Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

Bebek yok suan degerlerin normal olur demisti ilk asilamam tutmamisti ikinci asilamadan once genkort baslamisti o zaman tuttuydu malesef kalp atışı durduğu icin kurtajla sonlandi

Merhaba hanımlar, ben 23 yaşındayım ve ergenliğe girdiğimden beri artarak devam eden aşırı kıllanma ve klitoris büyüklüğüm var. Yıllardır polikistik overden kaynaklı olduğunu düşünüp endokrine gitmeyi erteledim. Geçen ay kan testi vermiştim ve dheas so4 hormonum 800, 17 progesteron hormonum 5 çıkmış. Ayrıca testosteronum da yüksek. Kortizol normal çıkmıştı yani 10' du değerim. Pazartesi doktora gideceğim ama çok endişeliyim böbreklerimde tümör olmasından korkuyorum. Sizce hormon değerlerim kah belirtisi mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

GEÇMİŞ OLSUN KAH TANISI ZOR BİR TANI PEK ÇOK PARAMETRE YORUMLANARAK ULAŞILAN BİR SONUÇ ANCAK ALANINDA İYİ BİR ENDOKRİNCİ ENDİŞELERİNİZİ GİDEREBİLİR

GEÇMİŞ OLSUN KAH TANISI ZOR BİR TANI PEK ÇOK PARAMETRE YORUMLANARAK ULAŞILAN BİR SONUÇ ANCAK ALANINDA İYİ BİR ENDOKRİNCİ ENDİŞELERİNİZİ GİDEREBİLİ

GEÇMİŞ OLSUN KAH TANISI ZOR BİR TANI PEK ÇOK PARAMETRE YORUMLANARAK ULAŞILAN BİR SONUÇ ANCAK ALANINDA İYİ BİR ENDOKRİNCİ ENDİŞELERİNİZİ GİDEREBİLİR
Teşekkür ederim yanıtınız için. Pazartesi göstereceğim sonuçları umarım ciddi bir şey yoktur. Değerlerimin çok yüksek olması beni korkutuyor.

Merhaba hanımlar, ben 23 yaşındayım ve ergenliğe girdiğimden beri artarak devam eden aşırı kıllanma ve klitoris büyüklüğüm var. Yıllardır polikistik overden kaynaklı olduğunu düşünüp endokrine gitmeyi erteledim. Geçen ay kan testi vermiştim ve dheas so4 hormonum 800, 17 progesteron hormonum 5 çıkmış. Ayrıca testosteronum da yüksek. Kortizol normal çıkmıştı yani 10' du değerim. Pazartesi doktora gideceğim ama çok endişeliyim böbreklerimde tümör olmasından korkuyorum. Sizce hormon değerlerim kah belirtisi mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Kahta alinan kan tahlillerinden ama arkadaşında dedigi gibi tanı koymak icin yapılan bazi tetkikler daha var kan tahliliniz kahdan suphelenmeye sebep olup doktorunuzu arastirmaya yonlendircektir zaten

Kahta alinan kan tahlillerinden ama arkadaşında dedigi gibi tanı koymak icin yapılan bazi tetkikler daha var kan tahliliniz kahdan suphelenmeye sebep olup doktorunuzu arastirmaya yonlendircektir zaten
Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için :) Ben de KAH dan şüpheleniyorum. Arkadaşların yazdıklarını da okudum neredeyse tüm belirtiler aynı. Bugün gidemedim maalesef hastaneye çarşamba günü gideceğim artık belli olur neyim varsa. KAH da zor bir hastalık farkındayım ama daha kötü bir şey olmasından korktuğum için inşallah KAH dır diye dua edeceğim neredeyse :KK43: En azından tedavisi olan bir hastalık. Yıllardır böyle yaşıyorum zaten bundan sonra da bir şekilde yaşarım çözümsüz bir hastalık olmasındansa Kah olmasını tercih ederim yani.

Arkadaşlar bir de şeyi sormak istiyorum size. Benim yumurtalıklarımda polikistik over görünümü var adetlerim de düzensiz olmasına rağmen FSH ve LH değerlerim normal çıkıyordu. Kah da böyle bir durum da oluyor mu? Bir de çok soru sordum biliyorum ama Ankara'da özel veya devlet fark etmez doktor önerisi yapabilecek olan var mı? Zaten psikolojik açıdan çok yıprandım bir de bu hastalık hakkında çok bir fikri olmayan bana kendimi kötü hissettirecek bir doktora gitmek istemiyorum :KK43:

Merhabalar, hep birseyi merak ettiğimde üye olmadan yorumlarınızı okur rahatlardım şimdi uye olmak istedim ve deneyimlerinizle icimi rahatlatmak istiyorum , KAH konusunda herkes kızından kendinden bahsetmiş benim erkek bebegim oldu ve KAH tanısı koyuldu genkort 10 mg içiyor kortizol degeri düşük çıktı dedi doktor başladı ama merak ediyorum erkeklerde nasıl oluyor nasıl bi süreç bekliyor bizi bilmiyorum bebegim daha 50.gunluk

Aslında ögrenmek istediğim nonklasik hiperplazide doktor kortizol verir mi verirse saç dökülmesi ve sivilce gecer mi bide bende zayıflama ve cilt kuruması da var.Mesela sizin böyle sorunlarınız hiç oldumu olduysa geçti mi .Kusura bakmayın bu arada konuyu yakından takip edemedim hiperplazi der demez gözüme takıldı hemen
Zayıflama bende de var acaba ne dedi doktorunuz bilgilendirir misiniz

Günaydın kızlar.

Adetin 21. günü kan testi verdim. Progesteron ve 17 oh progesteron değerlerim şu şekilde çıkmış.

*Progesteron: 7,73

KADIN FOLİKÜLER FAZ :0.15-1.40 NG/ML
LUTEAL FAZ :3.34-25.56 NG/ML (yumurtlama sonrası dönem)
MİD LUTEAL FAZ:4.44-28.03 NG/ML
POSTMENOPOZ :0-0.73 NG/ML

*17 Oh Progesteron: 13,11

Erkek > 18Yaş 1.77 - 10.32 nmol/L
Kadın(Premenopozal) Foliküler 0.33 - 3.24 nmol/L
Luteal 2.85 - 15 nmol/L (yumurtlama sonrası dönem)

Biraz araştırdım da bu forum ve diğer sitelerden yine de tam kavrayamadım.

Test verdiğim kurumun test değerlerine göre 21.gün luteal faz dönemine denk geliyor (yani yumurtlama dönemi sonrası dönem) ve bu aralığa göre progesteron ve 17 oh progesteron değerlerim gayet iyi bir değerde.
Fakat bu forumda ve diğer sitelerde progesteron değerim olması gerekenden düşük. 17 Oh Progesteronumun olması gerekenden fazla gibi görünüyor..

Siz adetin kaçıncı günü test vermiştiniz ve değerleriniz kaç çıkmıştı? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim...

Günaydın kızlar.

Adetin 21. günü kan testi verdim. Progesteron ve 17 oh progesteron değerlerim şu şekilde çıkmış.

*Progesteron: 7,73

KADIN FOLİKÜLER FAZ :0.15-1.40 NG/ML
LUTEAL FAZ :3.34-25.56 NG/ML (yumurtlama sonrası dönem)
MİD LUTEAL FAZ:4.44-28.03 NG/ML
POSTMENOPOZ :0-0.73 NG/ML

*17 Oh Progesteron: 13,11

Erkek > 18Yaş 1.77 - 10.32 nmol/L
Kadın(Premenopozal) Foliküler 0.33 - 3.24 nmol/L
Luteal 2.85 - 15 nmol/L (yumurtlama sonrası dönem)

Biraz araştırdım da bu forum ve diğer sitelerden yine de tam kavrayamadım.

Test verdiğim kurumun test değerlerine göre 21.gün luteal faz dönemine denk geliyor (yani yumurtlama dönemi sonrası dönem) ve bu aralığa göre progesteron ve 17 oh progesteron değerlerim gayet iyi bir değerde.
Fakat bu forumda ve diğer sitelerde progesteron değerim olması gerekenden düşük. 17 Oh Progesteronumun olması gerekenden fazla gibi görünüyor..

Siz adetin kaçıncı günü test vermiştiniz ve değerleriniz kaç çıkmıştı? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim...
geçmiş olsun kime, ne sormaya çalıştığınızı anlayamadım. Tahlil sonuçlarınızın nasıl çıktığını sadece doktorunuz bilebilir.

Merhaba aynı durumu bizde yaşıyoruz doğuştan bebeğim bu süreçlerden geçiyor, sizinle detaylı konuşmak istiyorum sizin içinde uygun olursa

Kah teşhisi bebeğinize nasıl konuldu acaba? Tek başına topuk kanı tahlili yeterli mi? Yoksa daha ayrıntılı incelemeler yapıldı mı? Topuk kanında değeriniz ne çıkmıştı?

Gecmis olsun bebekten biraz bahsederek merak ettiklerinizi sorabilirsiniz
Bu teşhis nasıl konuluyor. Sadece topuk kanı ile mi karar veriliyor. Topuk kanında risk çıkıp sonradan kah olmadığı gibi bir durum ortaya çıkabiliyor mu.

X