Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

İyi günler arkadaşlar genkort kullanmaya basladim 10mg ikiye bölüp sabah akşam iciorum nelere dikkat etmem lazim doktorum az tuzlu yiyebilirsin dedi uzun sure kullananlar var sizler nelere dikkat ettiniz

İyi günler arkadaşlar genkort kullanmaya basladim 10mg ikiye bölüp sabah akşam iciorum nelere dikkat etmem lazim doktorum az tuzlu yiyebilirsin dedi uzun sure kullananlar var sizler nelere dikkat ettiniz
Sodadan uzak durmalı , d vitaminine baktırarak kemik erimesine karşı doktor kontrolünde d vitamini günlük damlası kullanılanabilir. Magnezyum ve kalsiyumca zengin besinler tüketilmeli.Aşırı karbonhidrattan da uzak durmakta fayda var.
Geçmiş olsun.

Sodadan uzak durmalı , d vitaminine baktırarak kemik erimesine karşı doktor kontrolünde d vitamini günlük damlası kullanılanabilir. Magnezyum ve kalsiyumca zengin besinler tüketilmeli.Aşırı karbonhidrattan da uzak durmakta fayda var.
Geçmiş olsun.
Saolun cevabiniz icin teşekkür ederim

Merhaba! Öncelikle geçmiş olsun Şuan ki durumunuz nasıl bnm kızımda klitorisi büyük 2,5 aylık ne yapmamız gerekiyor kaç haftadır araştırıyorum sonunda bu konu ile ilgili bişeyler buldum

Arkadaşlar merhaba.3 aylık oğluma adrenal yetmezlik tanısı konulmak üzere henüz kesinleşmedi testler devam ediyor. Bu belirsizlik ve bizi neler bekliyor bilmeme çok rahatsız edici ve korkutucu. Lütfen bana birşeyler söyleyin bizi neler bekliyor 😪
Öncelikle geçmiş olsun Şuan nasıl oğlunuz bnm kızımada o teşhis konabilr korkuyorum neler bekliyor bizi

Arkadaslar, aranizda kahli olupta asilama ya da tup bebekle hamile kalan ve dogum yapabilen var mi ya da su tedaviyle normal yolla hamile kaldim diyebilicek. Antalya ya da cevre illerde kah dan anlayan kadin dogum doktoru tavsiye edebilicek birileri var mi?
Antalyada bulabildiniz mi doktor

Merhaba! Bnm kızımknda yumurtalıkları rahmi var dışardanda herşeyi normal sma klitorisi büyük kromozom testi istedi doktır Kah olabilir mi

nihalin dediği gibi androjenik hormonların fazlalığı ie dış genital organlarda hücresel aşırı artış olunca yeni doğan bebeğin cinsiyetinin tanımlanmasında yanılgı yaratabiliyor.buna psödo hermafrodizm(yalancı çift cinsiyetlilik) diyen kaynaklar var.ancak gerçek çift cinsiyetlilikle ilgisi yok bunun.gerçek çift cinsiyetlilikte hem testisler hem de yumurtalıklar bulunabiliyor.kromozom sayılarında da anomali olabiliyor 44+xxy gibi.
KAH ın erken ya da geç başlangıçlı,hafif ya da ağır tüm formlarında birey 44+xx genetik yapısına sahip.yani cinsiyet kromozonlarında problem yok.sadece genetik olarak 44 kromozomdan biri üzerinde yer alan gen, yeterli enzim üretemediğinden kortizol biyosentezinde bozukluk ortaya çıkarıyor.
Bnm kızımda klitorisi büyük Kromozom testi isteniyor

