Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

yok ben doğum kontrol hapı kullanmıyorum hamile kalmak istediğim için ilaç çok ucuz bi ilaç ben yazdırmadım bile. 3 lira mı ne benim androjen hormonlarım normal düzeyde belki o yüzden vermemiştir sadece 17 ohp sorunlu

şimdi endokrinolojiden geliyorum kullandığım ilacı bıraktırdı o şimdilik dursun de..rt 0.50 mg verdi 3 ay bunu kullanırken gebe kalman sakıncalı bebekte androjenleri arttırır o yüzden 3 ayda dia...35 verdi.
kullan daha sonra görüşürüz dedi.
şansıma dr çok anlayışlı çıktı oyalamadan gerekenleri verdi.

şimdi endokrinolojiden geliyorum kullandığım ilacı bıraktırdı o şimdilik dursun de..rt 0.50 mg verdi 3 ay bunu kullanırken gebe kalman sakıncalı bebekte androjenleri arttırır o yüzden 3 ayda dia...35 verdi.
kullan daha sonra görüşürüz dedi.
şansıma dr çok anlayışlı çıktı oyalamadan gerekenleri verdi.

yalnız anlamadğım bişey var zaten d..rt androjen hormonlarını bastırmak için verilmiyor mu. hatta taşıyıcı olan anne babaların çocuklarında genital grüntü problemi olmasın diye anne karnındayken bile veriliyor çünkü verilmezse çocuk çok fazla androjen hormonuna maruz kalıyor. benim doktorum hamile kalabilirsen kal demişti. bi sorun olsa söylerdi heralde. bilemedim şimdi

yalnız anlamadğım bişey var zaten d..rt androjen hormonlarını bastırmak için verilmiyor mu. hatta taşıyıcı olan anne babaların çocuklarında genital grüntü problemi olmasın diye anne karnındayken bile veriliyor çünkü verilmezse çocuk çok fazla androjen hormonuna maruz kalıyor. benim doktorum hamile kalabilirsen kal demişti. bi sorun olsa söylerdi heralde. bilemedim şimdi

de..rt gebelikte sorun yaratmazda daha önceden and..ur aldın ya sen dedi dr o yüzden 3 ay korun o vucudundan atılana kadar gebe kalma dedi.

senin 17 ohp 8di dimi en son peki 1 aydır dekort kullanıyorsun şuan ne olmuş bilgin varmı?
birde kaç ay kullanacaksın drun söyledimi.

öbür kullandığın ilacı bilmediğim için o zaman öyle yap canım
son değerlerimi alamadım 15 gün içinde çıkıyormuş ama prolaktinim az da olsa düşmüş kortizol de yükselmiş baya heralde düşmüştür. bana bir bir kutu verdi ama doktor randevum gelecek ay ne yazık ki sonuçlarıma bakacağım ya devam edicem ya da dozu düşürebilirim belki zaten benim kullanmam gereken bir ilaç o o yüzden dert etmiyorum. sen daha önce hiç d..rt kullanmadın mı

senin 17 ohp 8di dimi en son peki 1 aydır dekort kullanıyorsun şuan ne olmuş bilgin varmı?
birde kaç ay kullanacaksın drun söyledimi.

papatya bugün 17 ohp sonuçlarımı aldım 8.01 den 8.77'ye yükselmiş ilaç hiç baskılamamış hatta kortizol 14 çıktı yüksek yani ne yapacağımı bilemedim doktor randevum da bir ay sonra orda bir dahiliyeciye sordum benim alanım değil ama uzun zamandır ilaç kullanmıyorsan normal dedi belki dozunu yükseltebilirsin uzun bir süreç alabilir dedi. bu arada bu hastalıktan çok az doktorun haberi var ben de kitaplardan okuduğum kadarıyla biliyorum dedi. çok zor iş yaa

papatya bugün 17 ohp sonuçlarımı aldım 8.01 den 8.77'ye yükselmiş ilaç hiç baskılamamış hatta kortizol 14 çıktı yüksek yani ne yapacağımı bilemedim doktor randevum da bir ay sonra orda bir dahiliyeciye sordum benim alanım değil ama uzun zamandır ilaç kullanmıyorsan normal dedi belki dozunu yükseltebilirsin uzun bir süreç alabilir dedi. bu arada bu hastalıktan çok az doktorun haberi var ben de kitaplardan okuduğum kadarıyla biliyorum dedi. çok zor iş yaa

allah allah neden yükseldiki acaba aslında düşmesi gerekirdi.
başka bi dra gitsen belki düşmesi için devam et diyebilir.
vallahi ne diyeceğimi bilemedim inş benimkiside yükselmez.

