kitapları ile evli edebiyat öğretmeni eş

Ortada kişilik farkı varsa orta yol bulunamaz ki.
Ne bu adam karısıyla ettiği sohbetten zevk alabilir ne de bu kadın kocasının entellektüel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kadın olabilir. Her halükarda ikisinden biri hatta ikisi de mutsuz olacak.
Size bunu söylemek çok şaşırttı beni ama "entelektüel".

Evet kitap okuyan film izleyen rafine müzik zevki olan üst düzey elit bir ök..z. tüm bu zevklerinden bana ne ki.evliliğe ne katkısı var.ben sohbet istiyorum. Dışarda gezelim istiyorum.
Şaka gibi, bunları kötü özellikmiş gibi yazmışsınız :KK12:, hayalinizdeki eş adayı Recep İvedik'ti galiba. Ciddi değildir umarım bu konu. Çok yanlış bir evlilik olmuş ikiniz için de. Ne oldu görücü usulü falan mı evlendiniz? Bir yerlerde büyük bir yanlış yapılmış, sizi kim birbirinize uygun gördüyse artık.
Belki de aynada dönüp kendinize bir bakmalısınız, dediğiniz gibi kendini sürekli geliştiren biriyse sizinle paylaşacak bir şeyi olmaması normal, onunla ne paylaşmayı düşünüyorsunuz mesela, kitap bile okumayan sevmeyen insanla ne paylaşsın adam? Gezmek istiyorum demişsiniz ama sizin gibi farklı iki insanın 'gezme' anlayışı bile farklı olur, tv izleseniz beğendiğiniz programlar bile farklı olur.
Eşinizin kafa travması geçirmediği sürece sizin gibi olmasını beklemeyin, okumuş etmiş adam cehalete, kalitesiz müziklere, boş boş gezip, tvde birbirinin aynı olan dizileri izlemeye başka türlü dönmez. Ya siz onun 'elit' (kitap okumak da bizim gibi gelişmemiş ülkelerde elit sayılır ne yazık ki) zevklerine ayak uydurmaya çalışıp kendinize ve gelecekteki çocuğunuza çok büyük bir iyilik yapacaksınız ya da bu tarz bir hayat katlanılmazsa boşanacaksınız.

Adam okuduğu kitabi anlatarak sohbet etmeye calismis ki ben de öğretmenim anlarim yani isteyerek dinleyenle nezaketen dinleyeni hayatimiz bu olmus zaten derslerde :KK70: hem sohbetine aldirmayip sonra arkadaslarina ggitmesini sorun ediyorsun. Gezmek istiyorum demissin ama neye göre gezmek ben örneğin konsere gitmeyi sevmem, kalabalik ortami sevmem. Güzel sakin bir parka termosumda cayimla elimde kitabimla gidip cimenlere uzanip muzik aacmayi severim. Ya da gidip nezih manzarali bir cafede oturup iki yudum kahve icmeyi mmanzaraya dalmayi. Kardesimle geceleri, ışığı kapatır siir geceleri duzenleriz, cayimiz, kahvemiz, cerezler, masanin üstünde bir sürü yazar kitaplar. Sigaralarimiz. Sohbet, misralar ben okurum o devam ettirir. UUyuyalim deriz sabah olmus bile :-) ki birisi bunla dalga gecse cok zoruma giderdi. Hayatta bana en çok zevk verecek şey budur bunu kimse almasin elimden mesela.
YYani esinizde belki kulaginiza gelip iki misra ffısıldayip sizin devam ettirmenizi istemez miydi? Bence onu da düşünun dalga gecmek yerine bir adım atin ilgilenin emin olun o cok sevinecek ve siz istemeseniz de sizle vakit gecirecektir.

Aslinda konu sahibi kendine donup bakmali "ben niye kitap okuyup kendimi gelistireiyorum" diye.
Kitap okuyan bir adamla ortak noktalar bulunca yapilan koyu sohbelerin tadina varilmaz.
Bencilligi birakin ve kendinizi gelistirmeye bakin.

Bir baska husus:
DUSUN ADAMINIZIN YAKASINDAN
zaten erkekler biz kadinlarin duygusal asiriliklarindan illet oluyorlar.
Onlara ferah mekan lazim kizlar. Genis, gurultusuz, sakin. Ki kendileri gibi olabilsinler.
Vallhi cok aciyorum erkeklere, bu adamlar yakin zaman kadar acik alanlarda avlanip kadin ve cocukalrini elleriyle besleyen primatlardi, simdi o icguduyu tatmin edemeyip ustune ustluk bir kadinla ayni magaraya obur boyu tikiliyorlar.
Cok ciddiyim, erkeklerin evlenince bizden sogumasi hep bu yuzden.

İkiniz de o kadar düz bakmasaydınız iyiydi.
Mesele adamın kitap okuması değil, maç izlese de aynı şey geçerli bence.
Ortak ilgi alanları olmayan bir çift var karşımızda. Bu yüzden sohbet edecek bişey kalmıyor, paylaşım yapacak zaman ayırılmıyor.
Kocam benimle ilgilenmiyor, kitaplarına kaçıyor, maç izlemeye kaçıyor, kahveye kaçıyor vs hepsi aynı yere varıyor. Adam bir şekilde kaçıyor işte.
Ha burda kaçan kadın da olabilir ama konumuz erkekler olduğu için o konuya hiç girmedim.

