Kurban tweet'i tepki çeken Leman Sam'dan daha sert cevap

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
"Benim için ışid ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, Işid beni şaşırtmıyor" tweetinin ardından sosyal medyada çok tepki çeken Leman Sam'dan twitter'da bir önceki kadar sert bir cevap geldi
Sitene Ekle
kurban-tweet-i-tepki-ceken-leman-sam-dan-sert-cevap-4845758.Jpeg

[xtable]
{tbody}
{tr}
{td} {/td}
{/tr}
{/tbody}
[/xtable]
Twitter kullanıcıları, Sam'ı kurban ibadetine hakaret etmekle ve din düşmanlığı yapmakla suçlayan mesajlar atınca ünlü şarkıcı da şu cevabı verdi...

"SAHTEKAR CAHİL VE ÇÜRÜKSÜNÜZ"

"Bazılarınızla aynı cinsten olmaktan utanç duyuyorum, sahtekar, cahil ve çürüksünüz, kızamıyorum bile, yemin ederim.Cahiller kurban pagan dinlerinde İslam yokken de vardı, Islamda yok sadece, saldırmak için akbabalar gibi aportta bekliyorsunuz, akıllanın" şeklinde cevap verdi.

fft16_mf4845743.Jpeg

milliyet

Evet bir lafından dönen denek ünlü örneğiyle daha karşı karşıyayız..
Leman Sam kurban bayramında attığı kurban kesimine karşı tweet'te paganların kurban vermesini mi eleştirmiş,hem de müslümanların kurban bayramında,tesadüfe bak ya..:KK45:

lafı çevirmesi hiç hoş olmamış

Lafından dönmemiş ki.
Kurban İslam öncesi pagan inancında da vardı diye ekleme yapmış. Ki doğru, çok Tanrılı dinlerde de, pagan inançlarında da Tanrı veya Tanrılara kurban verme geleneği vardı.

Bu kadına bu kadar ahkam kesip hakaret etme hakkını kim veriyor? Gitsin biraz kendini geliştirsin. Işid'in yaptıklarıyla kurban kesmek nasıl bağdaştırılabilir? Hangi mantıkla?
Gündemde kalmak için daha akıllıca şeyler bulmasını öneririm.. Saçmalamakla olmuyor bu işler.

Lafından dönmemiş ki.
Kurban İslam öncesi pagan inancında da vardı diye ekleme yapmış. Ki doğru, çok Tanrılı dinlerde de, pagan inançlarında da Tanrı veya Tanrılara kurban verme geleneği vardı.
Leman Sam,din ve ibadet düşmanlığıyla suçlandıktan sonra,'cahiller bu ibadet paganlarda da var,saldırmayın.' diye tweet atınca benim anladığım 'ben islam dininin ibadetine eleştiri yapmadım,ben hayvan kesimine karşı çıktım.' oluyor.Ama sanırım bu açıklamayı kurban bayramının ilk gününde yaptı ve aklınca kurban kesen müslümanların ışidin müslümanlık anlayışına sahip olduğu gerekçesiyle bir eleştiri yaptı.Yani kurban bayramında böyle bir açıklama yapıp,sonra müslümanlara yönelik olmadığını söylemek,tepkiden korkup döneklik yapmak oluyor bence.Başka bir zaman diliminde söylese kimse 'sen ibadetlere saygı göstermiyorsun.' diye tepki göstermezdi.

Leman Sam,din ve ibadet düşmanlığıyla suçlandıktan sonra,'cahiller bu ibadet paganlarda da var,saldırmayın.' diye tweet atınca benim anladığım 'ben islam dininin ibadetine eleştiri yapmadım,ben hayvan kesimine karşı çıktım.' oluyor.Ama sanırım bu açıklamayı kurban bayramının ilk gününde yaptı ve aklınca kurban kesen müslümanların ışidin müslümanlık anlayışına sahip olduğu gerekçesiyle bir eleştiri yaptı.Yani kurban bayramında böyle bir açıklama yapıp,sonra müslümanlara yönelik olmadığını söylemek,tepkiden korkup döneklik yapmak oluyor bence.Başka bir zaman diliminde söylese kimse 'sen ibadetlere saygı göstermiyorsun.' diye tepki göstermezdi.

Ben 'ben İslam'a eleştiri yapmadım' dediğini düşünmüyorum. Kurban kesimine eleştiri yaptığını, bunun pagan inançları da kapsadığını söylediğini düşünüyorum. Yani anlamı biraz açmış bence.
"Kurban İslam yokken de vardı, İslam'da yok sadece" demiş. Ki dediği doğru, çoğu inanışta Tanrı'ya kurban vermek vardı.

Valla lafından dönmemiş ama bayramın ilk günü böyle bir tweet atmasının başka hangi anlamı olabilir? Farklı bir günde de söyleyebilirdi bu saçma düşüncesini. Gelen tepkilere neden şaşırmış ki? Bu ünlüler midemi bulandırıyor artık.

