Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim eşimin ailesi evlendiğimiz için farklı şehre geldik diye düşünüyorlar 😂😂😂 halbuki ikimiz de memuruz. Tamam burayı kendimiz seçtik ama evlenmesek de zaten birkaç sene sonra tayinimiz çıkacaktı. Ama sizin adınıza sevindim memleketinizde olacağınız için. Sadece tavsiyem fazla samimi davranmayın en baştan mesafenizi koruyun. Ben biraz fazla sıcakkanlıyım ne yazık ki sonradan bunun sıkıntısını çok çektim.
Bende öyleyim. Ne oldu?

Açıklayabilir misiniz?
Memurluk seviyeniz kaç ? Hanginiz daha üstsünüz ? Biriniz özel sektördeyse zaten memurun yanına o gitmek zorunda. Size tamam demişler ama bana hiç inandırıcı gelmedi bir anda evlendik aaa sen gelmek zorundaymışsın gel gidiyoruz köyüme derseee o da sizin bileceğiniz iş.

Bende o kültürle büyüdüm de ne bileyim. Güzel kürtçe isimlere karşı değilim :KK70:
Tabiki koyulabilir, niye koyulmasin ama ben yapamam
Karadeniz ve Güneydoğu uyumunu düşünemedim :)
Karadeniz insanı inatçıdır, hasindir.
Sorunsuz olacağına gerçekten inanıyor musunuz?

Yahu kızım sence bunlar normal mi, kadınlar insan yerine bile konmuyor, kadınla konuşma yok , yemek masasına oturtmak yok kadınlar anca mutfakta kölelik yapıyor. Böyle bir şey sence normal mi?? Böyle kültür mü olur?? Yıl oldu 2024, Afganistanda değil Türkiyedeyiz böyle bir şeye saygı duyamazsın ve duymamalısın. 100 yıl önce gerçekleşen Türk devriminin tek amacı vardır, Türklerin vatanlarında özgür ve mutlu yaşamaları, kadın-erkek eşit şekilde. 90 yıldır da Medeni Kanunla kadınlar erkeklere eşit sayılmıştır. Sen diyorsun ki , mağara zihniyetine saygı duyayım olmaz yani duyamazsın, Cumhuriyete bunca emeğini, kanını canını koyan insanlar boşuna mı savaştı yani???
Sakin olun bana da normal gelmedi ve ayrıldım 😅

Ben araştırdım, o benden üstün ama benim yanıma gelebiliyormuş. Kaldı ki ben memleketine gidemem orda iş olanağım yok.
Evlenınce öyle bir gidersin ki aklın hayalin durur hshsh.
Neyse yaşayarak görmek istiyorsan tabiki engel olunamaz.

Daha önce şu kural uygulanmaktaydı:

"Madde 9- Farklı kurumlarda çalışıp da her ikisi de yer değiştirmeye tabi olan eşlerden unvan, kadro ve görev bakımından daha aşağıda bulunanın görev yeri yukarıda bulunana bağlı olarak değiştirilir."

Ancak 2014 yılında yapılan düzenlemeyle bu kural kaldırılmış ve aşağıdaki düzenleme yürürlüğe konulmuştur.

"Madde 14- c) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere,"

Değerlendirme:

2014 yılındaki önceki düzenlemeye göre unvan, kadro ve görev bakımından aşağıda bulunanın yeri üste göre değiştiriliyordu. Bir örnek verecek olursak, memurun görev yeri şube müdürüne göre değişiyordu.

Ancak 2014 yılında astın üste göre yer değişikliği yapabilmesi uygulaması kaldırılmıştır. Yeni düzenlemeye göre iki kurum gerekli koordinasyonu sağlayacak ve her iki kurumunda nerede hizmet ihtiyacı var ise orada birleştirme sağlanacaktır. Bir örnek verecek olursak eşlerden birisi Tarım Bakanlığında mühendis diğer eş ise MEB'de öğretmen ise, iki kurum iletişime geçecek ve her iki kurumunda öncelikli olarak hizmet ihtiyacının olduğu ilde birleştirme sağlanacaktır.

Ben araştırdım, o benden üstün ama benim yanıma gelebiliyormuş. Kaldı ki ben memleketine gidemem orda iş olanağım yok.
Evlenir evlenmez yanına kesin gelir mi yoksa bir süre geçmesi mi lazım? Şu tayin işini çok iyi araştır. Dribbble Dribbble ın dediği gibi şimdi " he he olur" denir, sonra " olmuyormuş" derler.

