Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

Ben yani özel insan 😁 hiç bir zaman beni normal bir durum bulmaz nerde antin kuntin hastalık varsa bendedir. MRKH dediğim şey tanışan tam 22 yıl sonra kah oluyormuş vallahi hiç şaşırmam... Bide ben Prof. - Doç. Göründüm peh... Engelli raporu için doktora gidiyorum anam hepsi bir heyecanlanıyor panikliyor hemen hocalarına gidiyorlar işin güzel tarafi beni öğretim görevlisi hocalar kontrol edip raporu onlar dolduruyor. 🤭😁
Ayni ben 😅 her durumda talihsizlikler yakami birakmaz. E-kpssyi ben de dusunmeye basladim. Mevcut durumumla psikolojik ve kah a bagli olarak Yuzde 70 in üzerindeki

SariPapatyacik , 17 oh progesteron da en ideali değer 1 in altıdır.Ancak referans aralıkları değişmiş durumda birçok hastanede.Benim yazdığım eski sistemde böyle , yeni sistemde bol sııfırlı sayılardan oluşuyor referans aralığı onu doktorlar hesaplayarak eski sisteme göre değerlendiriyor.Çünkü doktorların çoğu eski sisteme göre öğrenmiş bol sıfırlı rakamaları görünce şoka giriyorlar.
Arkadaşlar kortizol kullanıp ta zamanında ancak az miktarda regli kanaması yaşayanınız var mı?
Ben kullaniyorum ve bazen zamaninda bazen zamaninda olmayan lekelenmeler yasiyorum. Rahim inceliginden kaynakliymis sanirim..
Merak ettim bebeginiz oldu mu acaba? Suan tup bebek tedavisindeyim rahim inceliginden transfer olamiyorum.

Gece uykularım kaçtı inanın.. Benim durumum çok tuhaf arkadaşlar ..15 yaşımda adet olamama durumu ile doktora gittik.. Ankara da profa götürdü ailem , doktor alltan muayene ettiğinde anladi durumumu. Laparoskopi oldum ilerleyen zamanda doğuştan vajinam gelişmemiş rahim yok tüpler yapışık yumurtalıklar var ... Doktor yapacak hicbirsey yok evlenmeden önce gelsin ameliyat edelim dedi. Karşıma biri çıktı ameliyat oldum ama ameliyatim başarısız oldu , tekrar ameliyat oldum oda basarisiz sonuçlandi. Eski eşim benden ayrıldı çok acılar çektim inanin sadece nefes alıyor ölmemek için yemek yiyordum çok ağır bir depresyon geçirdim 3 yıl boyunca yataklardan kalkamadim üzüntüden . Sonra Antalya'da Prof. Dr. Ömer Özkan'a ameliyat oldum. Böylelikle 3 vajina ameliyatı geçti basimdan. Bozulan moralim biraz olsun düzeldi.Gecen aylarda endokrin bölümüne gittim adet olamıyorum lakin sinir stres çok fazla acaba menopoza mi girdim vs diye tetkik yaptırdım kadın bana KAHsin dedi. Sonra doktor değişti yokmuş vs dedi. 27 sinde genetik teste gireceğim. KAH çıkar veya cikmaz bilmiyorum lakin engelli raporu çıkartmayı düşünüyorum doğuştan gelen anotomik bozukluklarım için. Allah hepimizin yardımcısı olsun 😭
Gece uykularım kaçtı inanın.. Benim durumum çok tuhaf arkadaşlar ..15 yaşımda adet olamama durumu ile doktora gittik.. Ankara da profa götürdü ailem , doktor alltan muayene ettiğinde anladi durumumu. Laparoskopi oldum ilerleyen zamanda doğuştan vajinam gelişmemiş rahim yok tüpler yapışık yumurtalıklar var ... Doktor yapacak hicbirsey yok evlenmeden önce gelsin ameliyat edelim dedi. Karşıma biri çıktı ameliyat oldum ama ameliyatim başarısız oldu , tekrar ameliyat oldum oda basarisiz sonuçlandi. Eski eşim benden ayrıldı çok acılar çektim inanin sadece nefes alıyor ölmemek için yemek yiyordum çok ağır bir depresyon geçirdim 3 yıl boyunca yataklardan kalkamadim üzüntüden . Sonra Antalya'da Prof. Dr. Ömer Özkan'a ameliyat oldum. Böylelikle 3 vajina ameliyatı geçti basimdan. Bozulan moralim biraz olsun düzeldi.Gecen aylarda endokrin bölümüne gittim adet olamıyorum lakin sinir stres çok fazla acaba menopoza mi girdim vs diye tetkik yaptırdım kadın bana KAHsin dedi. Sonra doktor değişti yokmuş vs dedi. 27 sinde genetik teste gireceğim. KAH çıkar veya cikmaz bilmiyorum lakin engelli raporu çıkartmayı düşünüyorum doğuştan gelen anotomik bozukluklarım için. Allah hepimizin yardımcısı olsun 😭
Bu mesajlari hep kacirmisim ben😭 bildirim gelmediginden simdi geriye donuk bakinca gordum.
Senin de durumun benden farkli degilmis kuzum yasadiklarin icin uzuldum. Ama acilar kotu tecrubeler dibe vurup daha guclu kalkmamizi sagliyor sanki.
Bende 27 yasina kadar goril gibi sirtim disinda tum vucudum koyu ve upuzun killarla kapli gezdim. 60 kilolardan 100 kusurlara ciktim vucudumun heryeri catladi hemde kalin kalin. Guya egitimli ama duyarsiz ve ihmalkar anne babaya sahibim hicbir sorunuma cozum aranmadigi gibi baba siddeti gordum babam alkolik ve narsist. .Eski Nisanlimin ailesi hor gordugu icin 8 yil sonunda ayrildik. Ihanete de ugradim.(Iyi ki de bitmis sukurler olsun) Zorla hukuk okumaya gonderildim. Toplum icine cikip kendimi ifade edicek durumda degilken ve hafiza problemi yasarken Hukuk egitimi almaya zorlandim senelerce mezun olamadim. Avukatliga basladigmda babamin yaptigi buyuk bir hata
Yaaa ben bu mesajlari hep kacirmisim😭geriye donuk tekrar okuyunca gordum kuzum cok uzuldum. Senin de durumun benimkinden farkli degilmis. Mesaj yaziyorum simdi sana 😇

