Klinik bera testi

Ücret için yapacak kadar da değildir, ben kendimi ifade edemedim sanırım kusura bakmayın. Sadece size kağıt vs verdilerse bakıp daha detaylı bilgilendirmek istedim. Çünkü kulaklık olmaması pek anlamlı bi sebep değil. Belki henüz küçük diye biraz daha beklemek istemişlerdir o zaman. Zaten işitme kaybı varsa bile olası cihazlandırma için çocuğun en az 6 aylık olması gerekiyor.
Hayır biz 5. Ay olmadan cihazlandık. 6
Ay itibariyle de eğitime başladık. Sadece implant olacaksa 6 ay cihaz takma mecburiyeti var

Tam olarak şöyle gelişti. Bebeğim derin uykuya daldı. Teste çıkmadan önce kulağına oturup oturmadığına bakacsğız dedi. Sonra taktı işte kulağına o kulaklık gibi şeyi. Bi 10 dk sonra, ses dalgaları sağlıklı değil dedi, kulaklığı çıkardı baktı, ucu girdi sadece böyle olmaz dedi. Çok dar bu şekilde doğru sonuç alamayız dedi. Özellikle sordum, eğitim araştırmada takip ediyor, oraya da gidiyoruz, orda yaptırayım mı dedim. Siz bilirsiniz ama sonuçta bebeğin kulağına aynı şeyi takacaklar dedi. 7 aylıkken getirin demişti ben 6 ay olsun dedim. 6 da yapılacak. Ama içim hiç rahat değil. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum
İçiniz şöyle rahat olsun şimdi kayıp tespit edilse bile çocuğunuza hiçbir işlem uygulanmayacak yine 6.ayını doldurması beklenecek çünkü öncesinde cihazlandırma yapılmıyor prosedür bu şekilde. Zaten taramadan kalan bebeklere klinik abr için en doğru zaman 6.ay civarı. Hem o vakte kadar işitme yolları gelişiyor daha doğru sonuç alınıyor hem de cihazlandırma zaten o dönem yapılıyor. Biz zaten referans merkez değiliz taramadan kalan bebeklere bakma yetkimiz yok 2-3 aylık bebeklere çok nadir yapıyoruz anca doktorun kendisi bizzat isterse ya da cmv virüsü vs gibi ciddi bir durum varsa. Ve yaptığımızda da söylediğim gibi kulaklık büyük kulak yolu küçük vs bir sorun yaşmadık.
İnşallah bebeğinizde işitme kaybı çıkmaz 🙏🏻

Daha önce de demiştim oğlum totale yakın işitme engelli 11 aylık. Nisan sonu gibi implant olacak. Biz tarama testlerini geçmediğimiz zaman bir de üstüne özel üniversite hastanesi kulak kanalları dar yaşı küçük büyüdükçe artar ölçüm yapamıyoruz vs dediği için herkes beni deli sandı. Oysa refleksler bellidir. Bebek de olsa uykusunda kapı çarptığı an uyanır ben beşiğinin yanında süpürge açsam duymazdı. Hep derim anne hissediyorsa muhakkak üstüne düşülmeli
Bu süreçte işitme cihazı kullandı mı peki bebeğiniz?

Hayır biz 5. Ay olmadan cihazlandık. 6
Ay itibariyle de eğitime başladık. Sadece implant olacaksa 6 ay cihaz takma mecburiyeti var
Bu şekilde de olabilir referans merkez olmadığımız için detaylara çok hakim değilim öğrencilikten kalma bilgilerim bu şekildeydi.😕

Peki bebeğiniz 4 aylıkken, tepkileri nasıldı? Konuşma isteği var mıydı?
O zaman olduğunu düşünürdüm ama cihaz takılınca aslında sadece durmaksızın bağırdığını fark ediyorum. Öyle ki ne balkonda durabilirdim ne de gittiğim bir lokantada. Hatta kızımı etkinliğe götürdük çok kalabalık müzik dolu dolu ama asla bakmadı oğlum. Zaten emindim ben

Bu şekilde de olabilir referans merkez olmadığımız için detaylara çok hakim değilim öğrencilikten kalma bilgilerim bu şekildeydi.😕
☺️ Bizler de başımıza geldiği, yaşadığımız, bolca araştırma yaptığımız için biliyoruz. Yoksa hiç bilmezdim eskiden.