Peki ortak ilgi alanı bir evlilikte olmazsa olmaz mı yani?
Bir evliliği sürdürülebilir hale getirmek sadece
kadının görevi mi.
Belki siz o şekilde düşünmüyor olabilirsiniz
Değindiğiniz noktanın pek ala farkındayım daa
Adam seninle evlenmiş şükür et, sende kitap oku
gibi tepeden bakan yaklaşımlar ne derece doğru.
Neden burada bile hor görülen taraf kadın oluyor
ben bunu anlayamıyorum.
Okumak zorunda değil, sohbet açabilmek için illa kitaplardan
konuşmak zorunda da değiller.

Bu adam da nasıl bir kadınla evlendiğini biliyordu sonuçta.
Burada bir kaçıştan ziyade mesleğinden ötürü
kitap okumak zorunda hisseden bir adam var.
Okusun da.. Ama bu karısını ihmal etmesi için
bahane olmamalı.
Zıt kutuplar, bir şekilde bir araya gelip evlenmişler işte..
Birlikte karar vererek..
Sanki kadın tek başına bu kararı alıp
nikah masasına oturtmuş gibi muamele görüyor :)

Bilirim...edebiyat öğretmeni gördükçe kaçasım gelir hep. İçe dönük lerdir. Kitaplara aşıktır.......değiştiremezsin maalesef öyleler

Kitap okumasi film izlemesi guzel tabiki ama size zaman ayirmadan bunlari yapması bana garip geldi. Arkadaslariyla geziyor da sizinle neden hemen eve gelmek istiyor ki(!) ortak paylasacak birseyler bulun bir de oyle deneyin vaktinizi birlikte gecirmek icin bir de bunu deneyin bakalim sonuc ne olacak

Benim eşim de ilerde benden beklemesin abuk subuk sohbetleri, televizyonu kullanmayi bile pek beceremem. Tarihi, hayatin icinden her türlü sabaha kadar sohbet ederim. Duygusal ve romantik de olurum. Onuna film izler tartışırım. Ama o benimle kitap okuyamayacaksa bunlarin hic birini yapmam. Yoksa da benimle evlenmesin. Sizin eşinizin evlenirken, nisanliyken kitalarindan haberiniz yok muydu? Yani o kadar cok kitabı olan evine kutuphane olusturmus bir insanin kitap aşığı olmasini anlamadiniz mi ?
Ben tutup eşim icin de kalitemi bozacak programlar izlemem, saçma gelir. Ne yapayım eşim istiyor diye kitabi mi birakayim? Yoksa kendimi gelistirmeyip gerileteyim mi? Böyle sacma bir sey olur mu? Hayata bakis acılarınız cok farklı. Keske sizin gb hayati daha yuzeysel yasayan biriyle evlenseydiniz. Size de yazik sonucta kitap okuyan, sohbeti cekilmeyen, kitap sohbeti icin bile arkadas ortamina ihtiyac duyan bir esiniz var. Durum vahim :-(

Peki ortak ilgi alanı bir evlilikte olmazsa olmaz mı yani?
Bir evliliği sürdürülebilir hale getirmek sadece
kadının görevi mi.
Belki siz o şekilde düşünmüyor olabilirsiniz
Değindiğiniz noktanın pek ala farkındayım daa
Adam seninle evlenmiş şükür et, sende kitap oku
gibi tepeden bakan yaklaşımlar ne derece doğru.
Neden burada bile hor görülen taraf kadın oluyor
ben bunu anlayamıyorum.
Okumak zorunda değil, sohbet açabilmek için illa kitaplardan
konuşmak zorunda da değiller.

Bu adam da nasıl bir kadınla evlendiğini biliyordu sonuçta.
Burada bir kaçıştan ziyade mesleğinden ötürü
kitap okumak zorunda hisseden bir adam var.
Okusun da.. Ama bu karısını ihmal etmesi için
bahane olmamalı.
Zıt kutuplar, bir şekilde bir araya gelip evlenmişler işte..
Birlikte karar vererek..
Sanki kadın tek başına bu kararı alıp
nikah masasına oturtmuş gibi muamele görüyor :)

Ortak ilgi alanı ya da kişisel ilgi alanlarına saygı duyma evet bir evliliğin değil ama iyi bir evliliğin olmazsa olmazı.
Ortak ilgi alanları yokken ya da birbirlerinin ilgi alanlarıyla ucundan da olsa ilgilenmiyorken ne konuda sohbet edecekler mesela? Konu sahibine de sordum bunu cevap alamadım. Yani konu sahibi hangi konularda sohbet etmek istiyor da adam yanaşmıyor?
Mesleğinden ötürü kitap okumak zorunda hissetmiyor bence. Adamın zevki bu ama karısı dalga geçtiği için ona böyle söylüyor sorun çıkartmasın diye. Mesleki gereklilik olsa bu kadar düşkün olmazdı emin olun.
İşte ikisi de nasıl insanlarla evlendiklerini biliyorlar mıydı acaba? Bunu da sordum yanıt alamadım konu sahibinden.
Adam karısıyla vakit geçirmiyor, vakit geçirmekten zevk almıyor ki. İhmal değil bu neredeyse tamamen göz ardı etme.

