Kızlar çok acı çekiyorum...

evet seni tanıyorum:eek:30.000 üyenin içinde buldum seni.
hatta daha ilginç bişey söyleyeyim.ben kayınvalidenin ruhuyum-tatlicadiarzu-
ya yorumlar hoşunuza gi,tmeyince neden agresifleşiyorsunuz bunu bi çözebilsem bu sitede her şey daha farklı olacak.
istediğim topiğe yazı yazma özgürlüğüm olduğunu hatırlatmakta fayda görüyor ve yorumuma kaldığım yerden devam ediyorum.-tatlicadiarzu-
hala konuları çok fazla büyüttüğünü düşünüyorum.kına kesesi kıyafeti gibi konuları nişanlınla konuşup halledebilecekken (ilk mesajındada itiraf ettiğin gibi) arkadaş gazıyla nişanlını gereksiz kırmışsın.
üstelik annende senden aşağı kalmayıp takılan altınlarla insanların şerefini doğru orantılı değerlendiren talihsiz bir açıklama yapmış.
yani kısacası haketmişsin bu ayrılığı.
haa sonuna kadar haklıyım,çektiğimi bir ben bilirim diyorsan(ki haklısın yanında değildik.durum hakkaten çok vahim belkide) o zaman niye üzgünsün ve niye tekrar başlamak için özür diledin.
ben olsam böyle bir aileden kaynanadan kurtulduğum için göbek atarım.
eğer ağlayıp pişman olup özür diliyorsam demekki olaylar o kadarda vahim diildir.
şu son yorumuma yorum yapmanızı rica edeceğim...
bu kız madem sonuna kadar haklı neden ağlıyor?neden yeniden başlamak istiyor?

son yorumunuza cevap vermek istiyorum.

hemen ayrılalım dediği için pişman oldu. belkide nişanlısı ile halledebilirdi. özürdiledi.

ama nişanlısıda hemen dönüverir işi bohça vermeye kadar götürürse haklılık payı nerdedir?

herkes hata yapar. arkdaşımız hemen ayrılalım demesini hata olarak görüyor. yaptıklarını ailesinin tutumunu değil.

karşılıklı hata çok ama bence hayırlısı olmuş

bakın benimde benzer şeyler başıma geldi düğünüm bile yapılmadı ki benim kendi altınlarımla yapıldı gelinliğimi bile eşim aldı kayınvalidem oğluma aldım diye evde kendi veya kızının kullanmadığı ne kadar döküntü varsa verdi ben bir kısmını aldım bir kısmını bıraktım bana sormadan halı almışlar ben bunları istemem yenisini alacağız dedim

biz de gelinlik seçmeye de eşya seçmeye de kendimiz gittik ama benim isteğimle ben kimse karışmasın istedim eşyayı beğenip siparişi verdik annesi gidip öyle gördü gelinlik de öyle ama ben kendi annemi de karıştırmadım işe yoksa kendi annem her şeye müdahil olup da onun annesini karıştırmasam gene olmazdı ki

ve o dönemde çok da hırçınlık yaptım çok karışmaya kalktı kayınvalidem ben karıştırmadım arada olan eşime oldu çok tartıştık ama beni bir gün yüzüstü bırakmadı çünkü o da karışılsın istemiyordu ve bana hak veriyordu

siz beraber anlaşıp kalkışamamışsınız bir işe hep ailelerle beraber halletmeye çalışmışsınız araya aileleri bu kadar sokmasanız iş bu raddeye gelmezdi bence ben halen de annesiyle ilgili neye üzülsem kırılsam hep eşime söylerim önce annemin çoğundan haberi bile olmaz

ha sonuçta başta karıştırmadım da noldu kayınvalidem halen müdahil olma peşinde bişeylere üstelik de asıl gereken şeylerde hiç oralı olmaz ama ben eşimin baştan beri yanımda olduğunu bildiğim için içim rahat kendi isteğimi ortaya koyup istenmeyen şeyleri engelleyebiliyorum

bu tür şeyler yarın öbür gün evliyken başınıza geleceğine şimdiden gelmiş her işte bir hayır vardır

ha eğer barışmaya karar verirseniz nişanlınızla her şeyi kendi aranızda kararlaştırın ve ailelere tebliğ edin yoksa alamazsınız başınızı

bekarlara bu olaydan ders:

bi sorun olduğunda sıcağı sıcağına sakince adamla konuşmak ve biriktirmemek lazım.
erkekler bizim gibi içlerinde biriktirmiyo demekki, sonradan patlayınca anlamıyo.benneyaptımki

şimdi kronik meslektaşım bacım yorumlarını hep seven biri olarak sana bişi sorcam. sen diye hitap ediyorum umarım sorun yoktur. şimdi fıtrat itibariyle ben asabi bi insanım. tabak çanak değil de ben buna takıldım. ve kayınvalide benim kınam için kızının kullanılmış kaftanını vermeye kalksa ben de kızarım. içimden tabi. yüzüne bişi diyemem herhalde. yeni geline böyle bir teklif sunulması art niyet değil midir? siz kızmaz veya üzülmez misiniz? he diyip geçmek mi lazım, bundan rahatsızlık duyduğumuz erkeğe nasıl anlatılabilir ki? sen nankörsün diyip işin içinden çıkacak muhtemelen. siz hep yuttunuz mu bunları?

anlattım evvelki msjımda da benim anam da hep yutmuş. ama senin gibi çalışan bir kadın değilmiş ve yaşı baya bi ufakmış. konuyu saptırmıyım da ben ders çıkarmaya anlamaya çalışıyorum. kayınvalideden kendi kızı gibi davranmasını beklemem bunu çok iyi gördüm çevremden. ama kızımın kaftanı var onu giy demek nasıl bişidir. başka bi arkadaş anlatmış düğünümüzde erkek tarafı hiçbişi yapmadı kendi kızlarına yağdırdı diye. kadın bu kadar fedakar mı olmak zorunda? sinir hastası olmazmı bunların hepsini yuta yuta?

bi sorun olduğunda sıcağı sıcağına sakince adamla konuşmak ve biriktirmemek lazım.
erkekler bizim gibi içlerinde biriktirmiyo demekki, sonradan patlayınca anlamıyo.benneyaptımki

