Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreş

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Merak ettiğim için soruyorum
çalışmayan biri olarak öbür sene verseydiniz daha iyi olmaz mıydı? sağlık sorununuz vs yoksa

3 yaşında çocuğumu zoraki tam gün kreşe vermek zorunda kalan çalışan anne olarak hassas düşündüm belki de :)
Kızım ilk günden beri yalnız büyüyor,yani elimden geldiğince oyunevine götürdüm,yazın zaten hep dışarıdayız ama kışın çok sıkılıyor.
Yaşıtlarını istiyor,bu yüzden kreşe verdim 😊

Kreş veliyi içeri almaz, alışma süreci zorlar çünkü
Bir psikolog olarak -ki aynı zamanda öğretmenim- bunun çocuk açısından uygun olmadığı öğretildi bizlere.

Yine aynı şekilde bir öğretmen, sınıfında veli istemez.
Bu çocuklarınıza zarar verdiğimiz için değil. Hiç kimse sürekli izlenmekten hoşlanmaz.

Sınıfa veli almam çünkü sizin açınızdan bakıldığında pozitif görünebilir ama başka sapık bir veli; ''veli'' olarak gelse ve çocuğa minicik bir istismarda bulunsa hayat boyu etkisi kalabilir.

Bu arada saatler kaygılandığınız gibi çok uzun. Erken almanızda da sakınca olduğunu sanmıyorum hatta öğretmenin de işine gelecektir.

2 yaşı bile dolmayan yeğenim kreşe başladı. Başlarda annesini sayıkladı ama şu an çok mutlu. Yengemin de 8-6 saatleri sanırım ama 10 gibi bırakıp 4 gibi alıyor.

Çalışmayan anne için kreş gerekli mi bilmiyorum, oyun grupları daha cazip geliyor
Çok teşekkür ederim

Selam kızlar,bu hafta kızım kreşe başladı (3,5 yaşında).Gittiğimiz kreş 8.30-17.30 saatleri arasında olacak,çalışan annelere kolaylık ama ben şu an çalışmıyorum ve saatleri bana çok fazla geldi.
Maalesef yarım gün seçeneğimiz yoktu.Kızım daha önce kreşe gitmedi,sadece haftanın belirli günleri maksimum 3-4 saat oyunevine gittik.
Şimdi sorum şu;bu hafta oryantasyon haftası,kreşte bir saat duruyorlar,sonra eve geliyoruz.Bir saatlik süre içinde beni sormadı,ilk kez bugün öğretmenine ‘annemi istiyorum’ demiş.
Kreşe alışabilmesi için neler yapmam gerekiyor,onunla ne konuşabilirim ve kreşte öğle uykusuna yatacak mı emin değilim çünkü şimdiye kadar benim dışımda kimse uyutmadı onu.
Tecrübeli anneler yardımcı olursa çok sevinirim ❤️
Bende saatin o yaş için hele ki zorunluluk yoksa fazla olduğunu düşünüyorum 1 yıl daha oyun grupları ile dewam edin

Selam kızlar,bu hafta kızım kreşe başladı (3,5 yaşında).Gittiğimiz kreş 8.30-17.30 saatleri arasında olacak,çalışan annelere kolaylık ama ben şu an çalışmıyorum ve saatleri bana çok fazla geldi.
Maalesef yarım gün seçeneğimiz yoktu.Kızım daha önce kreşe gitmedi,sadece haftanın belirli günleri maksimum 3-4 saat oyunevine gittik.
Şimdi sorum şu;bu hafta oryantasyon haftası,kreşte bir saat duruyorlar,sonra eve geliyoruz.Bir saatlik süre içinde beni sormadı,ilk kez bugün öğretmenine ‘annemi istiyorum’ demiş.
Kreşe alışabilmesi için neler yapmam gerekiyor,onunla ne konuşabilirim ve kreşte öğle uykusuna yatacak mı emin değilim çünkü şimdiye kadar benim dışımda kimse uyutmadı onu.
Tecrübeli anneler yardımcı olursa çok sevinirim ❤️
Bizimki 3 yaş 2 ay.(38 aylık) 2 hafta önce başladık.ilk gün bir iki saat durdu ben dışarıda bekledim.ikinci gün biraz daha uzun kaldı derken gün gün artırdık.Ama yarım gün gönderiyorum ben.
Bizim kreşin etkinlikleri sabah saatlerinde oluyor. Sabah babasıyla çıkıyorlar,sabah kahvaltısından sonra öğlene kadar etkinlikler oluyor. E-kreş uygulaması üzerinden sürekli fotoğraf video paylaşımı geliyor.beni en çok rahatlatan bu olmuştu.
öğle yemeğini de yedikten sonra babası alıyor.sabah 8.30 öğlen 12.30.
Öğlen de gelince uykuya yatırıyorum. Yarım gün uygun bence 4 yaşa kadar. Bizim öğretmen tam güne geçmeye uygun dedi ama ben kararsızım.
Bu arada ben de şu an çalışmıyorum ama 3 yaştan sonra çocukları zaptedebilmek hergün verimli etkinlik yapabilmek gerçekten çok zor. Akran istiyorlar birbirlerinden öğreniyorlar. İlk günler ufak tefek ağlamalar oluyor ama öğretmen çok önemli.çocuk öğretmene ısınırsa çok da zor olmuyor süreç.

