Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

Cerennz 17 oh progesteronun ilaçsız kaçtı? Benim 6 küsürdü genkortun yarısıyla 3 e düştü şimdi tam içiyorum daha fazla düşme oldu mu bilmiyorum. Kaç olması gerekiyo tam olarak. Benimde tsh ım 3 çıkmıştı kadın doğum doktoru gebelikte 2 nin altında olması lazım dedi tiroid ilacı verdi. İkisinide kullanıyorum endokrin doktoru onada devam etmemi söyledi. Sana neden kullanma dedi acaba.
Ilacsiz degilde deltakortil 5 mg kullanirken 274 civariydi 17 oh prog. 2 ayda dekortla 1.200 e dustu referans araligi degeri tam aklimda degil ama baktigimda ref.arligina gelmisti degerim. tsh i normal buldu endokrincim ama ben icmeye devam edicem.Hatta endokrin doktorum onermese de, kadin dogum doktorumun onerisiyle seker dusurucu ilaca da baslayacagim..

Bir müddettir kah hastalığı ile ilgili konusunda uzman bir doktor arayışında idim. Instagram'da İstanbul'daki Endokrin doktoru Prof. Sinan Çağlayan'a mesaj attım. Bana Hacettepede kah konusunda uzman bir doktor önerdi. Prof.Okan Bülent Yıldız . Hacettepede öğretim üyesiymis. Özel muayenehanesi de varmış.Bu bilgiyi sizilerle de paylaşmak istedim . 💓 Öptüm canlarım
Canim Kah teshisi kesin konuldu mu senin icin?

Ben yani özel insan 😁 hiç bir zaman beni normal bir durum bulmaz nerde antin kuntin hastalık varsa bendedir. MRKH dediğim şey tanışan tam 22 yıl sonra kah oluyormuş vallahi hiç şaşırmam... Bide ben Prof. - Doç. Göründüm peh... Engelli raporu için doktora gidiyorum anam hepsi bir heyecanlanıyor panikliyor hemen hocalarına gidiyorlar işin güzel tarafi beni öğretim görevlisi hocalar kontrol edip raporu onlar dolduruyor. 🤭😁

Ben yani özel insan 😁 hiç bir zaman beni normal bir durum bulmaz nerde antin kuntin hastalık varsa bendedir. MRKH dediğim şey tanışan tam 22 yıl sonra kah oluyormuş vallahi hiç şaşırmam... Bide ben Prof. - Doç. Göründüm peh... Engelli raporu için doktora gidiyorum anam hepsi bir heyecanlanıyor panikliyor hemen hocalarına gidiyorlar işin güzel tarafi beni öğretim görevlisi hocalar kontrol edip raporu onlar dolduruyor. 🤭😁
Kah için mi engelli raporu aldınız ? Heterozigot taşıyıcı mı homozigot musunuz canım ?

Hayır kah daha belli olmadı . MRKH ve nefrolojiden alacagım. Kalp ve urolojiyede görünmek gerektiğini söyledi doktor. Kah çıkarsa il sağlık müdürlüğüne gidip oranda değişiklik için müracaat edeceğim.

Kubilay ükinç, Faruk alagöl, Sinan Çağlayan bu doktorlardan birini tanıyan tedavi olan var mi acaba ?

Heterezigot ve homozigot ne oluyor?
Heterozigotluk durumunda sadece anne veya babadan mutasyonlu genlerin bebeğe aktarılmasıyla taşıyıcılık ortaya çıkıyor.Homozigotluk ta ise hem anneden hem de babadan mutasyonlu genler bebeğe aktarılarak bebek hasta kabul ediliyor.
Heterozigot kah lar genetik olarak hasta kabul edilmiyor .Homozigot kah lara göre heterozigot olanlar çok daha hafif belirtiler gösteriyor.

SariPapatyacik , 17 oh progesteron da en ideali değer 1 in altıdır.Ancak referans aralıkları değişmiş durumda birçok hastanede.Benim yazdığım eski sistemde böyle , yeni sistemde bol sııfırlı sayılardan oluşuyor referans aralığı onu doktorlar hesaplayarak eski sisteme göre değerlendiriyor.Çünkü doktorların çoğu eski sisteme göre öğrenmiş bol sıfırlı rakamaları görünce şoka giriyorlar.

Eski tetkiklerimi incelediğimde bundan tam 22yıl önce 17 oh 8,32 . yuh diyorum bunu nasıl görmezler? Doktor hatasından:işsiz: kararan bir ömür

Heterozigotluk durumunda sadece anne veya babadan mutasyonlu genlerin bebeğe aktarılmasıyla taşıyıcılık ortaya çıkıyor.Homozigotluk ta ise hem anneden hem de babadan mutasyonlu genler bebeğe aktarılarak bebek hasta kabul ediliyor.
Heterozigot kah lar genetik olarak hasta kabul edilmiyor .Homozigot kah lara göre heterozigot olanlar çok daha hafif belirtiler gösteriyor.
Teşekkür ederim tibettian.

SariPapatyacik , 17 oh progesteron da en ideali değer 1 in altıdır.Ancak referans aralıkları değişmiş durumda birçok hastanede.Benim yazdığım eski sistemde böyle , yeni sistemde bol sııfırlı sayılardan oluşuyor referans aralığı onu doktorlar hesaplayarak eski sisteme göre değerlendiriyor.Çünkü doktorların çoğu eski sisteme göre öğrenmiş bol sıfırlı rakamaları görünce şoka giriyorlar.
Benim 3 lerdeyken endokrin doktoru iyi böyle 0 lara düşmesini de istemiyoruz diyo. Ama referans aralığı 0-1 arasını gösteriyo. Şu an kaç bilmiyorum ama düşmediyse doktor değiştiricem.

Şimdi baktım hatta 0.1-0.8 arası gösteriyormuş.

Şimdi baktım hatta 0.1-0.8 arası gösteriyormuş.
Bu değer arasında ise daha kötü o.8 ile 1 arasında 0,2 fark var. Bizim aleyhimize , düşmesi çok kolay olmuyor ne de olsa. Genkort 17 oh progesteronu düşürmekte daha az başarılı dekorta göre .Ben 0,25 mg dekort la hormon değeri 1 e yaklaşmış iken , genkortla 10mg x2 ile 3 e anca yaklaşıyor.

Ben Sinan Çağlayana mesaj attım instagramdan sende yaz sana dönüş yapabilir
Tamam cnm sağolasın. Nasıl acaba bir bilgin var mi ? Ertuğrul taşan diye de bi doktor varmış. Şimdilik araştıyorum bakalım sonuçlarım düzelmezse birine gideceğim artık.

X