Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben burada bir konuda okumustum kadinlarin misaras hakki bile yokmus. Dogu kulturunu bilmem ne kadar dogrudur degildir bilemem bilenler dogrusunu yazar ama bu kadar uclarda iki farkli kultur cok zor olur.

Türk olsun Kürt olsun hala ısrarla süren kadınların ezildiği parçalandığı sözde kültür!!lerde gencecik kızları arkadaşına mesaj attı,pencereden baktı Allah Allah yoksa o...u mu oldu diye öldürüyorlar hem de babaları, kardeşleri, kuzenleri.... Sonra da bahceye gomuveriyorlar. Sence kadınların herhangi bir söz hakkı var mıdır kanka, para mara miras falan hak getire zaten :KK51: Görüyorsunuz işte Leylası Narini acımadan öldürülüyor, erkek çocuğu öldüren aile duydunuz mu??

Benim eşimin akrabalarında da gelinler erkeklerle yemek yemiyor çay bile içmiyorlar hatta mümkün mertebe konuşmuyorlar. Ben en baştan itibaren açıkçası sallamadım. Normal devam ettim. Onlar da bana hiç bu durumla ilgili bi şikayette bulunmadılar. Bebeğim oldu büyüklerin yanında kucağına almak bile ayıpmış ama ben gayet normal çocuğumu aldım sevdim ilgilendim kendi ailemin yanındaki gibi. Sadece bi kere eşimin büyük amcası vardı. Kayınvalidem çocuğu kucağımdan almak istedi ayıp olur diye. Ben de sinir olurum böyle şeylere. Bilerek hiç bırakmadım kucağımdan. Ne münasebet. Konu sahibi burda eşinin tutumu çok önemli. Çünkü eşim benimle aynı kafa yapısında. Aksi halde yürümezdi. Çünkü tamamen bambaşka bi yapı.
Anladığım kadar onlarda o tarz şeyler yok. Ama tabi ki içlerine girmedim bilmiyorum.

Onlar da o tarz bir tutuculuk yok gibi duruyor ama ataerkillik var.
Ben sana biraz anlatıyım o zaman, zaten 7/24 ev işi sende. Nişanlın kesin ya aile apartmanı diyecek ya da aynı mahallede ev tutacak. Kesinnnlikle anahtar verecek çat kapı girer çıkarlar bazen bilmezsin bile girdiklerini hiç girdik çıktık demezler. Bir de arkadaşım inanmıyordu ama düğünden önce yataklarının altına muska koymuşlar sonrasında kız bulmuştu ama attı çöpe gitti ne olduğunu bilmiyoruz. İlk aydan itibaren çocuk çocuk torun torun lafı çıktı ve 4. ayda artık hamile değilsen sen kısırsın kesin dediler büyük olay koptu halbuki kız korunuyordu. Eşine dememiş ama korkmuş tepkisinden gizlice korunmaya karar vermiş o da. Çocuğu olmuyor da olabilirdi bundan kime ne değil mi. Neyse kv si ve görümceleri sürekli eve temizliğe gel işte salça yapıyoruz gelmek zorundasın falan yapıyorlardı ama hala anlamıyorum kış ortasında ne salçası mesela. En büyük şikayeti de evliliklerinin ilk haftasında tüm teyzeleri ( insaf edip sadece teyzeleri gitmiş dayılar ya da baba tarafı yok) misafirliğe gelmiş evine 6 teyze ve her birinin 5-6 çocuğu var yarısının torunu bile var ev curcuna. Misafirler gittiğinde ise kp kv kalıcaz demişler evleri 5 dk olmasına rağmen kalmışlar ertesi gün akşam yemeğini de güzelinden hazırlattırıp kendilerini ağırlatıp öyle gitmişler. Tabi o kadar misafire yemek temizlik çay kahve ancak o kadar kişi içinden bir tane yardım eden yok meğer gelin ne ne değil görelim beceriksiz mi değil mi diye yapmışlar. Sonrasında bunun da lafını yapmışlar beceriksizsin sen diye. Malamat olmak lafını onlardan duymuştum :KK70: Kp yanında asla oturtmamışlar. Düğün günü bunu ben de hatırlıyorum hatta videoya almıştık şansa kadere. Kız açık diye gelinliğin üstünden salonun ortasında kafasına eşarp geçirmeye çalışmışlardı. Saçını falan mahvetmişlerdi ağlamıştı. Zaten maksimum 6 ay dayandı boşanma süresi evliliğinden uzun sürdü.

