Küçük birikimlerden büyük yatırımlara

Hoşgeldin ablacım teşekkür ederim 😘🤗
Hoşbuldum canım
bir düğün vardı görev yerine getirdik gidip

yalnız cidden adına bayıldım
varyemeze bayılırdım ben hatta rahmetli amcama derdik
varyemez zannederdik tabii bizler çocuğuz o zamanlar birikim nedir bilmeyiz
mekanı cennet olsun
varyemezliği bana da bulaşsın

Hoşbuldum canım
bir düğün vardı görev yerine getirdik gidip

yalnız cidden adına bayıldım
varyemeze bayılırdım ben hatta rahmetli amcama derdik
varyemez zannederdik tabii bizler çocuğuz o zamanlar birikim nedir bilmeyiz
mekanı cennet olsun
varyemezliği bana da bulaşsın
Allah rahmet ve merhamet eylesin Mekanı cennet makamı âli olsun ablacım 🤲😘

Varyemez Varyemez canım
çok haklısın
ciddi sıkı tedbirlere girmek gerekiyor
har vurup harman savurmuyorduk gerçi ama yine de çok daha dikkat etmemiz gerekiyor
Evet abla gün günden daha zor geliyor
Evlatlarımız için de elimizden geldiğince birikim yapmak lazım diye düşünüyorum

Evlatlara her zaman ana baba malına güvenerek hareket etmeyin kendi ayaklarınız üzerinde duracak şekilde hareket etmeye gayret edin diyorum tembellik göstermesinler, hazırcı zihniyete sahip olmasınlar diye lakin uzaktan da olsa gözlerim elimden geldiğince maddi manevi üzerlerinde olacaktır

Gelirime ve yaşadığım yere göre güzel birikim yapmalıyım diye düşünüyorum mevcut şartlar çerçevesinde
Hayırlısı bakalım niyet hayır akıbet de hayrolsun inşaallah Allah'ın izni ve inayetiyle 🤲😊

Bugün düğüne giderken üzerime giydiğim elbise yaklaşık 16 yıllık ayakkabı da aynı şekilde
eşim takılır ben ne zaman o elbiseyi giysem
sökülmedi bir tarafı sende hala giyiyorsun bunu der
sökülse gideceği yer terzi olur en fazla derim bende :olamaz:

haa gayet şık kadife bir elbisedir kendileri:KK70:

neden yazdım bunu
ben uzun zamandır kıyafet almıyprum
sıfır derecede olmasa da 10 üzerinden 2 diyebiliriz
niyetim bunu hizaya sokmak

çok şey var aklımda bakalım umarım yapabilirim:KK68:

Evlatlara her zaman ana baba malına güvenerek hareket etmeyin kendi ayaklarınız üzerinde duracak şekilde hareket etmeye gayret edin diyorum tembellik göstermesinler, hazırcı zihniyete sahip olmasınlar diye lakin uzaktan da olsa gözlerim elimden geldiğince maddi manevi üzerlerinde olacaktır

Gelirime ve yaşadığım yere göre güzel birikim yapmalıyım diye düşünüyorum mevcut şartlar çerçevesinde
Hayırlısı bakalım niyet hayır akıbet de hayrolsun inşaallah Allah'ın izni ve inayetiyle 🤲😊
çokk doğru canım düşüncelerin
aklıma rahmetli deden geldi
düşünsene o zamanlarda o koşullarda nasıl düşünüp almış kendince alabildiğini

planların nelerdir
biraz yazarsan belki bazılarından yararlanabiliriz bizlerde :KK66:
Ablacım hedeflerim

- Ekim ayından başlayarak aylık bütün giderlerimin asgari ücret bedelini aşmamasına dikkat etmek yani 17000 tl ile geçinmek

- Ekim ve Kasım ayı altın günlerini atlatınca Aralık ayı itibariyle aylık gelirimin en az %70 'ni birikime ayırmak

Ilk etapta üzerinde durduğum önemsediğim hedeflerim bunlar Allah nasip etsin Amin 🤲

Ve düşündüm şu an
kaç kadın bu derece düşünür planlar geleceği
erkek egemen bir toplumda yaşadığımız için genelde erkekler babalar planlar ki kimi yapar kiminin umurunda olmaz hatta sanki sadece kendine birikim yapıyormuş tavırlarına girer.

Tavrına duruşuna kalbine hayran olduğumu bir kez daha yineleyeyim...