O zaman olduğunu düşünürdüm ama cihaz takılınca aslında sadece durmaksızın bağırdığını fark ediyorum. Öyle ki ne balkonda durabilirdim ne de gittiğim bir lokantada. Hatta kızımı etkinliğe götürdük çok kalabalık müzik dolu dolu ama asla bakmadı oğlum. Zaten emindim ben
Benim oğlumda bağırma değil , yüz yüze geldiğimizde hemen gülmeye başlıyor. Agulama tarzında konuşma çabaları var. Sürekli konuşma istiyor hatta. Ama bu konuşma çabası bizim ağız hareketlerimizden mi , sesimizi duyduğundan mı anlayamıyoruz tabi. Anlamak çok zor. Ama sizinle iletişime girmekten çok memnunum. En azından bu süreci yaşayıp tecrübe eden birisiniz. Gelişimiyle ilgili özellikle dil gelişimi ile ilgili belirgin fark olur muymuş? Size böyle danışmak istediğimde yazmamda sakınca yoktur umarım . Çok zor süreçmiş, bir anne olarak hep soru işareti ile yaşıyorum.

O zaman olduğunu düşünürdüm ama cihaz takılınca aslında sadece durmaksızın bağırdığını fark ediyorum. Öyle ki ne balkonda durabilirdim ne de gittiğim bir lokantada. Hatta kızımı etkinliğe götürdük çok kalabalık müzik dolu dolu ama asla bakmadı oğlum. Zaten emindim be

Sese tepki vermedi oradaki ortama da vermiyor muydu. Oğlum her şeyi inanılmaz takip ediyor. Uzaktan biri ile göz göze gelse hemen gülümsüyor. Renkli hareketli her şeyi takip ediyor ve konuşmaya çalışıyor. Ama mesela küçük kızımız var onun çığlığından uyanmıyor

Sese tepki vermedi oradaki ortama da vermiyor muydu. Oğlum her şeyi inanılmaz takip ediyor. Uzaktan biri ile göz göze gelse hemen gülümsüyor. Renkli hareketli her şeyi takip ediyor ve konuşmaya çalışıyor. Ama mesela küçük kızımız var onun çığlığından uyanmıyor
Yok takip noktasında hiç sıkıntımız yoktu. İnanılmaz takip gücü ve ilgisi vardı. Hatta biz heteroknomiyiz yani bir göz mavi bir göz . Ben 8 aylık hamile iken ağır bir korona geçirdim ve gittiğim hemen hemen her doktor yüksek ihtimalle işitme kaybı ondan dedi. Ben dedim eyvah. Kulağa vurdu, gözü böyle kesin bedensel ve zihinsel de olur. Annem derdi hayır insanlara bakınca gülümsüyor, onları dikkatlice takip ediyor, algısı çok yüksek. Ama yok asla sese tepki vermedi. Hatta Allah affetsin çok yanlış ama emzirme sırasında bilerek eşime ya da kızıma bağırırdım ki belki yüksek sese tepki verir yok emmeye devam ederdi.