Ben birkaç sene doğuda görev yaptım. Gördüklerim buzdağının görünen yüzü bile değildi ama o bile yetti. Oralı biriyle evlenemezmişim. G gunces in bahsettiği konuya da epey bir yorum yazmıştım.

ben de ağzımı açmayayım, ara sıra muhabbet ettiğim bir tanıdık jandarma komutanı, Güneydoğuya gitti, karısı buhrana girdi diye 5. ayda geri döndü:KK51:Kadınların onca eziyet çektiği yerlerde nefes bile alınmıyor, buhrana kapılmamak mümkün değil.

Türk olsun Kürt olsun hala ısrarla süren kadınların ezildiği parçalandığı sözde kültür!!lerde gencecik kızları arkadaşına mesaj attı,pencereden baktı Allah Allah yoksa o...u mu oldu diye öldürüyorlar hem de babaları, kardeşleri, kuzenleri.... Sonra da bahceye gomuveriyorlar. Sence kadınların herhangi bir söz hakkı var mıdır kanka, para mara miras falan hak getire zaten :KK51: Görüyorsunuz işte Leylası Narini acımadan öldürülüyor, erkek çocuğu öldüren aile duydunuz mu??

Sorma Cherry artik haber bile izleyemez oldum :KK43:

ben de ağzımı açmayayım, ara sıra muhabbet ettiğim bir tanıdık jandarma komutanı, Güneydoğuya gitti, karısı buhrana girdi diye 5. ayda geri döndü:KK51:Kadınların onca eziyet çektiği yerlerde nefes bile alınmıyor, buhrana kapılmamak mümkün değil.
Valla biz bu arkadaştan sonra hatay hizasından sınır çektik Türkiye haritası üstünden. Anlaştık aramızda daha sağına gelin gitmek yok diye. Normal gibi anlattığıma bakmayın hala bunları bilmiyormuş duymamış gibi düşünce yapısı farklı olduğu halde oraya gelin gitmek isteyenler için gülüyorum ben.

Ben sana biraz anlatıyım o zaman, zaten 7/24 ev işi sende. Nişanlın kesin ya aile apartmanı diyecek ya da aynı mahallede ev tutacak. Kesinnnlikle anahtar verecek çat kapı girer çıkarlar bazen bilmezsin bile girdiklerini hiç girdik çıktık demezler. Bir de arkadaşım inanmıyordu ama düğünden önce yataklarının altına muska koymuşlar sonrasında kız bulmuştu ama attı çöpe gitti ne olduğunu bilmiyoruz. İlk aydan itibaren çocuk çocuk torun torun lafı çıktı ve 4. ayda artık hamile değilsen sen kısırsın kesin dediler büyük olay koptu halbuki kız korunuyordu. Eşine dememiş ama korkmuş tepkisinden gizlice korunmaya karar vermiş o da. Çocuğu olmuyor da olabilirdi bundan kime ne değil mi. Neyse kv si ve görümceleri sürekli eve temizliğe gel işte salça yapıyoruz gelmek zorundasın falan yapıyorlardı ama hala anlamıyorum kış ortasında ne salçası mesela. En büyük şikayeti de evliliklerinin ilk haftasında tüm teyzeleri ( insaf edip sadece teyzeleri gitmiş dayılar ya da baba tarafı yok) misafirliğe gelmiş evine 6 teyze ve her birinin 5-6 çocuğu var yarısının torunu bile var ev curcuna. Misafirler gittiğinde ise kp kv kalıcaz demişler evleri 5 dk olmasına rağmen kalmışlar ertesi gün akşam yemeğini de güzelinden hazırlattırıp kendilerini ağırlatıp öyle gitmişler. Tabi o kadar misafire yemek temizlik çay kahve ancak o kadar kişi içinden bir tane yardım eden yok meğer gelin ne ne değil görelim beceriksiz mi değil mi diye yapmışlar. Sonrasında bunun da lafını yapmışlar beceriksizsin sen diye. Malamat olmak lafını onlardan duymuştum :KK70: Kp yanında asla oturtmamışlar. Düğün günü bunu ben de hatırlıyorum hatta videoya almıştık şansa kadere. Kız açık diye gelinliğin üstünden salonun ortasında kafasına eşarp geçirmeye çalışmışlardı. Saçını falan mahvetmişlerdi ağlamıştı. Zaten maksimum 6 ay dayandı boşanma süresi evliliğinden uzun sürdü.
Ben aynı yerde olamayacağım. İşim yüzünden ben kendi memleketimde kalacağım. Atamasını buraya alacagını tüm ailesi biliyor. Ben açık açık ben işimden vazgeçmem hedeflerim var dedim. Onlarda tabi ki dedi. Anlattıklarınız şok edici.