Bizimki 3 yaş 2 ay.(38 aylık) 2 hafta önce başladık.ilk gün bir iki saat durdu ben dışarıda bekledim.ikinci gün biraz daha uzun kaldı derken gün gün artırdık.Ama yarım gün gönderiyorum ben.
Bizim kreşin etkinlikleri sabah saatlerinde oluyor. Sabah babasıyla çıkıyorlar,sabah kahvaltısından sonra öğlene kadar etkinlikler oluyor. E-kreş uygulaması üzerinden sürekli fotoğraf video paylaşımı geliyor.beni en çok rahatlatan bu olmuştu.
Öğlen de gelince uykuya yatırıyorum. Yarım gün uygun bence 4 yaşa kadar. Bizim öğretmen tam güne geçmeye uygun dedi ama ben kararsızım.
Bu arada ben de şu an çalışmıyorum ama 3 yaştan sonra çocukları zaptedebilmek hergün verimli etkinlik yapabilmek gerçekten çok zor. Akran istiyorlar birbirlerinden öğreniyorlar. İlk günler ufak tefek ağlamalar oluyor ama öğretmen çok önemli.çocuk öğretmene ısınırsa çok da zor olmuyor süreç.
Bizim de öyle,sabah 8.30-9.00 arası kahvaltı.
Sonrasında etkinlik yapılıyor,sanırım öğle yemeği ve uykuya geçiş ama ben uykuya geçmeden almayı düşünüyorum.Yani erken saatte 12.30-13.00 arası alıp evde uyuturum diye düşünüyorum.

Ay bir de sadece çalışan annelerin ihtiyacı değil kreş,çalışmayan annelerin de daha verimli olabilmesi için gerekli 🥲

Bu konuda kreslere bende kuskunum oyleyse. Tum hayallerim cope gitti. Simdi bi ozel kresten kontenjan bekliyoruz, devlet kresleri 1 gun icin yasimizin tutmadigini soyledi :KK43: o kreste olmazsa bizde oyun evlerine devam edeceğiz, orman okullari benim kafama yatmiyor yahu niyeyse belki dogdugundan beri bag bahceyle ic ice olan kizimin boceklerden, otlardan korkmasindadir tabi.
2020 Ağustos ,temmuz dogumlumu sizinki

Ben de son zamanlar krese kolay alismasi icin biseyler okuyorum, arkadsslarimla konusuyorum ama her cocuk kendine ozel bu sureci de yasayarak atlatacagiz.

Bizim kresin ilk haftasi soyle ilk 2 gun yarim saat velilerle. Yarim saat bana az geldi ama bi bildikleri vardir diyorum.
Ilk gun bahcede yarim saat ikinci gun iceride yarim saat.
3.gun veliler olmadan 1 saat (yarim saat bahcede yarim saat iceride).
Haftanin son 2 gunu yine veliler olmadan 2 saat. 1 saat bahce 1 saat iceride.

2.haftada normal rutin uygulanacakmis cocugun hazir olmasi durumunda uykuya da kalabilirmis. Ve dedikleri sey cocugunuzun en buyuk kozu aglamak. Aglamasi sizi etkilemesin, emin olun ki iceride kisa surede dikkatini sefkatle bir etkinlige yoneltecegiz ve keyifli vakit gecirmesini saglayacagiz.

Bilmiyorum anne icin de zor bi surec. Insallah kisa surede alisirlar.

Yok 2021 ekim dogumlu
Bu sene en son 2021 eylul 30 dogumlular alindi devlet kreslerine.

Arkadasimin ogli 2021 ocak dogumlu. Gecen sene de devlet kresinw gidebilmisti.

