koronada bebek denemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Su an hamile olan arkadaşları urkutmemek için yorum yapmayayım dedim ama bir grup arkadaşin "illaha hamile kal bak sonra istesen de hamile kalmaya bilirsin" şeklindeki yorumunu görünce kendimi tutamadım.Bu virüsün size de bulasmadığından -bulasmayacagindan nasıl bu denli eminsiniz? erken dönem hamilelikte bebekte birakabilecegi hasarlari ,virüsün tedavisinde kullanılan ilaçların bebekte bırakacağı hasarı biliyor musunuz da kendinizden bu denli emin hamile kal diyorsunuz ?!
Muhalefet olmak için değil ama cevap vermek istedim. Hamile olduğum için gerekli araştırmaları yapanlar,doktorlarıyla görüşenler evet biliyorlar. Ben şahsen biliyorum. Erken dönemde olan herşey risk ona diyecek bişeyim yok. Bebekte sakatlık vs olabilir ama olmayadabilir. Böyle bişey olacağını düşünmüyorlar şimdilik. Benzer hastalıklarda çok gözükmemiş çünkü. İlaçlara gelince. Kullanılan iki ilaçtan biri yıllardır hamilelerde kullanılan diğeri ise anne sağlığı ön planda tutulmuş fakat bebekte herhangi bi sağlık sorununa sebep olmadığı söylenmiş bi ilaç. Hastalığın hamilelerdeki etkisi normal bi insandakiyle aynı. Sağlıklıysa,herhangi bi kronik rahatsızlığı yoksa,bağışıklığı güçlüyse(her insan gibi) sorunsuz bi şekilde atlattıkları,çoğunun belirti vermediği,çok az bi kısmının başka hastalıkları sebebiyle ağır geçirdiği gözlemlenmiş. Doğan bebeklerde şüpheli durumlar gözükse de tekrarlanan testlerde covid negatif çıkmış. Pozitif çıkanlarda anneden bebeğe değil hastanede bebeğe bulaştığı düşünülüyor. 6.günde hepsinin tekrarlanan testlerinde sonuç yine negatif çıkmış. Bunların hepsi bulunabilen bilgiler. Direk yazıyı isteyen herkese atabilirim ayrıca. Kimse korkmasın,sakin olsunlar demiyorum ama insanları paniğe sürüklemeye gerek yok. Bu konu için yazmıyorum bunu genel olarak sanki hamileler ölecek gibi bi düşünce yapısı var yazık onlara gibi davranılıyor ama her insan kadar tehlikedeyiz. Konu sahibine gelince şu an değil bi kaç ay sonra düşünün derim. Hemen olmaz diye bişey yok evlendim balayında hamile kaldım. Hemen olmaz nasılsa diye düşünenlerdendim. İkinciye aynı şekilde hemen hamile kaldım. Hamileliğin başında en az 2 kere doktora gitmek zorundasınız. En az. Şu an hamile kalsanız doğuma kadar sürmeyeceğini düşünüyorum tabiki ama süreç zorlayıcı olabilir. Benim doktorum muayenelerimi iptal etmedi çünkü kendi özel yeri. Ama yarın bi gün etmeyeceği anlamına gelmez. Panik miyim asla değilim ama bu sürece şu an başlamak anlamsız. En azından 1 ay bile bişeydir önünüzü görürsünüz.

O durumda en önemli kriter sanırım yaş.

Yaşadığı topluma birçok katkısı olmuş, yazmış, çizmiş, üretmiş biri, mesela yazar, sanatçı, doktor, bilim insanı sırf daha yaşlı olduğu için tercih edilmeyecek, ölüme terkedilecek. Eldeki kısıtlı tedavi imkanlari, bu kosullarda bilerek kendini zorla tehlikeye atarak hamile kalmamak için hicbir önlem almamis bir kadın ve bebeği yaşasın diye seferber edilecek. Her zaman önce kadinlar ve çocuklar.
Yenı doğan bir bebek kurtulur mu bilemicem çünkü zaten mikroplara çok açık
Ben seçin yaparken önce kadınlar ve çocukları baz alacaklarını düşünmüyorum açıkçası
Savaş değil ki bu
Salgın ve sonrasındaki toparlanmada düşünülür ve tedaviye en iyi cevap verecek kimse

