Kız başıma evin erkeği olmaktan yoruldum:(

Cok rahat bir hayatiniz olmadigini tahmin ediyorum ama biraz abarti dram var.

Esim ömründe ampul degistirmemis bir adamdir. Biseyimiz bozulunca yetkili servis cagiriyoruz. Kornis asagi dustu bizim kapici yapamam dedi. Tekele numara biraktik cevre binalarin kapicilari arasin yapacak biri varsa diye. Bi adam geldi yapti. 10 yildir evliyiz yani esim hala ampul bile degistirmez.

"Erkek" olmasina veya olmamasina baglamayin bunlari. Isi ehline birakin. Yetkili servis cagirmak erkeklerin yapabilecegi, kadınların yapamayacagi bir sey degil.

Dedigim gibi bazi zorluklar yasadiginizi tabi ki tahmin edebiliyorum ama bu psikolojinin sizi esir almasina izin vermeyin. Bir erkegin yapip sizin yapamayacaginiz pek bir sey yok bu hayatta.
Herkes yanlış anlamış zaten ben kendim her işi yapıyorum şükür,ama burası Türkiye kadın olunca sallıyorlar umursmıyorlar inanın .Yukarıda anlattım böyle bir olay abim gelince hemen gelmişlerdi onu sitem olarak o şekilde yazdım.Hatta bu güçlü tavrımdan dolayı erkek gibisiz diyorlar. Servis çok para aldığı için aramadım yoksa bende biliyorum teknik servisi aramayı.Tanıdık yardımcı olur diye umuyor insan yaşım daha küçük her şeyi bilemem ki ben.18 yaşımdan beri bu şekilde

Ablalarım merhaba burda çoğu kişi benden büyük olduğu için böyle yazdım, hemen konuya geçmek istiyorum.Babamı ben 2 yaşımdayken kaybettik yuvarlanarak geldik bu zamana üniversite son sınıfım.Hal böyle olunca annem okuduğum şehirden ev almak istedi 1+1 küçücük bir daire.Biz eve girdik yerleştik evi emlakçı aracılığıyla aldık.Şöyle bir sorun var ki kombi arıza veriyor yaz bölümünde sıcak su vermiyor ,durmadan gidip geliyor.Başımızda erkek olmayınca emlakçıdan tanıdık bir servis göndermesini rica ettim. Adam dün iftardan sonra geldi, neyse bir parça değiştirdi kombide bunun için 200 tl aldı benden, ama kendide ne olduğunu tam bilmiyor.Düzelmezse yarın arayın kombinin fanını değiştiririz dedi.Tabi bunun içinde ayrı 200 tl istedi .Ben öğlen aradım iftardan önce geleceğini söyledi, ses seda çıkmayınca kibarca whatsaptann sizi bekliyoruz gelicem demiştiniz haberiniz olsun yazdım kusura bakmayında dedim.önceden de yazmıştım sorun olmamıştı .Baktım 1.30 saat oldu görmüş cevap yok arayım dedim.(Dünde iftardan sonra gelmişti) Neyse aradım meşgule attı bir şey yazdığıda yok ama mesajımı görmüş.Annemden aradım onun numarayı bilmiyor ,telefonu kapalıydı anlam veremedim.Hem boşa paramız gitti, hem sorun çözülmedi hemde adam böyle yaptı.Yarın arayıp ağzıma ne gelirse saydırmak istiyorum ben o parayı gündeliğe giderek ne zor şartlarda kazmıyorum şu an durumumuz çok sıkışık hemde öğrenciyim yaşımda küçük.Artık her şeyle uğraşmaktan o kadar yoruldumki kendimi bir yerlerden atasım geliyor.Bu yaşta masrafları çıkarmak için bebek bakıcılığı yapmaya bile başlamışken böyle insanların beni kandırması zoruma gidiyor.Kombi kış modunda sıcak su veriyor keşke çağırmasaydım yazın idare ederdik ,çok pişman oldum:KK43: Sizce yarın arayıp içimdekileri salsam mı. Dün kombi için bizi beklettiniz ve gelmediniz, değiştirdiğiniz parçada bir işe yaramadı o para size helal mi siz karar verin diyip kapatmak istiyorum.Hayır sorun o parçada olsa düzelmişti.Bilsem düzgün birini çağırırdım 200 e ana sorunu çözüp giderdi.Emlakçıya desem umrunda değil artık bıktım..
kız başına olunca noluyo ki?esas sizin daha güçlü yetişmiş olmanız gerekirken gereksiz yere kendinizi ezmiş durmuşsunuz. Cirilla da yazmış siz yol yordamdan pek habersizsiniz galiba aslında tam tersi olması gerekirken.herkes her işten zaten anlamıyo yani benim babam da kombiden anlamaz kombiciler konseyi çevremiz de yok ama bu tarz sorunlarda teknik servisin numarası kombinin üzerinde yazar ya da buzdolabının markası neyse numarası bulunur onun teknik servisi aranır yoksa normal tamircilerden pek hayır gelmez.Daha beter bozar ya da daha çok paranı alırlar.Neyse olan olmuş artık ara emlakçıyı anlat böyle böyle kazık attı senin adam diye.başka bir şey lazımsa konuya komşuya sorulur bilmediğin bölgeyse.

