Koronavirüs

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar bu Çinlilerin neden bu kadar rahat seyahat edebiliyor hala. Gerek ülkemizde gerekse başka bir ülkede bolca gördüm geçen hafta(koreli ve japonlarla karıstırmıyorum yani umarım öyledir 🙂) Tamam maskeli vs dolaşıyorlar ama ya dokundukları yerler vs. Ben çok tedirgin oldum açıkçası ve bununla ilgili bir sürü yazı okuyorum tatmin olmadım. Wuhan karantinada bununla birlikte ikinci bir şehir daha karantinaya alınmış adını hatırlayamadım peki ya diğerleri. İstanbulda iki kişi hastalık araştırması için kontrol altında tutuluyor. Fransa Almanya vs. derken ben çok tedirgin oldum. Ve en önemlisi de belirtilerini 20günde gösteriyormuş yüksek ateş vs. Ya bilmeden bulaştıysa çoktan diye düşünmeden edemiyorum kendim için değil çocuğum için ve ülkem için korkuyorum açıkçası.
Keşke bir süre Çinliler için giriş cıkıs yasagı uygulansa.su dönemde ülkemize kabul etmek hiç dogru degil herkesn vebalı var

domuz gribi patladigindan beri kalabalik ortam yasantimi minimuma indirdim son 1 aydir gittigim tek yer bakkal onada mecburum
kizim enfeksiyon kapmasin diye sosyal hayat kalmadi 😁
ama dun dusundum esim 400 kisilik bir yerde calisiyor ben gitsem ne gitmesem ne

Evet bende böyle duydum.
Bir de ÇİN in ekonomisini bitirmek için Kasıtlı yapıldığı da söyleniyor.
Bir yandan ÇİN in ilginç mutfak zevklerinin de etkili oldupu söyleniyor.

Çin deki masum insanlara elbette üzülüyorum Ama Doğu Türkistanlılara yaptıkları aklıma geldikçede tepkisiz kalıyorum.
batsın yerin dibine girsin çin.....

Bizde oğlumla domuz gribi atlattik cok agir gecti ben herhalde vadem doldu dedim. Cok sükür iyilestik. Hijyen vitamin destegi vs. bulasmasina engel degil.özellikle okullarda yayiliyor. Ben oglum hasta olunca 15 gün okula gondermedim.oğlumada okulda bulaşti. Ama diger veliler ayni duyarlilikta degil cocugun burnu yemyesil akiyor nefes alamiyor cocuk okula geliyor. Ögretmenimize söyledim bizde ayni sekildeydik doktor domuz gribi dedi ilac kullanip iyilestik acaba ailesine söylesenizmi belki basit bir soguk alginligi saniyorlardim dedim . Öğretmenimiz zeynep hanim annesi babasi doktor cantasina ilaclarini koyup göndermisler dedi. Sonuc sinifın tamamu hatta anasinifi kisminindaki cocuklarin %80 i ve calisanlarin tamami domuz gribi oldu. Allahtan tatil araya girdide evde herkes iyilesip gelir umudundayiz.

Yani Çinliler sanki bu konuda yani sağlık konusunda daha mı duyarlı? En azından maske takma alışkanlıkları var. Ay bilemedim. Aslında giriş çıkışlar yasaklansa iyi olacak bir süre ama 🙄

butun ulkeye giris ve cikislar yasaklandi, sadece acil seyahatler disinda cikis yapamiyorlar, virus alarmi italyaya da verildi, gitti yaz tatilim :)
Saka bi yana, Allah korusun hepimizi, ve insallah bi an once yok olur bu virus

allah beter etsin o cinlilileri az bile dogu türkistanli kadin erkeklere ne iskemceler tecaüz her pisligi yaptilar kiyamet alametu hep bunlar allh bi sekilde gösterceek amerikaya tusunami ya da deperm her ülkede ayri ayri allahindan bulsunlar ülkemizede gelipte bize bulastirmasinlar

Canim cok yanlis düsünüyorsun. Her milletin icinde iyi ve kötüler var . Calistigim fabrika çinden ithalat yapiyor. Bir ara türkiyeye ziyarete geldiler. Bende onlar bizim türklere iskence yapiyorlar bizde cay kahve ikrami yapiyoruz dedim. Cunkü tv haberlerini izledikce belli bir kanıya vardım. Gelen o sirketin elemani türkce biliyormuş güzel ikramlariniz icin teşekkürler demezmi.(yerin dibine girdigim o anı hic unutmicam).ben cok utandim. Bana dediki ben çinliyim benim dedelerim atalarimin komsulari türklerdi ve benim dedem türkleri çok severdi. Bizler yıllarca türklerle komsuluk yaptik evlilik yaptik akraba olduk hicbir problem yoktu.bu tip seyler birilerinin oyunu kışkırtmasi. Hatta dedesi yasin-i serifin çevirisini okuyup etkilendiginden o adamin ikinci adini yasin koymus.

domuz gribi patladigindan beri kalabalik ortam yasantimi minimuma indirdim son 1 aydir gittigim tek yer bakkal onada mecburum
kizim enfeksiyon kapmasin diye sosyal hayat kalmadi 😁
ama dun dusundum esim 400 kisilik bir yerde calisiyor ben gitsem ne gitmesem ne
Evet ya bunu bende düşündüm

butun ulkeye giris ve cikislar yasaklandi, sadece acil seyahatler disinda cikis yapamiyorlar, virus alarmi italyaya da verildi, gitti yaz tatilim :)
Saka bi yana, Allah korusun hepimizi, ve insallah bi an once yok olur bu virus
Bi kaç gün önce oradan geldim işte ben de o yuzden korkuyorum.

