KİŞİSEL GELİŞİM//Manevi Rutinler

hayırlı ramazanlar arkadaşlar keşke sayfayı aktif tutsak ramazan boyunca ibadetlerimiz için çok iyi olur hem bilgi anlamında hem de teşvik anlamında
hayırlı ramazanalrımız olsun.kaç yıldır böyle heyecanlı değildim.bu yıl baya heyecanlıyım.inş güzel şekilde değerlendirerek geçiririz bu ayı

arkadaşlar İlk on (10) gün boyunca “Yâ erhame’r- râhimîn” teshibihini çekiyoruz.ben başaldım

hayırlı ramazanalrımız olsun.kaç yıldır böyle heyecanlı değildim.bu yıl baya heyecanlıyım.inş güzel şekilde değerlendirerek geçiririz bu ayı
inşallah cnm ben de hep iyi başlar sonra bırakırım ama bu yıl bırakmamaya gayret edicem zikir taze tutuyor ibadete ona özen göstercem

teheccüte başladım ben sahurla birlikte.on gün çekildecek tespihi ekledim.başlayabilirsin.
aynen canım nasılsa sahura kalkıyoruz iyi değerlendirmek lazım katılım keşke fazla olsa aynen bilgiler hikayeler teşbihler çok güzel olur

ben ramazan sabahına regl olarak başladım.Regl bitimi geleceğim konuya bayıldim.Hep bir namaz arkadaşım olsa keşke diyordum

ben ramazan sabahına regl olarak başladım.Regl bitimi geleceğim konuya bayıldim.Hep bir namaz arkadaşım olsa keşke diyordum
hoşgeldin.inş oturturuz bazı şeyleri.
kendimden çok uzaklaşmışım çok zaman sonra anladım.iyi geliyor dinç tutuyor beni

8. Gün

Kalıptan kalbe geçiştir oruç

Oruç tutarken, kendi bedenini aştın, ruhunun kaygılarıyla yaşamaya başladın. Niyetlisin artık; kalıbının önceliklerini askıya aldın, kalbinin önceliklerini önceledin. Ruhunu kurtarma telaşındasın.
Ruhunun üzerindeki beden örtüsü inceliyor. Kalıbının tortuları eriyor, kalbinin berraklığı ortaya çıkıyor. Ruhun, asıl Ruh olan vahiyle yakınlaşıyor. Vahiy, ‘Ruh'ül Kuds'tür; "temiz bir rayiha"dır, "kutsi bir kokudur." Yemeden içmeden kesilince, ruhun o rayiha ile koklaşmaya başlar, tanışır, yeniden buluşur, kendi kaynağına döner.

İşte bu yüzden, Ramazan, vahyin kokusunu önceleyene Kur'an ayıdır, vahiy bayramıdır. Oruçluya, yeni ve yeniden indirilir Kur'ân. "Ramazan ayı ki, onda Kur'an indirilir" mealindeki ayet, şimdi ve burada herbirimiz için geçerlidir. Aklını Kur'an'ın iniş üssü haline getirmedikçe, orucu tutamazsın, orucun bahşettiği eşsiz fırsatları elinden kaçırırsın.

9. Gün

Oruçlu, varlığı "kitap" gibi okumaya başlar

Oruçlunun gözüne nazil olur ilk âyet. "İkra!" [Alak, 1] Dağınık duran şeyler, oruçlunun gözünde birleşir. Unutulmuş tatlar, oruçlunun huzurunda dirilir. Eprimiş lezzetler, oruçlunun dilinde billurlaşır. Durulur an. Kristalleşir mekân. Tesadüf olmaktan çıkar bahçeler. Rasgele durmaz meyveler. Öylesine ve sıradan görünen ne varsa, biricikleşir, bi'taneleşir oruçlunun bakışında.

Birbirinden kopuk sanılan parçaları bir bütün halinde görür oruçlu. Belki de ilk defa, anlamlı bir bütüne dönüşür çevresi. "Kitap gibi" şık görünür her şey. Böylece "okuma"ya başlar oruçlu. Parçaları anlamlı bir bütün haline getirir. "Kitab" diye görmeye başlar kâinatı... Anlam kazanır her şey. Ve yeni bir ruhla görünür ekmek ve su...
Böylece, oruçlu, her şeyin her an yine ve yeni yaratıldığı bir evrende yaşamaya başlar. Hayret eder gördüğüne. İlk defa görür çünkü. Şükreder yediğine. İlk defa tadar çünkü. Rabbinin adıyla dokunmayı öğrenir. Kendisinin ezelden beri burada olmadığını, emaneten geldiğini hatırlar. Kendisinine ebediyen burada kalmayacağını, şimdilik olduğunu fark eder. Kendisini de yeniler.. Taze bir bakış olur âleme...
Heyecanla "Oku"maya başlar. Besmelesi lafta kalmaz; kalbe iner. Hiçbir şeyin kendisine ait olmadığını bildiği şu âlemde Bir'inin izniyle yaşadığını görür. Sadece ama sadece Allah merhamet ettiği için bu varlık sofrasına buyur edildiğini fark eder. Dilinin dediğine kalbi de canı gönülden katılır: "Bismillahirrahmanirrahim."

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…