kızlar yardım edermisiniz

zeynep58

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2008
163
21
39
:çok üzgünüm:geçen bir yazı okudum bebeklerde iki bıngılak varmış biri alında biri kafanın arkaısnda ben bebeğimin kafasını elliyorum elliyorum sadece arkaya doğru bir yumuşaklık var biliyorum bıngıldağın olması çok önemli çok korkuyorum sizin bebekleriniz nasıl

canım sağlık ocağında kontrol ediyorlar zaten herdefasında
bir sorun olsa söylerlerdi
bizimde sadece kafanın üst kısmıına bakıyorlar bende başka yerde bilmiyorum

kafanın arka tarafındada bıngıldak vardır ama tepe bıngıldağından daha erken kapanır o nedenle endişe etme asıl önemlisi tepe bıngıldağı, ortalama 18-24 aylar arasında kapanır erken yada geç kapanması problem olduğunu gösterir

doktor nasıl olsa kontrol ediyor diye ben kontrol etmiyorum, fazla falan bastırırım diye korkuyorum

birde bıngıldakta gözlenmesi gereken şey içe çökmüş yada dışarıya bombe şeklinde çıkık bıngıldak, böyle birşey görürseniz mutlaka doktora gösterin acilen hemde

çok saolun kızlar sağlık oacağında hiç muayene etmediler oğlumu o yüzden endişelendim birde bişey daha sorcam kızlar bebişlerinizin karnı gurulduyormu benim bebeğimin sürekli karnından ses geliyor

denizanası bende bıngıldağın çok önemli olduğunu duydum ondan birden telaş yapdım o yazıyı okuyunca bakıyorum bakıyorum kafasının üstünde tek yumuşaklık var fazlada elleyemiyorum korkudan birşey olur diye neyse içim rahatladı ya canlarım benim

evet bıngıldak çoookkk önemli canım ama şu an tepe bıngıldağını hissettiğine göre sorun yok demektir, aşılarda doktor kontrol etmiyormu, kontrol ettirsen iyi olur arada, gelişiminikontrol etmek açısından

canım ilk aşımızı olduk ondada dr yoktu sağlık görevlisi yaptı gönderdi

bir daha aşınızda baktır canım, yine olmazsa özellikle götür, atladığımız şeyler olabiliyor çünkü, doktorun görmesinde fayda var

tamam canım bir hafta sonra aşı var gösteririm o zaman küçük bir ilçedeyim dr öyle problemki çok üzülüyorum böyle olduğu için ama böyle malesef neyse rabbim yardımcımız olsun inş

canım allah kolaylık versin bende çalıştım ilçede dört sene hemde çok çok küçük bir ilçede o nedenle bilirim zorlukları , sen doktorun olduğu günü takip et yakalarsın küçük yerde haberin olur illaki

tamam canım bir hafta sonra aşı var gösteririm o zaman küçük bir ilçedeyim dr öyle problemki çok üzülüyorum böyle olduğu için ama böyle malesef neyse rabbim yardımcımız olsun inş

ayrıca başka sorunlarınıda hiç çekinmeden paylaşabilirsin kendi adıma yardımcı olabilirsem çok sevinirim birçok arkadaşında aynı düşüneceğinden eminim

valla hep diyorumya sizler olmasanız ne yapardım ilk çocuğum ve yalnızım kimsemde yokki sorayım küçül ilçe çok zor sağlık ocağına aşıya götüreceğim gün dr günü olmasına dikkat etmem lazım bebeğim doğunca zatüre olmuştu böyle nefes alamıyor gibi öksürüyordu boğazı yırtılır çığlık atar gibi az önce gene öyle üzüldü canım öyle sıkıldıki durmadan ağlıyorum gene sıkıntılıyım bugünlerde. bir geçse şu sıkıntılı günler rabbim kimseyi yalnız bırakmasın

valla hep diyorumya sizler olmasanız ne yapardım ilk çocuğum ve yalnızım kimsemde yokki sorayım küçül ilçe çok zor sağlık ocağına aşıya götüreceğim gün dr günü olmasına dikkat etmem lazım bebeğim doğunca zatüre olmuştu böyle nefes alamıyor gibi öksürüyordu boğazı yırtılır çığlık atar gibi az önce gene öyle üzüldü canım öyle sıkıldıki durmadan ağlıyorum gene sıkıntılıyım bugünlerde. bir geçse şu sıkıntılı günler rabbim kimseyi yalnız bırakmasın

canım bırakma kendini, kendinden önce bebeğin için güçlü olman gerekiyor, maalesef üzülmenin faydası yok

bende soyle okumustum eger tepedekı bıngıldak ıcerı cokmusse vucut susuz kalmıs demektır eger dısa dogru sısme varsa hemen doktora goturmek gerekırmıs

arkadaşlar bu konuyla ilgili benim de yeni öğrendiğim bilgiler var.sizinle paylaşmak istiyorum.'benim sağlıklı bebeğim' adlı bir kaynaktan.
''...Başın üst kısmında 6 adet bıngıldak adını verdiğimiz kafatası tarafından henüz kapatılmamış,elle kontrol edilince deri altında yumuşak olarak hissedilen boşluklar vardır.Ön bıngıldak dışındakiler ilk 2 hafta içinde kapanır.Arka bıngıldak 3 ay içinde,ön bıngıldak ise 9-18 aylar arasında kapanır.Daha erken kapandığı fark edilirse hekime haber verilmelidir,çünkü kafatasında sütür adını verdiğimiz eklemlerin erkenden kapanarak başın,dolayısıyla beynin büyüyüp gelişmesine engel teşkil edecek bir hastalığın erken belirtisi olabilir.Ön bıngıldağın çapı doğumda 1-4 cm kadardır.Eğer doğumda 1 cm'den küçük ise,ilk aylarda başın büyümesiyle birlikte büyür,sonra küçülmeye başlar....''
Kitaptan kısa bir alıntı...umarım işinize yarar.

evetcanım işte bende buna benzer bir yazı okudum nette ilk üçayda kapanan bir 9 18 ayda kapanan ikinci bıngıkldak varmış bebeğim bir buçuk aylık ben bakıyorum kafasına hep bir yumuşaklık hissadiyorum sizlere sormak istedim nasıl bebeklerinizde diye

X