Cebinden 200 lira cikmis ve üstüne 200tl daha istemiş, etti sana 400 lira.
Bununla ugrasacagina 100 lira fazla verebilirdin.

21 yaş cocuk yaşı degil, ben 21 yasimda evliydim bir cok şeyi de kendim yapabiliyordum.
Bende yapıyorum ama kimi arasam sallıyorlar sitemim bunaydı aynı adamı abim uzaktan arayınca geliyor ben arayınca 1 ay oyalıyor🥺

kız başına olunca noluyo ki?esas sizin daha güçlü yetişmiş olmanız gerekirken gereksiz yere kendinizi ezmiş durmuşsunuz. Cirilla da yazmış siz yol yordamdan pek habersizsiniz galiba aslında tam tersi olması gerekirken.herkes her işten zaten anlamıyo yani benim babam da kombiden anlamaz kombiciler konseyi çevremiz de yok ama bu tarz sorunlarda teknik servisin numarası kombinin üzerinde yazar ya da buzdolabının markası neyse numarası bulunur onun teknik servisi aranır yoksa normal tamircilerden pek hayır gelmez.Daha beter bozar ya da daha çok paranı alırlar.Neyse olan olmuş artık ara emlakçıyı anlat böyle böyle kazık attı senin adam diye.başka bir şey lazımsa konuya komşuya sorulur bilmediğin bölgeyse.
Zaten adama ben servis gönder demiştim gelende servis ama sadece onun yönlendirdiği

Erkek olmasıyla o kadar alakası var ki..Yıllar önce memlekette ilk doğalgaz döşenirken annem balkonumuza koysunlar diye balkonumuzu kapattırdı.Neyse adamlar getirip oturma odasına kombi koymuşlar.1 sene durmadan aradık adamı hep oyaladı.Abim bi geldi adam ertesi gün kapıda dikildi malesef böyle.İşini yapsa böyle yapmazdı paraya alana kadar mı her şey,daha gelicem diyip bu şekilde kapatması kul hakkı saatlerdir bekliyoruz
Buna da katılamayacagim. 4 sene yalnız yaşadım. Bahsettiğim gibi elektrik sistemim de çöktü, su borum da patladı, tamirci de cagirdim, ev sahibiyle da kavga ettim, tüm eşyalarımı spotculardan aldım, 3 kere taşındım, ev arkadaşlarımla mahkemelik oldum -polise vs gittim... Bir çok şey yaşadım ,bunların hepsini küçük bir Anadolu şehrinde ve kendimden başka kimse yokken yaşadım ve hiç birinde erkek olmadığım için işimin savsaklandigi falan olmadı. Olsaydı da bir şekilde başımın çaresine bakardım.
Bence konunun erkek olmakla hiç alakası yok. Belki de görünüş olarak hakkını aramaya çekinen,ezik biri olarak duruyorsunuzdur. Yani eğer herkes size aynı şeyi yapıyorsa sorun sizde olabilir. Daha kararlı olun ve gerekirse şikayet etmekten cekinmeyin