şimdi kronik meslektaşım bacım yorumlarını hep seven biri olarak sana bişi sorcam. sen diye hitap ediyorum umarım sorun yoktur. şimdi fıtrat itibariyle ben asabi bi insanım. tabak çanak değil de ben buna takıldım. ve kayınvalide benim kınam için kızının kullanılmış kaftanını vermeye kalksa ben de kızarım. içimden tabi. yüzüne bişi diyemem herhalde. yeni geline böyle bir teklif sunulması art niyet değil midir? siz kızmaz veya üzülmez misiniz? he diyip geçmek mi lazım, bundan rahatsızlık duyduğumuz erkeğe nasıl anlatılabilir ki? sen nankörsün diyip işin içinden çıkacak muhtemelen. siz hep yuttunuz mu bunları?
anlattım evvelki msjımda da benim anam da hep yutmuş. ama senin gibi çalışan bir kadın değilmiş ve yaşı baya bi ufakmış. konuyu saptırmıyım da ben ders çıkarmaya anlamaya çalışıyorum. kayınvalideden kendi kızı gibi davranmasını beklemem bunu çok iyi gördüm çevremden. ama kızımın kaftanı var onu giy demek nasıl bişidir. başka bi arkadaş anlatmış düğünümüzde erkek tarafı hiçbişi yapmadı kendi kızlarına yağdırdı diye. kadın bu kadar fedakar mı olmak zorunda? sinir hastası olmazmı bunların hepsini yuta yuta?

Canım kırmızıyla işaretlediğim soruna kro'cuğumun yerine ben cevap vermek istiyorum. Cevap hakkımı kendimde görüyorum çünkü başıma geldi, bu konuda yazmıştım gerçi okumamışsındır ama tekrar etmekte fayda var. Benim kayınvalidem belki bana kızının eski kaftanını vermedi ama ne verdi biliyormusun, komşusunun çöpe attığı yer muşambasını çöpten alıp yeni gelin evine döşedi. Bak benim durumum daha vahim. Düşünsene çöpten alınan bir şey yeni gelin evine döşeniyor. Ben ne yaptım ses çıkarmadım, eşime bir şey demedim. Sorun çıkarmadım. Sessiz biri değilimdir biraz cırtlağımdır ama büyüklerime karşı ses çıkaramama ben. Kırılır diye düşündüm ve sustum. 19 yılı bitirdim evliliğimde, şimdi kayınvalidem oğlundan çok sever beni. Dün gene zorla alıp evime getirdim bende kal biraz dedim.
Sinirle kalkan malesef zararla oturuyor.
Bizler burada özellikle gençlere tecrübelerimizi aktarıyoruz, bu ne kayınvalide korumacılığı ne (bazılarının dediği gibi) kaynana olmamızdan kaynaklanmıyor. (gerçi ben kaynana değilim) Eğer tavsiyelerimizle gençlere yol gösterebilirsek ne ala.

Canım kırmızıyla işaretlediğim soruna kro'cuğumun yerine ben cevap vermek istiyorum. Cevap hakkımı kendimde görüyorum çünkü başıma geldi, bu konuda yazmıştım gerçi okumamışsındır ama tekrar etmekte fayda var. Benim kayınvalidem belki bana kızının eski kaftanını vermedi ama ne verdi biliyormusun, komşusunun çöpe attığı yer muşambasını çöpten alıp yeni gelin evine döşedi. Bak benim durumum daha vahim. Düşünsene çöpten alınan bir şey yeni gelin evine döşeniyor. Ben ne yaptım ses çıkarmadım, eşime bir şey demedim. Sorun çıkarmadım. Sessiz biri değilimdir biraz cırtlağımdır ama büyüklerime karşı ses çıkaramama ben. Kırılır diye düşündüm ve sustum. 19 yılı bitirdim evliliğimde, şimdi kayınvalidem oğlundan çok sever beni. Dün gene zorla alıp evime getirdim bende kal biraz dedim.
Sinirle kalkan malesef zararla oturuyor.
Bizler burada özellikle gençlere tecrübelerimizi aktarıyoruz, bu ne kayınvalide korumacılığı ne (bazılarının dediği gibi) kaynana olmamızdan kaynaklanmıyor. (gerçi ben kaynana değilim) Eğer tavsiyelerimizle gençlere yol gösterebilirsek ne ala.

tabii ben soruyu sırf ona değil onun gibi düşünenlere de sormak istemiştim teşekkür ederim cvpladığınız için.

kayınvalideme cevap vermedim diyorsunuz peki. şimdi empati kuruyorum. ben düşünürüm ki, bunu bana yapmalarına izin verirsem ileride daha da tepeme çıkarlar. sizinki gibi güzel bir sonuç olacağı hiç gelmez aklıma. benim çevrem hep böyle oldu çünkü. hatta burda bir derdim var bölümünde evlilikleri sorunlu olan bazı bayanlar anlatmış, bakıyoruz hep baştan tavizler verilmiş. sizin gibi susup da çok daha vahim sonuçlar alanlar var, mesela benim babannem. annem çok güleryüzlü o kadar şey yaşanmasına rağmen neşesini kaybetmemiş bir insan. konuşur gülüşür sohbet eder. bizim istanbulda hiç kimsemiz yok annem burada arkadaş edindi birbirlerine gider gelirler. annem de sohbet olsun die babanneme anlatıyo. annem odadan çıkıyo babannem diyo "oğlumun parasını arkadaşlarına yediriyo". bütün sülaleye de yayıyo bunu. ne aynı evde yaşıyoruz ne bişi. daha bissürü şey var aklıma bu geldi. sürekli iyi davrandık yüzüne güldük aman yaşlıdır aman şöyledir kadının dediğine bakın. :kızgın::kızgın::kızgın:

yine uzun yazıyorum affedin de, siz düşünmediniz mi bunları? bu kadın dalga geçer gibi evime çöpten çıakrdığı muşambayı seriyo ne demeye çalışıyo, iki gün sonra daha beterini yapar diye düşünmediniz mi?

sabır çok güzel bir şey bende hiç olmayan, ama bu sabırla saygıyı korumak arasında çok ince bi çizgi var. siz bunu korumuşsunuz Allah da yardım etmiş, ama mavi ay ve benim gibiler daha çok acemi bu konuda ve korkuyoruz. anlatabilmişimdir umarm. kendimizi ezdirmemek annelerimiz gibi olmamak pahasına deli gibi savaşıyoruz. anlatabilmişimdir umarım fisfisfis