Ya bunlar ana kız neyi savunuyorlar, neyin peşindeler anlamış değilim. Halbuki bütün dinlerde namazda var kurban da var oruç ta var. Biraz okuyan araştıran insan bunları bilir. Ilk insan Hz Adem den beri kurban var halbuki onnun oğulları Allah için besledikleri bir koyunu kurban için seçmişlerdi. Çok anlamlı bir olaydır bilmeyenler varsa okumanızı tavsiye ederim. Ademden günümüze kadar bir çok peygamber geldi, ve İslam hariç hepsi tahrif oldu pagan dini şaman dini vs benzer özelliklerin olması nedeni tahrif olmalarından.
Şimdiye bi bakarsanız namaz konusunda oruç konusunda ve her sene kurban konusunda bile zayıflık gösterildiğini hatta hacca gidipte Araplar'ı mı zengin edicem diyenleri de görürsünüz. Yani bir dini tahrif etmek zor değil, Allah koruyor çok şükür de bu insanlar sadece konuştuklarıyla kalıyor.

Lafından dönmemiş ki.
böyle bir açıklama ekleyince sanki ben onu müslümanlar için değil genel olarak hayvanlar için söyledim gibi bir anlatım olmuş. belki öyle söylemek istemedi ama öyle anladım ben. yine de cesaretini beğendiğim bir sanatçıdır leman sam.

Leman Sam kendine sanatçı/aydın ve elbet insan diyen herkese net bir yanıt vermiş. "Çıkarlarınız gereği susuyorsunuz" demiş.

Diye lafi gedigine koymus.Digerleri gibi iktidara yalaklanladigi icin linc ediliyor.En azindan durusundan vazgrcmiyor.Digerleri gibi iktidarin kuçu kuçulari degil.

21. yuzyildayiz. 2014 yilinda hala hayvanlar sokak ortalarinda, kan golu icinde, coluk cocugun gozleri onunde kesiliyor, kacan danalar tufeklerle vurulup iplerle ayaklarindan bacaklarindan gerile gerile vinclere asilip kan ve eziyet icinde kurban ediliyorsa bunda yanlis giden birseyler vardir. Devlet artik bu islere bir duzen getirmeli, bahceler, sokaklar artik kan kokularindan, bagirsak diskilari kokularindan arinmali, kurban olayinin devletin belirledigi temiz ve bakimli mezbahalarda isinin ehli kasaplar tarafindan yapilmasi saglanacak kesin kural ve kanunlar getirilmelidir diye dusunuyorum.

21. yuzyildayiz. 2014 yilinda hala hayvanlar sokak ortalarinda, kan golu icinde, coluk cocugun gozleri onunde kesiliyor, kacan danalar tufeklerle vurulup iplerle ayaklarindan bacaklarindan gerile gerile vinclere asilip kan ve eziyet icinde kurban ediliyorsa bunda yanlis giden birseyler vardir. Devlet artik bu islere bir duzen getirmeli, bahceler, sokaklar artik kan kokularindan, bagirsak diskilari kokularindan arinmali, kurban olayinin devletin belirledigi temiz ve bakimli mezbahalarda isinin ehli kasaplar tarafindan yapilmasi saglanacak kesin kural ve kanunlar getirilmelidir diye dusunuyorum.

Zaten böyle bir kural var ama halkın ne kadarı uyuyor dersen cevap verecek yüzüm olmaz, hatta şunu da söyleyeyim kurbanlıklar öyle heryerde satılmıyor, düzenleme yapıldı, şehrin belli noktalarına kurban pazarı kurulmasına müsade ediliyor, gidip ordan alıyorsun, sonra kesim için görevlendirilmiş yerle görüşüyorsun sana bir numara veriyorlar atıyorum 76 senin kurbanın kesilecek 76. kurban, sıran gelince kurbanın kesiliyor, tertemiz sana veriliyor ama halk bunu yapıyor mu? Yok bir kısmı yapmıyor, yapmayanlar hakkında yeterli denetleme var mı? Valla bir ara çok güzel denetleniyordu ama buna rağmen insanlar gizli kapaklı kendi kesiyordu, sanırım hala gizli yapıyorlar.

Biz yasalara biraz sağırız, işimize gelmez, o yüzden para cezaları ağır olmalı, hatta aslında hayvanı kendi kesmeye kalktığı için daha önce para cezası alanlara devamı halinde 1 ay hapis diyeceksin bak nasıl uyuyorlar kanuna.

Maalesef bizde ne oluyorsa hep var olan kanunların ya eksikliğinden ya da uygulamaya geçilmemesinden oluyor, halkımızda sağolsun hiç umursamadığı için bu böyle gider çünkü biz Türküz ya bize birşey olmaz, atın ölümü arpadan olsun mantığı var.

