Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

karakedi85 sana birşey soracağım şimdi senin ilaçlarla androjen hormonların düşürüldü fakat sende yumurtlama olmuyormuyduda drun aşılama dedi.

Kızlar bugün hayatımın en mutlu gününü yaşıyorum. sabah hastaneye tahlile gittim. değerim pozitif. :KK52: eve yeni geldim. gelir gelmez yazıyorum buraya. doktorumu aradım hemen değerimi söyledim. biraz düşük çıkmış yarın tahlili tekrar et dedi. yarın değerim artarsa işler yolunda demekmiş :) yarın da hayırlısıyla bi geçsin inş. bayram etcem:44:

adınıza çok sevindim rabbim gönlünüze göre versin.değerlerinizde artar inş. bu yolda umudunuz yoldaş olsun size.

kızlar moralim sıfır....
2 yıl önce sabah aç karnına yaptırdığım 17 oh 19.00 çıkmıştı fakat gecen hafta öğlen tok karnına yaptırdığım 17 oh 61.9 çıkmış bu nasıl birşey anlamadım fırlamış resmen.
bakalım dheas ne çıkcak oda herhalde bin olmuştur :KK43:

karakedi85 sana birşey soracağım şimdi senin ilaçlarla androjen hormonların düşürüldü fakat sende yumurtlama olmuyormuyduda drun aşılama dedi.

kortizon kullanmadığımda yumurtlama olmuyor canım. ama kortizonla hormonlarım düzene girdiğinde kendi kendine yumurtlamam olmuştu hep. yani yaklaşık 3 yıldır yumurtlamam oluyor. ama normal yollardan gebe kalamayınca ilaç takviyesi verip aşılamaya geçti. aşılamada daha iyi sonuç aldıklarını söyledi doktor.

hııı anladım canım ben kortizon kullanmıyorum hep vericez diyorlar ama devlet hastanesi işte uzatmayı pek seviyorlar fakat ona rağmen yumurtlama oluyor ancak 17 oh pro çok yükselmiş kafayı yicem artık özel dra gideceğim randevu aldım bütün sonuçlarımı götürcem inş ilaçlarımı verir.

kızlar moralim sıfır....
2 yıl önce sabah aç karnına yaptırdığım 17 oh 19.00 çıkmıştı fakat gecen hafta öğlen tok karnına yaptırdığım 17 oh 61.9 çıkmış bu nasıl birşey anlamadım fırlamış resmen.

ben 17 oh'ı hep aç karnına veririm. üzülme stresten de artıyor 17 oh seviyesi. Doktor oyalanmadan başlar ilaçlarına inşallah.

aslında bende hep aç karnına veriyordum fakat bu son gittiğim dr hiçbişi anlamıyor ben ilk başta girdim derdimi anlattım sadece fsh prl tsh gibi şeyleri işaretlemiş sonucu öğlen aldım ama bende tüylenme var şu var bu var deyince iyi tamam onlarada bakalım dedi isterseniz yarın sabah aç karnına geleyim adetimin 4.günü olcak sorun olmaz dedim yok şimdi yapalım dedi öğlen saat 4 te tok karnına yaptırdı şimdi özelde başka bi doktora götürcem sonucu bu olmamış o zaman dicek tekrardan 1 ay bekle.

Teşekkür ederim nursimam. Bugün değerlerim biraz arttı. :) Kızınız nasıl?

gerçektenmi ay çok sevindim o msj yazdığınızda en az sizin kadar üzüldüm.
daha da artar inş.ikiz falan olurmuş birde :) hayırlısı inşş.kızımda biraz üşütmüşüz ateşimiz var huzursuz onun dışındada bir dahaki ay kontrole gittiğimizde sistoskopiyle bakılcak.sonra gün verilcek ameliyata ilaca devam.böyle devam ediyoruz işte..

aslında bende hep aç karnına veriyordum fakat bu son gittiğim dr hiçbişi anlamıyor ben ilk başta girdim derdimi anlattım sadece fsh prl tsh gibi şeyleri işaretlemiş sonucu öğlen aldım ama bende tüylenme var şu var bu var deyince iyi tamam onlarada bakalım dedi isterseniz yarın sabah aç karnına geleyim adetimin 4.günü olcak sorun olmaz dedim yok şimdi yapalım dedi öğlen saat 4 te tok karnına yaptırdı şimdi özelde başka bi doktora götürcem sonucu bu olmamış o zaman dicek tekrardan 1 ay bekle.

Anladım canım hayırlısı olsun inş. belki o adetini beklemeden yaptırır testini. sana kah teşhisi konduğunu doktorlara söyledin değil mi?

daha da artar inş.ikiz falan olurmuş birde :) hayırlısı inşş.kızımda biraz üşütmüşüz ateşimiz var huzursuz onun dışındada bir dahaki ay kontrole gittiğimizde sistoskopiyle bakılcak.sonra gün verilcek ameliyata ilaca devam.böyle devam ediyoruz işte..

geçmiş olsun miniğe. inşallah ameliyatı da sorunsuz geçer.

kızlar moralim sıfır....

