KİŞİSEL GELİŞİM//Manevi Rutinler

hafta sonu yapılacaklar

musab bin umeyr hayatı hakkında bilgi alınacak
fetih ve vakia süresi eklendi günlük okunacak.
sabah namazı kazası kılınacak. bu hafta aksama yaşandı

Musab bin Umeyrin hayatından bir kısım (şehit edilişi)
Uhud savaşında müşrik ordusundan İbn-i Kâmia adında biri Peygamberimize saldırırken, Mus'ab bin Umeyr onun karşısına çıktı. Bu müşrik, bir kılıç darbesiyle Mus'ab bin Umeyr'in sağ kolunu kesti. Mus'ab bunun üzerine sancağı derhâl sol eline aldı.

Mus'ab o esnâda; "Muhammed (aleyhisselâm) ancak resûldür. Ondan evvel daha nice peygamberler gelip geçmiştir" meâlindeki Al-i İmrân sûresinin 144. âyet-i kerîmesini okuyordu. İkinci bir darbe ile sol kolu da kesilince, sancağı kesik kollarıyla tutup göğsüne bastırdı ve yine aynı âyet-i kerîmeyi okudu. Bu hâliyle kendini Peygamberimize siper yapan Mus'ab bin Umeyr'in üzerine hücum eden İbn-i Kâmia, vücûduna bir mızrak sapladı ve Mus'ab bin Umeyr yere yıkılıp şehit oldu.

Mus'ab bin Umeyr zırh giydiği zaman, Peygamberimize benzediği için müşrikler onu şehit edince Peygamberimizi öldürdüklerini zannetmişlerdi.

Hazret-i Mus'ab şehit olunca; onun sûretinde bir melek, sancağı aldı. Mus'ab'ın şehit düştüğünden Resûlullahın henüz haberi olmamıştı. "İleri ey Mus'ab ileri!" diye sesleniyordu. Bunun üzerine bayrağı elinde tutan melek, geri dönüp Resûlullah efendimize; "Ben Mus'ab değilim" diye cevap verince, Resûlullah sancağı elinde tutanın melek olduğunu anladı. Bundan sonra Peygamberimiz sancağı Hazret-i Ali'ye verdi.

Resûlullah efendimiz, Mus'ab bin Umeyr'i şehit olmuş görünce, başı ucuna dikilerek Ahzâb sûresinden:

"Mü'minlerden öyle yiğitler vardır ki, onlar Allah'a verdikleri sözde sadâkat gösterdiler. Onlardan bâzıları şehit oluncaya kadar çarpışacağına dâir yaptığı adağını yerine getirdi. Kimisi de şehit olmayı bekliyor. Onlar verdikleri sözü aslâ değiştirmediler" meâlindeki âyet-i kerîmeyi okudu ve sonra şöyle buyurdu:
- Allah'ın Resûlü de şâhittir ki, siz kıyâmet günü Allah'ın huzûrunda şehit olarak haşrolunacaksınız.

Selâm vereceklerdir

Daha sonra yanındakilere dönüp;
- Bunları ziyâret ediniz. Kendilerine selâm veriniz. Allahü teâlâya yemîn ederim ki, kim bunlara bu dünyâda selâm verirse, kıyâmette bu aziz şehitler kendilerine mukâbil selâm vereceklerdir, buyurdu.

Daha sonra Mus'ab bin Umeyr'e kefen olarak bir şey bulunamamıştı. Mekke'nin en zengin iki ailesinden birinin çocuğu olan Mus'ab bin Umeyr'in örtünecek kefeni yoktu. Vücûdu kaftanı ile ve ayak tarafı da otlarla örtülmek sûretiyle defnedildi.

Habbâb bin Eret der ki:
Mus'ab bin Umeyr, Uhud'da şehit edilince, kendisini saracak kısa bir hırkadan başka bir şey bulunamadı. Hırkayı baş tarafına çektik, ayakları açıldı. Ayaklarına çektik, baş tarafı açıldı. Resûlullah bize:
- Onu baş tarafına çekiniz! Ayaklarını otlarla kapatınız! buyurdu.