Siz hangi konularda sohbet istiyorsunuz ya da arkadaşlarınızla hangi konularda sohbet ederdiniz

Kendimi alıntılayıp yineliyorum

Hadi sohbet edelim deyip Nasıl bir ortam Nasıl konular hayal ediyorsunuz

Evlilikte sizin duygusal tatmininiz Nasıl olur

Zira burada eşim uyurken sarılmıyor çok mutsuzum diyen de var Ada'm ahtapot hep sarılmak istiyor tuvalete bile benimle gelecek boğuldum diyen de

Sizin hayatınızda beklentileriniz Nasıl

Sohbet dediğiniz akşam dışarı çıkalım dediğiniz ne

Hiç unutmam bundan 11-12 yıl önce eşimle yani sevgilimle çıktık bir yerde oturuyoruz ama çok yorgunuz konuşmuyoruz

Yan masadaki kızlar Hakkı'mızda yorum yapıyorlar bu ilişki daha başlamadan bitmiş konulacak konuları bile yok vs vs diye

O ilişki o tarihte 6 yıllık idi şimdi 17 yıllık

Karşılıklı beklentiler paylaşımlar önemli

Zira burada eşim uyurken sarılmıyor çok mutsuzum diyen de var Ada'm ahtapot hep sarılmak istiyor tuvalete bile benimle gelecek boğuldum diyen de

Hiç unutmam bundan 11-12 yıl önce eşimle yani sevgilimle çıktık bir yerde oturuyoruz ama çok yorgunuz konuşmuyoruz

Yan masadaki kızlar Hakkı'mızda yorum yapıyorlar bu ilişki daha başlamadan bitmiş konulacak konuları bile yok vs vs diye

Gercek Ask bu iste!! Cok guzel bir aniymis.

Eşim öğretmen olduğu için mesaisi benden önce evde oluyor. Allah razi olsun yemeği yapar evi toplar beni beklemez.arada ben gelesiye arkadaşlarıyla takılır.bazen geç gelir.ama bizim hiç paylaşımımız yok.yemekten sonra kitaplarına gömülüyor.branşı bunu gerektiriyormuş.ama yüzlerce kiraptan oluşan bir kütüphanesi var.hepsi çocukluğundan bu yana okuduğu kitaplar. Çıkan her kitabı okuyacak mı? Aynı evde yalnızlık çekiyorum. Ya film açar ya kitap okur. Varlığını hissedemiyorum bile. Kitaplarını kıskanıyorum. Benden mi kaçıyor kitap bahane mi? Hafta sonu bir gün beraberiz bir gün de ikimizin serbest günü.o gün hemen arkadaşlarına koşar.cumartesi çıksak hemen eve dönmek ister.normal mi tüm bunlar sizce? Ben mi büyütüyorum?
Ne süper... Biz ailecek kitapçıyız kitaplarla evliyiz. :KK70: Sizin iyi yüzlerce bizim evde 2001'de çocukken saydım en son kitap sayısı 3000'di. Şimdi bi 5000'i bulmuştur belki geçmiştir herhalde -kendi kitaplarım hariç. Babam belgesel izler akşam hepimizle iletişimi kesip gece de kitap okumadan yatmaz. Kızkardeşim kitap okur hatta ev işlerini yapmamak için ranzanın üstünde uyuyor gibi yapar ama yorgan altından okumaya devam eder. Erkek kardeşim pek kitap okumaz ama acayip ders çalışır, yine kitaplardan kafasını kaldırmaz. Annem Türkçe kitap okumaz genelde dergiler okur bunlar dışında Almanca örgü sitelerinden vs sayfa sayfa kalıp, tarif çıkarır.

Ben ise zaten okuduğum bölüm gereği -Sosyoloji- sürekli kitap görüyorum, okula gidiyorum ders notları, internette takılıyorum makaleler yazılar... Eve gidiyorum ya kitap okuyorum ya bir şeyler yazıp çiziyorum.

Film günlerimiz var mesela Star Wars günümüz var tüm aile oturuyoruz saat sabah 7'de gece 12'ye kadar Star Wars izliyoruz. :eğlence:

Eşinize katılsanız ya, yalnız hissetmek yerine. Beraber kitap okuyun, film izleyin. Çocuğunuz olunca işin içine onu da katın. Tüm evinizi kütüphaneye çevirin hatta kütüphaneyi eviniz yapın. Bundan güzel uğraş mı olur? Tek derdiniz de bu olsun ayrıca.. :)

Havadan sudan. .bazen masum dedikodular birlikte sinemaya parka gidelim kafeye oturalım.ama o kadar sıkıcı ki gezme anlayışı dağ bayır yürüyüş. Saçma sapan Çadırlarda rezillik çekip kamp yapmak.otel diye bir icattan haberi yok .

X