Koronavirüs

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Konuşan doktor Çinli mi Türk mü? Çinliyse yapılan çeviri yanlış ve abartı olabilir mesela. Sosyal medyada her gördüğüme inanmak istemiyorum. Yani başta da söyledim koronayı küçümsemiyorum, yaygınlık hızı çok yüksek kolay bulaşıyor, ölümler olduğu doğru. Sadece sosyal medyada abartıldığı kadar vahim olduğunu, binlerce ölü olduğunu düşünmüyorum. Yakalananlar da bağışıklık sistemleri iyiyse toparlayabiliyorlar, hepsi ölmüyor. Wuhanlılar isyanda mesela, çünkü Dünya Sağlık Örgütü kırmızı alarm vermediği halde Wuhanlılara sokağa çıkma yasağı kondu ve insanlar evlerinde tutsak.

İzlediğim Çinli bir doktordu bi platformda izledim bu video üzerine yorumlar yapılıyordu. Bir de bazı kişilerin durup dururken yere yığılmalarınıda görünce bi tuhaf oluyor insan her şeyi düşünüyor. Bir de şöyle düşündüm bizim haberlerimizde bile yanlış anlaşılmasın şehit sayılarının az verildiğini biliyorum kuzenim askerliğini yaparken arkadaşları şehit düşmüştü 7 ise 4 diyorlar. Burda da öyle olabilşr şu durumda bile ülkeler kırmızı alarmda gerçek sayılar verilse belki millet galeyana gelicek ki yağmalamalar artıcak vs

Çinin ekonomisi şimdiden sarsıldı ithalatlar durduruldu. Amerika Avrupa hatta Türkiye çinde çalışan vatandaşlarını çekiyor. Kapananlara bugun Starbucks da eklendi. Şubelerini o da kapatmış. Bilemiyorum bütün bunlar çok ciddi ve ürkütücü geliyor bana

İnanın şu saat oldu bunları düşünmekten uyuyamadım. Tam siteye girdim bu konu. Deprem korkum bi yandan, koronavirüs korkum bi yandan uyuyamıyorum resmen kalp ritmim bozulmuş durumda. Bugün hem kızım için, hem kendimiz için maske aldım. Yarın büyük bir dezenfektan alıcam. RABBİM sonumuzu hayır etsin

Siz ciddi misiniz?
Geçen hafta gördüklerinin hepsi maskeliydi tuhaf olan biz maskesiz rahat rahat dolaştık kendime kızıyorum şimdi. Bizim millet kadar umursamaz yok gerçekten onlar hastalığın kaynağından gelip coluk cocuk maskeli bizdeki rahatlığa bak.

Belki de. Ama Çin oldukça büyük bir ekonomi. Ekonomilerine ket vurmak için abartılıyor da olabilir. Her şeyi düşünmek lazım. Benim nişanlım hekim, hastaneye başvuran vakaların genelde H1N1den geldiğini ve ölümcül olabildiğini söylüyor. Koronadan ziyade domuz gribi daha çok korkutuyor beni, çünkü ülkemizde şu an yaygın olan o. Önleminizi alın tabi ki ama panik ola ola, evde kendini karantinaya alarak falan yaşanmaz.

[
Bi tane Çinli görmedim yanimda tüküren. Ay sanki bizim erkekler tukurup geniz temizlemiyor gibi. Valla nerde yaşlı var gaaarg tuu diye atiyor pislik küçücük erkek cocuklar da garark tuuu yapıyor tiksiniyorum resmen. Irkçılık soylemlerine aldirmayin.oh iyi olmuş pis bogazlar diyen görüyorum ya. Nerede vicdan nerede insanlik yazıklar olsun.

Neden olmasın. Çinin nüfusu suan 1.4 milyar. Ve gittikçe çoğalıyorlar bu kadar insanın yapabileceklerinlerinden korkulur. Eğer öyleyse tam da dan Brown'un cehennem kitabındaki senaryo

Merhaba ,konuya direkt girdim ama nüfus artış hızına baktığımızda Çin'in nüfusu Amerika'dan falan daha yavaş artıyor.Asıl çok artan Hindistan ,bundan 20 yıl önce Çin ile Hindistan arasında ciddi nüfus farkı varken şu an hemen hemen aynılar.Hindistan'ın nüfus artış hızı Çin'in neredeyse 3 katı ,Nijerya ise Çin'in neredeyse 6 katı.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de nüfus artış hızı düşüyor

Nüfus artış hızına göre ülkeler listesi - Vikipedi

Son düzenleme:
bahsedilen hastalık ve depremler haricinde insanların stress ve korku yüzünden rahatsızlanacaklarını düşünüyorum.Örneğin istanbulda bir kaç ay önce yaşanan depremde Ölüm olmadı.Ama trafik o kadar kötüydü ki o gün çok fazla ambulans sesi duydum ve eminim depremin aksine trafik kazasından oek çok insan öldü ve yaralandı.1 Günde trafik kazalarından,ev kazalarından,kanser vs gibi hastalıklar pek çok ölüm gerçekleşiyor.Ama bunları düşünmüyoruz bile.Gerekli tedbirleri alın.Ve sürekli panik halinde yaşamayın.Ölüm her an var.Deprem ve korona olsun ya da olmasın.Yaşam kalitenizi düşürmeyin

Pek cok havayolu sirketi cin ucuslarini askiya aldi. Cinde kutlanan tum ulkede kutlanan bir ozel gun var. Gunlerce muatap bulamazsin(eskiden onlarla calistim) sordugunuzda tum ulke olse bu iptal olmaz demisti bir cinli onu bile iptal etmisler. Starbucks, ikea cindeki tum subelerini gecici olarak kapatmis. Cinliler gezmeyi cok severler. Bizim ulkemizde calisanlar bile haftasonu oldugunda senin benim bilmedigim yerlere giderler. Ayrica cok ama cok pis bir millet. Resmen kokarlar. Ellerini yikama aliskanliklari bile yok. Coguyla tokalasmazdim bile ben. Cok ciddi bir durum soz konusu. Valla benim anksiyetem de tavan yapmis durumda...

