Kurbanlik et sorunu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kac kilo keci de kemik Vs cikiyor dagitiyorsunuz kv ye gidiyor hala sorun yapacak et kaliyor yapmayin Allah askina kimseyi yormayin bastan dagitsaydiniz basiniza bela olmazdi
Madem niyetiniz bu farkli zamanlarda yapin kasap parcalasin ne dograrken hasta olun ne kv duysun

Arkadaşlar merhaba. Aslında bu konuyu açmaya utanıyorum bile. Ama fikirlerinizi almak istedim. Acaba ben mi bencillik ediyorum lütfen görüşleriniz benim için çok önemli. Konuya gelirsek biz eşimle bu kurban bayramında kurbanlık almayı düşünmüyorduk biraz maddiyat olarak sıkıstık. Sonra eşim canım senin için kestirelim hem senin kurbanligini kesmiş oluruz hem de dolabında et olur doğumuna yakın ailen gelir hem sende tüketirsin doğumdan önce ve sonra dedi. Bide ona göre karar verdik bir tane keçi aldık. Kp ve kv de bizim üst katta oturuyorlar onlar da koyun kestirdiler. Bayram sabahı kestirdik etleri doğradik eşimle. Ben hamile halimle kaç saat boyunca o etle uğraştım yorgunluktan az daha hastanelik oluyordum. Neyse etimi dolaba yerleştirdik. Onlarınkini de yukaridaki dolaba yerlestirdik. Kaynanam dedi ki köyünün etinden kebaplik yaparız kecininkinden de haşlama ve kavurma dedi. Neyse biz sesimizi çıkartmadik. Asıl konuya gelirsek kaynim ve eltim 2 çocuğu ile hemen hemen her 3 gün de bir atlarlar buraya gelirler. Kaynanam üst kattan arar kızım şu eti çıkar haşlama yapalım. Neyse tm dedim. Baktm sürekli yapıyor her gelislernde kızım şu eti çıkart kavurma yapalım. Kendi kendime dedim ben bunu onlar için mi kestirdim. Daha ben ağzıma alamadım. Kaldı ki ailem gelecek doğumda gelenm gidenim olacak ben ne olcm dedm. Gercektn kaç gündür sürekli bunu yapıyorlar ve bu defa isterlerse yok dicm. Benim zoruma giden kendileri de kestirdi kendi evlerinden getirsnler etlerini ya da ay da Bi gelseler falan tm yine anlicam ama artık sürekli sürekli. Gercektn o et azaldı bile. Yani ben etinde değilim sadece bu dusuncesizlik çok zoruma gidiyor
Enayi yerine koyuyorlar insanı. Arkadaşlar siz söyleyin ben ne yapayım haksizsam lütfen söyleyin ben ona göre hareket edeceğim.
Siz kurban kesmemişsiniz ki. Evinizde et olsun diye hayvan kesmişsiniz. Benim bildiğim kurban kesilip dağıtılır, dolaba basılmaz. 3te 1i kurban kesmeyenlere, ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. 3te 1i pişirilip gelen giden misafir, akraba, komşuya sofra kurulur. 3te 1i de kesen aileye kalır.

Kurban kestik demeyin de evde et olsun diye hayvan kestik kaynanam yedi sinir oldum deyin.

Benim evim kapım ayrı. Arada kalabalık olur ailenin diğer üyeleri gelir o şekilde çıkarız yukarı beraber yapar yeriz. Onda da elimden gelenin fazlasını yaparım. Eşim her şeyi alır. Kurbanlık konusuna gelirsek de gerçekten ben burda ilk defa şahit oldum böyle bir şeye. Kesip dağıtılmiyor herkes dolaplara atıyor. Görünce duyunca çok şaşırdım. Birde arkadaşlar böyle yargılıyorlar ya hani beni gelenler misafir mi oluyor Allah aşkına artık her gün burdalar. Her 3 güne bir gelene ben artk misafir demem. Kaynim ete çok duskun ne zaman gelse kaynanam etli yemek yapar. Kaynimla eltim madem bu kadar çok sıkı geliyorlar buraya çoluk çocukla o zaman onlarda kurbanini annesi babasiyla kesip yarısını onlara bırakıp anne baba biz sık geliyoruz buraya geldiğimizde hep beraber kullanırız diyebilirdi.kendileri kasaptan kestirip hepsini dolaba yerleştirip çıkıp gelmişler. Ha evime gelene ben yine baş göz üstüne yapar veririm. Ama bizde parayı zor kazanıyoruz. Benim eşim sabahın köründe kalkıp o güneşin bağrında çalışıyor eve gelince yorgunluktan adam kendine gelemiyor. Kurbaligida zar zor kestirdik gücümüz keçiye yetti. Benim ailem senede bir gelir gelmez. Tabikide geldiklerinde önlerine güzel bir yemek koymak zorundayım. Bunu istememden doğal ne olabilir. Her şeyi geçtim kaynimlar buraya geldiklerinde neden sürekli et yemek zorundalar başka yemek yeseler olmuyormuymus. Mesela şuan burdalar yukaridalar. Dün biz eşimle evde yoktuk hastaneye kontrole gittik ordan da biraz gezdik değişiklik olsun diye. Eve geldik akşam uğradık onlara. Mesela yine et yemeği yapılmış. Kendi içimden dedim dün evde olsaydım yine et isteyeceklerdi demekki. Ben sadece bana yapılan haksızlığa üzülüyorum yoksa etmis bilmem ne umrmda degl
Haklısın kardeşim kimseye açıklama yapıp durma,kendimize ayırdım biraz diye söyle verme.
Dağıtılır tabi ki et ama ev ahalisine de ayrılır.Bizim çevrede kesmeyen dahi yoktu, başka ile gönderdim.Dağıtsaydın hepsini diyenler kurbanla ilgisi olmayanlar emin ol.