Son düzenleme:
son yorumunuza cevap vermek istiyorum.
hemen ayrılalım dediği için pişman oldu. belkide nişanlısı ile halledebilirdi. özürdiledi.
ama nişanlısıda hemen dönüverir işi bohça vermeye kadar götürürse haklılık payı nerdedir?
herkes hata yapar. arkdaşımız hemen ayrılalım demesini hata olarak görüyor. yaptıklarını ailesinin tutumunu değil.
yorum yaptığın için teşekkür ederimalkisalkisalkis
olaya birde nişanlısının açısından bakın.konu konuşulup halledildikten sonra arkadaşımız diğer arkadaşlarının gazıyla nişanlısına tekrar tel açıp ayrılalım diyor.üstüne annesi "taktıklarınız şerefinizdir" gibi talihsiz bir laf ediyor.ee damat beyde daha şimdiden 3-5 tabak la 2 metre bez için bu kadar sorun çıkıyorsa,annemide bu saatten sonra atamayacağıma göre bağrıma taş basarım demiş olabilir.
arada çok tahrik edici laflar kullanılmış.
bu kadar basit değil.

¤ decemBer ¤;7048007 .!.:

sen diye hitap edebilirsin sorun yok...
şimdi gelelim senin soruna.
elbette art niyet olabilir.kaynana zemzem suyuyla yıkanmış demiyorum zaten.bende bu durumda kalsam çok kızarım belki.gülerim hatta komiğime gider...

olayları bu kadar büyütmeden önce düşünmek lazım.
bende çalışan bi kadındım ve öyle saçma şeylere evet dedimki.
-kayınvalidenin hakkaten saflığından yada iyi niyetinden böyle şeyleri teklif etmiş olabileceğini düşünürüm önce.
-diyelimki iyi niyetli değil hakkaten.bu durum için hiiç sinirimi bozamam.nişanlımla hallederim.ne 3 kuruşluk bez için 5 kere kaynanamın ayağına giderim,nede ailemi bu işe karıştırırım.nitekim aileler karışınca iş dahada geri dönülmez bir hal almış.
-kaynana hakkaten kötüydüde ne oldu?kim zararlı çıktı şimdi?eğer nişanlısı buna değiyorsa bazı şeyleri görmese duymasa bu arkadaş ne kaybederdi?
bekarlara bi tavsiyede bende.
kaynananızın sizi kızı gibi görmediğinden şikayet ederken siz onu anneniz gibi görüyormusunuz onu düşünün önce.
yaptığı şeyleri kendi annenizin nişanlınıza yaptığını,söylediği şeyleri annenizin nişanlınıza söylediğini düşünün.nişanlınızın ne yapmasını isterdiniz bu durumda.
aynısını yapın.

Son düzenleme:
sevem ınsan 2 ay dugune kala bırakmaz ınsanlar dugun yaklasırken bıraz sterslı olabılır ama senın kı fazla abartmıs hıc sevmemıs olamaz sonucta nısan olmus arada beklı bu olaylar onu gozunu korkuttu ve evlılıkten soguttu

sen diye hitap edebilirsin sorun yok...
şimdi gelelim senin soruna.
elbette art niyet olabilir.kaynana zemzem suyuyla yıkanmış demiyorum zaten.a kalsam çok kızarım belki.gülerim hatta komiğime gider...
bende bu durumd
olayları bu kadar büyütmeden önce düşünmek lazım.
bende çalışan bi kadındım ve öyle saçma şeylere evet dedimki.
-kayınvalidenin hakkaten saflığından yada iyi niyetinden böyle şeyleri teklif etmiş olabileceğini düşünürüm önce.
-diyelimki iyi niyetli değil hakkaten.bu durum için hiiç sinirimi bozamam.nişanlımla hallederim.ne 3 kuruşluk bez için 5 kere kaynanamın ayağına giderim,nede ailemi bu işe karıştırırım.nitekim aileler karışınca iş dahada geri dönülmez bir hal almış.
-kaynana hakkaten kötüydüde ne oldu?kim zararlı çıktı şimdi?eğer nişanlısı buna değiyorsa bazı şeyleri görmese duymasa bu arkadaş ne kaybederdi?
bekarlara bi tavsiyede bende.
kaynananızın sizi kızı gibi görmediğinden şikayet ederken siz onu anneniz gibi görüyormusunuz onu düşünün önce.
yaptığı şeyleri kendi annenizin nişanlınıza yaptığını,söylediği şeyleri annenizin nişanlınıza söylediğini düşünün.nişanlınızın ne yapmasını isterdiniz bu durumda.
aynısını yapın.
[/QUOTE]

hmm. bikaç defa gittim geldim okudum. hani bir musibet bin nasihattan yeğ ya, yaşamadığım için okuyarak da idrakı zor oluyo böyle şeylerin ne kadar zeki olursa olsun insan.

teşekkür ederim öncelikle cvp için. anlaşılan ilk önce evlenmek için seçtiğimiz insanın bunlara değer olup olmadığına kesin karar vermek gerekiyo. değerse katlancaz değmezse yallah. peki. karar vermek önemli. ama bu işler karşılıklı işte. herkesin de fıtratı farklı. şimdi yakınımdaki erkekleri düşünüyorum, kız böle bi olayı nişanlısıyla çözmek istese çocuk ona "sen nankörsün" diyip işin içinden çıkar gibime geliyo. koşulsuz ailesini tutar.. bu da karar vermede önemli bir aşama sanırım. öle birini zaten istemezdim. yine de yaşamadan bilemeyeceğim sanırım.