Açıkçası ben de 14.30-15.00 gibi almayı düşünüyorum,hem onun için,hem de kendim için saatleri çok fazla

Zaten genelde 12.30da ogle yemegi yiyip 13.30 gibi uykuya geciyolarmis. 1saat uyusa sizin 15e dogru gidip almaniz en iyisi. Yavru sizinle de vakit gecirir.

Arkadasimin ogli 2021 ocak dogumlu. Gecen sene de devlet kresinw gidebilmisti.

Zaten genelde 12.30da ogle yemegi yiyip 13.30 gibi uykuya geciyolarmis. 1saat uyusa sizin 15e dogru gidip almaniz en iyisi. Yavru sizinle de vakit gecirir.
Dogrudur, ben resmen yalvardim 30 Eylul 2021'den 1 gun kucuk cocugumu yazdiramadim.

Simdi madem oyle iyi bir kres olsun ya da evde devam edelim diye dusunerek bir kresten kontenjan bekliyoruz, o da olmayacak diye dusunuyorum acikcasi. Muhtemelen oyun evi, oyun bulusmalari, park uclusuyle devam edecegiz.

Bu arada arkadasinizin cocugu 2021 ocak dogumlu değildir diye dusunuyorum cunku su an onlar 3 yas grubuna yazildilar. Acaba o gunduz bakimevine vermis olabilir mi, oyle bir secenekte var cunku, bizim eve yakin bir secenek olmadigi icin degerlendiremiyoruz.

Dogrudur, ben resmen yalvardim 30 Eylul 2021'den 1 gun kucuk cocugumu yazdiramadim.

Simdi madem oyle iyi bir kres olsun ya da evde devam edelim diye dusunerek bir kresten kontenjan bekliyoruz, o da olmayacak diye dusunuyorum acikcasi. Muhtemelen oyun evi, oyun bulusmalari, park uclusuyle devam edecegiz.

Bu arada arkadasinizin cocugu 2021 ocak dogumlu değildir diye dusunuyorum cunku su an onlar 3 yas grubuna yazildilar. Acaba o gunduz bakimevine vermis olabilir mi, oyle bir secenekte var cunku, bizim eve yakin bir secenek olmadigi icin degerlendiremiyoruz.
Eminim ocak 2021 dogumlu cunku benimkiyle aralarinda neredeyse 1.5yas var. Detayli bilmiyorum ama belediyenin kresi aylik 3 bin oduyoruz sinifi 10 kisilik dedi. Hatta yemek listesini atti benim 30bin verdigim kresle hemen hemen ayni seviyede. Cok sasirdim begendim boyle bi imkan olmasina. Gecen sene tam gun gitmedi ama. Oglen uyumuyor ve bezli diye yarim gun almislardi. Yemek sonrasi anne aliyodu.

Eminim ocak 2021 dogumlu cunku benimkiyle aralarinda neredeyse 1.5yas var. Detayli bilmiyorum ama belediyenin kresi aylik 3 bin oduyoruz sinifi 10 kisilik dedi. Hatta yemek listesini atti benim 30bin verdigim kresle hemen hemen ayni seviyede. Cok sasirdim begendim boyle bi imkan olmasina. Gecen sene tam gun gitmedi ama. Oglen uyumuyor ve bezli diye yarim gun almislardi. Yemek sonrasi anne aliyodu.
Tamam belediye kresi o, onlarda yas siniri pek yok. Benim dedigim MEB'in bagimsiz kresleri bir de uygulama anaokullarinda bu yas siniri cok kati uygulaniyor.

Bu arada ucreti de cok iyiymis. Bizim belediyenin 8500+temizlik+kirtasiye seklinde oldugu icin madem oyle adam akilli bir yer olsun diye dusunduk. Belediyenin kresini de hic begenmedim, yatak hanesi hapishane kogusu gibiydi mesela, tamam renkli renkli boyamislar ama ne bileyim yataklar oldukca rahatsiz gozukuyordu.

Senin verdiğin kreşin fiyatı nekadar?
Altı
Tamam belediye kresi o, onlarda yas siniri pek yok. Benim dedigim MEB'in bagimsiz kresleri bir de uygulama anaokullarinda bu yas siniri cok kati uygulaniyor.

Bu arada ucreti de cok iyiymis. Bizim belediyenin 8500+temizlik+kirtasiye seklinde oldugu icin madem oyle adam akilli bir yer olsun diye dusunduk. Belediyenin kresini de hic begenmedim, yatak hanesi hapishane kogusu gibiydi mesela, tamam renkli renkli boyamislar ama ne bileyim yataklar oldukca rahatsiz gozukuyordu.
kızım Nisan 2021 doğumlu ama devlet almadı maalesef

X