Zaten böyle bir kural var ama halkın ne kadarı uyuyor dersen cevap verecek yüzüm olmaz, hatta şunu da söyleyeyim kurbanlıklar öyle heryerde satılmıyor, düzenleme yapıldı, şehrin belli noktalarına kurban pazarı kurulmasına müsade ediliyor, gidip ordan alıyorsun, sonra kesim için görevlendirilmiş yerle görüşüyorsun sana bir numara veriyorlar atıyorum 76 senin kurbanın kesilecek 76. kurban, sıran gelince kurbanın kesiliyor, tertemiz sana veriliyor ama halk bunu yapıyor mu? Yok bir kısmı yapmıyor, yapmayanlar hakkında yeterli denetleme var mı? Valla bir ara çok güzel denetleniyordu ama buna rağmen insanlar gizli kapaklı kendi kesiyordu, sanırım hala gizli yapıyorlar.

Biz yasalara biraz sağırız, işimize gelmez, o yüzden para cezaları ağır olmalı, hatta aslında hayvanı kendi kesmeye kalktığı için daha önce para cezası alanlara devamı halinde 1 ay hapis diyeceksin bak nasıl uyuyorlar kanuna.

Maalesef bizde ne oluyorsa hep var olan kanunların ya eksikliğinden ya da uygulamaya geçilmemesinden oluyor, halkımızda sağolsun hiç umursamadığı için bu böyle gider çünkü biz Türküz ya bize birşey olmaz, atın ölümü arpadan olsun mantığı var.
Devlet kendi koydugu kurala, kanuna kendi sahip cikmaz, denetlemezse vatandas hic orali olmaz. Devlet bunlari goruyor ve sesini cikarmiyor. Bayram gunu denetlemesi en basit sey, sonucta kimse alip da kurbani evinin banyosunda gozlerden uzak bir yerde kesmiyor ya.. Bunun gizlisi nasil olabilir ki, koca hayvan sonucta.. Salarsin bayram gunu mufettisleri sokaklara, kesersin cezayi gordugune... Hem de bir kurban parasi kadar... Bak bakalim sokakta kesen kaliyor mu.

Devlet kendi koydugu kurala, kanuna kendi sahip cikmaz, denetlemezse vatandas hic orali olmaz. Devlet bunlari goruyor ve sesini cikarmiyor. Bayram gunu denetlemesi en basit sey, sonucta kimse alip da kurbani evinin banyosunda gozlerden uzak bir yerde kesmiyor ya.. Bunun gizlisi nasil olabilir ki, koca hayvan sonucta.. Salarsin bayram gunu mufettisleri sokaklara, kesersin cezayi gordugune... Hem de bir kurban parasi kadar... Bak bakalim sokakta kesen kaliyor mu.

Şaka gibi ama gerçek, banyosunda bile kesen var maalesef, bir kurban hiç unutmam bu düzenlemenin yeni geldiği seneydi bir akrabamız garajında kesmiş, heryeri temizlemişler sonra gülerek anlattılar, yani insanlar yapıyorlar ama tabii denetlemelerinde çok sıkı tutulması gerektiği konusuna kesinlikle katılıyorum, bizde biraz müsamaha var, yani denetleyende şöyle düşünüyor adam kurban kesiyor, ibadeti için birde ceza mı keselim? Bu şey gibi karı koca kavgasında normalde kadın şikayetçi olduğunda polis işlem yapmak zorunda ama karakola gittiğinde karşılaştığın tutum başkadır, ya karı kocasınız her ailede olur böyle şeyler, bak bende karımla kavga ediyorum hemen şikayet etmek mi lazım, öpüşüp barışın der göndermeye çalışırlar fakat kanun da öpüp barıştırın diye bir hüküm yoktur.

benim merak ettiğim bişey var, evcil hayvan beslemediğim için bilmiyorum ama mantık yürütünce saçma görünüyor

karşı apartmandakiler her sene, hiç et kalmamış kemikleri yola koyuyorlar, kelle dahil, ama hiç et yok
hayvanlar kedisi köpeği geliyo onları kemirmeye çalışıyor, bildiğin kemik kırıntısı yiyor hayvanlar, şimdi bu arkadaşlar bu hayvanlara iyilik mi yapıyor kötülük mü
şahsen ben çok gıcık oluyorum her türlü, zombi filmi gibi oluyo sokak:KK53::KK53:

uyarmaya kalksam beni de yerler diye bişey demiyorum:KK53::KK53:

herkes kendine göre yorumlamış,kadının lafını..

ben hala ne demek istemiş anlayamadım..

bunun hükümet ile ne alakası varmış..

hükümet yalakası olmayan,kurban kesmez mıymış?

neler oluyor valla ben bu dünyaya eksik kalıyorum,yetmiyor aklım..

bizde hükümet yalakası degılız ama kurban kesiyoruz..allah allah

X