Kitabını Al da Gel

ithaki ucuzdu evet bu sene ben de genelde kitapçımdan alıyorum arkadaş olduk daimi müşterisiyim diye net fiyatına veriyor hemen hemen 25 tl ise 20 tl ye falan
Benim bir de eski kitapçım var, Karşıyakada, oradan da çok alırım. Okuyup koleksiyonumda tutma gereği görmediğim kitapları götürür, yeni kitap alırım.

Hayatım boyunca bu kadar etkilendiğim bir kitap olmamış olabilir. Çok mutsuz bir aşk hikayesi. Sıradan bir adamın sıradan aşkı.
Ama o kadar derin, o kadar gerçek ve o kadar talihsiz bir aşk ki...
Meksikalı bir adam ve Kızılderili karısının hikayesi bu. Kadın ölüyor ve adam karısını gömecek bir mezar arıyor, çünkü o dönemde Kızılderililere bakış çok kötü.
Devamını okumanız lazım.
Seni içime gömdüm, çok mutsuz ama harika bir kitap. Etkisinden uzun süre çıkamayacağım, biliyorum.
Ben de bu kitabı içime gömdüm.

Not aldim canim

Kitap almayı istiyorum bende yeniden liste oluşturmaya başlıcam. Konstantiniyye otelinden 50 sayfa kadar okudum:) diğer yeni kitaplarımda kardeşimdeymiş. Onlarıda alacam en yakın zamanda:))

Bu yayınevini de seviyorum, hangi kitabı okuduysam güzel çıktı. Bunu da not aldık

Bu kitabın yazımında ve basımında kimlere ne içirdiler, merak içindeyim.
Öncelikle kitabın orjinali "Gurur ve Önyargı"dır. Neden orjinal ismine sahip kalınmamış ve yıllardır süren bu Aşk ve Gurur popülistliğine soyunulmuş akıl alır gibi değil.
Kitap aslında Elizabeth ve Darcy'nin aşkını değil, karakterlerini anlatır ve klasik Jane Austen sonuyla işte evlendiler mutlu oldular, gerisinde merak edilecek bir şey yok, şeklinde biter.
Jane, romantik bir yazar olmasına karşın işte kavuştular güzelim, bil yeter kıvamında yazan bir yazardır. O daha çok karakter tahlili yapar.
Elimizdeki bu versiyonda ise Elizabeth'in tüm o mizahi zekası kuş olup uçmuş. Darcy zaten, filmlere, dizilere sayıyla karaktere ilham vermiş olan efsanevi Mr. Darcy'den fersah fersah uzakta.
Karizmasından eser yok.
Jane elle tutamadığınız, gözle göremediğiniz Darcy'i kafanızda resmen canlandırırken, Seth Graham bu seviyeye erişmemiş.
Tabii bir de Jane Austen'ın diyaloglarından uyarlanan diyaloglar var ki eyvah eyvah.
İşte yazar ve yazıcı arasındaki fark burada.
Bütün bunları söylediğim kitabı, kitaplığımda bir koleksiyon ögesi olsun diye almıştım. Zaten bir klasiği zombiler evrenine yerleştirmenin iyi bir sonuç doğuracağını düşünmüyordum.
Ancak yazarın edebi dilinin E.L. James'ten bile beter olacağını düşünmemiştim. Fifty Shades serisi bu kitabın yanında Edebi Eser kalır diyeyim, gerisini siz anlayın.
Kitabın yalnızca iki güzel yanı var, şahane kapağı ve içindeki illüstrasyonlar.
Evet Aşk ve Gurur ve Zombiler ne yazık ki kapağı içindekinden daha güzel bir kitap.
Kitabı kabaca da anlatayım da neden bunları söylediğim biraz kafanızda şekillensin.
Hikaye günümüze uyarlama değil, yine bir kraliyet romansı olarak devam ediyor. Fakat Bennet Kızkardeşler bu kez Majestelerinin emriyle Longbourn'un koruyucusu olan zombi avcılarıdır.
Kitaptaki karakterler orjinalle aynı, sonları farklı elbette. Okumak isteyen olursa diye sonlarına pek değinmemeyim ama sonunda Darcy ve Elizabeth Bingley ve Jane evleniyor.
Sonunda değişiklik yapılan esasen 4 karakter var: Mr. Collins- Mrs Collins, Mr. Wickham-Mrs Wickham.
Bence güzel bir değişiklik değil.
Tabii yine de başka okuyucuların fikrine bırakmak lazım.

Kitabın orijinalini belki 5 belki 6 kere okudum, Jane Austenin o harika anlatımıyla zihnimde yarattığım Darcyye feci aşık oldum sinemaya uyarlandığında Darcy karakterini gördüğümde yaşadığım travmayı bu kitapta da yaşamak istemem senin tecrübelerine güvenerek bu kitabı okumayı reddediyorum

Filmini ben de sevmem ama tasvir edilen Elizabeth'i pek sevmem. Aslında M. Mcfayden'ı çok severim, çağımızın en iyi birkaç oyuncusundan biri bence ama filmin çekimi o kadar kötü ve çizilen Darcy o kadar donuk ki, McFayden'ın da yapacak pek birşeyi kalmamış.
Ama BBC versiyonu olan mini diziyi mutlaka izlemelisin.
Colin Firth bugün bile Mr. Darcy olarak kabul görür zaten Bridget Jones'un Günlüğü kadrosuna seçilmesi de (ki oradaki Darcy karakteri bizzat yazarın deyimiyle Jane'den alıntıdır) bu rolü sayesindedir.
Şunu bırakayım:
Şahane bir dizidir.
Bir de Lost In Austen diye bir mini dizi var ki bu kitaptan bile beter

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…