Cimere de yazdım ama sonu cıkacagını sanmıyorum. Hayatımızla oynuyorlar

Yasaklansa ne olur ki benim arkadaşımın eşi 10 kişilik bir grupla seyahate gitti. Bu virüsü bildiği halde.. tamam Çine gitmeyecekler ama virüsün görüldügu diğer iki ülkeye uğrayacaklar..
biraz da insanlarımızın bilinçli olması lazım

Arkadaşlar bu tarz şeyleri fazla düşünüp korkmayın. Yok yere kendinizi hasta edersiniz stresten bir kere. Ölüm için binlerce neden var ve bunlardan herhangi biri her an ama her an başımıza gelebilir öyle değil mi ? Ve diğer tüm sebeplerle ölme ihtimaliniz emin olun ki corona virüsünden ölmenizden de depremden ölmenizden de çok büyük ihtimaldir.

Bazı mesajları da anlamıyorum. Evet böyle bir sıkıntı var ama her gördüğünüz Çinli japon yada hangisi olduğunu bilmediğiniz kişilere on yargılı bakmak fazla değil mi? Amerikalıların zencilere yaklaşımı gibi. Belki o gördüğün kişi japon yada Kırgız bile olabilir. O gördüğün kişi belki de 3 senedir burda yaşıyor ve ülkesine hiç dönmedi. Evet hijyene dikkat edilmeli. ama bunu insanlara ters ters bakarak rahatsız ederek yapmamalı. Herşeyden önce kendinizi o kişilerin yerine koyun. Haksız yere her yerden dislanmak da kötü olsa gerek

Kendi bedeni için korkmayan bi benim galiba ya. Bebeklerde ve yaşlılarda, kronik hastalarda vs etkiliymiş. Yani bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda. Vefat eden en genç kişi 49 yaşındaymış mesela. Ama tabiki de ailem, ülkem ve dünya için endişeleyim. Bir an önce çözüm bulunması dileğiyle🙏

Ülkeyi ve yeni virüsün adını hatırlayamadım ama 41 kişi ölmüş fare dışkı ve idrarında bulaşıyormuş karantinaya alınacakmış loris mi ne öyle birşey adı

Canim cok yanlis düsünüyorsun. Her milletin icinde iyi ve kötüler var . Calistigim fabrika çinden ithalat yapiyor. Bir ara türkiyeye ziyarete geldiler. Bende onlar bizim türklere iskence yapiyorlar bizde cay kahve ikrami yapiyoruz dedim. Cunkü tv haberlerini izledikce belli bir kanıya vardım. Gelen o sirketin elemani türkce biliyormuş güzel ikramlariniz icin teşekkürler demezmi.(yerin dibine girdigim o anı hic unutmicam).ben cok utandim. Bana dediki ben çinliyim benim dedelerim atalarimin komsulari türklerdi ve benim dedem türkleri çok severdi. Bizler yıllarca türklerle komsuluk yaptik evlilik yaptik akraba olduk hicbir problem yoktu.bu tip seyler birilerinin oyunu kışkırtmasi. Hatta dedesi yasin-i serifin çevirisini okuyup etkilendiginden o adamin ikinci adini yasin koymus.
tanam ben zaten iyisune birsey demem allahda bunu görüyor elbette iyi insanlar var sizin dediginize göre gelen insanlar medeni daha kibar kültürlü vatanini atasini bilen insanlar herkes öyle degil ama ben yinede sevmiyorum göz yumuyorlar protesto edilebilir eminimki bu sekidle düsünen cok insan vardir heryerin iyiside var kötüsüde merhametliside allah merhamet ve iyileri görür zaten

Ben okyanus ulkesinde yasiyorum ve burada cok chineese var. Hala kendi cinli vatandaslarini cinden ulkeye getirme cabasindalar. Neymis karantinaya alicaklarmis. Zaten ulkede 7 kiside corona virusune rastlandi. :KK43: Bende Turkiyeye gelme plani yapiyorum ama cok korkuyorum ucakta virus kaparim geri ulkeye giris yapamam diye. Sonucta neredeysee 20 saatlik bir yolculuk .Ben normaldede maske kullanirim uzun ucuslarda. Bu mahlukatlar heryerde ve izledigim videolari gorseniz sasar kalirsiniz. Herseyi yiyolar pislikler tam bir pislik yuvasi (videoda yarasadan tutun fare kopek kedi sincap akliniza ne gelirse acik alanda pazarda satiliyor) Umarim cin halk cumhuriyeti vatandaslarina ulkeden cikis yasagi getirir.

Allahim korusun cok uzucu. :KK43:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X