Valla daha önceki konularda da kendi durumumu anlattım..
Eşimin alesi hiçbir yardımda bulunmadı, ne gelinlik, ne kına, ne düğün, ne ev, ne eşya...
Bunun için de kimsenin evine gitmedm, kimseyi de aileme şikayet etmedim.
Yapmak istemezlerse yapmazlar, kimse zorla oğlu bile olsa yardımcı olmaya zorlanamaz, belki durumu yoktur, belki evliliğini onaylamıyordur, belki de oğlunun kendi ayakları üstünde durmasını, kendi başına bu işi halletmesini istiyorlardır...
Benm olayımda hem maddi durumları yoktu, hem de ilgisizdiler...
Ama hiç sorun etmedim, sorun etmeyi bırak eşimin boynu ailemin yanında bükülmesin, mahçup olmasın diye kendim taksitle aldığım buzdolabı ve televizyonu onun aldığını söyledim... (Tabii taksitleri öderken daha söz-nişan yoktu sevgiliydik dolayısıyla maaşımı aileme eksik söylemiştim)...
Gelinliği bırak görümcem eşim bile düğün günüe kadar görmedi, yani beraber gelinlik bakmaya kimseyle gitmedim... Annemle gezdik dolaştık karar verdik, diktirdik, parasını da eşim bana verdi, ben ödedim...
Ben bütün çeyizimi tam yaptım, evlenmeden önce tüm ufak ev aletlerim, çamaır bulaşık mak., diğer çeyizliklerim nevresimdi yataktı yorgandı tencereydi tavaydı aldı, ve evlenene kadar tüm taksitlerimi bitirdim. yatak odasını ise ailem aldı ve ödedi...
Buna ek olarak ben tv ve buzdolabını da bekarjken aldım...Eşim ne mi getirdi çeyiz olarak. 1 adet leş gibi kokan yün yorgan, günlük yemek tabakları ve bir valiz kendi giysileri....
Mobilyalar mı, hepsini nişanlandıktan sonra aldık ve evlendikten sonra 1 yıl boyunca taksitlerini ödedik....
Ev mi, eşime ben zorla kredi çekip ev aldırttım, kredi öderken cebine harçlığını ben koydum, kredi maaştan kesilince hiç bişey kalmıyodu çünkü, 1-1,5 yıl simit sarayında 2 çay 1 simit paylaştık buluşmak istediğimzde....
Düğün mü dedin??? Paramız yoktu nikah yaptık, nikahtan sonra samimi arkadaşlar ve akrabalarla yemeğe gittik, nikahta takılan 4000 liranın 3000ini yemeğe verdik...
Kna malzemesi mi dedin duyamadım??? Ben kınamı düğün gibi yaptım çünkü farklı şehirdeydik, ailem onlardan hiçbişey talep etmedi, çünkü bu bizim tercihimizdi, salonu biz tuttuk, ikramları (ben standart dışı ikram yaptım özel yapım kurupastalar, minik pizzalar, sosisli börekler, pasta falan... Salon: 1000 lira ikramlar 750lira pasta 500 lira tuttu.. Eşim sadece kuruyemişi aldı geldi... Kına kıyafeti bindallı ben stemedim ama işlemeli bir etek ve işlemeli bir büstiyer giydim, Hint malzemeleri satan bir yerden çok uygun bir fiyata aldım 2 sene önce 150 lira gibi bişeydi...
Kına tepsisi özeldi, bir züccaciyeden aldım, kınatepsisi değilde aslında etrafı tealghtlık mumlarla çevrli bir kase, şimdi salonda sehpamın üstünde süs olarak duruyor, sırf ona o zaman 60 lira verdim...
Kına eldiveni, baş örtüsü de genelde kırmızı oluyo, o yzden itemedim, kına kıyafetim fuşya tonlardaydı, fuşya şifon alıp annem dikti onuda...
Ama birgüne birgün ailesinin evine gidip bunu nezman alcaksınız, şunu nezaman yapcaksınız demedim.... Alcak olsalar zaten kendşleri teklif ederdi, teklif etmediklerine göre almayacaklar demektir, bende onlar almadı diye hevesimi kursağımda bırakacak değldim.Parama geçer sözüm.. Herşeyimi kendi yaptım, tabi beni bu kadar müdanasız görünce eşim(ozaman nişanlım) utandı ve bazı şeylerde maddi destek oldu ama % 20 kadar bile değil.. Ailesinin açığını hep eşim kapatmaya alıştı, ama asla da ailesinin eksiğini ne onun nede ailesiniz yüzüne vurnmadım, vursam zaten o da benim arkamda durmazdı bu şekilde....
Nişanda takılan bilezikleri seti saati eşim kendisi aldı, bilezikleri düğünde geri takılmak üzere istedi, çnk ailesi almayaxcaktı, ve eşimde artık sıfırı tüketmişti.. Hiç gocunmadım, aynen geri verdim tekrar aynılarını taktılar... Herkes 10 bilezik takıldı biliyor, ama aslnda 5 tane takıldı....
Hiç ama hiç soru değil... Ben kocamı seviyorum, tekrar hayata gelsenm tekrar onunla evlenirim. 3 kuruşluk dünya malı için d ene o beni ne ben onu terketmeyi bırak inctmeyi bile aklımızdan geçirmeyiz....
Aşk sevgi takılacak bilezikle, yapılacak düğünle, alınacak gelinlikle, 2 tabak 3 çatalla ölçülen bişey değildir.. Ölçenlerde işte ya yarıylda bırakıyorlar, yada bırakılıyorlar..

tabii ben soruyu sırf ona değil onun gibi düşünenlere de sormak istemiştim teşekkür ederim cvpladığınız için.

kayınvalideme cevap vermedim diyorsunuz peki. şimdi empati kuruyorum. ben düşünürüm ki, bunu bana yapmalarına izin verirsem ileride daha da tepeme çıkarlar. sizinki gibi güzel bir sonuç olacağı hiç gelmez aklıma. benim çevrem hep böyle oldu çünkü. hatta burda bir derdim var bölümünde evlilikleri sorunlu olan bazı bayanlar anlatmış, bakıyoruz hep baştan tavizler verilmiş. sizin gibi susup da çok daha vahim sonuçlar alanlar var, mesela benim babannem. annem çok güleryüzlü o kadar şey yaşanmasına rağmen neşesini kaybetmemiş bir insan. konuşur gülüşür sohbet eder. bizim istanbulda hiç kimsemiz yok annem burada arkadaş edindi birbirlerine gider gelirler. annem de sohbet olsun die babanneme anlatıyo. annem odadan çıkıyo babannem diyo "oğlumun parasını arkadaşlarına yediriyo". bütün sülaleye de yayıyo bunu. ne aynı evde yaşıyoruz ne bişi. daha bissürü şey var aklıma bu geldi. sürekli iyi davrandık yüzüne güldük aman yaşlıdır aman şöyledir kadının dediğine bakın. :kızgın::kızgın::kızgın:

yine uzun yazıyorum affedin de, siz düşünmediniz mi bunları? bu kadın dalga geçer gibi evime çöpten çıakrdığı muşambayı seriyo ne demeye çalışıyo, iki gün sonra daha beterini yapar diye düşünmediniz mi?