* dönemin zengin ailelerinden birinin oğlu
*islamda ilk öğretmen
* sancaktarlık yapmıştr.
*Peygamberimize çok benzeyen
*.o şehit olurken Ahzap suresinin 23. ayeti okunuyor
*.......
* en yüreğe dokunan kısmıda okadar zenginliğin içinden geçip herşeyi reddetmesi ve şehit olurken ona kefen bulunamamsı.bir bez parçasıyla örtünmeye çalışılması başını örtseler ayakları açıkta,ayaklarını örtseler başı ayakta kalıyor .ve peyamberimiz buyruyor avret yerini örtün diye : (

Allahım dışarıdan bana doru gelen her türlü olumsuz enerjiden doğrudan sana sığınırım. İçimdeki tüm olumsuz düşüncelerden ve vesveselerden de sana sığınırım.Her zaman Allahın koruması altında olmaya niyet ediyorum

Kişi kalbindeki ilahi aşkı açmadığı sürece ve Allahın yarattığı ilahi sisteme güvenmek yerine kontrolcü olduğu sürece , hayatta ilerleyebilmek, başarabilmek , arzu ettiği hedeflere ulaşabilmek için gereğinden fazla enerji harcamaya başlar.. bu yüzden bugünki duamız:
'İlahi sisteme güvenmek, kontrolcülüğü bırakmak ve enerjimi hayrıma olan şeylere kullanmayı seçiyorum ,Yaradanımın sonsuz büyüklüğüne güveniyorum' amin

Kuranın apayrı bir dili vardır. Hangi dili konuşuyor olursanız olun, o size konuşur. Aklınıza, kalbinize, tüm duygularınıza imanî tohumlar eker durur. Âlemlerin Rabbinin Ezelî Kelâmı olarak her ırk, renk, cins ve dilden insanın ufkuna, hadsiz mânâ denizleri sunar. Bozulmamış her fıtrat, kabiliyeti ölçüsünce, o ilahî hazineden hissesine düşeni alır. Kimi az alır, kimi çok alır; ama, amacı ubudiyet olan, Rabbinin Kelâmına muhatap olmayı arzulayan hiç kimse o hazineden eli boş dönmez.

fatiha suresi
Yaşayanlar için ekmek kadar, su kadar önemlidir Fâtiha.
Hava ciğerlerimiz, ekmek ve su midemiz için ne kadar önemliyse, aklımız, kalbimiz ve ruhumuz için o derece önemlidir.

Ama nedense çok okur, az düşünürüz Fâtiha'yı. Dahası, tıpkı Yâsîn Sûresi gibi, onu 'ölmüş olanlar için' okuruz çoğu zaman. 'Yaşayanlar', en başta da kendimiz için değil...
Bu dünyadan göçüp gitmiş ruhların 'el-Fâtiha'ya ihtiyacı bilinir de halen şu dünyada yaşıyor olan, ete kemiğe bürünmüş haldeki ruhların 'el-Fâtiha' ihtiyacı yitip gitmiştir nazarlardan.
.
Hayatın genel akışı ve her günün meşgalesi içinde, şaşmaz bir hidayet rehberi, yol gösterici bir kılavuz ve akıllar için bir şifa, kalpler için bir rahmet, ruhlar için bir gıdadır Fâtiha.
Ruhumuzun hava, kalbimizin su, aklımızın ise ekmek kadar ona ihtiyacı vardır.
O yüzden, sadece bu dünyada 'vaktiyle yaşamış olanlar' için değildir Fâtiha.
Onun asıl daveti ve asıl mesajı, şu an yaşıyor olan bizler içindir ve bizleredir. Fâtiha, asıl biz yaşayanlar için okunma durumundadır.
O hâlde ne duruyoruz?
YAŞAYANLAR İÇİN EL-FÂTİHA!
(alıntıdır)