Ağzını hayra aç ne patlaması hem ekonomik sonuçları da olacak bu salgının toparlanmak türkiye için ne kadar zaman alır bilinmez
Ondan önce zaten dolar yukselmesi vardı
sevişecek vakti olanlar hiç filim de izlemedi
hiç mi görmediler felaket filmlerinde yağmaları isyanları
aynen de olaylar başladı italyada hemşire doktor sevgilisini öldürdü bana virüs bulaştırdın diye
istanbulda virüslü hastanın kim olduğunu öğrenmek için ambulansa saldırdılar
hastaneye alınmadı diye sağlık çalışanına saldırdılar başka bi şehirde
maske takmasını istedi diye fırıncı bıçaklandı bu ülkede iki gün önce
sorun sadece virüs değil ki neler getirecek neler götürecek belli bile değil
dünyada hayat durmuş bizimkilerin yeter ki şeyleri durmasın
niye çünkü canları öyle istiyo

Ben de tam klomen tedavisine başlamıştım bir ay olmuştu, olumsuz sonuçlandı ve hastalık başladığı için ara vermek zorunda kaldım. Şu an akışına bıraktım çünkü olmuyor. Olursa büyük bir sürpriz olacak benim için. Biliyorum ki olmayacak...

O durumda en önemli kriter sanırım yaş.

Yaşadığı topluma birçok katkısı olmuş, yazmış, çizmiş, üretmiş biri, mesela yazar, sanatçı, doktor, bilim insanı sırf daha yaşlı olduğu için tercih edilmeyecek, ölüme terkedilecek. Eldeki kısıtlı tedavi imkanlari, bu kosullarda bilerek kendini zorla tehlikeye atarak hamile kalmamak için hicbir önlem almamis bir kadın ve bebeği yaşasın diye seferber edilecek. Her zaman önce kadinlar ve çocuklar.
işte bu en büyük kul hakkı olacak
ama çocuğunu düşünmeyen bunu mu düşünecek

Yazılanları okudukça çalışanlara daha çok üzülüyorum bir sürü genç insan hastalık kaptı. Çoğu misafirhanede kalıyor eve gitmiyor biraz vicdan gerekiyor sanırım
Yorumları tırnaklarımı kemire kemire okudum sinirden. Diyecek ki 'ben gitmesem başkası gidecek sonuçta' 'ben ona hastalık goturmeyecegim ki' 'yani bi ben hamile kalmasam kurtarmis mi olacağım' ve daha nicesi. Gercekten belli bir kültür seviyesi, gelişmeye öğrenmeye açık olmak, düşünebilmek, muhakeme yeteneği, evrensel bakış açısı, kendin dışında insanların, canlıların da var olduğunu kabullenmek, anlayış o kadar farkediyor ki. Daha vahimi, böyle insanların şimdi çocuğu olmayip, süreç gecince olması da çözüm değil. Nasıl bir hayat görüşü ve düşünce yapisi ile yetisebilecegi belli degil mi?

o da biliyor
farkında aslında ama ne kadar mesaj gelirse seviniyor o yüzden uzatıyor
çünkü bu yazılanları ilk okul çocukları bile anlar
ama işte ego
annelikte olduğu gibi
çünkü başka işi yok derdi yok düşüncesi yok bunlarla vakit geçirecek
şu ortamda düşünebildiği tek şey sevişmek
boşa değilmiş demek zengin parasıyla fakir karısıyla oynar dedikleri
görün bakın bu salgından sonra nufus patlaması yaşanacak
Bak bu kelime için de bir seyler yazarım bu profildeki bireye ama neyse simdi... Dilerim 'işme' vardır gerçekten. Görev diildir umarim.

Screenshot_20200408-215339_Drive.jpg

KudrAlobar KudrAlobar :)