Benim oğlumda bağırma değil , yüz yüze geldiğimizde hemen gülmeye başlıyor. Agulama tarzında konuşma çabaları var. Sürekli konuşma istiyor hatta. Ama bu konuşma çabası bizim ağız hareketlerimizden mi , sesimizi duyduğundan mı anlayamıyoruz tabi. Anlamak çok zor. Ama sizinle iletişime girmekten çok memnunum. En azından bu süreci yaşayıp tecrübe eden birisiniz. Gelişimiyle ilgili özellikle dil gelişimi ile ilgili belirgin fark olur muymuş? Size böyle danışmak istediğimde yazmamda sakınca yoktur umarım . Çok zor süreçmiş, bir anne olarak hep soru işareti ile yaşıyorum.
Aynı korkuları inanın rehabilitasyon süreci başladığında ben de yaşadım. Bir de yakında tanıdık da yok bu durumu sorayım. Cihazlandık biz evet sese bakıyor bağırması bitti ama anlamlandırması zor. Hatta rehabilitasyondaki odyoloğumuz kurumdaki tüm implantlı çocuk ve aileler ile tanıştırdı beni. Normal çocuktan tek farkları kafadaki aksesuar 😉 elbette insan bazen diyo keske sağlıklı olsalar ama inanın konuşma ve zeka açısından hiçbir farkları yok. Tabi erken dönem implantasyonda. Geç kalındıkça çaba artıp verim azalıyor

Estağfurullah ne demek elbette burdan konuşur, sitede bizim durumumuzda olan arkadaşlar ile de bu başlık altında dertleşiriz. Ben de İlk duyduğumda hemen sitede bu konu ile ilgili açan var mı ne demişler hep bakmıştım. hatta cihaz markama bu sitede bir başlıkta okuyup öyle karar vermiştim

Yok takip noktasında hiç sıkıntımız yoktu. İnanılmaz takip gücü ve ilgisi vardı. Hatta biz heteroknomiyiz yani bir göz mavi bir göz . Ben 8 aylık hamile iken ağır bir korona geçirdim ve gittiğim hemen hemen her doktor yüksek ihtimalle işitme kaybı ondan dedi. Ben dedim eyvah. Kulağa vurdu, gözü böyle kesin bedensel ve zihinsel de olur. Annem derdi hayır insanlara bakınca gülümsüyor, onları dikkatlice takip ediyor, algısı çok yüksek. Ama yok asla sese tepki vermedi. Hatta Allah affetsin çok yanlış ama emzirme sırasında bilerek eşime ya da kızıma bağırırdım ki belki yüksek sese tepki verir yok emmeye devam ederdi.
Bende 6 aylıkken corona oldum. Bununla ilgili olduğunu hiç düşünmemiştim.

Bende 6 aylıkken corona oldum. Bununla ilgili olduğunu hiç düşünmemiştim.
Yok o olmayabilir erken çünkü. Doktorların dediğine göre hastalık haftam ile kulak sinirlerinin oluşma haftası aynı o yüzden etkilediğini düşünüyorlar. Yoksa genetik test yaptırmadım bilemiyorum.

Aynı korkuları inanın rehabilitasyon süreci başladığında ben de yaşadım. Bir de yakında tanıdık da yok bu durumu sorayım. Cihazlandık biz evet sese bakıyor bağırması bitti ama anlamlandırması zor. Hatta rehabilitasyondaki odyoloğumuz kurumdaki tüm implantlı çocuk ve aileler ile tanıştırdı beni. Normal çocuktan tek farkları kafadaki aksesuar 😉 elbette insan bazen diyo keske sağlıklı olsalar ama inanın konuşma ve zeka açısından hiçbir farkları yok. Tabi erken dönem implantasyonda. Geç kalındıkça çaba artıp verim azalıyor
Şu an yanıbaşımda uyuyor oğlum. Yazdıklarınızı okudukça çok duygulandım. Siz hangi şehirde yaşıyorsunuz

Şu an yanıbaşımda uyuyor oğlum. Yazdıklarınızı okudukça çok duygulandım. Siz hangi şehirde yaşıyorsunuz
Kocaeli'de oturuyorum. Çok şükür yanımızdalar. Oğlu implant olan biri demişti bana engelli grubunun en şanslısıyız diye

Evet kesinlikle. Ben 6 ayı veklememeliyim değil mi? Siz 5 ayda cihazlanmışsınız. Hangi marka cihaz kullandınız?

X