sabır çok güzel bir şey bende hiç olmayan, ama bu sabırla saygıyı korumak arasında çok ince bi çizgi var. siz bunu korumuşsunuz Allah da yardım etmiş, ama mavi ay ve benim gibiler daha çok acemi bu konuda ve korkuyoruz. anlatabilmişimdir umarm. kendimizi ezdirmemek annelerimiz gibi olmamak pahasına deli gibi savaşıyoruz. anlatabilmişimdir umarım fisfisfis

Canım benim, soruna cevap vereyim, aslında o muşambayı çöpten çıkartıp getirdiğinde benimle dalga geçtiğini düşünmedim ama çok kırılmıştım. Şimdi bu kırgınlıkla olay çıkarsam -ki olay çıkartmasını da çok iyi bilirim- ortalığı gersem, nişanlıma bıdıbıdı konuşmaya başlasam ne olacak diye düşündüm. Bunların sonucu nişan atmaya kadar giderdi, sonuçta bir muşamba, o bir ayıp etmiş getirmiş koymuş belki bu olayı yıllar sonra ben unutucam silinip gidecek diye düşündüm. Hiç ses etmedim. Bir müddet sonra da eve halı döşettim ve kayınvalideme artık muşambaya ihtiyacım kalmadığını kendisinin isteyip istemediğini sordum, yoksa atıcam çöpe dedim. Bana "bende çöpten almış çıkartmıştım zaten, istemem at çöpe ne yapıcam ben" dedi. Bende "tamam" dedim gülerek.
Aslında cevap vermemek karşı taraftan tırsmak yerine onlara "ne yaparsan yap beni yıkamazsın" deme biçimidir bir yerde.

Canım benim, soruna cevap vereyim, aslında o muşambayı çöpten çıkartıp getirdiğinde benimle dalga geçtiğini düşünmedim ama çok kırılmıştım. Şimdi bu kırgınlıkla olay çıkarsam -ki olay çıkartmasını da çok iyi bilirim- ortalığı gersem, nişanlıma bıdıbıdı konuşmaya başlasam ne olacak diye düşündüm. Bunların sonucu nişan atmaya kadar giderdi, sonuçta bir muşamba, o bir ayıp etmiş getirmiş koymuş belki bu olayı yıllar sonra ben unutucam silinip gidecek diye düşündüm. Hiç ses etmedim. Bir müddet sonra da eve halı döşettim ve kayınvalideme artık muşambaya ihtiyacım kalmadığını kendisinin isteyip istemediğini sordum, yoksa atıcam çöpe dedim. Bana "bende çöpten almış çıkartmıştım zaten, istemem at çöpe ne yapıcam ben" dedi. Bende "tamam" dedim gülerek.
Aslında cevap vermemek karşı taraftan tırsmak yerine onlara "ne yaparsan yap beni yıkamazsın" deme biçimidir bir yerde.

bravo, şahane ne diyebilirim ki. duruşunuz şahane. hiç unutmıcam bu anlattığınızı teşekkür ederim.

arkadaşlar yorumlarınız için gerçekten hepinize tek tek tşk. ederim.gerçekten olayları farklı farklı açılardan görmemi sağlıyorsunuz.sorun aslında kaftan tabak çanak o bu değildi.sadece yaklaşım sorunu.ben ailemden uzakta yaşıyorum ve nişanlımın ailesiyle aynı şehirde oturuyorum.evlerine beni o kadar o kadar az gittimki.ve annesiyle zaten hiç özel bir paylaşım içine girmedik.öyle bir ortam yaratmadı.evlerine nişanlılıkla beraber belkide on kere gittim ve her gidişimde nişanlımın teyzesi de ordaydı.annesi her gidişimde kendi kız kardeşini de çağırdı.kendileri mutfakta sohbet ederken benimle doğru dürüst ilgilenmediler.neyse bu da önemli değil annesi her gidişimde sürekli kendi taşınacağı yeni evden alacağı eşyalardan ve hep kendinden ve kızından bahsetti.aileleri içinde konuşulacak konuları her gidişimde ,sürekli bana mesaj verircesine konuştu.tuhaf geldi.oğlu evleniyo konu biz değiliz.konu kendi.benim ne giyeceğim değil onun düğünde ne giyeceği önemli.bir örnek daha alındığım tarafları tabiki de nişanlıma belirrttim.güç bela bana sordu nereye diktireceksin gelinliği diye.ben de burda güzel dikilen bilinen bir yer var.orası olabilir dedim.döndü hemen teyzesine ayy biz de kumaşlarımızı hemen alalım oraya diktirelim dedi.yani siz neler hissedersiniz bilmiyorum ama bana antipatik geldi davranışları.beni iitti.yaklaşımı böyle olmamalıydı.dolayısıyla takıldım.hassaslaştım.annesi böyle ise onunla mı uğraşacağız dedim doğal olarak içimden.beni etkiledi.ailemin kendileriyle hiç bir konuşmamalarını bizim bir eksiliğimiz gibi gördüm dolayısıyla.ailem gayet yapıcı yüzde 99 sevgi anlayış saygı anlaşöanın üzerinde konuşma yaptı.sadce annem doğal olarak o da etkilendi kına malzemelerini biz de erkek tarafı yapar türünden ve akrabamızdan yola çıkarak bir örnek verdi takı konusunda.bu sorun oldu.bunlara aslındabiz takılmamaıştık .ne ailem ne de ben böyle düşünseydik beni isterken böyle konuşmaları yaprdık.aman onlar yorulmasın onlara masraf olmasın bir daha bir daha gidip gelmesinler diye babamı ikna ederek ikinci evimize gelişlerinde sözümüzü yaptık.ilk onlar geldi ikinci görüşmeyi evlerine iadeyi ziyaret yaptık.üçüncüsünde de istediler beni.yorulmadılar.i
kronick arkadaşım sana kızmıyorum ama bilmeden çok suçluyorsun.anlayış kıtı biri değilim.kendime göre olmaması gereken duygular hissttirdiler bana.gelin olacam da kurban değilim yaa.ister istemez ürktüm.yaklaşım böyle olmamlıydı.doğru olan bu değildi.aileler benim için çok önemli evlilikte.eşimin ailesi de çok önemli.bu şekildeki bir muameleyi boyun eğmek mi doğru olurdu.yanlış yanlışı doğurdu.bu hale bu duygular içine getirdiler beni.sevmek saymak benim için çok önemli olduğundan hassas davrandım.bir kavgamız olmadıki nişanlımla ne de ailesiyle.aslında sorun çözülebilirdi.bana nişanlım yanlış olduğum bşir durumun doğrsunu öğretebilirdi.tamam ben sinirlendim.belki o an için çok mantıklıydım ve böyle üzüleceksem yokum dedim.ve geri dönüp çözebiliriz de dedim haksız olduğum noktam da.bir de tamam ben anlamsız şeylere takıldım diyelim.peki nişanlım niye takıldı ailemin konuşmalarına.kendimden bir farkını göremiyorum o zaman.ben yanlış davranışlar göstermiş tecrübesiz davranmış olabirim peki nişanlım?nedense yanlış anlama ama bazı bayanlar inatla hep karşı cinsin haklı olduğunu hemcinslerinin yanlış olduğunu düşünürler.yapıcı yaklaşım olaya her iki taraf açısından yaklaşmaktır.bu şekilde davranan arkadaşlar gerçekten beni aydınlatıyorlar.sonuç olarak sevdik ve olmadı.acım budur.vahlandığım yok.hayırlısıu elbette budur.