21 yasinda kucağında çocuğu olan milletiz canım benim cocuk değilsin hatta masalh şimdiki gençler cin gibi madem korkuyorsun öyle erkek yok başımızda diye mahalle tamircisi çağırma her zaman yetkili servis çağır en güvenilir onlar olur annen olayi niye ele almamış annen pişmistir böyle sorunlardan

Doğru söylüyorsun canım burası Türkiye evde erkek yokken eve usta çağırmak bile tehlikeli burda, ya da kargocuya kapı açmak. Her şeyi kırk kere düşünüp yapmak zorundasın maddi imkansızlıklarda olunca en ucuz ve güvenli nasıl olur diyip tanıdık emlakçıdan yardım istemişsin. Teknik servisi aramayı elbet akıl etmişsindir ama işte bazen ucuz olsun derken çok daha pahalıya malolabiliyor😐Sorunu emlakçıya ilet eğer güvenilir biriyse o çözer

Herkes yanlış anlamış zaten ben kendim her işi yapıyorum şükür,ama burası Türkiye kadın olunca sallıyorlar umursmıyorlar inanın .Yukarıda anlattım böyle bir olay abim gelince hemen gelmişlerdi onu sitem olarak o şekilde yazdım.Hatta bu güçlü tavrımdan dolayı erkek gibisiz diyorlar. Servis çok para aldığı için aramadım yoksa bende biliyorum teknik servisi aramayı.Tanıdık yardımcı olur diye umuyor insan yaşım daha küçük her şeyi bilemem ki ben.18 yaşımdan beri bu şekilde
teknik servisler boş yere yok, her şeyin kendi servisine gidilir ki aradığında karşında muhattap bulasın.şimdi ucuza mı patladı adam deneme yanılma 200 leri alıyo, bi de içine taktığı parça kim bilir ne nerden biliceksin? motorunu çalsa yerine başka bir şey taksa anlamazsın.valla kendimi bu güne kadar bi kere bile "beni kadınım diye sallamadılar " konumuna düşürmedim.hakkımı ararım lafımı esirgemem , kimseye güvenmem öyle bi iş yaparken kimseye yüz de vermem , kaba değil ama mesafeli şekilde işini yaptırırım ustaya :KK70:

Başlığı okurken soğuk terler boşandım
Cinsiyet rollerini bu kadar sahiplenmenin gerçekten bir yararı var mı?
Benim konudan anladığım demir gibi bir kadın olduğunuz , küçük yaşta sorumluluk almak zorunda olduğunuz, hayatınız boyunca asla bir erkeğe ihtiyaç duymayacaginiz. Benim etrafımda da kadınlar kulübünde de çokca olan,gerçek hayatı bilmeyen , 'tum dunyada savaş çıksa bile yarın ne giyeceğini düşünen' nice 'annesinin piremsesi' kızlarından çok daha güçlü durumdasınız.
belki şu an göremiyorsunuz ama sırf 'kadin başına' bir gün olsun yaşamadığı için iğrenç kocaya, şerefsiz aileye katlanan , kendi hayatını kurmaya asla cesareti olmayan çünkü bunu nasıl yapacagini bilmeyen onca kadindan iyi durumdasınız.
ayrica ev sizin. Doğalgaz ile uğraşmak da usta problemi yaşamak da çok olası şeyler . Havlu atmaya hiç gerek yok. Benim üniversitedki evimin elektrik sistemi çok eskiydi. Normal watt 220yken bizimki 180 miydi, öyle bir sıkıntısı vardı. Sohbeni çalıştırdın, odaya geçip ufoyu açtın. Eğer o sırada ev arkadaşın da 'sicak banyo, gireyim bari' diye sohbeni açarsa, ya da elektrikli alet calistirirsa
BUM
salter atardı. üstümde bornozla beş kat inip şalterleri kaldırirdim. Kız da banyoda ,soğukta beni beklerdi. Ama gerçekten keyifli günlerdi. O evde böyle şeylerle uğraşmak, en nihayetinde elektrikçi çağırıp wattimizi yükseltmek, sorunlarla baş etmek falan...gerçekten kendimi iyi hissettigim bir sürecti.
Bu hayatı kendin secmedin, ama içinde yaşıyorsun. Değiştirebileceğin şeyler varsa değiştirmek için çabala.
ama yoksa da degistiremeyecegin şeyler için kendini hirplamaktan vazgeç.
Ayrica bazen sorumluluklarina ara verebilirsin. Hangi şehirdesin? Güzel bir yer Varsa Bulunduğun sehirde ya da yakınlarda bir yerde kamp yapmak sana kendini cooook iyi hissettirecektir.
2 kişilik decatlon çadırı 160 liraydı en son. Mat 20lira. Üstelik ömür boyu kullanabilirsin.
baska da ihtiyaç duyacağın bir şey yok:) gerçek hayattan , sorumluluklardan kaçıp kendine böyle küçük molalar ver derim ben. Belki o zaman bu kadar bogulmazsin
Yorumununuz ve üslubunuz için teşekkür ederim .Şöyle bir yanlış anlaşılma olmuş ben asla cinsiyetçi değilim çevremdekilerde çok güçlü olduğumu söylerler çünkü öyle olmak zorundayım ,başka çarem yok.Başlıktaki sitemim şunaydı mesela biz birini arıyoruz tanıdık ya da tanımadık adam geliyor yapıyor bir sorum çıktı, arıyoruz işte gelicem diyor sallıyor.Ama aynı adamı uzaktan abim arayınca hemen geliyor.Yani bir şeyi halletmek için illa erkek mi olmak lazım sitemim bunaydı.Resmen telefonu kapattı şok oldum.Cinsiyetçi olan onlar yani kadın olunca şaşırıyorlar ve hakkını gasp etmeye çalışıyorlar🥺 Sorumluluğa gelince ben çok yoruldum inşallah bir ay sonra dediğiniz gibi bir şey yapabilirim paramı alınca.Hiç bilmediğim işleri bile yaparım,sen yaparsın diyorum.Sorumlulukların altında eziliyorum.Abilerim evli ve uzaktalar.Bazen babam olsaydı böyle olmazdı diyorum bunları dert etmek zorunda kalmazdım diyorum. Zaten psikolojim çok sağlam değil destek almam lazım.Ama tüm arkadaşlarım uzakta .4 senede 7 kez taşındık o kadar çok faktör varki

Niye herkes erkek kelimesine takılmış anlam veremedim bunun için erkek olmak gerekiyor demedim ben.Bu bir örnekti her şeyle ben ilgileniyorum kapı tamiri vs boyayı bile yapıyorum.Maddi durumumuz iyi olsa bende servis çağırıp 500 e yaptırmasını bilirdim demi? Tanıdık olunca uygun yapıyorlar diye yardım istedim.Burda ben sizle derdimi paylaşıyorum ama tek derdiniz eleşitirmek.Ben çözüm arıyorum siz burda açık aramaya çalışıyorsunuz hiç dersiniz yok mu gerçekten?

Valla 18 yaşında hiç bilmediği bir şehirde tek başına yaşamaya başlamış, üç kez tek başına ev taşımış (öyle taşımacıyla falan değil amele pazarından adam tutarak), garsonluktan aşçı yamaklığına kuaförlükten dişçi asistanlığına kadar her türlü işte okurken çalışmış, arabasını hala sanayiye kendi götüren, senin geçtiğin yollardan kırk kere dönmüş bir kadın olarak bu ağlak haller hiç etkilemiyor inan ki beni. Kapı tamir etmiş, boya yapmış ay kıyaamaam ojelerin mi bozuldu?

Yetkili servis her zaman uzun vadede daha ucuza gelir. En azından dolandırılmazsın.

Zaten adama ben servis gönder demiştim gelende servis ama sadece onun yönlendirdiği
onun genel adı servis, sokaktan geçen tamirci de servis oluyo.Cihaz üzerinde tel numarası olan eğer yoksa da markanın kendi resmi teknik servisinin numarasını googledan bulup onu arayacaksın, tanıdık servis dediğin şey tamirci.