Ben kullaniyorum ve bazen zamaninda bazen zamaninda olmayan lekelenmeler yasiyorum. Rahim inceliginden kaynakliymis sanirim..
Merak ettim bebeginiz oldu mu acaba? Suan tup bebek tedavisindeyim rahim inceliginden transfer olamiyorum.
Bir gebelik geçirdim ancak tıbben mecburen kürtajla sonuçlandı .Endometirum inceliğinden dolayı dondurulmuş embriyolarımın transferi yapılamadı senelerdir.İncelik sorunu ben de kortizol kullanımından sonrası döneme denk geliyor.Ama ilgisi var mı bilemiyorum. Sizde de kortizol kullanımı sonrası döneme denk gelmiş olmalı?

Bir gebelik geçirdim ancak tıbben mecburen kürtajla sonuçlandı .Endometirum inceliğinden dolayı dondurulmuş embriyolarımın transferi yapılamadı senelerdir.İncelik sorunu ben de kortizol kullanımından sonrası döneme denk geliyor.Ama ilgisi var mı bilemiyorum. Sizde de kortizol kullanımı sonrası döneme denk gelmiş olmalı?
Ben acikcasi kortizol ve kortizon farkini bilmiyorum ikisi de ayni ilac saniyordum az once ogrendim farklarini. Dekort kullaniyorum. Ama yillardir cok ihmal ettim tedavimi duzensiz kullandim. Benim rahim kalinligim en yuksek 6.5mm e kadar cikabildi doktorum da yeterli gormedi.ara kanamalari sık sık yasiyorum ve bunun incelikten oldugunu soyledi.
Forumda bir arkadas seker hapi kullaninca kalinlastigini belirrtmis.Ben de diyabetli sayilirim bir de hapi deneyecegiz.
Sizin inceliginiz kac mm de kaliyor acaba?

Ben acikcasi kortizol ve kortizon farkini bilmiyorum ikisi de ayni ilac saniyordum az once ogrendim farklarini. Dekort kullaniyorum. Ama yillardir cok ihmal ettim tedavimi duzensiz kullandim. Benim rahim kalinligim en yuksek 6.5mm e kadar cikabildi doktorum da yeterli gormedi.ara kanamalari sık sık yasiyorum ve bunun incelikten oldugunu soyledi.
Forumda bir arkadas seker hapi kullaninca kalinlastigini belirrtmis.Ben de diyabetli sayilirim bir de hapi deneyecegiz.
Genellikle 4-5mm civarında oluyor.
Geçen bir kaç yıl içinde 7mm üstünü birkaç tedavide buldu ama transfer yapılmadı maalesef.Son aylarda ise 6,5-6,7 mmlik alanlar oluşuyor bu endometriumun çok küçük bir kısmı ,ince yerleri 5mm civarında oluyor.
Defalarca histeroskopi yapıldı.Sanırım histeroskopi yapıldıkça daha da kötü oldu.Kürtaj görmüş gibi travmatize oluyor doku.
Forumdaki arkadaşın bahsettiği ilacın adını bana özelden yazabilir misiniz? Burada sorun olmasın.