Muhalefet olmak için değil ama cevap vermek istedim. Hamile olduğum için gerekli araştırmaları yapanlar,doktorlarıyla görüşenler evet biliyorlar. Ben şahsen biliyorum. Erken dönemde olan herşey risk ona diyecek bişeyim yok. Bebekte sakatlık vs olabilir ama olmayadabilir. Böyle bişey olacağını düşünmüyorlar şimdilik. Benzer hastalıklarda çok gözükmemiş çünkü. İlaçlara gelince. Kullanılan iki ilaçtan biri yıllardır hamilelerde kullanılan diğeri ise anne sağlığı ön planda tutulmuş fakat bebekte herhangi bi sağlık sorununa sebep olmadığı söylenmiş bi ilaç. Hastalığın hamilelerdeki etkisi normal bi insandakiyle aynı. Sağlıklıysa,herhangi bi kronik rahatsızlığı yoksa,bağışıklığı güçlüyse(her insan gibi) sorunsuz bi şekilde atlattıkları,çoğunun belirti vermediği,çok az bi kısmının başka hastalıkları sebebiyle ağır geçirdiği gözlemlenmiş. Doğan bebeklerde şüpheli durumlar gözükse de tekrarlanan testlerde covid negatif çıkmış. Pozitif çıkanlarda anneden bebeğe değil hastanede bebeğe bulaştığı düşünülüyor. 6.günde hepsinin tekrarlanan testlerinde sonuç yine negatif çıkmış. Bunların hepsi bulunabilen bilgiler. Direk yazıyı isteyen herkese atabilirim ayrıca. Kimse korkmasın,sakin olsunlar demiyorum ama insanları paniğe sürüklemeye gerek yok. Bu konu için yazmıyorum bunu genel olarak sanki hamileler ölecek gibi bi düşünce yapısı var yazık onlara gibi davranılıyor ama her insan kadar tehlikedeyiz. Konu sahibine gelince şu an değil bi kaç ay sonra düşünün derim. Hemen olmaz diye bişey yok evlendim balayında hamile kaldım. Hemen olmaz nasılsa diye düşünenlerdendim. İkinciye aynı şekilde hemen hamile kaldım. Hamileliğin başında en az 2 kere doktora gitmek zorundasınız. En az. Şu an hamile kalsanız doğuma kadar sürmeyeceğini düşünüyorum tabiki ama süreç zorlayıcı olabilir. Benim doktorum muayenelerimi iptal etmedi çünkü kendi özel yeri. Ama yarın bi gün etmeyeceği anlamına gelmez. Panik miyim asla değilim ama bu sürece şu an başlamak anlamsız. En azından 1 ay bile bişeydir önünüzü görürsünüz.
Evet gerçekler bunlar :KK52:

Olup olmayacağını bilmiyorum bu ay ilk denememdi ama evet çoook istiyorum bu süreçte doğuranlar ve hamile olanlardada sıkıntı olmadığını görünce yazılıp çizilenler abartı geliyor sadece zaten en güzel vakitte hayırlı olan vakitte olsun istiyoruz 🎀

Yaşınız ufak herhalde.
Bu kadar çünkü kör olunamaz.
Benim bir arkadaşım bebeğini erken kucağına aldı. Doktoru bu vakalar daha da kötü olacak, bir an önce alalım evine dön dedi. Kızcağız sarılık kontrolüne bile gidemedi. doktoru sorun yoksa gelmemesini söylüyor. Sararısa gözü getir diyor.
Bir de ilk gebelik neyle karşılaşacağıni değil. Hadi kanamalı bir gebelik yaşadınız bir hafta yatış verdiler ne yapacaksınız? Şu an tüm hastaneler pandemi hastahanesi, risk büyük.
Dişimi kırdım geçen hafta gidemedim. O tarafla çiğneyemiyorum. Bu tarz ufak aksilikler yaşanınca gebe halinizle ne yapacaksınız?
İlk 16 haftda hiç bir müdahale hiç bir ilaç uygulanmaz. Siz kanama için hastaneye gitseniz bu hastalığı kapsanız mesela ne yapacaksınız gerçekten??
Kusura bakmayın ama siz bu sorumsuzlukla bu bencillikle anne olmayın. Biraz büyüyün. Çocuğu riske atıyorsunuz. Ve bundan gocunmuyorsunuz da.

Siz duyduysanız türkiyede kocaeli dışında söyleyin bilelim
Arkadaşımın sağlıklı gebeliği doktoru tarafından 34. Haftada sezeryane döndürüldü. Bir ay daha bekleyemeyiz, bir haftaya sonrasında vakalar aşırı artacak güvenli değil dedi. Apar topar çocuk erkenden doğdu.
Bir iki ay sonrası için tüm doktorlar bu kadar endişeliyken sizdeki vu rahatlık insanı deli ediyor gerçekten.

