Kulli irade cuzi irade

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

kader455

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2024
318
92
26
Kizlar kaderde ne varsa o mudur ? Seçim yapınca da kadere yön mu veriyoruz? Hayirlisi olsun diyoruz ama çabaya da bağlı mı ? Bir imtihan surecindeyim sabır et cenneti kazan diyorlar ama zaman geçiyor yarına çıkacağımız belli değil.

Nasıl bir imtihan...Bazen kaderi yanlış anlıyoruz...Alkolik, öldürmeye meyilli vb bir kocaya sabredilmez mesela..Sabır başka bir şey ona yol vermek gerekir..Tam aksine o kocadan kurtulmak için çaba sarf etmek gerekir ki kaderin güzel olabilsin

Nasıl bir imtihan...Bazen kaderi yanlış anlıyoruz...Alkolik, öldürmeye meyilli vb bir kocaya sabredilmez mesela..Sabır başka bir şey ona yol vermek gerekir..Tam aksine o kocadan kurtulmak için çaba sarf etmek gerekir ki kaderin güzel olabilsin
Bosanma surecindeyim zamanında aldatma ve şiddet vardi sonra şiddetli anlaşmazlık oldu ama sürekli insanlar sabır et imtihan Allaha bırak diyerek kafa karışıklığı oldu

Her insanın kaderi kendi çabasına bağlıdır. Sadece bekleyerek, dua ederek hedefe ulaşılmaz. Amacınız iş bulmaksa aramalısınız, iyi bir okul kazanmaksa ders çalışmalısınız, evlenmekse kısmetleri değerlendirmelisiniz vs.
Bosanma surecindeyim es ile imtihan

İnsanın kaderi kendi çabasına bağlı kılınmış. Hayatta bizim seçimimiz dışında gerçekleşen şeyler de var (ölüm gibi). Ancak biz dünyaya bırakılmış kuklalar değiliz çoğu şeyde kendi irademiz ve seçim hakkımız var. Mesela eşinizi siz kendiniz seçtiniz yani cüzi iradenizin ürünü. Eşinizin yaptıklarını kabullenmek veya gitmek de sizin cüzi iradeniz.

Ay ne sacma. Kacirilip her gun iskence gorsek ordan kacma ihtimalimiz varken imtihandir, kadere teslim olayim mi diyecegiz? Allah kuluna kotu davranilmasina neden izin versin? Biz Allahin bir kulu olarak kendimize kotu davranilmasina neden izin verelim?

Mutlu değilseniz ayrılmalısınız öyleyse. Aldatma, şiddet, geçimsizlik diyorsunuz.. Allah’a bırak, sabret diyenler neyin kafasını yaşıyor? Bu öyle bir şey değil ki..
Cocuk var onlara ne olacak diyorlar bu zamanda her es böyle diyorlar ailem de başta destekliyorlardi beni şimdi barışmami istiyorlar başta çok desteklerdi

O zaman aileme söylemedim bunları hala da bilmiyorlar babamın evine gonderip bosanmak istediğini söyledi ve bu sürece girdik o zaman da sabir ettim
Bu kadar şeyin üstüne boşanmak isteyen de kendisi yani. Boşanma, sabret düzelir diyorlar sanırım. Siz de öncesini anlatın belki o zaman size hak verirler.

O zaman aileme söylemedim bunları hala da bilmiyorlar babamın evine gonderip bosanmak istediğini söyledi ve bu sürece girdik o zaman da sabir ettim
Hiçbir şey anlatmadıysanız neye sabret diyolar? Ayrıca boşanmayı eşiniz istemiş. Size barışmak için yalvarmamış ki aksine evden göndermiş. Nasıl barışacaksınız?

Bu kadar şeyin üstüne boşanmak isteyen de kendisi yani. Boşanma, sabret düzelir diyorlar sanırım. Siz de öncesini anlatın belki o zaman size hak verirler.
Evet zamanında affettim şimdi çok trip atiyormusum suratsizmisim mutlu olmuyormusum bireyden oda bıkmış

Hiçbir şey anlatmadıysanız neye sabret diyolar? Ayrıca boşanmayı eşiniz istemiş. Size barışmak için yalvarmamış ki aksine evden göndermiş. Nasıl barışacaksınız?
Başta oyle düşünüyorlardi şimdi yan çizdiler annem bakarım bebeğine diyordu şimdi sorumluluk alamam diyor

Başta oyle düşünüyorlardi şimdi yan çizdiler annem bakarım bebeğine diyordu şimdi sorumluluk alamam diyor
Benim sorduğum sorularla verdiğiniz cevabın hiçbir alakası yok. Aldatıldığınızı, şiddet gördüğünüzü neden söylemiyosunuz ailenize? Birinci soru bu.

İkinci soru: boşanmak isteyen ve sizi evden kovan kişi eşiniz. Barışmak size bağlı değil nasıl döneceksiniz geri?

Benim sorduğum sorularla verdiğiniz cevabın hiçbir alakası yok. Aldatıldığınızı, şiddet gördüğünüzü neden söylemiyosunuz ailenize? Birinci soru bu.

İkinci soru: boşanmak isteyen ve sizi evden kovan kişi eşiniz. Barışmak size bağlı değil nasıl döneceksiniz geri?
Pişman olur akli başına gelir anlar hatasını diyerek bastırıyorlar babam şuan hastane de annem yanında o kadar üst üstte geldi ki hersey bunu söylersem bir de ona hasta olur babam daha çok diye psikolojisi olarak rahatsız annem de bunu dediğim de pek tepki verecek biri değil çünkü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X