Ne kadar süredir bu sorununuz var? Nar suyundan fayda gören çok insan var ,denemiş miydiniz ?

Geçen bir kaç yıl içinde 7mm üstünü birkaç tedavide buldu ama transfer yapılmadı maalesef.Son aylarda ise 6,5-6,7 mmlik alanlar oluşuyor bu endometriumun çok küçük bir kısmı ,ince yerleri 5mm civarında oluyor.
Defalarca histeroskopi yapıldı.Sanırım histeroskopi yapıldıkça daha da kötü oldu.Kürtaj görmüş gibi travmatize oluyor doku.
Forumdaki arkadaşın bahsettiği ilacın adını bana özelden yazabilir misiniz? Burada sorun olmasın.
Benim daha once boyle bir sorunum varmiydi bilmiyorum ama kendimi bildim bileli ara kanamalarim genelde olur.
Agustosta tup bebek tedavisinde anlasildi. Eylulde opu yapildiginda rahim 6.5 mm civarindaymis.Kortizon dozum tam ayarlanamadigi icin ve
Benim kendimi bildigim bileli reglm hep duzensizdir.Kortizon kullanmadigim ve hic regl gormedigim zmanlarim da oldu.
Ragim inceligimden gecen ay haberim oldu. Eylulde opu yapilmisti sonra endokrincim sekerime bakilmasi icin taze transfer yaptirmadi ki zaten onzamanda rahim 6. 5 mn civarindaymis.
17 oh progestronumda deltakortil yeterli olmadigi icin 270 civarlarinda cikti. O yuzden transfer ertelendi dekorta basladim 2 ay kullandim, hstanede test kitleri olmadigi icin birkac haftada kit bekledim derken 16 ocakta regl oldum tedaviye basladim transfer icin 5 subat gibi ince de olsa 7 mm e ulasirsa transfer edicekti ama bu kez yine lekelenme oldu. Yarin kontrol var ama muhtemelen iptal yine transfer.
Bu arada kilo durumunuz nedir? Kendimde soyle bir durum gozlemledim yuruyus yaptigim ve kilo verdigim zamanlarda reglm duzene giriyor benim hem zamaninda geliyor hem de ara kanamalarim nadir oluyor. Yogunluk olarakta saglikli gorunuyor kanamalarim.
Ozelden yazicam size ilacin ismini.

Merhaba. Yaklasik 4 yildir evliyim ve infertilite icin tedaviler gordum. 1 doktor killanmadan suphelenip beni genetige yonlendirdi. Heterezigot delesyon cikti ve kah tasiyicisi oldugumu soyledi. Adetlerim duzenliydi. Doktor gunde 2.5 mg deltacortil verdi ve kadin dogum doktoruna devam edebilirsin dedi. Ben cok yeniyim ve hastalik seyri hakkinda bilgili degilim. Bu durumda bebegim olur mu acaba ve ilac dozum tasiyici icin yeterli mi sizce baska doktorlara da gorunmeli miyim.

Arkadaşlar size bi sorum olacak dekort 0.50 yarısını içmek koşuluyla günde bi kez alıyorum hormonların düzene girmesi için bitkisel kürlerdende faydalanmalimiyim sizce ? Yoksa ilacın dozuna etki etmesin diye sadece ilacımı almalıyım? Aslan pençesi kadinin hormonlarını dengeliyormuş kullansammi kullanmasammi kararsizim size sormak istedim fikri olan varmi?

Arkadaşlar size bi sorum olacak dekort 0.50 yarısını içmek koşuluyla günde bi kez alıyorum hormonların düzene girmesi için bitkisel kürlerdende faydalanmalimiyim sizce ? Yoksa ilacın dozuna etki etmesin diye sadece ilacımı almalıyım? Aslan pençesi kadinin hormonlarını dengeliyormuş kullansammi kullanmasammi kararsizim size sormak istedim fikri olan varmi?

X