Doğru söylüyorsun canım burası Türkiye evde erkek yokken eve usta çağırmak bile tehlikeli burda, ya da kargocuya kapı açmak. Her şeyi kırk kere düşünüp yapmak zorundasın maddi imkansızlıklarda olunca en ucuz ve güvenli nasıl olur diyip tanıdık emlakçıdan yardım istemişsin. Teknik servisi aramayı elbet akıl etmişsindir ama işte bazen ucuz olsun derken çok daha pahalıya malolabiliyor😐Sorunu emlakçıya ilet eğer güvenilir biriyse o çözer
Beni anladığınız için teşekkür ederim kendim ettim kendim buldum emlakçıyı daha fazla darlamak istemiyorum. Adama yarın arayıp söylerim memnuniyetsizliğimi içine oturur mu bilemem .200 daha vermiycem kış modunda yanıyor su.Buda bana ders olsun aptal kafama

Valla 18 yaşında hiç bilmediği bir şehirde tek başına yaşamaya başlamış, üç kez tek başına ev taşımış (öyle taşımacıyla falan değil amele pazarından adam tutarak), garsonluktan aşçı yamaklığına kuaförlükten dişçi asistanlığına kadar her türlü işte okurken çalışmış, arabasını hala sanayiye kendi götüren, senin geçtiğin yollardan kırk kere dönmüş bir kadın olarak bu ağlak haller hiç etkilemiyor inan ki beni. Kapı tamir etmiş, boya yapmış ay kıyaamaam ojelerin mi bozuldu?

Yetkili servis her zaman uzun vadede daha ucuza gelir. En azından dolandırılmazsın.
Tesettürlüyüm hiçte oje kullanmıyorum dediğiniz kadar hassas olsanız beni anlardınız her insan aynı değil ne yaşadığımı bilmeden beni yargılayan insanla muahattap bile olamam.Hiçte hayatın çemberinden geçmemişsiniz.Ay kıyamam eşya taşımışmış birilerni bulup.Ben eşyaları yürüyerek taşıdım parasızlıktan bunu söyleyip acıtasyon yapmıyorum. Hadi ordan

onun genel adı servis, sokaktan geçen tamirci de servis oluyo.Cihaz üzerinde tel numarası olan eğer yoksa da markanın kendi resmi teknik servisinin numarasını googledan bulup onu arayacaksın, tanıdık servis dediğin şey tamirci.
Gelen kişi teknik servisti bunu size nasıl kanıtlayabilirim bilmiyorum 🤷‍♀️

Buna da katılamayacagim. 4 sene yalnız yaşadım. Bahsettiğim gibi elektrik sistemim de çöktü, su borum da patladı, tamirci de cagirdim, ev sahibiyle da kavga ettim, tüm eşyalarımı spotculardan aldım, 3 kere taşındım, ev arkadaşlarımla mahkemelik oldum -polise vs gittim... Bir çok şey yaşadım ,bunların hepsini küçük bir Anadolu şehrinde ve kendimden başka kimse yokken yaşadım ve hiç birinde erkek olmadığım için işimin savsaklandigi falan olmadı. Olsaydı da bir şekilde başımın çaresine bakardım.
Bence konunun erkek olmakla hiç alakası yok. Belki de görünüş olarak hakkını aramaya çekinen,ezik biri olarak duruyorsunuzdur. Yani eğer herkes size aynı şeyi yapıyorsa sorun sizde olabilir. Daha kararlı olun ve gerekirse şikayet etmekten cekinmeyin
O kadar çok kişiyi şikayet ettimki, bende kavga ettim ev sahiniyle o yüzden ev alıp taşındık evdeki eşyaları sattım bende spotçudan dizdim ev dizmede sorun yaşamadım ama doğalgazcılarda her zaman sorun çıktı sadece onlarda

Ben seni anlıyorum aslında konu kombi değil o patlama noktası olmuş. Senelerdir evin babası olarak bildiğim şey kadınlar erkekler tarafından ciddiye alınmıyor aptal ve sömürülebilir varlıklar olarak algılanıyor. Bu durumun en çok böyle teknik İşler yaptırırken farkına varıyorsunuz. Ha çözümü var mı ? Yok. Hala ataerkil bir toplumda yaşıyoruz ne yazık ki kadının adı yok...
Aynen öyle sorunu ve anlatmak istediğimi o kadar iyi anlamışsınızki tam nokta atışı.Ram burda patladım