Ablacım hedeflerim

- Ekim ayından başlayarak aylık bütün giderlerimin asgari ücret bedelini aşmamasına dikkat etmek yani 17000 tl ile geçinmek

- Ekim ve Kasım ayı altın günlerini atlatınca Aralık ayı itibariyle aylık gelirimin en az %70 'ni birikime ayırmak

Ilk etapta üzerinde durduğum önemsediğim hedeflerim bunlar Allah nasip etsin Amin 🤲

Nasıl güzel planlamışsın
rakamsal verilerle düşünmen müthiş

bu arada sen gerçek bir birikimcisin
daha doğrusu hiç kimsenin onayına desteğine haydi yaparsın demesine veya birileri yapmış ben şu kadar yapmalıyım gibi bir yarışa girmene ihtiyacı olmayan bir insansın

nasıl diyeyim
sen kendi çizginle ilerliyorsun
birileri yapıyor diye değil
kendinle yarışıyorsun gibi
yarışta değil bu
daha iyi olma çabası her türlü :KK200:

Ve düşündüm şu an
kaç kadın bu derece düşünür planlar geleceği
erkek egemen bir toplumda yaşadığımız için genelde erkekler babalar planlar ki kimi yapar kiminin umurunda olmaz hatta sanki sadece kendine birikim yapıyormuş tavırlarına girer.

Tavrına duruşuna kalbine hayran olduğumu bir kez daha yineleyeyim...
Allah razı olsun ablacım 😘
Inşaallah bilinçli nesil yetişmesi için gayret gösteriyorum okulda da

Örneğin öğrencilerimizin çoğu köylerden taşımalı
Bakıyorum çocuklar sürekli kantinden ekmek arası, tost vs alıyorlar

Onlara dersimin de formatı gereği bilinçli tüketici kavramını kendi hayatlarına uyarlamalarını tavsiye ediyorum

Sabah mutlaka kahvaltı yapmalarını söylüyorum
Evden beslenme getirin diyorum
Evinizde ekmek arasına domates peynir koyun zaten peyniri üretiyor domatesi bahçenizde yetiştiriyorsunuz yanına süt, ayran ya da komposto yaptırın annelerinize diyorum
Meyve olarak elma portakal ya da mandalin getirin
Evlerinizde kek poğaça börek yapılıyordur bazı günler beslenmenize koyun getirin diye tavsiyede bulunuyorum

Okul kantininde günlük belki en az 30 50 tl arası para harcıyorlar

Allah razı olsun ablacım 😘
Inşaallah bilinçli nesil yetişmesi için gayret gösteriyorum okulda da

Örneğin öğrencilerimizin çoğu köylerden taşımalı
Bakıyorum çocuklar sürekli kantinden ekmek arası, tost vs alıyorlar

Onlara dersimin de formatı gereği bilinçli tüketici kavramını kendi hayatlarına uyarlamalarını tavsiye ediyorum

Sabah mutlaka kahvaltı yapmalarını söylüyorum
Evden beslenme getirin diyorum
Evinizde ekmek arasına domates peynir koyun zaten peyniri üretiyor domatesi bahçenizde yetiştiriyorsunuz yanına süt, ayran ya da komposto yaptırın annelerinize diyorum
Meyve olarak elma portakal ya da mandalin getirin
Evlerinizde kek poğaça börek yapılıyordur bazı günler beslenmenize koyun getirin diye tavsiyede bulunuyorum

Okul kantininde günlük belki en az 30 50 tl arası para harcıyorlar

Çok şanslılar hem öğrencilerin hem veliler senin gibi bir öğretmene sahip oldukları için
bir gün çok daha iyi anlayacaklar bunu

Nasıl güzel planlamışsın
rakamsal verilerle düşünmen müthiş
bu arada sen gerçek bir birikimcisin
daha doğrusu hiç kimsenin onayına desteğine haydi yaparsın demesine veya birileri yapmış ben şu kadar yapmalıyım gibi bir yarışa girmene ihtiyacı olmayan bir insansın
nasıl diyeyim
sen kendi çizginle ilerliyorsun
birileri yapıyor diye değil
kendinle yarışıyorsun gibi
yarışta değil bu
daha iyi olma çabası her türlü :KK200:
Beni yeterince çözmüşsün ablacım 😘🤗
Her zaman dediğim gibi insan kendi gerçekleri çerçevesinde yaşamalı hayatı
Ve de yapmalı birikimini yatırımını zira o da hayatımızın bir parçası

Çok şanslılar hem öğrencilerin hem veliler senin gibi bir öğretmene sahip oldukları için
bir gün çok daha iyi anlayacaklar bunu
O şans bana da ait zira birçok farklı kimliği gözlemleme fırsatım oluyor
Aslında onlara birşeyler vermeye öğretmeye çalışırken
Onlardan birşeyler öğreniyorum
Zira yaşımız ne olursa olsun hepimizin hayat tecrübesi farklı
O küçücük yavruların bile daha bu yaşlarda bile o kadar ağır imtihanları var ki 🥺😔Allah yardımcıları olsun her daim 🤲

X