bir de..nişanlandık ailesi ailemi aramadı bir kere yaa.sanki birileri onlara kız borçluydu.yani incelikten yoksun davranışlar.ben söylemesem de ailem zaten tereddütlüydü.bana hisstirmediler etkilemediler ama.sen nasıl istiyorsan öyle olsun dediler.bana güvendiler.nişanlıma gelelim tamam kararını vermiş neyse son görüşmemizde babam nişanlısının bir sözünden ayrıldı.kız kardeşim çok mutlu gözlerinden mutluluk akıyo.yok damatlarını ona çok destek olmuş.yok arkadaşları hiç nişan devresinde böle şeyler yaşamamış o iyi dayanmış.arkadaşları da öyle demiş.bunları bana anlattı.biz ayrılıyoruz evlilik konumuz bitiyo. o bu tesellileri anlatıyo bana.yani bu kadar rahat.tanıdığım adam bu değildi ya da ben tanıyamadım.biz ufacık tartışmaların dışında tartışma bile yapmadık.durum bu.kendimi haklı çıkarmak için söylemiyorum bunları.sadece onun hatalarına da kızıyorum.

bir buçuk yıllık nişanlılık dönemimde ve 3bucuk yıllık evlililk süresince hiçbir zaman aileme eşimi şikayet etmedim tabi karşılıklı eşimde böyle bişey yapmadı hala ve hala aileme karşı eşimi koruyorum kızsamda sinirlensemde telefon edip aglamışlıgım yoktur bence evlilikte bu çok önemli ailede olsa birirlerinin diline düşmemek lazım hayatımızı kendi kararlarımız doğrultusunda vermemiz lazım çünkü büyüklerimiz bazen çocuktan beter oluyorlar veişe ellerini atınca ilişkin yapboza dönüyor sen bu hatayı yapmışsın nişanlında yapmış olan ilişkinize olmuş inş. onarırsınız ve mutlu olursunuz

güzelim her şey karşılıklı.ben çok alttan alan gerçekten ince bir insanım.beni tanıyan yüz insan varsa da hepsi bunu söyler.sadece ben de isterim beni anlayan arkamda duran bir sevdiğim olmasını.o benim yanımda olsaydı ben onun için yapamıcam şey yok.iletişim suçlanarak ya da aile kötülenerek kurulmaz.senin aileni eşin haksiz yere eleştirse sen ne dersin ona.bir de ailesi sana değer verecek davranışta bulunmasa.yanımda olsaydı böyle olurmuydum sence.çünkü seviyorum kendisini.
maviay seni anlamaya çalışıyorum. seni yargılamaya ne benim nede başkasının hakkı var bizler kendi fikirlerimiz yazıyoruz.benim eşimde ban nişanlılık dönemlerinde çok fazla çektirdi.ben ailesinin istediği gelin modeli değildim.eşim baskılara3 ay dayanabildi ve annesini daha fazla üzemeyeceğini söyleyerek yüzüğü elime bıraktı.tek kelime etmedim.ertesi gün babalar buluşup konuşmuşlar ve kayınpederim bu iş olacak .yarın nikahlarını kıydıralım demiş.bu olatın olduğunda davetiyelerim basılmıştı ve düğüne 1 ay vardı.ben eşimle düğüne kadar küs kaldım.eşimin annesi düğünden sonrada bana kini geçmedi eşimde zaman zaman çok üstüme geldi ve 1,5 senelik evliyken çok küçük bir olay yüzünden kayınpederimin bir lafıyla eşim yine beni annemin evine bıraktı.2 ay
annemlerde kaldıktan sonra eşim birgün telefon etti.ben gelip eşimi alıcam diye.tekrar bir araya geldik.biz komşuyuz.evlerimizin arası 100metre.bu yüzdende bu ayrılıklar zamanında hakkımda çok fazla laf duydum ama çok sabrettim.her gece dua ederken Allahım eğer hayırlıysa bu evlilik gelsin beni alsın diye dua ettim.eşim beni annemlerden aldığı gece oturup konuştuk ve aslında ailesinin zannettiği kadar suçsuz olmadığına karar verdi.o günden sonra ne ben eşimin ailesini eleştiriyorum nede eşim benim ailemi.onların yanından ayrılıp İstanbula yerleştik.şimdi bayramdan bayrama gidiyoruz.ve daha mutluyuz
bunları neden yazdım herkesin yaşantısında iyi kötü zamanlar var .demişsin çekmeyen anlamaz.burda yazdıklarım çektiklerimin en küçük olanları..zamanında bana'' seni oğluma ne bugün ne yarın yar edecem sizi ayıracağım''diyen kayınvalidem bile artık'' oğlumu senden başkası çekemez,aman iyi geçinin kızım''diyor.

yok beni kaynanan kiraladı:nazar:
hey allaım yarabbim ya-tatlicadiarzu-

ay gece gece tam yatiyodum rastladim gülmeden gidemedim
kro allah canini almasin emi lan :roflol::roflol::roflol:
beynim durdu yarin yorum yapim bu konuya ama
burbuk bana kayinvalidem çöpten muşamba getirse
o kayinvalideyi alir cartttttt diye ortadan ikiye ayirirdim ben:icecream:
çok edepsizim çok allah tombişime sabir versin:Saruboceq:
yattim ben öpüldünüznaniknanik

ya yorumlar hoşunuza gi,tmeyince neden agresifleşiyorsunuz bunu bi çözebilsem bu sitede her şey daha farklı olacak.