Son düzenleme:

Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle.. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla.​

ocak ayı değerlendirmesi yapacağım fazlasıyla yoğunum.müsait zamanımda mutlaka paylaşacağım

OCAK AYI DEĞERLENDİMESİ

OCAK AYI PLANIM

KK..............................60 Syf-------------------------------
Meal.......................60 syf+++++++++++++++++++
SLV..........................3000+++++++++++++++++++
TVBE.......................3000+++++++++++++++++++
TEVHİT......................3000++++++++++++++++++
YASİN........................12---------------------------------
VAKİA........................4++++++++++++++++++++
NEBE.........................4-----------------------------------
MÜLK........................4-----------------------------------
SABAH NAMAZI KAZASI....++++++++++++++++
SAHABİ HAYATI++++++++++++++++++++++++
1 KISA SURE EZBERİ-------------------------------------
TEVBE N...........................10 R----------------------------
KK DİNLEME....................15-----------------------------
GÜNLÜK ESM. HÜSN.......sayısana uygun+++++++++++
kehf suresi...................4 (cuma geceleri)-------------1

genel bir değerlendirme yapacak olursam
* hatime başlayacaktım olmadı.farklı grupların sure okumalarına katıldım.günlük 10 sayfaya yakın kk okumuş oldum.Bunlar Vakia ve Fetih sureleri özel günler hariç bu güne kadar okudum ve bikaç gün devem edeceğim.bunun dışında cuma gecesi 1tane kefh suresi okudum.
*günlük 1000 küsür kelimei tevhit çekmeye devam ediyorum.
*bu ay içerisinde 2 tane sahabe hayatını gözden geçirdim
*3 tane video izledim ()
*1 tane tefekür için ekstra video izledim.(bunu haftada 1 yapmak istiyorum)
*15 güne yakın Ya Zel celali vel ikram esmasını belirli sayıda günlük çekmeye çalıştım
*Meal okumaya çalışıyorum.Ali İmran suresine geeldim.
*Yaklaşık beş gün günlük 7 inşirah okumaya çalıştım

ŞUBAT AYI PLANI

*hatime başlanacak
*tevhit
*salavat
*3 aylar zikirleri
*meal okuma
*tövbe
*yasin
*3 sahabe hayatı
*3 video
*2 tefekkür videosu

ŞUBAT AYI MOTTOSU:
(namazı terkeden için için söylenmiş en sert söz)
'Rabbinden ne kötülük gördünde onunla buluşmaktan hoşlanmıyorsun?

PAZARTESİ/YİRMİBEŞMAYIS/İKİBİNYİRMİİKİ

1 yasin okudum
2 video izledim

1. video /incinmiş çocuğu 7 yıkıcı iç sesi(çocukluğumuza dönüp incinmiş olduğumuz konular üzerinde nokta atışlı bir video.madde d ve madde e kendimi buldum.hayır diyemeyen ben...herşeyi yapabilen,her zorluğun üstesinden gelebilen ben..ahhhhhh)

a-mutlaka terk edileceksin
b-ne denirse yapacaksin
c-duygularını belli etme
d-asla güvenme
e- herkesi mutlu et
f-asla çatışma
g-kaç

2.video /hayatınızı değişticek 4 ip ucu
a-beyninizi değitirebilirsiniz
b-rüyalarınızı ciddiye alın(hayal kurun ,olumlu cümleler kurarak uyuyun,pozitifliği bedeninize yükleyin)
c-zehirli insanlardan uzak durun.
d- zaaflarınızı paylaşın(en yakınınıza)

24.05.2022

verimsiz bir gün oldu
enam suresinin mealini bitirdim
ya latif esması çekiyorum (grup eşliğinde)

96 - (O) ülkelerin halkı inanıp (Allah'ın azabından) korunsalardı, elbette üzerlerine gökten ve yerden bolluklar açardık; fakat yalanladılar, biz de onları kazandıklarıyla yakaladık.
araf
burda dursun inceleyeceğim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…