Ki o 1/3lük kısım bile öneri, kesin kural değil.
Çok biliyor herkes.
Kaldı ki ibadetin amaçlarından biri kan dökmek hangimiz bu aşamada varız, yokuz.
Tek amaç paylaşmak bile değil.
Ben de maksadın Allah için kurban kanı dökmek olduğunu hiç dağıtılmasa dahi kabul olabileceğini öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Kesinlikle 1/3 dağıtılmalı sanıyordum o bile tavsiyeymiş dindeki kesin kural değil

Kurban etiniz kac kg cikti kac kgsunu dagittiniz beni irgalamaz herkesin ibadeti kendine
Onu sormamissiniz zaten kv et cikar diyip duruyor diye sikayetlenmissiniz
"Anne sizde kestiniz ya kendi etinden cikar, bendekiler bize ve dogumdan sonraya anca yetecek cunku" de gec
Yemekler ortak mi yeniyor?
Eger oyleyse kadin salca ister gibi et cikar diyebilir gayette
Eti pisirince eltiler gelince sizde yemege cikiyorsaniz bunun lafini yapmaniz yanlis olur
Ama eti alip onlari agirliyorsa kv hatalidir
Kisacasi yemekler ortak yeniyorsa dolabi da ortak sayiyor ve ondan et istiyor olabilir

Arkadaşlar merhaba. Aslında bu konuyu açmaya utanıyorum bile. Ama fikirlerinizi almak istedim. Acaba ben mi bencillik ediyorum lütfen görüşleriniz benim için çok önemli. Konuya gelirsek biz eşimle bu kurban bayramında kurbanlık almayı düşünmüyorduk biraz maddiyat olarak sıkıstık. Sonra eşim canım senin için kestirelim hem senin kurbanligini kesmiş oluruz hem de dolabında et olur doğumuna yakın ailen gelir hem sende tüketirsin doğumdan önce ve sonra dedi. Bide ona göre karar verdik bir tane keçi aldık. Kp ve kv de bizim üst katta oturuyorlar onlar da koyun kestirdiler. Bayram sabahı kestirdik etleri doğradik eşimle. Ben hamile halimle kaç saat boyunca o etle uğraştım yorgunluktan az daha hastanelik oluyordum. Neyse etimi dolaba yerleştirdik. Onlarınkini de yukaridaki dolaba yerlestirdik. Kaynanam dedi ki köyünün etinden kebaplik yaparız kecininkinden de haşlama ve kavurma dedi. Neyse biz sesimizi çıkartmadik. Asıl konuya gelirsek kaynim ve eltim 2 çocuğu ile hemen hemen her 3 gün de bir atlarlar buraya gelirler. Kaynanam üst kattan arar kızım şu eti çıkar haşlama yapalım. Neyse tm dedim. Baktm sürekli yapıyor her gelislernde kızım şu eti çıkart kavurma yapalım. Kendi kendime dedim ben bunu onlar için mi kestirdim. Daha ben ağzıma alamadım. Kaldı ki ailem gelecek doğumda gelenm gidenim olacak ben ne olcm dedm. Gercektn kaç gündür sürekli bunu yapıyorlar ve bu defa isterlerse yok dicm. Benim zoruma giden kendileri de kestirdi kendi evlerinden getirsnler etlerini ya da ay da Bi gelseler falan tm yine anlicam ama artık sürekli sürekli. Gercektn o et azaldı bile. Yani ben etinde değilim sadece bu dusuncesizlik çok zoruma gidiyor
Enayi yerine koyuyorlar insanı. Arkadaşlar siz söyleyin ben ne yapayım haksizsam lütfen söyleyin ben ona göre hareket edeceğim.
Sizinki kurban değil et stoklamak önce onu düzeltin. Keçiden ne et çıkacakta dağıtacaksınız dolaba koyacaksınız üstüne kv habire isteyecek bitmeyecek. Geçin bu işleri yani dağıttım dediğinizde kemik yağ içinde olan paylardır, görüyoruz insanlar pay diye nasıl verir bunları dediklerimizi sizin gibi ete kıyamayan cimriler veriyor sanırım. Doğum için kasaptan et alır stok yapabilirdiniz kurban adı altında dilinize oyuncak etmeyin. Hamilesiniz bide bu kadar yeme içme sakınmak normal değil. Aldığınız değil verdiğiniz sizindir unutmayın.