tuh! bende seni benim ruhum sanıyordum:bbo:aldattın beni kro'cuğum:dilcikar:

burbuk'cuğum sende benim gibi büyükler söz konusu olunca potansiyelini içine tıkıyorsun anladım ben:roflol::roflol:

maviay seni anlamaya çalışıyorum. seni yargılamaya ne benim nede başkasının hakkı var bizler kendi fikirlerimiz yazıyoruz.benim eşimde ban nişanlılık dönemlerinde çok fazla çektirdi.ben ailesinin istediği gelin modeli değildim.eşim baskılara3 ay dayanabildi ve annesini daha fazla üzemeyeceğini söyleyerek yüzüğü elime bıraktı.tek kelime etmedim.ertesi gün babalar buluşup konuşmuşlar ve kayınpederim bu iş olacak .yarın nikahlarını kıydıralım demiş.bu olatın olduğunda davetiyelerim basılmıştı ve düğüne 1 ay vardı.ben eşimle düğüne kadar küs kaldım.eşimin annesi düğünden sonrada bana kini geçmedi eşimde zaman zaman çok üstüme geldi ve 1,5 senelik evliyken çok küçük bir olay yüzünden kayınpederimin bir lafıyla eşim yine beni annemin evine bıraktı.2 ay
annemlerde kaldıktan sonra eşim birgün telefon etti.ben gelip eşimi alıcam diye.tekrar bir araya geldik.biz komşuyuz.evlerimizin arası 100metre.bu yüzdende bu ayrılıklar zamanında hakkımda çok fazla laf duydum ama çok sabrettim.her gece dua ederken Allahım eğer hayırlıysa bu evlilik gelsin beni alsın diye dua ettim.eşim beni annemlerden aldığı gece oturup konuştuk ve aslında ailesinin zannettiği kadar suçsuz olmadığına karar verdi.o günden sonra ne ben eşimin ailesini eleştiriyorum nede eşim benim ailemi.onların yanından ayrılıp ıstanbula yerleştik.şimdi bayramdan bayrama gidiyoruz.ve daha mutluyuz
bunları neden yazdım herkesin yaşantısında iyi kötü zamanlar var .demişsin çekmeyen anlamaz.burda yazdıklarım çektiklerimin en küçük olanları..zamanında bana'' seni oğluma ne bugün ne yarın yar edecem sizi ayıracağım''diyen kayınvalidem bile artık'' oğlumu senden başkası çekemez,aman iyi geçinin kızım''diyor.

işte arkadaşım ben bunlara karşıyım şimdi sizin yaptığınız doğrumu yani mavi aya bunu mu demek istiyorsunuz bence sizde çok yanlış bir evlilik içindesiniz şimdi istediğiniz kadar mutluyum deyin hiç bir mutluluk babasının bir lafı ile sizi babanızın kapısına getirdiği anı silemez nişanlılık dönemizde başlamış olaylar oysaki siz mavi ayın yaptığı yanlışların hiç birini yapmadığınızı söylüyorsunuz.. demekki ne yaparsanız yapın değeriniz karşınızdaki insanın görebildiği kadar..mavi ay da evlenseydi aynen sizinki gibi bir evliliği olurdu bu arkadaşın yazdıklarını iyi oku mavi ay ve dua et tabiki bazı sıkıntılar olur..paranız çok olmaz buna katlanılır kayınvalideniz biraz çenelidir,anlayışsızdır- ama eşiniz size destektir- buna katlanılır..eş biraz titizdir yada dağınıktır bu tür şeylere zaten karşılıklı anlayış çerçevesinde katlanılır ancakk bi kayınpeder lafı ile baba kapısına gitmekk böyle bir adamla asla işim olmaz bende 14 senelik evliyim çok şükür allahıma sağlık dışında hiç bir sorunum yok ailesiyle altlı üstlü oturuyorum bizde birçok sıkıntılar çektik ama hep birbirimize destek olduk birbirimize saygımızı sevgimizi hiç kaybetmedik eğer o bana destek olmasaydı ben şuan evli olmazdım çünkü yaşadıklarıma (ne kadar seversem seveyim)katlanamazdım.. yani demek istediğim herkes aynı sabrı ve metaneti gösteremez

kız yada erkek ailelerinde bazı hatalar varsa bu hataları onlar kapatmalıdır ,kroniğinde ,burbukunda aslında anlattıklarının altında bu var eşler birbirine destek olmuş ve onlar sorunların üstesinden gelebilmişler..ancak mavi ayda bu sıcaklığı nişanlısından görememiş belki de nişanlısının bi "tamam hayatım hallederiz sıkma canını "demesi yetecekti ama anladığım kadarı ile böyle bir ortam hiç olmamış