Gerçekten o kadar felaket senaryoları yazılıyo ki şaşırıyorum ve bende korkmaya başlıyorum Korku ve panik herkesi esir almış durumda koronadan değil korkudan ölecek millet :KK43: Hayır etrafımdada hamile olduğu için ölen yok Doğuranlardan bebeği ölen yok kendisi ölen yok hamile olanlar eldivenlerini maskelerini takıp her ay kontrollerine gidip geliyorlar evet okullar kapalı ihtiyaç olmadıkça dışarı çıkmıyoruz eşi çalışanlar işine gidip geliyor hayat eskisi gibi olmasada devam ediyor ..yani buradaki kadınlardanda iyi korku gerilim senaristi çıkar öyle şeyler yazdılar ki ..Dedim acaba bunu yazanlar Türkiye’de mi?
Tamam yani hamile kalmayı şu anda düşünmeyin denilebilirde yok hastane koridorlarında doğurmak yok suyun gelirse yok kanaman olursa yok çocuğa acıyorum yok bencilsin yok cahilsin :/ hep mi en kötüsü düşünülür ya insanı buhrana sokar bunlar valla İnş hamileler okumamıştır yazılanları durduk yere panik..

Konu sahibi dışındaki arkadaşa laf anlatılmaya çalışılmış sayfalarca ama anlatılamamış ,arkadaşlar vazgeçin😂 Mayısta bitecek diyorsa çok güvenilir attığını tutturan astrologlarınız sadece 1 ay bekleyeceksiniz altı üstü. Ayol bu nasıl bi anne olma isteğiymiş 😂 Bir de şunu fark ettim uzun denemelerle çocuğu olmayanlar o kadar emin konusuyor ki dene zaten hemen olmuyor. Yani sizden yola çıkarak mı belirlenecek herkesin hamile kalma süresi. Belki korunmayı bıraktığı an üstüne ceket atılsa hamile kalacak karşınızdaki kişi. Nasıl böyle kesin konuşuyorsunuz. Ilk denemede hamile kalanlar ise gayet mantıklı bir şekilde ihtimallere dikkat çekmişler. Kesin ilk denemede oluyor diye yargı dağıtmamışlar.

italyadaki gibi doktorlar hasta seçmek zorunda kalırsa nolcak
ya şu yaşasın şu ölsün demek zorunda kalırlarsa
bu her şeyi çok bilen tek bilen bi tek kendisi bilen arkadaşları kim doğurtacak
Siz iyi misiniz ya ? Karşıt düşünce olarak çok çok mantıklı konuşan arkadaşlar var ama siz ağır saçmalamışsınız her mesajınızda. Yok bıçaklananlar varmış bilmem ne. Dünyanın hangi yerinde ne zaman yok bunlar ? Mükemmel bi dünya üzerinde mi yaşıyoruz ? Yooo her zaman sapık insanlar,katiller,hırsızlar var. Dünyanın her yerinde. Kimse çocuk yapmasın o zaman. Valla ben konu sahibine destek vermeyenlerdenim. Şu durumda bile isteye hamile kalınmaz bencede. Ama bence. İtalya gibi olursak eğer ananız babanız evde kalp krizi geçirdiğinde yada size bişey olduğunda doktorlar size de müdahale edemezler kusura bakmayın ama. Bunun onunla ne alakası olabilir ? Karşıt görüşü savunacaksanız da mantıklı savunun. Saçma sapan korkutmayın insanları yok kim doğurtacak filan diye. Sanki italyada sadece ölen insan var şu an doğan filan hiç yok. Sadece ölüyolar insanlar. İçiniz rahat edecekse ilk hamileliğimde bile evde doğum yapmam gerekirse ya doğum başlar ve yetişemezsem vs diye oturdum okudum,araştırdım. Eşimle konuşurken daha yeni ne olur ne olmaz ben o kitapları tekrar okuyayım dedim. Çünkü cidden NE OLUR NE OLMAZ. Ama kalkıp şuraya “aman kızlar herkes evde doğum yapmayı öğrensin çünkü İtalya gibi olcaz ve bizi kimse doğurtmayacak “yazsam ne kadar korkunç bişey. Zaten canından bi parça için yeteri kadar endişelenen,eğer başka çocukları varsa onlar için ekstra endişelenen,ben ölürsem onlar ne olacak diye YETERİ KADAR düşünürken bide kalkıp sizin gibi insanlar bol bol kötü senaryolarla geliyorlar. Sizin amacınız konu sahibini uyarmakken,salgın öncesinde hamile kalmış bi sürü insanı kötü etkiliyorsunuz. Ve bence kötüsünüz. Eğer bizi doğurtan doktor olmazsa kına filan yakarsınız umarım . Belli baya mutlu olursunuz. Sizi gözardı ediyorum. Muhtemelen cevap verseniz dahi görmem. Görmekte istemem.