Benim bulunduğum yerde dışarıda bir sürü erkek olurdu. Oralı kadınlara az rastlardım. Kadınlar evde en az 5 çocuğa bakıp ev işleriyle uğrasmaktan kafasını dışarıdan çıkaramazdı.

Benim ailem Antepli ama doğu kültürüne aşırı karşılar. Eşimin ailesi Elazığlı onlar da gayet iyiler.
Kaynım Erzurumlu biriyle evlendi. Sizin dediğiniz gibi dans müziği çok uyumsuz bir Kürtçe şarkıydı. Dans edilmiyor gereksiz bi ağıt havası. Yani eşimin ailesine çok garip gelmişti dışarı çıkıp hava aldılar falan sessiz insanlar karışmadılar ama kv kp gelen konukların lafını çektik ne gerek vardı dediler. İki taraf da doğulu ama dediğiniz gibi kültür başka bir şey ve uzaksa zor :)
Sizin aileniz ülkücü Karadenizli ise çok zor yani olay çıkabilir…

Ben aynı yerde olamayacağım. İşim yüzünden ben kendi memleketimde kalacağım. Atamasını buraya alacagını tüm ailesi biliyor. Ben açık açık ben işimden vazgeçmem hedeflerim var dedim. Onlarda tabi ki dedi. Anlattıklarınız şok edici.
Eş durumundan yanınıza mı gelmeye çalışacak ? Görev durumunda ast olan üst olan eşin yanına gider sizde nasıl bir durum var ? umarım o sizin yanınıza gelir.

Herkes kendi kültürü ile evlensin deyip çekiliyorum
İleride sorun olacak şeylere aşk için asla yanaşamam.
Çocuğumun adını ben bilgehan koymak isterken kocam zilan koyacaksa yemişim o evliliği.
Meraktan soruyorum. Zilan koysa mesela o onum kültürü. Sonuçta kürtlerde bu ülkenin bir parçası. Neden izin vermezsiniz.

Orada yaşamasan bile oralı biriyle evleneceksin. Evinin içinde farklı bir kültür olacak. İyi düşün taşın.

Benim eşimin ailesi evlendiğimiz için farklı şehre geldik diye düşünüyorlar 😂😂😂 halbuki ikimiz de memuruz. Tamam burayı kendimiz seçtik ama evlenmesek de zaten birkaç sene sonra tayinimiz çıkacaktı. Ama sizin adınıza sevindim memleketinizde olacağınız için. Sadece tavsiyem fazla samimi davranmayın en baştan mesafenizi koruyun. Ben biraz fazla sıcakkanlıyım ne yazık ki sonradan bunun sıkıntısını çok çektim.

Meraktan soruyorum. Zilan koysa mesela o onum kültürü. Sonuçta kürtlerde bu ülkenin bir parçası. Neden izin vermezsiniz.
Ben zilan koymam beybisi o sebeble kendim gibi biri ile evlendim.
Bir parçası elbette ama ben farklı bir kültürle büyüdüm.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X