Son düzenleme:
arkadaşlar yorumlarınız için gerçekten hepinize tek tek tşk. ederim.gerçekten olayları farklı farklı açılardan görmemi sağlıyorsunuz.sorun aslında kaftan tabak çanak o bu değildi.sadece yaklaşım sorunu.ben ailemden uzakta yaşıyorum ve nişanlımın ailesiyle aynı şehirde oturuyorum.evlerine beni o kadar o kadar az gittimki.ve annesiyle zaten hiç özel bir paylaşım içine girmedik.öyle bir ortam yaratmadı.evlerine nişanlılıkla beraber belkide on kere gittim ve her gidişimde nişanlımın teyzesi de ordaydı.annesi her gidişimde kendi kız kardeşini de çağırdı.kendileri mutfakta sohbet ederken benimle doğru dürüst ilgilenmediler.neyse bu da önemli değil annesi her gidişimde sürekli kendi taşınacağı yeni evden alacağı eşyalardan ve hep kendinden ve kızından bahsetti.aileleri içinde konuşulacak konuları her gidişimde ,sürekli bana mesaj verircesine konuştu.tuhaf geldi.oğlu evleniyo konu biz değiliz.konu kendi.benim ne giyeceğim değil onun düğünde ne giyeceği önemli.bir örnek daha alındığım tarafları tabiki de nişanlıma belirrttim.güç bela bana sordu nereye diktireceksin gelinliği diye.ben de burda güzel dikilen bilinen bir yer var.orası olabilir dedim.döndü hemen teyzesine ayy biz de kumaşlarımızı hemen alalım oraya diktirelim dedi.yani siz neler hissedersiniz bilmiyorum ama bana antipatik geldi davranışları.beni iitti.yaklaşımı böyle olmamalıydı.dolayısıyla takıldım.hassaslaştım.annesi böyle ise onunla mı uğraşacağız dedim doğal olarak içimden.beni etkiledi.ailemin kendileriyle hiç bir konuşmamalarını bizim bir eksiliğimiz gibi gördüm dolayısıyla.ailem gayet yapıcı yüzde 99 sevgi anlayış saygı anlaşöanın üzerinde konuşma yaptı.sadce annem doğal olarak o da etkilendi kına malzemelerini biz de erkek tarafı yapar türünden ve akrabamızdan yola çıkarak bir örnek verdi takı konusunda.bu sorun oldu.bunlara aslındabiz takılmamaıştık .ne ailem ne de ben böyle düşünseydik beni isterken böyle konuşmaları yaprdık.aman onlar yorulmasın onlara masraf olmasın bir daha bir daha gidip gelmesinler diye babamı ikna ederek ikinci evimize gelişlerinde sözümüzü yaptık.ilk onlar geldi ikinci görüşmeyi evlerine iadeyi ziyaret yaptık.üçüncüsünde de istediler beni.yorulmadılar.i kronick arkadaşım sana kızmıyorum ama bilmeden çok suçluyorsun.anlayış kıtı biri değilim.kendime göre olmaması gereken duygular hissttirdiler bana.gelin olacam da kurban değilim yaa.ister istemez ürktüm.yaklaşım böyle olmamlıydı.doğru olan bu değildi.aileler benim için çok önemli evlilikte.eşimin ailesi de çok önemli.bu şekildeki bir muameleyi boyun eğmek mi doğru olurdu.yanlış yanlışı doğurdu.bu hale bu duygular içine getirdiler beni.sevmek saymak benim için çok önemli olduğundan hassas davrandım.bir kavgamız olmadıki nişanlımla ne de ailesiyle.aslında sorun çözülebilirdi.bana nişanlım yanlış olduğum bşir durumun doğrsunu öğretebilirdi.tamam ben sinirlendim.belki o an için çok mantıklıydım ve böyle üzüleceksem yokum dedim.ve geri dönüp çözebiliriz de dedim haksız olduğum noktam da.bir de tamam ben anlamsız şeylere takıldım diyelim.peki nişanlım niye takıldı ailemin konuşmalarına.kendimden bir farkını göremiyorum o zaman.ben yanlış davranışlar göstermiş tecrübesiz davranmış olabirim peki nişanlım?nedense yanlış anlama ama bazı bayanlar inatla hep karşı cinsin haklı olduğunu hemcinslerinin yanlış olduğunu düşünürler.yapıcı yaklaşım olaya her iki taraf açısından yaklaşmaktır.bu şekilde davranan arkadaşlar gerçekten beni aydınlatıyorlar.sonuç olarak sevdik ve olmadı.acım budur.vahlandığım yok.hayırlısıu elbette budur.

Canım kusura bakma ama ben bu anlattıklarında da ayrılmanı gerektirecek bişey göremedim, nişanlandıktan sonra evlerine seni çağırmamaları mı sorun, kaynananla özel bir paylaşımın olmaması mı?? Senin annen yaşında ama annen olmayan, yakında kaynanan olacak biriyle özel ne paylaşımın olabilir ki... Ben 5 ay nşanlı kaldım (kaynanam yoktu ama eşim ablalarıyla yani görümcemle beraber yaşıyordu) bende evlerine toplasan ya 3 ya 5 kez gitmişimdir... Onlarda bana hiç gelnliğini nerde diktircen nezaman diktircen falan diye sormadılar.. Ben zaten hiç onlarla muhatap olmadım, herşeyi eşimle(o zaman nişanlım) beraber yaptık... Ben de ne zaman telde konuşsam, yada evlerine gitsem onlar da da ya bi komşu olurdu yada diğer görüceler, eltiler... Hep ne giysek nerden alsak diye konuşulurdu, bikere de dönüp bana gelinlik işini ne yaptın dediler, bende hallettim, annemlerin orda diktiriyorum dedim... ne modelini sordular ne fiyatını... Zaten sormasınlarda benim için daha iyi... sorsa yorum yapacak eleştri yapacak, hiç gelemem...

Aman masraf olmasın diye onlar bir tanışmaya geldiler, 2 hafta sonrada isteme söz nişan hepsi birarada oldu... BU bir fedakarlık değilki, sanki büyük bir fedakarlık, onlara büyük bir iyilik yapmış gibi bahsedilecek bişey değil bu... Aklın yolu bir sonuçta 10 kere gidip gelseler ne olacaktı, senin başka şeylere harcayacağın para eksilecekti....

Ben hala gereksiz alınganlıklar gösterdiğini düşünüyorum... Bu kadar incir kabuğunu doldurmayacak konular yüzünden bitsin bu ilişki diyebildiysen yeterince sevmemişsin demektir... Senin bir lafınla da iyi bitsin o zaman diyen nişanlın da yeterince sevmemiş...
Yani hakkınızda hayırlısı olmuş...

ay gece gece tam yatiyodum rastladim gülmeden gidemedim
kro allah canini almasin emi lan :roflol::roflol::roflol:
beynim durdu yarin yorum yapim bu konuya ama
burbuk bana kayinvalidem çöpten muşamba getirse
o kayinvalideyi alir cartttttt diye ortadan ikiye ayirirdim ben:icecream:
çok edepsizim çok allah tombişime sabir versin:Saruboceq:
yattim ben öpüldünüznaniknanik

Allahın cadusu, senden her şey beklenir, Allah kayınvalidene sabırlar versin. Amiiiinnnnnnn delikafadulden

tuh! bende seni benim ruhum sanıyordum:bbo:aldattın beni kro'cuğum:dilcikar:

burbuk'cuğum sende benim gibi büyükler söz konusu olunca potansiyelini içine tıkıyorsun anladım ben:roflol::roflol:

Canım haklısın, benim gibi cadaloz biri bile aile büyükleri olunca susuyorum. Bak bugün izinliyim işyerindekiler bayram etmişler. Yarın yuvalarını yapıcam onların. Ama annem, babam, kayınvalidem bir şey dese susarım.

X