Evet bende böyle duydum.
Bir de ÇİN in ekonomisini bitirmek için Kasıtlı yapıldığı da söyleniyor.
Bir yandan ÇİN in ilginç mutfak zevklerinin de etkili oldupu söyleniyor.

Komplo teorileri farklı versiyonlar la her zaman olacaktır... Şu an ülkemiz için bir tehdit durumu yok şükür... Her gün kanserden trafik kazalarından kalp krizinden binlerce insan ölüyor. Önlemi izi alacağız arkadaşlar, tedbirli olmaktan, kişisel temizliğimize dikkat etmekten başka yolu yok Malesef... Bu arada sadece Çinliler değil, bizim insanımız da dört dörtlük el yıkama alışkanlığın sahip değil, biliyorsunuz değil mi?

5g teknolojisi ile ilgili buyuk gelismeler vardi cinde. Huawei bu konuda lider. Buna bagli seyler de olabilir tabi. Ama her ne olursa olsun durum cok ciddi. Saglik orgutu tekrar toplanacakmis. Kriz seviyesini bile arttirdilar suudi arabistan da bile goruldu bu virus. Yani tek milletle bitmiyor. Dunya sanki bizden intikam aliyor.

Ben de durumun çok ciddi olduğunu, ölü sayısının daha fazla olduğunu düşünüyorum açıkçası...

Ben de burda konusunu bulmuşken açıklık getirmek istediğim bir konu var arkadaşlar; 6 yıldır corona(+) bir minnoşla yaşıyorum. Enfekte olmadık çünkü corona insana bulaşan bir virüs değil. Bu ÇİN'de yeni türeyen virüse neden bu isim verilmiş ve bu karışıklığa neden olunmuş anlamış değilim!! Kedilerde bulunan korona virüsünün şu an Dünyayı saran virüsle hiç bir alakası yoktur!

Corona virüslerinin neden olduğu viral bir hastalıktır. Bu hastalık corona virüsünün mutasyona uğrayıp kediyi enfekte etmesi ve bağışıklık sistemine zarar vermesiyle şekillenir. Normalde corona virüs mutasyona uğramadığı sürece sadece ishale sebep olur ve tedavisi mümkündür. Mutasyona uğrayan corona virüs kedinin bağışıklık sistemine zarar verip FIP hastalığına sebep oluyor ve sonucunda ölümcül hale gelmektedir. (çok şükür bizim kedimizde erken tanı ve doğru tedaviyle FİP'e dönüşmedi)

Kedilerdeki corona virüs bağışıklık sistemini yok eder, iki tipi mevcuttur.

Islak ve kuru FIP. Islak formda; Daha çok göğüs ve karın boşluğunda yüksek protein içeren visköz bir sıvı birikimi şekillenir.

Kuru formda; Abdominal boşluk, toraks, göz ve merkezi sinir sisteminde pyogranülomatöz lezyonlar bulunur.
Gözdeki lezyonlar; üveitis, gözün anterior kısmında kanamalar (hyphea) ve yine gözün anterior kısmında sıvı birikimi (hypopyon), keratik presipitat (çökelti), retina dekolmanı, hemoraji, retinitis oluşumu şekillenebilir.
Halsizlik, ishal, iştahsızlık, karında şişlik, kilo kaybı gözlemlenebilmektedir.

Şimdi bu bilgilendirmenin hemen ardından söylemek isterim ki; veterinerinizi arayarak bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer evinizde hayvan beslemiyorsanız, hemen çevrenizdeki bir veterinere uğrayıp bilgi almanız mümkün.

Yine üstüne basa basa tekrar ediyorum ki "O" CORONA, "BU" CORONA DEĞİL.

İnfluenza artık mevsimsel grip olarak atlatılıyor ve H1N1 pozitifliği yok denecek kadar az bu yıl. Biz 500 üzeri baktık 1 tane bile H1N1 pozitif çıkmadı mesela. Ölümler de genelde altta yatan kronik bir hastalığa, bebek veya yaşlı hasta olmasına bağlı olabiliyor ki çok şükür bu yıl rahat geçti diye düşünüyorum. Koronavirüs daha tehlikeli şuan ...

Kurumdan kuruma başvurular değişiyor olabilir tabi. Nişanlımın çalıştığı hastaneye çok geldi, hatta daha yeni birkaç kez arrest olan bir genç kız gelmiş. Korona şu an ülkede değil, şüpheyle tedaviye alınanların neredeyse hepsinde H1N1e rastlandı.

Valla bende az önce xiaomi ateş ölçer siparişi verdim trye bağlı bir internet sitesinden aklıma sonra dan geldi ini virüs falan yoktur daha önce gelmiştir diye düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…