Börekler Kiymali ve Lahanali kat kat börek (resimli)

gullerdiyari

hayat beni nden yoruyosun
Kayıtlı Üye
30 Mart 2009
3.315
1
Arkadaslar ben bu böregi taa 20 yil önce isvicre ye ilk geldigim yillarda incitanemin Annesinden ögrendim sagolsun.
bu böregi daha cok makedonyalilar yapiyorlar.
bende bugün bir arkadasin daveti icin carsaf böregi yaptim ama birde baktim yarisini yemisiz:) dedim birazda kat kat börek yapayim yapmiskende sizinle paylasmak istedim umarim begenirsiniz.
aslinda bu börege istediginiz her ici kullanabilirsiniz benim favorim lahana. ama kiyma pirasa peynir ne isterseniz arzunuza göre ic harci kullana bilirsiniz.
bu ölcü bir tepsi icin ben her yaptigimda iki tepsi yapiyorum iki tepsi icin bir bucuk kg un tam iyi geliyor.

öncelikle icini hazirlayalim: 1 adet lahanamizi ince ince kiyalim bir tavaya yag koyup ocagimizi acalim, eger renkli biberler koymak isterseniz biberlerimizide ince ince kiyalim önce biberleri biraz yagda cevirdikten sonra lahanayida ekleyip kavuralim ocagktan cekip sogumaya birakalim.
daha sonra arzuya göre baharatlarimizi katalim maydanoz, pul biber, kara biber tuz yada sevdiginiz herhangi bir baharat cesidi.
kiymalida isterseniz ayni sekilde kiymamizi kavurup istedigimiz bahari ekleyelim.

5 su bardagi un
1 cay kasigi kuru yada yas maya
tuz
ici harci icin:
1 adet orta boy lahana
maydanoz
pul biber
kara biber
arzuya göre renkli biber
tuz
sivi yag
kiymali isterseniz yarim kilo kiyma.
üstüne sürmek icin 1 yumurta.

Hamurumuz: öncelikle bir kaba unumuzu koyalim 1 cay kasigi maya ve tuz ekleyip su ile hamurumuzu yoguralim.
kabarmasini beklemeden hemen hamurumuzu 15 beze yapalim merdane ile kücük kücük acip yaglayarak tepsiye 5 er tane ayiralim
daha sonra yagladigimiz hamurlari 5 tanesini birden elimizle cekerek tepsiye göre acalim merdaneye gerek yok cünkü yagda bekledigi icin biraz cekince aciliyor ilk ic harcini koyduktan sonra iknici 5 hamuru koyalim tekrar ic harci koyup ücüncü 5 hamurumuzu üst kapak olarak koyalim en üstünede yumurta sarisi sürüp 200 derecede isittigimiz firina sürelim alti ve üstü kizarincaya
kadar pisirelim.
bu kadaaar afiyet bal seker olsun.
not: hamurlari 5 tane actigimiz icin yapisacagini düsünmeyin yagladigimiz icin piserken aciliyor.

öncelikle bu sekilde acalim.

yaglayarak tepsiye 5 er tane bu sekilde koyalimyerimseniben

bu sekilde ilk kati koyup lahanamizin yarisini koyalim.

buda kiymali.

evet böregimiz pisti.

servise hazir. afiyet olsun

opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

alkisalkisalkis¨harikasin yikiyosun yine ortaligi masallahalkisalkisalkis
cokacimcoooksayende migdeler bayram edicekcokacimcoook
:nazar:eline koluna saglik yengosum pirlantam:nazar:
opuyorumnanaktancok severek yedigim bir börektiropuyorumnanaktan
:kedi:ve gecende annemle birlikte yapmisdik dilimin ucunda pazi ve kuru fasülyelisini hatta fotolarinida cekmisdim senin buraya ekliim müsadenle:kedi:

bu kuru fasülyeli olan

pismis hali ama kurufasülyeyi cumburlop migdeye indirdügümüz icün kesik fotosunu ceekememisdimkaydirigubbakcemile3cokacimcoook

buda pazili olan

:teytey:herkeze tavsiye ederim cok lezziz oluyo:teytey:

kiz incim ben bugün telde dedigimde söyleseydinya:1hug:
canim hepicigide nefis görünüyor vereliniortak
ben hic kuru fasülyeli yapmadim ama sen begendigine göre eminim nefistircokacimcoook
maharetli yegenim benim ellerine emegine saglik yapan ellerin dert görmesinopuyorumnanaktan

