komik ama gerçek iğneden çok korkuyorum....

Sarxix Frezya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2008
51
0
Arkadaşlar benim sorunum iğne korkusu o kadar korkuyorum ki iğneyi olmadan düşenerek bile korka biliyorum olduğum zamanlar da ise tansiyonum düşüyo ve bayılıcak gibi oluyorum acaba bu sorunu terapiyle çözebilirmiyim bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum yardımcı olsunlar.......1no2:1no2:

Pek çok insan bu konudan muzdarip sarı frezya...

Bu bir tip fobidir hatta latince adı "trypanophobia"dır. Psikoterapi ve farmakolojik tedavi (ilaç tedavisi) ile çözülebilir, belki ilaç tedavisine bile gerek kalmayabilir, kimi kişilerde kendiliğinden de geçebilir hiçbir tedaviye gereksinim duymadan. Tedavi gereksinimi veya gerekiyorsa şekli kişiden kişiye değişebilir. Fobilerde en çok kullanılan tedavi yöntemi yüzleştirme şeklindedir. Kişinin korku yaratan nesne/durumun üzerine gitmesi sağlanarak, oluşan kaygıyla başa çıkması, onu yenebilmesi sağlanır. Enjeksiyon korkusunda bu tedavi şekli yapılır mı, açıkçası tam bilmiyorum. Geçmişinde enjeksiyon ile ilgili kötü bir anın bilinç altına yerleşmiş olabilir, veya belki sana çok sık enj.yapıldı; bu veriler de önemli ayrıca...

Ben bir uzmanla görüşmeni öneririm, sana en doğru bilgiyi ve tedavi şeklini o söyleyecektir. Ama şunu söyleyeyim bu çözümü olan bir sorundur, hiç canını sıkma, çoğu kişi bunu yaşıyor, hatta belki tedaviye gerek duymadan bile bunu yenebilirsin...Geçmiş olsun...

X