu elinden alıp 10 yıl göstermemiş. Cocuk serserinin teki çıkınca da al bunu diye getirip geri vermiş. O çocuk nasıl döverdi annesini. Babası da tam bir şerefsizdi. Kadını el birliği ile delirttiler. Babaanem çok üzülürdü. 1 yıl kira vermedikleri halde kadına üzüldüğünden çıkarmadı onları. Sonra bu olay yaşadıktan kısa bir süre sonra Kadını yatirdiklarinda çıkıp gittiler kavga kıyamet. İnşallah akıbeti hayır olmuştur.

Siz birşey yapmadığınız halde, seneryo kurabilen biriyle tekrar iletişime geçmeyi denemeyin bence.
Kendinizi kanıtlayabileceğiniz bi durumun içindesiniz şuan en azından, daha farklı iftiralar da atabilirdi- atabilir.
Tek başınıza yüz yüze görüşmeyi düşünmeyin bile, kendisine zarar verir, sizin üzerinize kalır 🙄

Cok cok benzerini arkadasamizla biz yasadik. Hepimizin onu takip ettigini vs dusunuyordu, ailesine soyledik birsey yapin diye cocuklarina kondurmadilar.
Arkadasimiz sizofrenmis ilac kullaniyor suan ama ailesi o zaman tedaviye gonderse duzelme ihtimali cok yuksekmis suan ise hala ayni fikirlerde, bosandi ve ailesiyle evde oturuyor.
Ailesine soylerseniz ve kuzeniniz duyarsa sizi iyice dusman gorebilir o yuzden ailesine soyleyin fakat nasil yapacaginizi iyice dusunun

Avukatı aklı selim biridir muhtemelen tabii öyle biri varsa. O sizinle iletişime geçer ve siz de anlatırsınız doğrusunu. Cidden sıkıntı ya. Kendinizden emin olsanız bile başınıza bela olacak durduk yere

X