Allah bağışlasın ne güzel bilinçli bir anneymişsiniz. benim ailem bilmediğinden ergenliğimde bir takım problemler yaşadım. çok sıkıntı çekmedim tüylenme dışında vücudumun az da olsa kortizol üretmesi de avantaj ancak annem babam tşıyıcı olduğu için kardeşlerimde de olabilir açıkçası onların bilgilenmesini isterim. ama tepkilerini bilemem. siz taşıyıcı olduğunuzu bliyormuydunuz nasıl öğrediniz.

Hayır canım bilmiyordum kızlarımda çıkınca yani 30 yaşındayken öğrendim tabii eşimde o zaman öğrendi taşıyıcı olduğunu yoksa nerden bilelim herhalde ömür boyu bilemezdik

evet sadece taşyıcı olunca bilinmesi imkansız ama işin içine hastalıkta girince bi yerde patlak veriyor.
adet olmayı bekliyorum hormon tahlili yaptırcam kortizol falan.
inş yine çoşmuş bi şekilde çıkmaz.

her ne kadar kah sebebiyle burada tanışmaktan hoşnut olmasakta MERHABA ve HOŞGELDİNİZ aramıza.ben de non klasik tipim.kortizolüm normal seviyede.17 alfa oh progesteronum ve free testosteronum yüksek,digerleri normal düzeyde.
kortizol seviyesi normalken de...ort türevi ilaçlar kullanmak dozu iyi ayarlanamayınca osteoporoza kadar gidiyor; benim başıma gelmişti üniversite yıllarımda ama bu tabi hemen birkaç ayda olacak şey değil .uzun kullanımlar sonucunda ortaya çıkabiliyor.bizim doktorlardan daha tetikte ve dikkatli olmamız gerekiyor.ilacın dozu biraz fazla gelmiş olabilir,1 ay uzun bir süre doktorunuza telefonla durumunuzu bildirme şansınız varsa bu yolu denemek işinizi kolaylaştırabilir.
GEÇMİŞ OLSUN

anatolya sınavın nasıl geçti?

canım bana 88-90 puan gerektiğinden iyi geçti diyemem sabah sınavından 12-15 boşum var.bu kadar soruyu boş bırakmak zorunda kalmak beni biraz geriye atacak sanırım.kopya spekülasyonları da apayrı acıtıcı bir durum.senin iyi geçti umarım canım

canım bana 88-90 puan gerektiğinden iyi geçti diyemem sabah sınavından 12-15 boşum var.bu kadar soruyu boş bırakmak zorunda kalmak beni biraz geriye atacak sanırım.kopya spekülasyonları da apayrı acıtıcı bir durum.senin iyi geçti umarım canım

bende türkçede battım canım 5-6 boşum var iyi mi kötü mü bilmiyorum cevaplarıma da bakmadım sınavdan çıktım ve gerisini sildim kafamdan hayırlısı artık gelince göreceğim :) sınavdan 1 hafta önce ameliyat oldum safra kesem alındı adrenal yetmezlikten baya bir hastanede yattı 1 ay kadar hastanelerde uğraşmaktan olaydan koptum aman ailem sınava girme bşver dedi ama yine de girdim ölümden döndüm zatürre oldum sarılık oldum ne bulduysam oldum işte :) dolayısıyla sağlıktan önemli hiçbir şey olamaz yemişim sınavını da bilmem neyini de aklıma ilk gelenleri işaretledim çıktım bakalım ne gelecek 0 alırsam hiç şaşırmam

her ne kadar kah sebebiyle burada tanışmaktan hoşnut olmasakta MERHABA ve HOŞGELDİNİZ aramıza.ben de non klasik tipim.kortizolüm normal seviyede.17 alfa oh progesteronum ve free testosteronum yüksek,digerleri normal düzeyde.
kortizol seviyesi normalken de...ort türevi ilaçlar kullanmak dozu iyi ayarlanamayınca osteoporoza kadar gidiyor; benim başıma gelmişti üniversite yıllarımda ama bu tabi hemen birkaç ayda olacak şey değil .uzun kullanımlar sonucunda ortaya çıkabiliyor.bizim doktorlardan daha tetikte ve dikkatli olmamız gerekiyor.ilacın dozu biraz fazla gelmiş olabilir,1 ay uzun bir süre doktorunuza telefonla durumunuzu bildirme şansınız varsa bu yolu denemek işinizi kolaylaştırabilir.
GEÇMİŞ OLSUN

ben de sadece hamile kalmak amacıyla kullanıyorum bu ilacı açıkçası 5 senedir kullanmadım bir sıkıntı olmadı hormonlarım gayet normal sadece 17 alfa biraz yüksek hamile kaldıktan sonra bırakıcam ilacı amacım hamilelik olduğu için kullanıyorum doktora gelince randevuyu bile zor aldım konuşmak ne kelime zaten pek bilgi sahibi değiller herkes birbirine soruyor. bir de üniversite hastanesi 6sında randevum var işin ilginç yanı reglim de 4 gün gecikti ilk defa oluyor. umarım bir sıkıntı olmaz.