Arkadaşlarım daha yeni evlilik yoluyla birleştiler. Detayları sorar öğrenirim tabi onlar Antalya gibi bir memlekette birleşti ama neyse :KK70:

Neden ki? Sonuçta ona yakın para kazanıyorum. Neden vazgeçelim. Benim yaşadığım yerde ev almayı düşünüyoruz. Yapamam yani. Sürekli soyluyorum beni mi kandırıyor?
Tamam tatlım tabiki evlenebilirsin, inan bu bir sorun değil lakin içine girmeden çok savunma her şeyi.
Kocam da kendi kültürümden olmasına rağmen beni prensesler gibi yaşatacağını söylemişti ama külkedisi de bir prenses çeşidi idi :))

Neden ki? Sonuçta ona yakın para kazanıyorum. Neden vazgeçelim. Benim yaşadığım yerde ev almayı düşünüyoruz. Yapamam yani. Sürekli soyluyorum beni mi kandırıyor?
İkiniz de memur musunuz ? Sen özeldesin değil mi orda iş imkanı yok dediğine göre. Üzgünüm canım en fazla evlendikten sonra senin bir yıl boyunca sigortalı çalışan olmaz lazım sallıyorum ankarada ki eşin yanına gelebilmek için 'başvuru' yapabilsin. Yoksa özel sektördekini çekiyorlar direkt. Ya da istersen gelme kal orda memur benim memurum diyor devlet. Devlet özelde ki adamın ne yaptığını kaale almaz. Başvurursunuz ancak devlet dairesi kabul etmezse dava açma yoluna gidersiniz. Davalar da yıllar sürer sen artık baskıya dayanamaz geçersin orda da iş bulamazsan ver elini ev hanımlığı.

Daha önce şu kural uygulanmaktaydı:

"Madde 9- Farklı kurumlarda çalışıp da her ikisi de yer değiştirmeye tabi olan eşlerden unvan, kadro ve görev bakımından daha aşağıda bulunanın görev yeri yukarıda bulunana bağlı olarak değiştirilir."

Ancak 2014 yılında yapılan düzenlemeyle bu kural kaldırılmış ve aşağıdaki düzenleme yürürlüğe konulmuştur.

"Madde 14- c) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere,"

Değerlendirme:

2014 yılındaki önceki düzenlemeye göre unvan, kadro ve görev bakımından aşağıda bulunanın yeri üste göre değiştiriliyordu. Bir örnek verecek olursak, memurun görev yeri şube müdürüne göre değişiyordu.

Ancak 2014 yılında astın üste göre yer değişikliği yapabilmesi uygulaması kaldırılmıştır. Yeni düzenlemeye göre iki kurum gerekli koordinasyonu sağlayacak ve her iki kurumunda nerede hizmet ihtiyacı var ise orada birleştirme sağlanacaktır. Bir örnek verecek olursak eşlerden birisi Tarım Bakanlığında mühendis diğer eş ise MEB'de öğretmen ise, iki kurum iletişime geçecek ve her iki kurumunda öncelikli olarak hizmet ihtiyacının olduğu ilde birleştirme sağlanacaktır.
Bende okudum. Benim 4 yıl sgk pirimim dolunca o hakkı talep edebiliyormuş. Teşekkür ederim açıklama için arkadaşınıza sorup yazarsanız da mutlu olurum.

Kültür farklılığı konusunu da sürekli demişsin , " birbirimize karşı anlayışlı olalım" vs diye konuşmussun ama bak " şu müzik olsun" demiş, demekle kalmamış ısrar etmiş.

Tamam tatlım tabiki evlenebilirsin, inan bu bir sorun değil lakin içine girmeden çok savunma her şeyi.
Kocam da kendi kültürümden olmasına rağmen beni prensesler gibi yaşatacağını söylemişti ama külkedisi de bir prenses çeşidi idi :))
Yani evet kesinlikle haklısınız. Savunmuyorum, evlenmeden bilemem tabi ki. Umarım dediğiniz şey yaşanmaz.

Bende öyleyim. Ne oldu?
Şöyle ki benim samimiyetimden kaynaklı başta şaka yollu sonradan da densiz densiz konuşmalar yapabildiler. Eşimin ailesi değil onlar daha dikkatliler ama akrabaları falan bile saçma sapan yorumlar konuşmalar. Çok sinir bozucu şeyler yaşadım. Başlarda saygısızlık yapmamak adına bi şey demiyodum ama artık cevap veriyorum bu sefer de ben kötü oldum. Biz ne hadle böyle konuşuyoruz demiyolar da nasıl cevap veriyo diyorlar. En kilit nokta eşiniz. O bi şeylerin farkındaysa zaten böyle şeylere maruz kalmazsınız. Biz onların kültürden tamamen bağımsız kendi minik ailemizi kurduk. Siz de uzaksınız muhtemelen öyle olur. Çok fazla olumsuz konuşup sizi korkutmayım. Biz senede iki üç kez görüşüyoruz ve ölüm gibi bi şey oluyo ama artık bazı şeyleri öğrendim. Ben onları onlar beni idare ediyo.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X