Muhakkak sıkılmıssınızdır lakin size tavsiyem hiçbir zaman birilerini araya koyup (emlakçı vs) iş yapmayın. Hatta akrabanız bile olsa bunu yapmayın. Kombinin markası neyse o servisi arayıp yaptırmanız çok kolay olurdu. Şimdi yapabileceğiniz tek şey emlakçıyı aramak. Sizin yönlendirmeniz ile geldi böyle böyle oldu parayı da aldı ama kombiyi yapmadı, bozuk hala diyebilirsiniz. Teknik servisleri de öyle şubeyi arayarak çağırmayın. Müşteri hizmetlerini arayın kayıt oluşturun. Böylelikle fiş de kesmek zorunda kalıyorlar, sizin probleme yönelik kaydınız da oluşuyor. Keyfe keder iş yapamazlar yani. Bundan sonra kulağınıza küpe olsun her şeyi profesyonel ustasına yaptırın. Birinin aracılığı ile gelenler indirim yapıyormuş gibi gözükürler oysa hep bindirim yaparlar :)

Cocugum bunun erkek olmakla kadin olmakla alakasi yok
Senelerce yanliz yasayan kadindim , her isimi kendim hallettim , ustalarla da ugrastim , ev sahipleriyle de vs vs aklina ne gelirse
Sen boyle kibar kibar olursan erkek olsan da kimse seni dikkate almaz
Guclu bir kizsin , tek basina ayakta duruyorsun , hem calisip hem okuyorsun , evet kolay degil bunlarin hicbiri ama biraz disli olursan aninda cozulur islerin
Ve herseyden onemlisi bu cinsiyetciligi kafandan at , sen boyle dusundugun icin etrafina da bu imaji ciziyorsun
Seni kadin oldugun icin degil zayif gordukleri icin dikkate almiyorlar , tamam mi ablacim?

Ben suanda evliyim , hala ustayi ben ararim , usta geldiginde eskm evde bile durmaz kacar resmen sen hallediyosun cok guzel deyip , her turlu isi de ben yaparim , kimse de kaziklamiyor beni , emin ol bu durusumla alakali cinsiyetimle degil

Erkek olmasıyla o kadar alakası var ki..Yıllar önce memlekette ilk doğalgaz döşenirken annem balkonumuza koysunlar diye balkonumuzu kapattırdı.Neyse adamlar getirip oturma odasına kombi koymuşlar.1 sene durmadan aradık adamı hep oyaladı.Abim bi geldi adam ertesi gün kapıda dikildi malesef böyle.İşini yapsa böyle yapmazdı paraya alana kadar mı her şey,daha gelicem diyip bu şekilde kapatması kul hakkı saatlerdir bekliyoruz
Hiç alakası yok valla benimde babam çok erken vefat etti 4 erkek kardeşim var ama bi iş oldumu hep ben hallettim annem hala der kardeşlerinden daha erkeksin
7 yıllık evliyim hala kendimle ilgili olsun eşimle ilgili olsun evimle ilgili bi sorun bi konu olsun tüm görüşmeleri ben yapar ve sorunu çözüme ulaştırırım
bu tamamen karakterle alakalı cinsiyetle değil

Yo gayet kibar olmakla alakası var. Adama koyduracaktın balkona koymayınca da parasini vermeyecektin bak bakalim koyuyor mu koymuyor mu ? Abin gidip yakasına yapışırdı adamın koymazsa. Senin yapışmayacağını bildiği icin yapmış. Ayrıca senin deyiminle "başınızda erkek" yani abin varmış. O çalışıp eve destek olmuyor mu ? Sen gündeliğe giderken o napıyor ? Destek olmuyor basinizda erkek olunca bir şey değişiyor muymuş ?
Kimse kusura bakmasın insanlara nazik davranınca işin görülmüyor. Mesleğini hakkıyla yapanları dışta tutuyorum gündelikçi,bakıcı,emlakçı,tesisatçı,kargocu,kuaför gibi meslekler de güleryüzlü nazik davranınca tatmin olunmuyor adamlar dalgaya alıyor. Sadece Türkiye'de değil her yerde böyle olduğunu düşünüyorum.

X