kızlar benim adetimde 5 gün gecikti.
bi tavsiye üzerine özel bi hastanede kadın doğum doktoruyla görüştüm bütün testlerimi götürdüm muayene etti tezatlık var bu değerlere karşılık düzenli adet oluyorsun ilaçsız yumurtluyorsun ve yumurtalıkların çok sağlam ve çok kaliteli çocuk olmaması imkansız bu durumda dedi.
adetliyken gel birde öyle bakalım dedi ama ayın 20sinde olmam gerekiyordu halen olmadım aman olmayımda bebek olsun inş.
yani bendeki değerler yüksek ama çok hafifiymiş kah ın ya her doktor böyle söylüyor bu artık 100 oldu belkide endokrin uzmanı bile sende kısırlığa sebep değilki niye hamile kalamayasın dedi offff yoruldum vallahi dua edin ne olur bu ay olsun tutmuş olsun.

kızlar benim adetimde 5 gün gecikti.
bi tavsiye üzerine özel bi hastanede kadın doğum doktoruyla görüştüm bütün testlerimi götürdüm muayene etti tezatlık var bu değerlere karşılık düzenli adet oluyorsun ilaçsız yumurtluyorsun ve yumurtalıkların çok sağlam ve çok kaliteli çocuk olmaması imkansız bu durumda dedi.
adetliyken gel birde öyle bakalım dedi ama ayın 20sinde olmam gerekiyordu halen olmadım aman olmayımda bebek olsun inş.
yani bendeki değerler yüksek ama çok hafifiymiş kah ın ya her doktor böyle söylüyor bu artık 100 oldu belkide endokrin uzmanı bile sende kısırlığa sebep değilki niye hamile kalamayasın dedi offff yoruldum vallahi dua edin ne olur bu ay olsun tutmuş olsun.

benimki 4 günden sonra bugün geldi inşallah güzel haberlerini alırız. bizim hastalığımızın en kötü yanı az bilinmesi herkes bişey söylüyor benim gittiğim bir kadın doktoru sen düzenli adet görüyorsun sana kah teşhisi koyamaz dedi. ben de anlamıyrum. başkalarının hormon düzeylerine bakmadan hamile kaldığına eminim belki daha yüksek ama bilmeden hamile kalabilenler var. görümcemde polikistik over varmış. doktor sen nasıl hamile kaldın demiş herşey nasip kısmet deneme tahtasına döndürdüler
inşallah bebişin olmuştur canım ne zaman test düşünüyorsun

benimki 4 günden sonra bugün geldi inşallah güzel haberlerini alırız. bizim hastalığımızın en kötü yanı az bilinmesi herkes bişey söylüyor benim gittiğim bir kadın doktoru sen düzenli adet görüyorsun sana kah teşhisi koyamaz dedi. ben de anlamıyrum. başkalarının hormon düzeylerine bakmadan hamile kaldığına eminim belki daha yüksek ama bilmeden hamile kalabilenler var. görümcemde polikistik over varmış. doktor sen nasıl hamile kaldın demiş herşey nasip kısmet deneme tahtasına döndürdüler
inşallah bebişin olmuştur canım ne zaman test düşünüyorsun

evet banada gittiğim endokrin uzmanı sana kim koydu bu teşhisi sen düzenli adet görüyorsun falan dedi niye gebe kalamayasın falan dedi ama 5 yıldır olmuyor hiçte korunmadım 1 kere aşılama tuttu oda düştü.
cuma günü 1 hafta gecikmiş olcak o zaman test yapayım diyorum.

evet banada gittiğim endokrin uzmanı sana kim koydu bu teşhisi sen düzenli adet görüyorsun falan dedi niye gebe kalamayasın falan dedi ama 5 yıldır olmuyor hiçte korunmadım 1 kere aşılama tuttu oda düştü.
cuma günü 1 hafta gecikmiş olcak o zaman test yapayım diyorum.[/QUOTE

anladım canım inşallah hayırlısı olur belki ben tüylenmeden şikayet etmeseydim hiç doktora gitmeyecektim ve bu hastalıktan haberim olmayacaktı o yüzden rahat ol inşallah yakın zmaanda bebişin olur

X