Konu sahibi dışındaki arkadaşa laf anlatılmaya çalışılmış sayfalarca ama anlatılamamış ,arkadaşlar vazgeçin😂 Mayısta bitecek diyorsa çok güvenilir attığını tutturan astrologlarınız sadece 1 ay bekleyeceksiniz altı üstü. Ayol bu nasıl bi anne olma isteğiymiş 😂 Bir de şunu fark ettim uzun denemelerle çocuğu olmayanlar o kadar emin konusuyor ki dene zaten hemen olmuyor. Yani sizden yola çıkarak mı belirlenecek herkesin hamile kalma süresi. Belki korunmayı bıraktığı an üstüne ceket atılsa hamile kalacak karşınızdaki kişi. Nasıl böyle kesin konuşuyorsunuz. Ilk denemede hamile kalanlar ise gayet mantıklı bir şekilde ihtimallere dikkat çekmişler. Kesin ilk denemede oluyor diye yargı dağıtmamışlar.
Mayısta bitecek mi dedim düzgün okuyun ..vakalarda azalma görülecek..sonra hayvanlarda görülmeye de başlanacak daha sonra mutasyona uğramış şekilde tekrar görülecek 2023 e kadar rahat yok anlayacağınız..virüs bitse deprem derdi olacak dert bitmez ben demiyorum takibinde olduğum astrologlar diyor onlarada gökyüzü diyormuş 😜
Hayır yani konu niye yine astrolojiye geldi bilmiyorum ama .. Kimseyi korkutmaya gerek yok ..

Evet gerçekler bunlar :KK52:

Yok yok, benim eve kedi almak için bile olumlu olumsuz yönlerini düşündüğüm kadar çocuk yaparken düşünemeyen insanlar var gerçekten. Emin oldum. Anne değilim. Hani diyorsunuz ya, olumsuz yorum yapanların hepsi anne, diye. Ben değilim. Hayatımda da çok sevdiğim bir insan var, çocuklarını doğurmak istediğim. Çocuk sahibi olmak istemeyen bir birey de değilim yani.

Yahu şöyle bir ortamda insan neden bile isteye kendi canını, bebeğinin canını riske atar? Bu virüs geçiçi bir şey. Ya tamamen yok olacak, ya da aşıları tedavileri bulunup etkileri azaltılacak/yok edilecek belki de anne karnında bebeklere müdahale edilecek bu hastalıktan etkilenmemesi için. Ama şu an için böyle bir durum yok, yenidoğanların ya da hamileliğin başındaki insanların ve bebeklerinin bu virüsten nasıl etkilendiğine dair bir bilgi yok. Daha dünyaya gelmeden kaybetmek mi istiyorsunuz bebeğinizi? Ya da hayatı boyunca zorluk yaşamasına sebep olacak engellerle doğmasını? Sadece birkaç ay daha bekleyip durumun seyrine göre hareket etmek gerekiyor diyoruz. Şu anki şartlarda illa ki hamile kalacağım diye inat etmek cahillik ve bencilliktir.

Gerçekten o kadar felaket senaryoları yazılıyo ki şaşırıyorum ve bende korkmaya başlıyorum Korku ve panik herkesi esir almış durumda koronadan değil korkudan ölecek millet :KK43: Hayır etrafımdada hamile olduğu için ölen yok Doğuranlardan bebeği ölen yok kendisi ölen yok hamile olanlar eldivenlerini maskelerini takıp her ay kontrollerine gidip geliyorlar evet okullar kapalı ihtiyaç olmadıkça dışarı çıkmıyoruz eşi çalışanlar işine gidip geliyor hayat eskisi gibi olmasada devam ediyor ..yani buradaki kadınlardanda iyi korku gerilim senaristi çıkar öyle şeyler yazdılar ki ..Dedim acaba bunu yazanlar Türkiye’de mi?
Tamam yani hamile kalmayı şu anda düşünmeyin denilebilirde yok hastane koridorlarında doğurmak yok suyun gelirse yok kanaman olursa yok çocuğa acıyorum yok bencilsin yok cahilsin :/ hep mi en kötüsü düşünülür ya insanı buhrana sokar bunlar valla İnş hamileler okumamıştır yazılanları durduk yere panik..
Daha birkac gun once kocaelinde hamile bir kadin öldü. Cocugu sezeryanla almislar ama o da öldü. Hicbir sey olmasa bile benim dogumuma kimse gelemeyecek, bir oglum var onu dogumda kime birakacagimi dusunuyorum. Mesele sadece virus kapmak degil ki

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X