Her sene kurbanımı bağışlıyorum, eşimde memleketinde kesiyor pek et getirmiyoruz ama ayırdığım ete bu şekilde karişilsa bozulurum.

Ben gelinin yaptığını cimrilik olarak görmedim. Kurbanından kendince kendi ve misafirleri için ayırmış, durumu yoksa hepsini evine de bırakabilirdi(bildiğim kadarı ile dinende caiz)
3 günde bir gelen kayınailesi için et vermek zorunda değil yani. Ayrıca küçükbas hayvanın doğru düzgün eti bile çıkmıyor, dağıtıldıktan sonra fazla bişey kalmamıştır ki.

E gelinde kendine gelen misafire yedirmeyi amaclamis zaten... ya zaten kucukbas kesilince 3te 1 dagitilinca ne kadar kaliyo ki... ki bence bu konuda sorun kurban eti degil, kayinvalidenin sık gelen elti icin et isteyip durmasi... hele ki konu sahibi eltisini sevmiyorsa hakli olarak batiyordur.Egri oturup dogru konusalim kayinvalide kimin evine bu kadar karissa batar...
Aile binasında oturanların mantığı böyle değil ki genelde. Kayınvalidesi iki kurban etinin de planını yapmış baştan, şöyle yaparız böyle yaparız diye. Birlikte yaşama kafası işte. Gelini de buna itiraz etmiyorsa, ne alaka demiyorsa bu düzeni kabul etmiş demektir. Dolayısıyla o misafir tüm evin misafiri. Aynı şekilde doğuma üyenin ailesi gelecekmiş, onlar için de yemek yapılırken kayınvalideden istenebilir. Belli ki anlayış böyle. Baştan kabul etmemesi lazım, sadece bunu değil, birlikte yaşamayla ilgili her şeyi.

Tabikide verdim. Ben etinde değilim ki. Çok çok gider alırım kasaptan. Benim zoruma giden kendj dolapları orda benim dolabima neden karisiliyor. Konuşsan suçlu olursun. Eşimin hatrina bir şey de diyemem. Et yüzünden asla da demem ki kaldı ki kendime yakıştırmam. Tek zoruma giden enayi yerine koyuyorlar beni. Ben sadece bu konu hakkında fikir almak istemiştim konu nerden nereye atladi
Biz dolaptaki eti dagittipnihtiyac sahibine verdik kalmadi de geç ozaman .Kurbanida amacina hore yapin bir zahmet dondurucunuz icin degil .Eyrfata ihtiyac sahibi yoksa olan yere gidip dağıtacaksiniz.

Boşuna kimse konu sahibini taşlamasın. Çöpe dökeceğim yemeği bile kimse getir yiyelim desin istemem. Ben istersem ikram ederim. Konu sahibi emrivakiye ve salak yerine konmaya tahammül edemiyor. Olay yine sınır koyamama olayı. Bu erkek aileleri hiç had bilmiyor gerçekten.
Bunu sen mi soyluyorsun Sourlife Sourlife önce gorumcenin ayagini kes .kadinin 4 cocugana kocasina 1 ay hizmet ediyorsun yillardir .

Kurbanlık et üçe bölünür;

1. Kesemeyen yoksullara dağıtılır
2. Gelen misafire, akrabaya ikram edilir
3. Kendi ailenize ayırırsınız isterseniz

Bu kadar sinirlenmek yerine kayınvalidenize "anne doğumdan sonra gelen misafirlere ikram etmek istiyorum" diyebilirsiniz. Insanlar konuşa konuşa anlaşırlar.

Kurban etinin tamamı ya da çoğunluğu dağıtılmaz arkadaşlar 1/3 kısmı kesemeden ihtiyacı olanlara pay içindir. Kalanı hane için. Sizin eklenmeden dağıtılması gerekir dediğiniz adak . Her hangi bir şey için adanırsa kurban o zaman sadece bi yemeklik pişirebikirsiniz kalanı dağıtılmalı. Yani kurban bayramında kesilen et stok yapmak için zaten ?

Ayrıca konu sahibi ne sormuş siz ne anlatıyorsunuz . Normal değil konu sahibi sonuçta et pahalı bir şey her seferinde sizden istenmesi ayıp. Siz de misafir için isteyin bi iki kere size sorarsa da anne size verdim bizde kalmadı deyin böylece bi daha da istemez. Kesmeseler neyse .

Her yapılan düşüncesizliğe de üzülmeyin insanlar beklentilere göre davranmazlar . Siz size nasıl davranılacağını belirlersiniz.
Adaktan ev halki hic alamaz oldugu gibi dagitilir.

Kadin dini yorumu sormamis ama yorumlar hep dini... konu sahibi haklisiniz bende olsam sinir olurum konu kurban yada et degil evinize mudahale edilmesi... siz ibadetinizi yerinize getirmissiniz gerisi kimseyi ilgilendirmez sonrasini Allah bilir...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X