Merhaba böyle bir grup olduğunu bilmiyordum. Aynı durumda olan kişilerden güç almak insana iyi geliyor gerçekten. Ben de evliliğimle birlikte adet düzensizliğim ve tüylenme gibi şikayetlerimi çözmem gerektiğinde anlamış oldum. Nonklasik geç başlangıçlı kah olabileceğim söylendi. Bir düşük geçirdim 8 haftalık hamileyken. 4. 5. haftalarda kontrole gittiğimde de kanama odağı olduğunu söylemişti doktor ama birşey yapılmadı bunun için birşey yapılabilir miydi yoksa sağlıksız bir gebelik miydi onların dediği gibi ondan mı düşük yaptım diye düşünmekteyim. Ben de yeniden düşük yaparsam diye korkuyorum ama hamile kalabildiğim için sanırım birşey önerilmedi. İlk adetimin ardından korunmama gerek olmadığı dendi. Aranızda benzer durumda olan yada deneyimini benimle paylasmak isteyen varsa çok mutlu olurum. Umarım aramızdaki herkes bu hastalığı en az etkiyle atlatır, bebek isteyenler de çabucak bebeklerine kavuşur. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba böyle bir grup olduğunu bilmiyordum. Aynı durumda olan kişilerden güç almak insana iyi geliyor gerçekten. Ben de evliliğimle birlikte adet düzensizliğim ve tüylenme gibi şikayetlerimi çözmem gerektiğinde anlamış oldum. Nonklasik geç başlangıçlı kah olabileceğim söylendi. Bir düşük geçirdim 8 haftalık hamileyken. 4. 5. haftalarda kontrole gittiğimde de kanama odağı olduğunu söylemişti doktor ama birşey yapılmadı bunun için birşey yapılabilir miydi yoksa sağlıksız bir gebelik miydi onların dediği gibi ondan mı düşük yaptım diye düşünmekteyim. Ben de yeniden düşük yaparsam diye korkuyorum ama hamile kalabildiğim için sanırım birşey önerilmedi. İlk adetimin ardından korunmama gerek olmadığı dendi. Aranızda benzer durumda olan yada deneyimini benimle paylasmak isteyen varsa çok mutlu olurum. Umarım aramızdaki herkes bu hastalığı en az etkiyle atlatır, bebek isteyenler de çabucak bebeklerine kavuşur. Şimdiden teşekkür ederim.
geçmiş olsun

Çok geçmiş olsn öncelikle. Bende geç başlangıçlı kahliym dekort 0.25 gebe oldum fakat 10 haftalıkken bebeğin kalbi durdu Kürtaj olmak zorunda kaldm. Sonrasında tekrar dekortla gebe oldum şuan gebeyim o korku benden hiç gitmedi tekrar aynı şeyleri yasayacagim korkusu. Şükür 3 ayı atlattık şuanda cinsiyet konusu korkutuyor beni

Arkadaslar benimde oğluma konjenital adrenal hiperpilazi teşhisi koyuldu besaylik oldu şükür ama her ay hastabedeyiz tansiyon yüksekliği ya da değerleri düştüğü için bu sureci nasil atlatabiliriz nezaman bi düzen girer

Arkadaslar benimde oğluma konjenital adrenal hiperpilazi teşhisi koyuldu besaylik oldu şükür ama her ay hastabedeyiz tansiyon yüksekliği ya da değerleri düştüğü için bu sureci nasil atlatabiliriz nezaman bi düzen girer

geçmiş olsun normal bir bebek gibi düşünmeyin sık sık hastanelerde olacaksınız zamanla bu ziyaretlerin araları uzayacak en son 6 ayda bir kontrol olana kadar o da ömür boyu devam edecek ilaçlarına çok dikkat ederseniz gün saat bebeğiniz güzel zamanlar geçirir

Haftada iki.kere kontrole geliyoruz bu durum nezamana kadar devam eder bilmiyoruz kullandığı ilaclarin dozunu ayarlayamiyorlar bi.turlu böbreklerinde.kireclemeye sebep olmuş günde on kere ilac vermek zorunda kalıyoruz çok zor bu surec

Haftada iki.kere kontrole geliyoruz bu durum nezamana kadar devam eder bilmiyoruz kullandığı ilaclarin dozunu ayarlayamiyorlar bi.turlu böbreklerinde.kireclemeye sebep olmuş günde on kere ilac vermek zorunda kalıyoruz çok zor bu surec
Allah yardımcınız olsun niye hastaneye yatırmadılar ?

X