moralini bozma öyle ama sen oyalanma hiç devlet hastanelerinde bu çok özel bir alan çünkü dahiliyeciler anlamıyor tıp+dahiliye uzmanlığı+birde endokrin uzmanlığı eğitimi almış olmak lazım sağlık her şeyden önemli şöyle adam gibi bir endokrinoloğa git artık

geçmiş olsun miniğe ateşlenmesi geçer de inşallah tek ameliyatla kurtulur yavrum inanın çok yürekten ediyorum bu duayı çünkü çok yıpratıcı bir süreç hatırlamazken bitsin en azından

moralini bozma öyle ama sen oyalanma hiç devlet hastanelerinde bu çok özel bir alan çünkü dahiliyeciler anlamıyor tıp+dahiliye uzmanlığı+birde endokrin uzmanlığı eğitimi almış olmak lazım sağlık her şeyden önemli şöyle adam gibi bir endokrinoloğa git artık

canım ben endokrinologa gittiğim zaman bakmıyor çocuk istediğim için ara ara kadın doğum gönderirse gidiyorum çocuk isteği olduğu için biz bakamıyız kadın doğuma git diyorlar.
aslında bana bakacak en iyi yer üreme endrokrinoloji bölümü sonunda tutturdum hasekiyi yarın oraya gideceğim sonuçlarımı götüreyim bakalım ne dicek arada bi özelede gidip sorularımın cevabını alırım.
17 oh bu kadar yükselmesi mantıklı değil öğlen tok karnına yaptırdığım için böyle oldu bence sabah 8 8.30 gibi aç karnına bakılsaydı yine 19 larda çıkardı neyse artık birdahaki adete inş tekrarlatırım.

ayın 26sında gidicem canım bütün testler o zaman hazır oluyor eşimin sperm tahlili falan hepsini götürüp göstermek istiyorum bi danışayım özelde sorduğun sorunun cevabını veriyorlar en azından.

canım ben endokrinologa gittiğim zaman bakmıyor çocuk istediğim için ara ara kadın doğum gönderirse gidiyorum çocuk isteği olduğu için biz bakamıyız kadın doğuma git diyorlar.
aslında bana bakacak en iyi yer üreme endrokrinoloji bölümü sonunda tutturdum hasekiyi yarın oraya gideceğim sonuçlarımı götüreyim bakalım ne dicek arada bi özelede gidip sorularımın cevabını alırım.
17 oh bu kadar yükselmesi mantıklı değil öğlen tok karnına yaptırdığım için böyle oldu bence sabah 8 8.30 gibi aç karnına bakılsaydı yine 19 larda çıkardı neyse artık birdahaki adete inş tekrarlatırım.

doktorlar daha iyisini bilir elbette ama anlamadığım da bu senin hormonların düzene girse zaten hamile kalabilirsin yani ilk etapta önemli olan çocuk değil senin sağlığın sana bir şey olursa Allah korusun çocuk hiç olmayacak bence önce buna odaklanmak lazım yani seninde kendini nasıl ifade ettiğin önemli bu noktada ama öncelikkle senin sorunun endokrinlik neyse üreme endokrini olması iyiymiş hayırlısı hem ayrıca bildiğim kadarıyla 17 oh aç karnına vermek gerekiyor ama tokta olsan o kadar yüksek çıkmaz işte kortizon desteği alsan tok bile olsan adet dönemin olmasa bile o kadar olmaz sen sorsana arkadaşlar var de 17 oh yüksek olan onlar kortizon alıyorlar ve sürekli alacaklarmış bana neden vermiyorsunuz de bakalım ne diyecekler? bana anormal görünüyor bu durum ama bilemem tabi senin durumun bizden farklı umarım sonuç iyi olur yaz bize Allah yardımcın olsun canım

doktorlar daha iyisini bilir elbette ama anlamadığım da bu senin hormonların düzene girse zaten hamile kalabilirsin yani ilk etapta önemli olan çocuk değil senin sağlığın sana bir şey olursa Allah korusun çocuk hiç olmayacak bence önce buna odaklanmak lazım yani seninde kendini nasıl ifade ettiğin önemli bu noktada ama öncelikkle senin sorunun endokrinlik neyse üreme endokrini olması iyiymiş hayırlısı hem ayrıca bildiğim kadarıyla 17 oh aç karnına vermek gerekiyor ama tokta olsan o kadar yüksek çıkmaz işte kortizon desteği alsan tok bile olsan adet dönemin olmasa bile o kadar olmaz sen sorsana arkadaşlar var de 17 oh yüksek olan onlar kortizon alıyorlar ve sürekli alacaklarmış bana neden vermiyorsunuz de bakalım ne diyecekler? bana anormal görünüyor bu durum ama bilemem tabi senin durumun bizden farklı umarım sonuç iyi olur yaz bize Allah yardımcın olsun canım

doktorla en iyisini bilir elbette ama senin durumunn öncelikli olarak endokrini ilgilendirir zaten hormonların düzene girse hamile kalırsın doğal olarak ama acaba sen çocuğa odaklandığın için mi kadın doğum diyorlar uğraşmıyorlar anlamadım ama çocuğu geç önemli olan senin sağlığın sen sağlıklı olmasan çocuk nasıl ve kimden olacak bence sen endokrinde diret ve sor bakalım arkadaşlar kortizon alıyor bana neden vermiyorsunuz de anlamadım bence tuhaflık var ama senin durumun bizden daha farklı tabi hastalığına göre normal olabilir ama sen yine de sor ayrıca işte kortizon desteği alsan tok olsan da adet günün olmasa da 17 oh bu kadar yüksek çıkmaz Alah yardımcın olsun yaz bize sonucu dilerim beklediğinden de iyi olur

X