Biri sizi durdursunnndelikafaduldendelikafadulden
Nasil canim cekti nasil, hamile olsaydim vallahi cocugumun bi yeri siserdi
Harika görünüyor ben kiymali olaninda alicam müsadenizle a.s.
Elinize saglik cokacimcoook

Biri sizi durdursunnndelikafaduldendelikafadulden
Nasil canim cekti nasil, hamile olsaydim vallahi cocugumun bi yeri siserdi
Harika görünüyor ben kiymali olaninda alicam müsadenizle a.s.
Elinize saglik cokacimcoook
:teselli:canim yaa kiyamam yakinlardaysan hemen atla gel daha var yeriz beraberce hangisinden istersen:içelim:
cok tesekkür ederim canimopuyorumnanaktana.s.

ooooooooooooooooooooo maşallah walla size süpersiniz yıne walla
su kuru fasulyelı dıkkatımı cektı dogrusu yemek olarak yapıpda mı börege koyuyoruz ? eger oyleyse o zman ertesı gune kalan fasulyeler boyle degerlendırılebılır walla süper fıkır elınıze saglık
kıymalı olanda süper ama ben lahananın pişmişini pek sewmem nasıl olur acep kestıremedım dogrusu ama denmeye deger annem we kardesım cok sewer kısa bı ara geldıklerınde yapayım barı en azından onlar begenırler lahanayı sewdıklerı için ...
eklıyorum tatlım tekrar cok saol ellerıne saglık ...

malum biliyosunki ben kurufasülyeyi sevmem hatta öyleki asla agzima bile sokmam fakat bu börekte ne hikmet varsa ilk ve tek yedigim kurufasülyeli börek
babaminda bayildigi
kurufasülye piser annemlerde ertesi günde babam mutlaka böregini ister annem suyunu süzer oldugu gibi harciyla börege katar
mutlaka tavsiye ederim yengosum pisman olmicaksin
burda kurufasülyeyi sevmeyen biri olarak yaziyorum bide sevsemzemuszemus

su kuru fasulyelı dıkkatımı cektı dogrusu yemek olarak yapıpda mı börege koyuyoruz ? eger oyleyse o zman ertesı gune kalan fasulyeler boyle degerlendırılebılır walla süper fıkır elınıze saglık
kıymalı olanda süper ama ben lahananın pişmişini pek sewmem nasıl olur acep kestıremedım dogrusu ama denmeye deger annem we kardesım cok sewer kısa bı ara geldıklerınde yapayım barı en azından onlar begenırler lahanayı sewdıklerı için ...

canim benim favorim lahana her cesidini denedim kiyma, peynir, pazi ve pirasa hepsininde tadi bir ayri güzel aslinda ama tercihim lahana olur genelde tabiki zevk meselesiyerimsenibensende denersen bakarsin hangisi hosuna giderse artikin:sm_confused:
kuru fasulyeyi hic denemedim ama incimin annesinden hep duyarim incimin babasi kuru fasulye hastasi cok severyerimseniben
canim cok tesekkür ederimopuyorumnanaktana.s.

malum biliyosunki ben kurufasülyeyi sevmem hatta öyleki asla agzima bile sokmam fakat bu börekte ne hikmet varsa ilk ve tek yedigim kurufasülyeli börek
babaminda bayildigi
kurufasülye piser annemlerde ertesi günde babam mutlaka böregini ister annem suyunu süzer oldugu gibi harciyla börege katar
mutlaka tavsiye ederim yengosum pisman olmicaksin
burda kurufasülyeyi sevmeyen biri olarak yaziyorum bide sevsemzemuszemus
evet yaa incim sen kurufasulye yemegini agzina sürmezsin:umursamaz: böreginede bayilirsincokacimcoook
bide yemegini yesen artikin hergün senin evde kuru fasülye piseryerimsenibenopuyorumnanaktan

kaydirigubbakcemile5evvet canim benim resmen yemegini yapiyosun annem babama yapiyo ertesi günde suyunu süzdürüp böregi yapiliyocokacimcoook

zemuszemuszemuszemusmmmmmmmmh harika cnm benm gerçekten zaten kapanmak bilmeyen iştahımı nasıl açıyor bi bilsennn bi bilsennnzemuszemus

zemuszemuszemuszemusmmmmmmmmh harika cnm benm gerçekten zaten kapanmak bilmeyen iştahımı nasıl açıyor bi bilsennn bi bilsennnzemuszemus
denemeni tavsiye ederimyerimseniben
cok tesekkür ederim canimopuyorumnanaktan

nasıl canım çekti şimdi...canım ellerine kollarına sağlık muhteşem görünüyo...
cok tesekkür ederim canimopuyorumnanaktan

X