Mutfak Püf Noktaları Kornişon salatalık turşusu Saklama

silagul

yorgun savaşçı
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2007
1.735
32
arkadaşlar kornişon aldım heves ettim ama nasıl güzel yapılır bilmiyorum,bilenlerin yardımına ihtiyacım varmirmirmirmirmirmirmirmir

canım ben hazır turşu suyu var fersanın onunla yaptım geçen yıl,çok güzel oldu bu sene de öyle yapcam,hiç bişi yapmıyosun,suya atıp kapatıyon ağzını,üstünde de yazıyo zaten

canım ben hazır turşu suyu var fersanın onunla yaptım geçen yıl,çok güzel oldu bu sene de öyle yapcam,hiç bişi yapmıyosun,suya atıp kapatıyon ağzını,üstünde de yazıyo zaten[/QUOTE

merhaba bende bu sene hazır turşu suyundan salatalık turşusu yaptım erimeye başladı neden olabilir anlamadım. ben sarımsak ta koydum .benneyaptımki

Erimemesi için limon tuzu atın arkadaşlar ve kaya tuzu kullanın.Sirkesini de az koymayın...........

canım tursu kur lar var ben onları kullanıyorum kornisonları kürdanla deliyorum kavanoza dolduruyorum ve tursu kurları bir kapta sıcakl su ve sirke ile karıstırıyorum istersem sarmısak atıyorum cok nefis oluyor hem bir yıl boyunca sert kalıyorlar üzerinde kullanımı yazıyor hem diğer tursular gibi erimiyor

Bak canım bu ölçülerde kur turşunu sonuca bayılacaksın.

1 litre kaynayıp soğutulmuş tatlı su, 7 tatlı kaşığı turşu için kalın tuz, 1 çay kaşığı tepeleme limon tuzu, 2 çay bardağı (hani o büyüklerden) sirke, 2 kesme şekeri, 1 avuç nohut.

Yapılışı: Kavonozlara önce 1 avuç nohutu, üzerine turşuluk malzemeleri, aralarına da soyulmuş sarımsakları koyun. Üzerine diğer bir kapta 1 litre suyun içine, tuzu, limon tozunu, sirke ve 2 kesme şekerini koyup karıştırarak erittiğiniz suyu dökün. Su malzemelerin üzerine kadar çıksın. Kavanozların ağzını kapatmadan 1 gece bekleyin. Sabah kalktığınızda malzemelerin biraz aşağıya indiğini göreceksiniz. Biraz daha turşuluk malzemelerden ekliyebilirsiniz. En son üzerine kereviz yaprağı, maydanoz, dereotu koyup ağzını sıkıca kapatın. Loş ve serin yerde yaklaşık 1 ay bekletin. Bayılacaksınız. Afiyet olsun.

Bu tarifi yeni buldum ve kurduğum turşular harika oldu. :lepi:

bencede sevdalı bulutun tarifini deneyin.. hazır turşu kurlardan uzuk durun bence herşeyi mümkün olduğunca ewde yapın daha sağlıklı..

Bak canım bu ölçülerde kur turşunu sonuca bayılacaksın.

1 litre kaynayıp soğutulmuş tatlı su, 7 tatlı kaşığı turşu için kalın tuz, 1 çay kaşığı tepeleme limon tuzu, 2 çay bardağı (hani o büyüklerden) sirke, 2 kesme şekeri, 1 avuç nohut.

Yapılışı: Kavonozlara önce 1 avuç nohutu, üzerine turşuluk malzemeleri, aralarına da soyulmuş sarımsakları koyun. Üzerine diğer bir kapta 1 litre suyun içine, tuzu, limon tozunu, sirke ve 2 kesme şekerini koyup karıştırarak erittiğiniz suyu dökün. Su malzemelerin üzerine kadar çıksın. Kavanozların ağzını kapatmadan 1 gece bekleyin. Sabah kalktığınızda malzemelerin biraz aşağıya indiğini göreceksiniz. Biraz daha turşuluk malzemelerden ekliyebilirsiniz. En son üzerine kereviz yaprağı, maydanoz, dereotu koyup ağzını sıkıca kapatın. Loş ve serin yerde yaklaşık 1 ay bekletin. Bayılacaksınız. Afiyet olsun.

Bu tarifi yeni buldum ve kurduğum turşular harika oldu. :lepi:

Bende cesaret edebilsem bol bol kurucam fisfisfis

Bu tarifi denemek istiyorum ama rahmetli anneanneciğimin tarifine benziyor sanki,nur içinde yatsın senağlama

Sevdacım sonucu bildiririm mutlaka tesekkürler cnm :1hug:

turşunun yapımı kadar saklanması da önemli, güneş görmemesi lazım

serin,ışık görmeyen yerde saklarsanız turşunuz erimez

bir de turşulara defne yaprağı ve tane karabiber ekleyin harika oluyor

X